| RAY a întrebat:

Dumnezeu nu a predestinat totul inainte de creatie? pai el stie totul sau nu stie?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Prima varianta.

| halogen001 a răspuns:

Religia are o problema greu de rezolvat, care o trage puternic in jos si care se pare ca nu are rezolvare. Religia fiind bazata pe minciuna si pe nestiinta adeptilor, dintotdeauna a avut o atitudine ostila fata de stiinta de frica sa nu piarda controlul asupra maselor de creduli. Asa se face ca religia beneficiaza din plin de cantitate, dar mai putin de calitate si cum succesul in lumea moderna nu mai e garantat doar de cantitate cum era cu ceva timp in urma, religia se afla clar pe o panta descendenta.

| SingleForOne a răspuns:

N-ai mai întrebat odată pe această temă, dar sub altă formă?
Ce fel de răspunsuri vrei să primești, înafară de adevărul pe care ceilalți ți l-au explicat, atât perspectiva creștină, cât și perspectiva ateistă?

| RAY explică (pentru SingleForOne):

Era vorba despre un creator fictiv care a creat universul

| SingleForOne a răspuns (pentru RAY):

Cu ce este mai diferită întrebarea aceasta față de cea precedentă, "straniu" de similară?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predestinarea este un concept religios, dar unul fals din perspectiva bibliei.
Vei gasi frânturi de slove care demonstrează contrariul.
Obisnuieste-te cu ideea ca Biblia a ajuns subnutrita azi în ce privește interpretarea ei.