| AvalohAlyn a întrebat:

Este Iisus Hristos Cel mai mare invatator din istoria omenirii? Cele mai importante invataturi,unice,desavarsite,speciale, de mare pret sunt prezentate in Evanghelii.Desigur ca pentru mine si ceilalti crestini ramane Fiul lui Dumnezeu si DUMNEZEU intrupat. Oamenii spuneau despre El ca niciodata nu a mai vorbit cineva ca omul Acesta si nu a mai avut o viata desavarsita,pura,unica, speciala ca Iisus..Invatatura Lui dainuie si acum, dupa 2000 de ani de la moartea si invierea Lui..Este,dupa tine,Iisus Hristos modelul suprem,Cel mai important si special om ce a existat vreodata pe Pamant? Eu consider ca invataturile Lui sunt net superioare oricarei alte invataturi,inclusiv cele ale lui Buddha,Confucius s.a.
Sincer, cum l-ati putea descrie in cateva cuvinte pe Iisus Hristos? A fost si este El Cea mai importanta personalitate care a existat si exista pe Pamant? Este Iisus Hristos exemplul de viata suprem pentru orice om? Tu ce poti zice despre Iisus?

Răspuns Câştigător
| sebi333 a răspuns:

Da.El este Cel mai mare Invataotir, Profet, Cap al Bisericii, Primul din toata zidirea (Biserica ), Primul inviat dintre morti -pentru ca DUMNEZEU a vrut ca toata plinatatea sa locuiasca in El si sa impace totul cu Sine prin El, atat ce este pe pamant cat si cele din ceruri.

P.S. Acum referitor la intrebarea ta despre nasterea din nou de ieri :tu esti nascut din nou big grin?

2 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pentru mine Isus este Fiul lui Dumnezeu care a venit sa mantuiasca lumea. Nu cred ca este Dumnezeu intrupat cum spui tu fiindca El vorbea tot timpul despre Tatal, adica Dumnezeu.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, tot ce tine de Iisus cat si Biblie, sunt doar inventii evreiești pentru a putea controla, si a tine in frau, masele populare + ca este o sursa foarte profitabila de venit, inca de pe vremea clericilor lacomi se observa furtul cat si controlul bisericii asupra oamenilor prin vanzarea/cumpararea indulgentelor.

"Ieremia 48:10
Blestemat să fie cel ce face cu nebăgare de seamă lucrarea Domnului, blestemat să fie cel ce îşi opreşte sabia de la măcel!"
"2 Cronici 15:13
şi oricine nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia omorât,
fie mic fie mare, fie bărbat, fie femeie."
"Exod 22:20
Cine aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur să fie nimicit cu desăvârşire."

:SSSSSSS