| Speed99 a întrebat:

Este Islam o religie a pacii, avand in vedere ca in Coran se instiga violenta, viol, pedofilie, si se explica descriptiv cum "profetul" Mohamed a intretinut relatii sexuale cu o fata de 9 ani, cu care s-a si casatorit?

Coranul spune ca daca o femeie e violata, aceasta va trebui sa fie omorata prin a arunca pietre in ea.

Coranul spune ca toti cei care nu urmaresc scriptura, trebuie omorati cu fier incins.

Coranul spune cum femeia nu este mai mult decat un obiect sexual, dat de Dumnezeu pentru barbati.

Coranul spune ca barbatii au voie sa faca ce vor ei cu femeile cu care s-au casatorit.

A fost oare o decizie buna acceptarea refugiatilor, avand in vedere ca probabilitatea de viol in Suedia (una dintre cele mai "primitoare" tari) a crescut cu sute de procente de cand acesti refugiati au venit in tara lor?

In timpurile astea, cand toata lumea si mai ales mass-media arunca termenul "islamofobie" in stanga si in dreapta daca spui ceva negativ despre aceasta religie, intreb din nou: Este oare Islam o religie a pacii?

26 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ia spune: Biblia ai citit-o? Coranul contine mult din Biblie (repovestita pentru arabi).

Unde scrie-n Biblie ca ar fi interzisa casatoria intre un barbat de 50 ani si o fata de 9 ani?

Daca nu gasesti in Biblie, da un citat din Parintii Bisericii.

| Speed99 explică (pentru doctorandus):

Ce legatura are Biblia cu faptul ca pedofilia e un lucru imoral, si ca se incurajeaza in Coran? Explica-mi.

| doctorandus a răspuns (pentru Speed99):

Biblia nu spune ca pedofilia ar un lucru imoral. Si nici Parintii Bisericii nu au afirmat asa ceva. Mahomed a avut un model pentru predicile lui si acel model era Biblia. Deci daca Biblia nu l-a facut atent ca era o greseala, el de unde sa stie asta? Pe vremea aia nu aparuse iluminismul, asa ca nu avea de unde sti ca noi vom considera pedofilia drept gresita.

| Speed99 explică (pentru doctorandus):

Aha, am inteles, apreciez cand cineva isi argumeteaza opinia. Dar asta nu scuza faptul ca scriptura Coran are nevoie de o actualizare dupa regulile morale, precum s-a intamplat si cu Vechiul Testamet al Bibliei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Cui ii apartine Vechiul Testament, dar Noul?

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Inca o data: casatoria dintre un barbat de 50 de ani si o fata de 9 ani nu este interzisa nici de catre Biblie, nici de catre Parintii Bisericii. Conform Bibliei si Parintilor Bisericii, casatoriile intre parteneri de sexe opuse nu constituie pacat. A numi casatoria pacat este lucrarea lui Antihrist (cel putin asa ar zice Parintii Bisericii).

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Asa am putea spune ca fumatul nu e pacat pentru ca nu scrie in Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Autorii Bibliei nu cunosteau fumatul, dar cunosteau faptul ca aveau loc casatorii cu fete pe care azi le-am numi minore. Ia spune tu: ce varsta a avut Fecioara Maria la casatoria ei cu Iosif, daca ar fi sa se adevereasca drept profetie mesianica Isaia 7:14?

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

"iată că tânăra va rămâne însărcinată" zice. Cam urât din partea ta să faci bătrâne femeile ce trec de 18 ani, cum că ar fi tinere cat sunt minore.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Zbarci, nu zice "tanara", ci zice "almah", adica o fata intr-o perioada care incepe de la varsta de 5-7 ani si se sfarseste la varsta de 13 ani. Maxim 12 ani impliniti, asta vrea sa spuna.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Se presupune ca Maria avea in jur de 15-16 ani cand s-a casatorit cu Iosif. In Biblie nu scrie. Se stie ca inainte de a se naste Isus, Maria si Iosif au fost doar logoditi. Nu a fost vorba de relatii sexuale. Pe vremea aia poate logodna le-a fost aranjata.
https://www.gotquestions.org/betrothal.html
Un om care se ocupa cu teologia crestina si cu istoria probabil ar sti mai multe despre cultura evreilor de atunci.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

In primul rand la evrei nu existau logodne, existau doar ceremonia de casatorie (kiddusin) si ceremonia de consumare a casatoriei (nisu'in).

In al doilea rand, daca Isaia ar fi profetit ceva despre ea, ea avea maxim 12 ani impliniti in momentul casatoriei. Sursa: http://books.google.com/books?id=8RZMAwAAQBAJ&pg=PA8&redir_esc=y

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

הָ עַ לְ מָ ה
e·olme

Aia zice

http://www.scripture4all.org/OnlineInterlinear/Hebrew_Index.htm

Nu pot să cred că îmi stric somnul și bateria la tabletă pentru o prostie. Citește singur.

Although the Hebrew word bethu·lahʹ means "virgin," another term (ʽal·mahʹ) appears at Isaiah 7:14: "Look! The maiden [ha·ʽal·mahʹ] herself will actually become pregnant, and she is giving birth to a son, and she will certainly call his name Immanuel." The word ʽal·mahʹ means "maiden" and can apply to a nonvirgin or a virgin. It is applied to "the maiden" Rebekah before marriage when she was also called "a virgin" (bethu·lahʹ). (Ge 24:16, 43) Under divine inspiration, Matthew employed the Greek word par·theʹnos (virgin) when showing that Isaiah 7:14 found final fulfillment in connection with the virgin birth of Jesus, the Messiah. Both Matthew and Luke state clearly that Jesus’ mother Mary was then a virgin who became pregnant through the operation of God’s holy spirit.—Mt 1:18-25; Lu 1:26-35.

https://ro.m.wikipedia.org/......wiki/Almah

Dacă nici cei ce studiază lucrurile nu sunt uniți în părere, fiind mai multe opinii, cum de susții tu puternic că una dintre acelea ar fi adevărată?

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pentru ca dubiile sunt referitoare la daca "almah" se poate traduce prin "fecioara". Cu privire la varsta unei almah nu sunt dubii.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

עַלְמָה - traducerea in ebraica. Cand vreau sa vad traducerea in ebraica, folosesc http://biblewebapp.com/study/.
1. virgin, young woman
a. of marriageable age
b. maid or newly married

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Conform lui Rashi, fetele puteau fi casatorite de tatal lor cu un barbat/tanar incepand cu varsta de trei ani. Deci "of marrigeable age" nu spune mare lucru. La treisprezece ani aveau maturitatea de a decide singure asupra casatoriei, dar puteau fi casatorite mai devreme de tatal lor sau, daca el era mort, de fratele lor cel mare.

| VelaJohnny a răspuns:

Sunt unii ca mine, necredincioși. Arată versetele din Coran pe care te bazezi, să le verific.

| Speed99 explică (pentru VelaJohnny):

Si eu sunt ateu, opinia mea asupra oricarei religii este una foarte proasta, dar mai ales asupra Islamului.

Coran 2:191: "Omorati necredinciosii oricand va ies in cale."

Coran 8:12: "Terorizati si omorati pe oricine crede in alta scriptura decat Coran."

Coran 9:30: "Evreii si crestinii sunt perversi, luptati-va cu ei."

Coran 4:24: "Barbatul are dreptul sa ia femei drept obiecte sexuale."

Curan 2:223: se povesteste despre cum barbatii au dreptul sa faca ce vor cu nevestele lor.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Speed99):

Sunt creștin, dar necredincios la fel ca Toma, trebuie să văd ca să cred. Am citit 2:190, 191 și nu exprimă ceea ce tu spui.

În 8:12 li se adresează Allah îngerilor, și mesajul este diferit.

Chestia șocantă în 9:30 este expresia "Să-i bată Dumnezeu!" Pe evrei și creștini, pentru că zic că Dumnezeu are fii. Aici poți zice că e incitare la violență și prejudecăți, dar e totul o neînțelegere. Cu un musulman care era activ pe site într-o vreme am clarificat, exact ideea din verset. Ei înțeleg că, spunând că Dumnezeu are fii, spui că a avut relații sexuale pentru procreare. I-am explicat că prin fii de referă la creații.

4:24 nu susțin ideea ta, ci sunt legi care interzic căsătoria cu anumite femei în funcție de gradul de rudenie. Mai zice cu referire la soții ca, după ce au întreținut relații sexuale cu ele, să le răsplătească. Prin exagerare, poți trage concluzia de mai sus, dar e cam forțată exagerarea, și nu scrie cum ai scris citatul tau de mai sus "bărbatul are dreptul să ia femei drept obiecte sexuale"

2:223 la fel. Se spune că soțiile sunt proprietatea soților, și mai zice "Duceţi-vă la ogorul vostru cum veţi voi, însă, înainte, faceţi ceva şi pentru sufletele voastre".

Concluzia e că nu te-ai documentat cu adevărat, cine știe de pe ce site-uri ti-ai luat ideile, dar se pare că te-au indus în eroare. Dacă chiar ai găsit versetele astea in Coran, care spun ceea ce spui, dă-mi link-uri către un site cu Coranul, eu am folosit o aplicație de pe Magazin Play, scrie Coranul română la căutare și găsești o aplicație cu o poza verde cu o carte deschisă în unghi mai mare de 90 grade într-un X de lemn.

| Speed99 explică (pentru VelaJohnny):

Na, nu stiu, am gresit eu aici. Am tradus cu aproximatie citatele din engleza, dar pentru ca au fost folositi foarte multi termeni literari specifici limbii respective, nu a fost o traducere perfecta. Eu iti dau pagina in engleza de unde am gasit citatele, in caz ca te intereseaza.

https://www.thereligionofpeace.com/pages/quran/women-worth-less.aspx

| VelaJohnny a răspuns (pentru Speed99):

Stai liniștit și nu te lua după astfel de surse. Is cam scoase din context versetele, deși din cate am frunzărit Coranul, n-aș prea zice că e sunt foarte înlănțuire ideile, dar totuși, nu pun versetul întreg ci părticele. Apoi se poate vedea că e împotriva islamului, nu zic că nu ar avea motive, nu toți musulmanii sunt uși de moschei cum nici creștinii nu sunt toți uși de biserică, și își atrag și ei ura altora. Oricum, e un indiciu că informația este manipulată daca scopul materialului e sa denigreze. Mircea Eliade a scris Istoria Religiilor, din cate am înțeles petrecând ani de zile în cultura unde era centrul religios al marilor religii. Dacă vrei să îți faci idee cu adevărat despre Islam, un astfel de site nu îți va fi foarte util. Nu zic că tot ce scrie acolo e fals, dar de concentrează prea mult pe defecte, ăsta fiind principalul obiectiv al lor, astfel că nu vei vedea întreaga imagine. Cu siguranță și musulmanii sunt utili societății, și fac lucruri bune datorită influenței Coranului asupra lor, nu-i chiar așa neagră situația cum zic unii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai citit Coranul?

| Speed99 explică (pentru anonim_4396):

Daca tu l-ai citit, te invit sa imi dovedesti ca gresesc. Te invit sa imi dovedesti ca am interpretat eu gresit verseturile in care se incurajeaza bataia femeii, violul, pedofilia si rasismul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Eu nici macar nu stiu daca exista asa ceva.

| sir sanjei a răspuns:

Islamul este o religie ce se apropiue de fanatism.
Instiga la violenta si omor.
Femeia nu are nici o valoare.

Islamul nu a fost si nu va fi niciodata o religie a pacii.
Cam la fel e si cu crestinismul(vechiul testament)!