| KarinaMiller a întrebat:

Dupa moarte oare vom ajunge sa fim impreuna cu oamenii pe care ii iubim, sau cu sufletul nostru pereche?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Da, iubirea va tine pe toti ce se iubesc laolalta. Dar nu este numai comuniunea cu cei pe care i-ai iubit in viata aceasta pamanteasca, ci comuniune va fi cu toti cei ce au implinit legea lui Hristos: Dupa cum s-a rugat Iisus inainte de Rastignire ca toti sa fim una, la fel cum Dumnezeu este Unul intreit in persoane.

Insa trebuie sa stii ca in cer nu se mai marita si nu se mai insoara. Ci vom fi toti ca ingerii lui Dumnezeu. Deci nu va mai exista iubire dintr-aceasta trupeasca, ci va fi o Iubire mult mai inalta. Asa incat nu-si mai va avea sens perceptia de "suflet pereche" - adica perceptia de cuplu (eu asa cred).
Deci sotii vor fi impreuna doar in masura in care s-au iubit curat unul pe altul (nu numai senzual si trupeste) si in masura in care l-au urmat pe Hristos.
Si astfel vor fi impreuna toti cei ce se iubesc unii pe altii si il iubesc pe Hristos.

Doamne ajuta!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru gratargratar):

Toti plecati la cer? Dumnezeu a creat pamantul pentru oameni, ca sa fie locuit,(psalmul 37:9-11; Eclesiastul 1:4)Biblia ne invata ca cei ce vor forma lumea noua, vor construi case si le vor locuii, vor naste copii si se vor bucura (Isaia 65: 20-25). Nicaieri in Biblie nu este descrisa trinitatea (adica dumnezeu in 3 persoane )

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

1 CORINTENI 12,
"3. De aceea vã spun cã nimeni, dacã vorbeste prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: "Isus sã fie anatema!" Si nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul", decât prin Duhul Sfânt.
4. Sunt felurite daruri, dar este acelasi Duh;
5. sunt felurite slujbe, dar este acelasi Domn;
6. sunt felurite lucrãri, dar este acelasi Dumnezeu, care lucreazã totul în toti. "
Faptele Ap. 2, "33. Si acum, odatã ce S-a înãltat prin dreapta lui Dumnezeu, si a primit de la Tatãl fãgãduinta Duhului Sfânt, a turnat ce vedeti si auziti.
34. Cãci David nu s-a suit în ceruri, ci el singur zice: "Domnul a zis Domnului meu: "Sezi la dreapta Mea,
35. pânã ce voi pune pe vrãjmasii Tãi sub picioarele Tale."
36. Sã stie bine dar, toatã casa lui Israel, cã Dumnezeu a fãcut Domn si Hristos pe acest Isus, pe care L-ati rãstignit voi."
Filipeni 2, "11. si orice limbã sã mãrturiseascã, spre slava lui Dumnezeu Tatãl, cã Isus Hristos este Domnul. "
1 Petru 1, 2. dupã stiinta mai dinainte a lui Dumnezeu Tatãl, prin sfintirea lucratã de Duhul, spre ascultarea si stropirea cu sângele lui Isus Hristos: Harul si pacea sã vã fie înmultite!
1Ioan 2, 2. pentru cã viata a fost arãtatã si noi am vãzut-o, si mãrturisim despre ea, si vã vestim viata vesnicã, viatã care era la Tatãl, si care ne-a fost arãtatã;
3. deci, ce am vãzut si am auzit, aceea vã vestim si vouã, ca si voi sã aveti pãrtãsie cu noi. Si pãrtãsia noastrã este cu Tatãl si cu Fiul Sãu Isus Hristos.
1. Copilasilor, vã scriu aceste lucruri, ca sã nu pãcãtuiti. Dar dacã cineva a pãcãtuit, avem la Tatãl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihãnit.
13. Vã scriu, pãrintilor, fiindcã ati cunoscut pe Cel ce este de la început. Vã scriu, tinerilor fiindcã ati biruit pe cel rãu. V-am scris, copilasilor, fiindcã ati cunoscut pe Tatãl.
15. Nu iubiti lumea, nici lucrurile din lume. Dacã iubeste cineva lumea, dragostea Tatãlui nu este în El.
16. Cãci tot ce este în lume: pofta firii pãmântesti, pofta ochilor si lãudãrosia vietii, nu sunt de la Tatãl, ci din lume.
22. Cine este mincinosul, dacã nu cel ce tãgãduieste cã Isus este Hristosul? Acela este Anticristul, care tãgãduieste pe Tatãl si pe Fiul.
23. Oricine tãgãduieste pe Fiul, n-are pe Tatãl. Oricine mãrturiseste pe Fiul, are si pe Tatãl.
1Ioan 4,14. Si noi am vãzut si mãrturisim cã Tatãl a trimis pe Fiul ca sã fie Mântuitorul lumii.
15. Cine va mãrturisi cã Isus este Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu rãmâne în el, si el în Dumnezeu.
Si ca sa nu mai continui iata CIREASA de pe TORT si pentru tine si pentru ortodocsi:
1 Ioan 5, "1. Oricine crede cã Isus este Hristosul, este nãscut din Dumnezeu, si oricine iubeste pe Cel ce L-a nãscut, iubeste si pe cel nãscut din El.
2. Cunoastem cã iubim pe copiii lui Dumnezeu prin aceea cã iubim pe Dumnezeu si pãzim poruncile Lui.
3. Cãci dragostea de Dumnezeu stã în pãzirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele,
4. pentru cã oricine este nãscut din Dumnezeu, biruieste lumea; si ceea ce câstigã biruinta asupra lumii, este credinta noastrã.
5. Cine este cel ce a biruit lumea, dacã nu cel ce crede cã Isus este Fiul lui Dumnezeu?
6. El, Isus Hristos, este Cel ce a venit cu apã si cu sânge; nu numai cu apã, ci cu apã si cu sânge, si Duhul este Cel ce mãrturiseste despre lucrul acesta, fiindcã Duhul este adevãrul.
7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)
8. Si trei sunt care mãrturisesc (pe pãmânt): Duhul, apa si sângele, si acesti trei sunt una în mãrturisirea lor.
9. Dacã primim mãrturisirea oamenilor, mãrturisirea lui Dumnezeu este mai mare, si mãrturisirea lui Dumnezeu este mãrturisirea, pe care a fãcut-o El despre Fiul Sãu.
10. Cine crede în Fiul lui Dumnezeu, are mãrturisirea aceasta în el; cine nu crede pe Dumnezeu, Îl face mincinos, fiindcã nu crede mãrturisirea, pe care a fãcut-o Dumnezeu despre Fiul Sãu.
11. Si mãrturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viata vesnicã, si aceastã viatã este în Fiul Sãu.
12. Cine are pe Fiul, are viata, cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu, n-are viata.
13. V-am scris aceste lucruri ca sã stiti cã voi, care credeti în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveti viata vesnicã."

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru danut):

Tu ce ai vrut sa scoti in evidenta cu insiruirea acestor versete? Explica?

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pai daca nu intelegi ce scrie acolo, atunci degeaba te mai chinui cu Biblia. Tot ceea ce scrie acolo este o PROFETIE despre MESIA care sa intrupat, Domnul Isus Hristos. O profetie implinita literar, o profetie facuta cu sute de ani inainte. Orice crestin stie despre acea profetie, chiar si evreii o stiu si o urasc, ma refer aici la cei care studiazâ Biblia, nu la cei de la colt de strada.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru danut):

Pai, eu inteleg ca este vorba despre Isus CRISTOS (se scrie cu

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da, Mesia este Isus Hristos sau Isus Cristos in functie de natia din care te tragi, daca esti de origine latina se pronunta Hristos, daca esti de origine slava sau esti ortodoxa se pronunta Cristos dar este vorba despre unul si acelasi Dumnezeu, Dumnezeu Fiul sau Yahve pentru unii.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru danut):

Acum ai dat cu,, bat-n balta. Pai cum ai ajuns la aceasta concluzie?

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pai tu parca "citesti" Biblia sau citesti DOAR anumite pasaje? Intai citeste TOATA Biblia si apoi fa comentari dar daca tot iti dai cu betisorul peste palmute REIA primul mesaj pe care ti l-am trimis si vei vedea de unde am ajuns la aceasta concluzie.

33 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ai de gand sa astepti sa mori ca sa fii impreuna cu cei dragi? laughing

| costis a răspuns:

In ortodoxism nu prea se vorbeste de suflet pereche.
Daca ai sa citesti in Sf Siluan Athonitul, se vorbeste despre o stare in care nu doresti sa iti amintesti de Pamant.

Dar in Noul Testament Iisus vorbeste despre o alta stare in care iti doresti si doar senzatia unei picaturi se apa de pe Pamant.

| gratargratar a răspuns (pentru costis):

Ba se vorbeste... vedeti Arsenie Boca... iar iubirea se "cara" dupa noi, caci Iubirea este o picatura de Dumnezeire in sufletele noastre. Asa spunea Sf. Ap. Ioan "Dumnezeu este Iubire". Desigur ca iubirea curata, nu cea care vine ca patima de la cel rau - si care nu este iubire.

| Dorugar a răspuns (pentru gratargratar):

Da cine este Arsenie Boca?
Este cumva un Dumnezeu nou?
Nu cumva este un propagandist al minciunii ortodoxe care il slaveste ca Dumnezeu pe Mamona, adica ochii dracului!
2 Da Apostolul Ioan are dreptate cand spune ca Dumnezeu este iubire. Problema apare acolo unde acest Ioan se refera la alt Dumnezeu decat biserica ortodoxa, si anume la un Dumnezeu care NU are niciun fiu nici pina astazi si anume Dumnezeul din Vechiul Testament, in timp ce ortodocsii se inchina unui Dumnezeu care are un fiu, adica Dumnezeului Veacului Acesta, pe care toata lumea il numeste Diavol farav sa constientizeze faptul ca si ei se inchina acestui "dumnezeu"!

| milan9 a răspuns (pentru gratargratar):

.Contrar a ceea ce sustin NEcrestinii iehovisti, Dumnezeu Fiul este de ACEEAŞI NATURĂ DIVINĂ ca şi Tatăl. El este "Cel Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 3, 18), -singurul despre care se spune in sens propriu că este "Fiul lui Dumnezeu".
Revelaţia prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...
Natura sau Fiinţa divina este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Comparaţia cu oamenii poate merge doar până la un anumit punct. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură FIRE sau NATURĂ DIVINĂ...

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:
- Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.
- Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."
- Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;
- Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."
- Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’
- Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."
- Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

O mică parte din versetele care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ, şi chiar PERSOANĂ DIVINĂ:
- Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)
- Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8 - "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."
- Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

- Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.
- Efeseni 4, 30 -"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării."
- Evrei 2, 4 - " Împreună mărturisind şi Dumnezeu cu semne şi cu minuni şi cu multe feluri de puteri şi cu darurile Duhului Sfânt, împărţite după a Sa voinţă?"
- Fapte 7, 51 "Voi cei tari în cerbice şi netăiaţi împrejur la inimă şi la urechi, voi pururea staţi împotriva Duhului Sfânt, precum Şi părinţii voştri, aşa şi voi!
Duhul Sfânt ESTE PERSOANĂ! El este în acelaşi timp de natură spirituală. Aşa cum textul spune despre Dumnezeu (Sfânta Treime) că locuieşte în inima omului, deşi este de natură "personală", la fel Duhul Sfânt poate să "umple"şi să "boteze" (fiind de natură spirituală El poate "umple" sau "cuprinde" inima şi sufletul omului):
- Luca 1, 41-"Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei şi Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,
- Matei 3, 11 " Eu unul vă botez cu apă spre pocăinţă, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încălţămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt şi cu foc." Etc…

| milan9 a răspuns:

Desigur!happy
Omul nu e doar suflet!
Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

| Felys a răspuns:

Viseaza in continuare, dupa ce dai ortul popii s-a terminat, nu mai exista nimic, traieste viata asta ca e singura de care ai parte

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Felys):

Vezi, daca Biblia nu face parte din viata ta, asa vorbesti. Biblia care ne invata ce ne este de folos, ne invata adevarul si in acest caz. Oare de ce a spus Isus ca va fi,, o inviere a celor drepti si a celor nedrepti "? In zadar? Sau doar pentru suflete si urechi deschise?

| Felys a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cine mai crede in povesti de adormit copiii, suntem in secolul vitezei, lasa povestile pentru altii ca nu au trecere la mine

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Felys):

Daca suntem in sec. 21. santem mai buni, mai destepti, mai iubitori de bine? Rezultatul relatiilor sociale nu denota acest lucru. Ca tu nu crezi, in ce ne invata in realitate Biblia, este altceva, acest lucru il doreste cu ardoare Satan, dusmanul lui Dumnezeu, ca oamenii sa nu creada in promisiunile sale, sa nu cunoasca adevarul, si le orbeste mintea. Nu toti suntem la fel, dar toti oamenii vor auzi despre scopul lui Dumnezeucu pamantul si cu omul ascultator.

| Felys a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Bla,bla,bla,canta la alta masa, scuteste-ma cu teme religioase, mi se face sila

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Felys):

De tine nu ti-e sila? De ce ai intrat la aceasta categorie? Nu te obliga nimeni sa dai raspunsuri aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Nici una si nici alta!
Dupa moarte vom ajunge cu totii tot acolo unde am fost inainte de a ne naste!
Tu unde ai fost?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ai spus :,, dupa moarte ". da? Adica la inviere. Daca vom primi aprobarea si privilegiul din partea lui Dumnezeu cel care va invinge moartea prin inviere, ca sa ajungem pe un pamant transformat in paradis, numai asa ii vom putea astepta pe cei dragi ai nostri care, dorm in moarte. Este important, ca pana atunci sa cautam sa cunoastem si safacem vointa lui Dumnezeu. Cu atat mai mult in aceste zile ultime ale acestui sistem. Biblia ne invata :,, Lumea trece si dorinta ei la fel, dar cine face vointa lui Dumnezeu, ramane pentru totdeauna >(1Ioan 2:17)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Continuam sa evoluam dpdv spiritual fiecare de unde a ramas.
Totul este calculat pana la cel mai mic detaliu.
Daca mai ai ceva de impartit cu cineva o sa ti se ofere ocazia sa rezolvi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce omul isi incheie viata pe acest pamant, suflarea de viata se duce inapoi la Dumnezeu, iar trupul este coborat in tarana.
Din clipa mortii unui om, pentru totdeauna se pierd sentimente, ura, dragoste, iar notiunea timpului dispare deoarece moartea este un somn care pentru unii va dura pana la prima inviere, iar cei ce nu vor fi inviati la prima inviere, vor fi inviati la cea de a doua inviere.
Cei ce vor avea parte de prima inviere sunt cei care au slujit lui IIsus cat au trait, iar ei vor invia c-a fiinte desasvarsite, imperfectiunile si tot ce ce au indurat pe acest pamant, vor fi lasate in mormant.
Cei ce vor fi inviati la a doua inviere, vor iesi din mormant asa cum au intrat, cu imperfectiuni, cu gandul mereu spre rau, cu amprenta mortii pe chipurile lor.
Un lucru este cert : omul cand inceteaza din viata, nu se urca la Cer, sau cum afirma unii, ca ar bantui casa timp de 40 de zile....Singura sursa pe care foarte multi evita sa o foloseasca, este Biblia, pentru ca acolo detaliile sunt,, negru pe alb'' cu privire la ceea ce cere Dumnezeu de la om, lucruri usor de facut.
Va multumesc
Cu stima T P U

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii tu ca sufletul ajunge inapoi la Dumnezeu cand el sufletul a venit dintr-o mama si dupa teoria ta ar trebui sa se intoarca tot in ea?
2 Niciun crestin nu-l poate sluji pe Isus pentru ca Isus nu era cestin ci era un rabin al religiei mozaice, si ca urmare nu-l poti sluji pe Isus printr-o religie care isi bate joc de legile religiei pe care a urmat-o Isus.
3 Dumnezeu (in vechiul testament) nu promite niciodata nimanui invieri, asa ca de unde naibii scoti balivernele astea? Te crezi mai destept ca Dumnezeu si promiti tu minciuni in numele Sau?
4 De ce sa folosesti Biblia si nu Tanachul, adica scriptura originala care prin furt si interpüretare mincinoasa a devenit Bibla crestinilor? Sa inteleg ca iti place mai mult furtul si minciuna decat adevartul si corectitudinea?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt ce reprezinta moartea? A fost de la inceput in scopul lui Dumnezeu? De ce mor oamenii?

| catanavip a răspuns (pentru Dorugar):

Care este adevarul tau draga Dorugar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei ajuge acolo unde vrei tu sa ajungi, asa cum acum daca vrei sa ajungi la scoala ajungi, daca nu, nu ajungi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Au fost multe cazuri in care oamenii au murit pentru minute intregi si apoi le-a revenit pulsul ca au fost resuscitati. oamenii de stiinta au studiat povestile si au concluzionat ca de multe ori erau halucinatii dinainte de a muri. si ca nu exista viata dupa moarte.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns:

Va rataciti ca nu cunoasteti Biblia. În aceeaşi zi, au venit la Isus saducheii, care zic că nu este înviere. Ei I-au pus următoarea întrebare: „Învăţătorule, Moise a zis: „Dacă moare cineva fără să aibă copii, fratele lui să ia pe nevasta fratelui său şi să-i ridice urmaş." Erau, dar, la noi şapte fraţi. Cel dintâi s-a însurat şi a murit; şi, fiindcă n-avea copii, a lăsat fratelui său pe nevasta lui. Tot aşa şi al doilea, şi al treilea, până la al şaptelea. La urmă, după ei toţi, a murit şi femeia. La înviere, nevasta căruia din cei şapte va fi ea? Fiindcă toţi au avut-o de nevastă." Drept răspuns, Isus le-a zis: „Vă rătăciţi! Pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. Căci la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii lui Dumnezeu în cer. Cât priveşte învierea morţilor, oare n-aţi citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, când zice: „Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov"? Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii." Matei 22: 23-32