| DanoninoIT a întrebat:

Este adevarat ca:Un ateu il respinge pe Dumnezeu prin vorbe, iar un credincios prin fapte?(PS:Sunt ateu.)

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Tu ai impresia ca sa fii credincios insamna sa Il respingi pe Dumnezeu?
Cel care Il respinge pe Dumnezeu nu crede in El.

| KodrutZ a răspuns:

Si nu iti dai seama cit de penibila e intrebarea asta? E ca si cum ai intreba daca e adevarat ca brunetele sint virgine iar blondele curve. Depinde de ateu si depinde de credincios.

| Zenithf a răspuns:

Mai degraba prin lipsa faptelor (mi-a fost foame si nu mi-ati dat sa mananc, mi-a fost sete si nu mi-ati dat sa beau). Asta este interpretata de ortodocsi prin dictonul "credinta fara fapte e moarta".

| danay72 a răspuns:

Indiferent ca o facem prin vorbe sau fapte, Dumnezeu vede si citeste inima.

| sublime89 a răspuns:

Sunt si credinciosi multi care fac fapte bune, si atei multi care nu sunt tocmai cum ar trebui, deci nu putem generaliza asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil.dar este scris,Nu ce,intra pe gura spurca pe om,caci se duce la hazna.ce iese din gura spurca pe om, fiindca ce iese pe gura, vine din inima, si vorbele te vor condamna la judecata. faptele? nu faptele mantuie pe om, ca sa nu se poata lauda nimeni, ca s-a mantuit prin eforturi personale.Ci credinta in mantuitorul nostru, caci este singurul nume dat oamenilor pe pamant, in care pot fi mantuiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și tu în ce crezi? în știință și-n legile fizicii?

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Vorbele prin care un ateu respinge divinitatea sunt consecinţa unor fapte, fie că e vorba de fapte "materiale" ori fapte "raţionale". Exemple simple, dacă ţi-ar spune că pământul a fost creat acum 6 mii de ani, i-ai răspunde prin fapte, dacă ţi-ar spune că biblia e sursă de moralitate, i-ai răspunde prin vorbe, dar tot făcând trimitere la fapte. Nu ştiu de ce un credincioş îl respinge pe dumnezeu, dacă îl respinge nu mai e credincios, deci nu ştiu despre ce vorbim.

| Inferno a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Citatul vrea sa spuna ca ateul neaga la nivel teoretic existenta divinitatii, respectand insa normele societatii, moralitatea, in timp ce religiosul, in ciuda credintei in divin, este imoral.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Inferno):

E o interpretare, dar se limiteaza la ateii care sunt morali si la religioşii care sunt imorali. În sens larg, şunt şi atei morali si imorli şi credincioşi morali si imorali, iar majoritatea oamenilor cred eu, sunt în principiu, oameni normali.

| ylakiztenurb a răspuns:

Pai daca tu esti ateu ar trebui sa stii, in ce il priveste pe un credincios nu cred ca este adevarat

| Well_Max_1983 a răspuns:

Pentru cei interesati va propun aceasta dezbatere Stiinta Il Respinge pe Dumnezeu? O gasiti pe Youtube sau aici https://www.youtube.com/watch?v=6xU6ckzbpL8