| Vernusio a întrebat:

Dumnezeu ne iubeste? Atunci de ce nu vindeca oamenii si ii lasa sa moara pe multi?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu NU numeste moarte ceea ce numim noi moarte ci SOMN. Moartea va veni la vremea potrivita, inca nimeni nu este mort. Nimeni nu MOARE inainte de Judecata Finala si rasplata pentru alegerile facute dealungul PRIMEI perioade de VIATA.

| RAY a răspuns:

Buna intrebare, omul crede in sperante atat, din cauza unui mar exista suferinta man

| milan9 a răspuns:

"Moartea a doua" de care aminteste @danut nu se referă la altceva decat la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Si asta pentru ca Toate sufletele sunt vesnice!
Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.

| mentholinks a răspuns:

Dumnezeu nu lasa sa moara, El omoara, cum scrie si in Biblie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca VREM ne vindeca!
Nu ne vindeca ne-Credinta! asta este responsabilitatea noastra! E ca si cum ai fi PIATRA si nu vrei sa fii Diamant! Dumnezeu ne-a lasat o LIBERTATE!
Caci altfel cleveteam!
Nu ne obliga, doar ne invata!
E alegerea noastra in spiritul LUI!
Poate ca am fost favorizat, dar nu cunosc DORINTA neamplinita de Dumnezeu! Ma mir de voi! Poate vreti sa moara sau sa se chinuie cineva! asat este never indeplinita de Bunul Dumnezeu!

| AC4S4 a răspuns:

Pentru ca:
Romani 8:18 "Căci eu consider că suferințele din vremea de acum nu sunt vrednice să fie puse alături de slava viitoare, care urmează să ne fie descoperită."
Romani 6:23 "Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul lui Dumnezeu este viața veșnică în Cristos Isus, Domnul nostru."

| cookie01 a răspuns:

Oamenii se imbolnavesc din cauza pacatelor lor. Ei se pot si vindeca prin caire si rugaciune. Deci Dumnezeu ii vindeca, dar trebuie sa oamenii sa un sacrificiu, fie el cat de mic.

| RAY a răspuns (pentru cookie01):

Atunci de ce voi crestini va îmbolnăviți? de ce mergeti la doctor? daca prin rugaciune va vindecati ce cautati la doctor, stati acasa si rugativa

| cookie01 a răspuns (pentru RAY):

Nu mai pune intrebari impertinente. La cate dintre persoane le-a spus medicul ca mai au cel mult o luna de trait, spre exemplu, iar ei inca traiesc mult si bine datorita rugaciunilor. Iar tu cata minte sa ai sa intrebi asta. A zis cineva de cretini, ca ar fi toti sfinti fara de pacate? Se vede ca nu intelegi nimic.

| RAY a răspuns (pentru cookie01):

Atunci de ce mai mergeti la doctor daca cu rugaciune va vindecati?

| citrixma a răspuns:

Eu cred că trebuie să fie prietenie reciprocă între Dumnezeu și om, adică să nu ii ceara ajutorul doar la nevoie...