| Mlk2023 a întrebat:

Este posibil ca Mahomed și profeții Vechiului Testament, ca și Iisus, să fi suferit de delir mistic sau de vreo altă boală care dă halucinații și idei bizare?

18 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Este posibil să fi suferit de multe boli, nu cred că le-a ținut cineva evidența.Ar fi putut să aibă diabet, reumatism, tensiune, gastrită etc.

| Xox0 a răspuns:

Cica Iisus avea paranoie schizofrenica si era bipolar. Si sincer, sunt plauzibile diagnosticele

| Mlk2023 explică (pentru Xox0):

Nu cred! Chiar am găsit un articol care vorbește despre asta. Nu știu dacă este adevărat, există și specialiști care Îi apără sănătatea mintală...

| Xox0 a răspuns (pentru Mlk2023):

Https://ro.m.wikipedia.org/......in_Nazaret

Cică in "Evanghelia dupa Marcu" se spune ca pana si familia lui il credeau nebun. Vecinii la fel. De fapt de asta a si fost omorât: ca era penibil cu iluziile sale si voia sa între in Ierusalim inainte de Sabat. Ar fi fost o blasfemie pentru evrei. Iisus era evreu și din moment ce nu a adus pacea mult așteptata de evrei, ținând cont ca soldatii romani erau in Israel in timpul vietii lui Iisus, a fost vazut ca un lunatic.

| doctorandus a răspuns (pentru Xox0):

Hmm... nu. Isus era normal pentru un evreu apocaliptic din secolul I. Probabil era prea increzut in sine, dar daca nu era increzut probabil nu ajungea profet.

| Xox0 a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci de ce evreii ortodoxi scuipa pe crestini in Israel? Ca a strans adepti ai sai, ok. Lumea era proasta, dar multi il vedeau nebun.

| doctorandus a răspuns (pentru Xox0):

Evreii au avut din punct de vedere mult de suferit din partea crestinilor. Omoruri in masa asupra evreilor erau destul de frecvente in Evul Mediu si chiar in Rusia tarista.

Si tehnic, ei isi pot da seama ca esti crestin daca esti imbracat ca popa sau calugar, ca altfel nu e scris in fruntea ta ca esti crestin.

| Xox0 a răspuns (pentru doctorandus):

Oricum mulți evrei nu îl iau în serios.

| doctorandus a răspuns (pentru Xox0):

Pentru multi evrei este fie un evreu convertit la paganism (adica profet mincinos), fie un mare invatator moral (dar al altora, nu al lor).

| Mlk2023 explică (pentru EestiSodalane):

De ce?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Mlk2023):

Pentru că delirul nu e coerent, iar scrierile religioase sunt coerente.

| Whateverrr a răspuns:

Nu știu ce năstrușnicii ai citit, dar uite-te în Biblie să vezi cât de consecvent și rațional este Hristos în tot ce spune.

| Magie2525 a răspuns:

Vrei să transmiți că tu nu crezi că ei comunicau cu Divinitatea - Allah - Dumnezeu?

| Mlk2023 explică (pentru Magie2525):

Încă nu știu ce să cred.

| Magie2525 a răspuns (pentru Mlk2023):

Îți recomand / te sfătuiesc să citești Biblia și Coranul și să îți pui încontinuu întrebări despre ele și despre mediul înconjurător / lumea materială.