Apache
Întrebare recomandată | Apache a întrebat:

Este numarul de populatie atee prezenta intr-o natiune un indiciu solid pentru a aprecia gradul de dezvoltare materiala si intelectuala al respectivului popor?

Ex : Romania : 0, 2 % din populatie se declara atee (21.000 ) la recensamantul din 2011.

Japonia : 67 % din populatie atee in 2011.

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu e prea concludent.

| danut a răspuns:

Nu viu cu o statistica dar pot lua exemplul unei natiuni mari si puternice, natiunea Americana care a fost creiata din oameni credinciosi si este si la ora acutala majoritar credincioasa. Si japonezii au religia lor si nu cred ca nu o respecta dar budismul care domina natia japoneza nu este o religie vie ci doar a unuia care a murit plesnind de prea multa mancare de porc. Lipsa credintei nu aduce intelepciune ci doar multa mandrie (proasta in esenta).

| M25M a răspuns (pentru danut):

O natiune mare si puternica, crestina, care s-a cladit pe sclavie si genocid...Mda...

| danut a răspuns (pentru M25M):

Sti ceva istorie, sunt ceva indoieli in privinta asta daca nu analizezi CE si CUM. "Drepturile omului" sunt "perversiuni" ale satanismului acoperind dorinta de sclavagism la nivel MACRO. Ce este altceva o societate asazis democratica fara posibilitatea unor optiuni reale decat o forma moderna de sclavagism. Te crezi liber, doar visezi, in lume TOTI suntem sclavi, unii care stiu lucrul asta si aleg "tabara" pozitiva si marea majoritate care se crede "libera" dar este sclava pe viata si fara alegere. Uite un exemplu de doi bani dar foarte util pentru toti cei ce nu stiu (99, 99%): un individ care are in cercel in ureche (nu conteaza de ce si cum) conform preceptelor din vechime (de peste 3500 de ani) ESTE UN SCLAV declarat. Stiai asta sau nu? Cati dintre cei de pe aici sunt sclavi fie facuti de parinti (in spoeta fetele) fie din teribelism? Numai bine.

| M25M a răspuns (pentru danut):

Putina mutare a stachetei dar nu sunt surprins.
Daca tot aduci ideea sclaviei moderne (si nu neg nimic) implica si religia ca o forma de sclavie adaptata mediului modern.

| danut a răspuns (pentru M25M):

"implica si religia ca o forma de sclavie adaptata mediului modern. "
Asta am si spus, DAR este o "sclavie" acceptata cu consecintele stiute si asteptate. Eu sunt un SCLAV al lui Isus Hristos, sunt pe deplin constient de urmarile acestei acceptari si intutotul de acord. Dar problema nu este la mine ci la cei ce se cred LIBERI dar fara sa stie sunt SCLAVII Satanei, adica toti cei ce se cred LIBERI. P.S. Repet, in lume nu sunt oameni liberi ci sclavi in una din cele doua tabere, alegeti unde vreti sa fiti.

| ErrorFound a răspuns (pentru danut):

Vezi ce vorbesti.
America a fost infintata de masoni si parintii fondatori spuneau ca in SUA nu se va tine cont de religie. Scrie si in constitutie, dar la fel ca la noi, nu se respecta, asa ca o dam inainte cu "God bless 'Murica!".

| danut a răspuns (pentru ErrorFound):

" Scrie si in constitutie,"
Asa este dar America a fost "infiintata" de protestantii care au fugit din Europa din cauza Inchizitiei.
Ce scrie in constitutie s-a respectat pana de curand cand tara a fost "invadata" de catolici.

NOname
| NOname a răspuns:

Cam da. În majoritatea cazurilor are o relevanţă (destul de mare).

| 0rlando a răspuns:

Evident. Cifrele vorbesc de la sine.

| mODIN a răspuns:

EVIDENT! Daca 99.8% din populatia tarii crede in povesti de adormit copii, nici nu ma mir ca suntem cea mai saraca tara a Europei.

| Moisie a răspuns (pentru mODIN):

Si culmea este ca desi romanii sunt credinciosi in proportia aratata de tine, totusi sunt cel mai imoral si hot popor din UE!
Cum se impaca asta cu credinta?
Sau asta este urmarea modelului social pe care-l invata poporul de la preotii hrapareti, sarlatani si imorali?

| RAY a răspuns:

Ar fi o ipocrizie sa spui ca nu-i adevarat asta,unde sunt ateii traiul de viata este mult mai bun,unde e religia la putere e saracie,violenta etc
compara tu europa de vest,nord cu estul saracit,chiar si cu nordul in franta,Italia,Spania sunt tot mai mult ateii, in asia china, japonia, korea de sud, america e un exemplu bun la ei ateii sunt 15 la suta restul sunt teisti si din cauza imigrantilor etc

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu are legatura mancarea cu mancarimea

| sublime89 a răspuns:

Puteai sa dai ca exemplu tari ca Suedia, Danemarca, Cehia sau Finlanda unde populatia atee ajunge si pana al 80%. Ne comparam cu aceste tari la nivelul de trai? Nici nu putem indrazni deocamdata sa ne comparam.

De obicei procentajul ateilor arata calitatea educatiei si sistemului de invatamant din acea tara. Cu cat ateii sunt mai multi, cu atat educatia e mai buna. Iar cu cat educatia e mai buna, cu atat e nivelul de trai mai ridicat. E chiar foarte simplu.

| Moisie a răspuns:

Evident ca DA!
Exista o diferenta enorma intre tarile in care oamenii asteapta ajutorul sau mila lui Dumnezeu, si intre tarile in care oamenii stiu ca rezolvarea problemelelor lor pot veni doar de la o societate dezvoltata, si dezvoltarea unei societati nu vine din studiul Bibliei sau din credinta a proasta, ci din cat mai multa competenta profesionala bazata pe Cunoastere Rationala!
Exemplu este in acest sens SUA, stat care a fost intemeiat de Francmasonerie si este si in ziua de azi condusa tot de ea, iar biserica nu are niciun cuvant de spus in conducerea statului sau organizarea/guvernarea societatii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat, ateismul se poate naste si din diversitatea religiilor ce apartin unei natii.La noi e mai greu, pentru ca am calcat in picioare islamul de la rasarit(moldovenii inca isi mai fac cruci cand aud de musulmani) iar singura religie ramasa, nu a avut cu cine sa se ia la "tranta".
Cand nu ai indoieli si nu vezi vreo moschee urmata de o biserica, ramai loial.In schimb, daca ai mai multe alternative, s-ar putea sa nu alegi niciuna.E ca mersul la curve/vezi una, vezi doua, vezi trei la preturi diferite si te lasi pagubas, oricum nevasta te trimite la ma-sa zilnic...in fine.
Progresul intervine abia pe urma, cand timpul dedicat inchinarii e inlocuit cu altceva: un curs de recalificare, cateva ore de alergat, lecturi din diferite domenii.
Si acum cel mai important: chiar daca devenim toti atei maine, asta nu inseamna ca ne vom schimba si vom prospera.Inlocuim obiceiuri vechi cu unele noi dar cu acelasi format: barfa, ipocrizie, lene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mai mult decat un indiciu este o dovada.
Cum poti cere sa progreseze unei persoane care nici macar nu realizeaza care e lumea reala?
De fapt oricarui om daca ii povestesti ca tu vezi serpi vorbitori,pomi fermecati,balauri,zombie,copii cu aripi,copii de pamant, o sa iti spuna ca esti un retardat si sa te duci sa te controlezi la un psihiatru, dar daca in aceiasi enumerare scuipi si cuvantul biblie inseamna ca e absolut normal si ca esti un om extraordinar, deosebit.
Daca esti ateu nu inseamna ca esti destept, inseamna ca ai puterea sa iesi din turma si sa gandesti cu mintea ta nu cu a altora.

| contαbαndonαt a răspuns:

N-are prea multa relevanta.Sa nu uitam ca mai sint, pe langa ateism, destule secte care neaga partial aro total existent tuturor zeitatilor/divinitatilor, ori simpla lor interventie in crearea realitatii cunoscute de om pana-n prezent + de asta ca-mi pare cam dubios procentajul acela.Doar 0,2%? Nu zau?(!) ori poate reprezenta doar numarul ateilor oficiali, trecandu-i cu vederea pe cei nedeclarati ca fiind adepti ai acestei doctrine cu rol de negatie.

| Delmoniko a răspuns:

Nu suntem chiar cei mai prosti, dar nici departe nu suntem. Cum poti termina liceul fara a cunoaste limba materna? Ar trebui impuse lectii despre evolutie, anatomie, biologie si scoase din programa religia si alte bullshituri.

| CranK71 a răspuns:

Pai. cam asta e diferenta de inteligenta intre Romania si japonia. de aia nu progreseaza tara deloc. pentru ca sunt foarte multi oameni care inca cred in mituri primitive!

| CartofiorDulce a răspuns:

Cu siguranta ca este.

| AddaRosee a răspuns:

Pai eu cred ca da, deoarece daca nu au pentru cine, nu o sa se faca N biserici inutile, deci nu o sa se piarda o gramada de bani.

| MissHalcyon a răspuns:

Deci eu sunt o parte din acei 0.2% oameni din tara asta care gandesc? Ma simt mandra de mine hehe.
Acum daca te declari ateu/atee, nu inseamna neaparat ca sclipesti de inteligenta. Inseamna doar ca esti mai deschis la anumite lucruri/subiecte.

| francmasonu a răspuns:

Iarasi o intrebare la care toata lumea raspunde dupa cum il taie capu.
Pai hai sa o luam invers: NU ARE TREABA RELIGIA asa de mult, ci EDUCATIA oamenilor.
Cel mai bun exemplu e religia, are 10 porunci si nici una nu esste respectata la noi. Daca ar fi fost respecatate macar cateva am mai fi avansat si noi cumva.
Sa nu furi, Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau, Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau, Sa nu fii desfranat, Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
Din tot ce am scris aici, zi-mi si mie daca este ceva ce se respecta in tara asta?

Daca vrei sa faci o diferenta oriunde esti, in orice domeniu, societate, etc. trebuie respectate anumite valori, trebuie sa ai coloana vertebrala, nu ca la noi ca ar vinde-o si pe masa sa isi mai faca o vila, sug BULA la FMI, toti care sunt la conducere fura de rup.etc etc