| Ingerfararipi333 a întrebat:

Dupa facultatea de teologie ce alte studii se mai fac pentru a deveni preot?

Răspuns Câştigător
| Andrei258 a răspuns:

Dupa absolvire urmeaza Examenul de liventa, casatoria, examenul de capacitate preoteasca prin intermediul caruia se verifica maturitatea duhovniceasca in vederea ocuparii unui post clerical vacant din eparhia de domiciliu sau oricare alta apoi dupa promovare urmeaza hirotonia daca in termen de 2 ani cei care nu ocupa un post avand media peste 9 repeta examenul iar cei peste 7 care la fel nu reusesc sa ocupe postul repeta examenul anual in sesiunile de primavara si toamna lunile martie - septembrie dupa calendarul stabilit de fiecare eparhie conform Statutului de Organizare și Functionare a Bisericii Ortodoxe Romane media minima generala a probelor peste 6

| SG1995 a răspuns (pentru Andrei258):

Ai uitat ce-am mai importanta parte: spaga sau suptu unde e cazul.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cursul (masterul) de dat șpăgi

| Mircea08 a răspuns:

Studiaza numai si numai Evanghelia si vei deveni mult mai mare decat oricare dintre preafericiti

| LOVW a răspuns:

1 Petru 2:9-11- Apocalipsa 5:9-10
9 Voi însă sunteţi o seminţie aleasă, o preoţie împărătească, un neam sfânt, un popor pe care Dumnezeu Şi l-a câştigat ca să fie al Lui, ca să vestiţi puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată; 10 pe voi, care odinioară nu eraţi un popor, dar acum sunteţi poporul lui Dumnezeu; pe voi, care nu căpătaserăţi îndurare, dar acum aţi căpătat îndurare. 11 Preaiubiţilor, vă sfătuiesc, ca pe nişte străini şi călători, să vă feriţi de poftele firii pământeşti care se războiesc cu sufletul.

Isus face preoți, nu oamenii și nu trebuie să faci vreo facultate pentru a fi preot, singura modalitate prin care putem fi preoți este să :
-să fi om, indiferent de seminție, limbă, popor, etc.
-să fi fost răscumpărat de Isus prin sângele Lui ( dacă crezi în El urmându-L dar nu doar să ai o credință în inimă de genul Iacov 2:19.
-cunoști un preot a lui Dumnezeu dacă vestește puterile minunate ale Celui ce l-a chemat de la întuneric la lumină.

Dacă nu împlinește aceste condiții poate fi preot dar nu a lui Dumnezeu.