| 6684464 a întrebat:

Este cineva catolic(sau nu neaparat) care stie de unde a pornit ideea ca exista un loc intre Rai si Iad? Scrie in Biblia voastra de asa ceva? Adica... si in Bibliile ortodocsilor si protestantilor/neoprotestantilor scrie de "Locuinta Mortilor" sau de "Locul de Asteptare", dar asta nu inseamna ca daca nu ai fost suficient de pacatos(dar ai fost un pic) ajungi intr-un loc de unde, daca se roaga lumea pentru tine, poti ajunge in Rai...; sau chiar de aici a pornit ideea(de la "Locuinta Mortilo" si/sau "Locul de Asteptare")?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu exista versete Biblice despre ceva ce nu exista, purgatoriul ca si iadul sau raiul sunt chesti pagane, in Biblie apare notiunea de rai in discutile dintre Isus si farisei deoarece ei credeau asa ceva iar Hristojs le arata greselile lor.

| milan9 a răspuns:

Contrar doctrinelor gresite ale "martorilor lui Iehova" (inspirate din greselile gruparii adventiste) "raiul" ca loc destinat sufletelor dupa sfarsitul biologic EXISTA! In conformitate cu Biblia (negata si batjocorita insa de "martorii lui Iehova") existenta acelui loc este prezentata in mod explicit:

- "După acestea, am auzit, în cer, ca un glas puternic de mulţime multă zicând: Aliluia! Mântuirea şi slava şi puterea sunt ale Dumnezeului nostru!" Apoc 19, 1 (SUFLETELE DIN CER pot răspunde)

- "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, înceruri." II Corinteni 5, 1

- "Căci de aceea şi suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuinţa noastră cea din cer" II Corinteni 5, 2

- "Şi a trâmbiţat al şaptelea înger şi s-au pornit, în cer, glasuri puternice care ziceau: Împărăţia lumii a ajuns a Domnului nostru şi a Hristosului Său şi va împărăţi în vecii vecilor." Apoc 11, 15

- "Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea." Apoc 12, 10

-"Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt." Apoc 12, 12
"Şi am auzit un glas din cer, zicând: Scrie: Fericiţi cei morţi, cei ce acum mor întru Domnul! Da, grăieşte Duhul, odihnească-se de ostenelile lor, căci faptele lor vin cu ei," Apoc 14, 13

- "Şi şi-a deschis gura sa spre hula lui Dumnezeu, ca să hulească numele Lui şi cortul Lui şi pe cei ce locuiesc în cer." 13, 6 etc..., etc.

| milan9 a răspuns:

Se intampla din pacate fie ca "martorii lui Iehova" sa considere false invataturile Bibliei, fie sa prefere a calca in picioare ceea CEEA CE NU LE CONVINE, dar, indiferent ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE! thinking
Iata doar cateva versete referitoare la Sheol:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."
cclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "
II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.
Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.
Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.
Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.
Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.
Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.
II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,
Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| milan9 a răspuns:

Argumente biblice pentru "Purgatoriu" nu exista, dar diferentiere in cadrul locurilor de fericire pe de o parte, sau nefericire nefericire pe de alta parte exista: "In casa Tatalui Meu multe locasuri sunt"

Apoi, toate sufletele sunt vesnice! happy
Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice.

| milan9 a răspuns:

Biblia si versetele referitoare la vesnicia sufletelor nu s-au scris nici la "concilii" cum sustin in mod viclean asa zisii "martori" ai lui Iehova, nici la sinoade, ci a fost alcatuita in Biserica Apostolica.

| milan9 a răspuns:

Si o observaţie pentru o exprimare de mai sus...
Numele (sau mai bine zis pronunţia) "Iehova" nu este unul academic, ci dimpotrivă, este un compromis grosolan ce nu apare în originalele latine sau greceşti. Nu este o pronunţie scripturistică, evreii nu au pronunţat niciodată "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

Pronunţia greşită "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (specialiştii de drept în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei), ea nefiind altceva decât o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, una care este cu mult sub valoare celorlalte aproape 5000 de "nume" atribuite Divinităţi în Vechiul Testament...
Să nu facem o confuzie de neiertat! sad

| 6684464 explică (pentru milan9):

M.da,nimeni nu stie care este pronuntia adevarata. Daca cineva vrea sa creada ca este Iehova, lasa-l in pace laughing.
Si acum... de ce religie faci parte?

| milan9 a răspuns (pentru 6684464):

Crestin. Ortodox crestin. happy

| dannyel86 a răspuns:

Locul de care vorbesti se numeste, in credinta catolica, "purgatoriu". E unul dintre elementele de separare intre Biserica Ortodoxa si cea Catolica.
http://www.bisericacatolica.org/biblia-invata-despre-purgatoriu

| 6684464 explică (pentru dannyel86):

Pff... nu am sa citesc tot ala pentru ca il consider din start eronat(parere personala). Vreau in scurt de unde a pornit ideea de "purgatoriu". Versete, ceva...

| suffarstar a răspuns (pentru 6684464):

Pfff, pai Purgatoriul este este un element foarte vechi, e de-ajuns doar sa citesti Odiseea sau Eneida. Si da, exista si in Biblie cateva versete, prin Evanghelii si Apocalipsa.

| VelaJohnny a răspuns:

Tie iti este clar lucrul asta? As putea aduce doua versete despre el big grin

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Nu chiar ca nu prea m-a interesat "purgatoriul".
Bagă.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Ceea ce a cerut Iov cu ardoare are logica si corespunde cu Eclesiastul 9:5 „Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită." Daca moartea este inconstienta, are logica ce a cerut Iov in Iov 14:13 „Oh, de m-ai ascunde în Şeol, de m-ai ţine ascuns până ţi se va întoarce mânia, de mi-ai stabili un timp şi ţi-ai aminti apoi de mine!"
Cum spuneai si tu, Locuinta Mortilor este iadul, daca era chinul vesnic al celor rai, el un om bun si drept, de ce ar fi cerut locul celor rai pierzand aprobarea Dumnezeului caruia ar fi fost dispus sa ii fie fidel in atatea incercari. Si daca acolo e mai multa suferinta deeat suferea el, de ce ar fi cerut-o? laughing
Si am zis ca e vorba doar de 2 versete dar am mai facut cercetari big grin 1 Samuel 2:6 spune „Iehova omoară şi păstrează în viaţă, duce în Şeol şi scoate din el." Deci din Șeol poti iesi dupa ce ai murit, in timp ce din iad cum spun doctrinele, ciuciu, pe vesnicie este condamnat acolo. Cand va fi invierea oamenii vor invia, pana atunci is in iad, in inconstienta happy asta e iadul.

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

In Vechiul scrie ca se poate iesi de acolo pentru ca se asteapta un Mantuitor. Mantuitorul a luat pe cei care s-au pocait in Locuinta Mortilor. Oricum pana la venirea Lui cam toti se duceau acolo(din cate stiu...).
Acum din "Seol" se ajunge in Iad dupa Judecata si din Locul de Asteptare(cum scrie la asta in Biblia ta?) se ajunge in Rai, langa Domnul.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Sincer, si te cunosc cat de cat si simt ca ma pot exprima liber fara sa fiu atacat, personal nu cred in existenta unui iad, cei ce nu merita invierea vor ramane in continuare morti, si cum sunt inconstienti, practic sunt inexistenti. Biblia spune de multe ori ca oamenii rai vor fi distrusi sau nimiciti. In fine, nu intru pe larg sa explic asta prietene, cu versete. Un lucru sa mai adaug, documenteaza-te cand a fost iadul adoptat ca doctrina religioasa de catre crestini, la care conciliuwinking. Bun si vezi cum ma ataca pe furis Milan9? Cum ma vorbeste pe la spate de rau si cum ii batjocoreste pe martorii lui Iehova numindu-i „iehovisti". Nu ma deranjeaza etichetarea lui precum rautatea lui, si chiar blasfemiaza numele lui Iehova. Religia se numeste Martorii lui Iehova, nu mi se pare corect cum foloseste el termenul „iehovisti", avand in vedere ca e vorba de numele lui Dumnezeu. Dar in fine, El sa judece. Sunt sigur ca o sa vada si Milan9 versetul asta, dar vreau sa atrag atentia asupra importanta numelui lui Dumnezeu. Maleahi 3:16:
„Atunci cei ce se tem de Iehova au vorbit unul cu altul, fiecare cu tovarăşul lui. Iehova a luat aminte şi a ascultat. Şi o carte de amintire a început să fie scrisă înaintea lui despre cei ce se tem de Iehova şi despre cei ce se gândesc la numele său."
Observa finalul, „cei ce se gandesc la numele sau". Sunt doua trimiteri in Biblia mea legat de ultima parte a versetului, Psalmul 29:7 si Isaia 26:8
„Unii amintesc de care, iar alţii de cai, dar noi vom aminti numele lui Iehova, Dumnezeul nostru."
„Da, am sperat în tine o, Iehova, datorită căii judecăţilor tale! Sufletul nostru tânjeşte după numele tău şi după amintirea ta."
happy mai sunt versete cu care sa ii dau peste nas sarpelui Milan, cu tot vorbitul lui pe la spate. Sa imi raspunda la comentariul meu nu are tupeu, incearca sa nu se faca observat de mine, stie ca nu are argumente impotriva mea, doar calomniile si minciunile ii sunt așii lui. I-am spus eu lui, Iehova sa il mustre pentru tot ce face cu nerusinare!

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Lasa-l pe Milan9 laughing, fiecare cu parerile si argumentele lui.
Foc vesnic, scrasnirea dintilor, viermi ce nu dorm, etc. Cam asta e Iadul.

| milan9 a răspuns (pentru 6684464):

Iadul e zona a existentei (pentru ca sufletul nemuritor nu ti-l omoara nimeni), dar, este si o zona a INDEPARTARII de Dumnezeu- ca MANIFESTARE A UNEI OPTIUNI LIBERE.

Indirect este se pare o dovada a respectarii din partea lui Dumnezeu a libertatii omului. Dragostea lui Dumnezeu fata de om nu-I permite Acestuia sa-i impuna ceva omului. Nu-i poate impune sa-L asculte. Daca nu L-ai vrut in viata asta, de ce sa te oblige sa stai o vesnicie alaturi de El in cer?

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

Dragostea dumnezeiasca este focul care nu se stinge niciodata, iar dispozitia si suferinta sufletului in prezenta lui Dumnezeu, pe care Il respinge, poate fi "viermele neadormit" de care este vorba in Biblie.