| Stallone a întrebat:

E pacat sa nu mergi la biserica duminica? Unde scrie in Biblie ca trebuie sa te duci in fiecare duminica la biserica?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Din 7 zile fi darnic si pune 1 de-o parte pentru EL...macar atat sa facem si noi; ziua de odihna este Sambata, nu prima zi a saptamaniiwinking si de Sabat(adica sambata) scrie in Biblie...

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu merg la biserica de cate ori este program si nu am alte obligatii.Este bine sa mergi la biserica pentru ca noi formam un trup.Iar Hristos este Capul.Ca trupul sa poata functiona in armonie trebuie sa nu lipseasca nici un madular.Noi suntem madulare unii altora.

| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie nicaieri ca adorarea religioasa trebuie sa aiba loc duminica. La evrei ea avea loc sambata.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie cand trebuie sa mergi.La evrei, ei trebuiau sa dedice o zi in sabat, care la ei era sambata.Dar important e sa te duci acolo unde se foloseste Biblia si se studiaza pentru a o putea intelege mai bine. Evrei10:23-25

| RaduMD a răspuns:

Da, este păcat. Încălcările cu deplină ştiinţă a poruncilor lui Dumnezeu sunt păcate grave. Poruncile lui Dumnezeu le ştim din Biblie, iar poruncile Bisericii le ştim din scrierile Bisericii. Venirea la Sf Liturghie în toate zilele de Duminică, precum şi în celelalte zile de obligaţie care nu cad Duminica (precum ziua Înălţării) reprezintă poruncă a Bisericii. Poruncile Bisericii vin tot de la Dumnezeu, care inspiră Biserica şi îi conferă autoritatea de a lega şi dezlega.

Dacă nu există o poruncă explicit formulată în Biblie privind mersul duminica la Biserică, în schimb găsim multe lucruri care ne pot ajuta şi în această privinţă. Spre exemplu, citind Evangheliile, vom vedea că Domnul nostru, cu care dorim să semănăm, mergea deseori în ceea ce era pe atunci ziua Domnului la ceea ce era pe atunci lăcaşul Lui. Spre exemplu, episodul cu vindecarea soacrei lui Petru se petrece după ce Isus şi apostolii vin de la sinagogă spre locul unde locuiau cel mai des, casa lui Petru.