| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dumnezeu va aude rugaciunile?

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cel ce a sădit urechea, s-ar putea să nu audă?
Cel ce a întocmit ochiul s-ar putea să nu vadă? Elcare a dat omului pricepere? Psalmul 94/9

| sierra1 a răspuns:

Ziceam de-o veme incoace "doamne dă să nu mai apară intrebări stupide p-aici, pe site"... și uite și tu ce găsești!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si de ce mai aveti nevoie de popi?" - am spus eu că aș avea nevoie? nici vorbă!

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu avem nevoie, Dumnezeu aude personal rugaciunile celor mantuiti. Preotul ne poate ajuta cu sfaturi, indrumari, se poate ruga cu noi, dar nu este un intermediar intre noi si Dumnezeu.

1 Petru 3 ''Căci ochii Domnului sunt peste cei neprihăniţi și urechile Lui iau aminte la rugăciunile lor. Dar Faţa Domnului este împotriva celor ce fac răul."''

Cel ce este in Hristos prin credinta, are posibilitatea de a vorbi cu Dumnezeu personal, pentru ca Duhul Sfant este in el.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Moastele sunt o traditie ''din popor''. In biblie este interzisa.
Dumneze spune sa ne inchinam doar inaintea Lui.

Sfantul apostol Pavel, cand a vindecat oameni si propovaduia pe Hristos, oamenii de uimire i-au numit zei si se inchinau, iar Pavel i-a oprit.

Faptele Apostolilor 14:1-18 ''Apostolii Barnaba și Pavel, când au auzit lucrul acesta, și-au rupt hainele, au sărit în mijlocul norodului și au strigat: „Oamenilor, de ce faceţi lucrul acesta? Și noi suntem oameni de aceeași fire cu voi; noi vă aducem o veste bună, ca să vă întoarceţi de la aceste lucruri deșarte la Dumnezeul cel viu, care a făcut cerul, pământul și marea și tot ce este în ele.''

Pana si ingerii resping inchinarea oamenilor.
Apocalipsa 21:19 ''Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui, dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!" '

Nici sfantul apostol Petru nu a primit inchinarea.
Faptele apostolilor 10:25 '' Când era să intre Petru, Corneliu, care-i ieşise înainte, s-a aruncat la picioarele lui şi i s-a închinat. 26 Dar Petru l-a ridicat şi a zis: „Scoală-te, şi eu sunt om!"

Daca apostolii resping inchinarea, daca ingerii resping inchinarea, atunci moastele, la ce sunt bune?

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns:

Da, de când am trecut pe Vodafone rugăciunea mea se aude mai bine. Mulțumesc Vodafone.

| StrongHeart a răspuns:

Hei,nu stiu,de ce sa mananc rahat.
Dar pot sa iti zic ca au un efect pozitiv,pentru mine cel putin,de cand mi-am calcat peste orgoliu si am inceput sa ma rog pentru mine si pentru altii,rude,prieteni(m-am rugat chiar si pentru dusmani) multe lucruri s-au schimbat in bine, am o stare generala mai buna si simt in sfarsit dupa ani buni de depresie ca pot sa dau vietii un scop.
Rugaciunea,ca si meditatia sunt niste mijloace prin care poti sa ajungi la pace interioara.
Suntem divizati de tot felul de etichete pe care ni le punem, cand in esenta toti avem multe in comun.
Crestinul, musulmanul, ateul, budistul, toti vor de fapt acelasi lucru.Toti cauta adevarul de fapt.
https://www.youtube.com/watch?v=00k_5obVPm4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care a facut urechea nu aude?

| marinaru777 a răspuns:

Da

| TolikTrohin28 a răspuns:

Nu toate le asculta, le asculta numai pe cei care cer cu o inima curata!

Răspuns utilizator avertizat