| AvalohAlyn a întrebat:

Este spovedania leacul uitat asa cum scrie intr-o carte?

3 răspunsuri:
| bookofknowledge a răspuns:

Orice carte non biblica e cam umpluta cu ideile autorilor, si nu cu adevarul din biblie, la biserica am auzit de la pastor ca nici carti de rugaciune sa nu citim, pentru ca rugaciunea trebuie sa vina din inima, nu sa fie ceva mecanic invatat. Rugaciunea e ceea ce vorbesti cu Dumnezeu.
Chestia este ca cartile acelea pot sa spuna orice poveste si unele intra chair in SF, si nici nu au treaba cu biblia, sunt persoane care s au vindecat si la trup, dar nu toti, si unii erau Crestini adevarati si totusi nu au reusit sa se vindece.
Dumnezeu vindeca pe cine vrea, tu poti incerca sa vezi daca Dumenzeu iti va da vindecare dar daca nu merge, nu inseamna ca trebuie sa renunti la credinta, oamenii care merg la Dumnezeu doar pentru a obtine ceva sunt vazuti foarte prost de Dumezeu.
De exemplu daca mergem doar pentru frica de iad, sau pentru rai si nu pentru relatia si intelegerea lui Dumnezeu tot putem ajunge in iad, dumnezeu nu vrea orgoliosi care merg pe dorintele lor, el vrea oameni care isi dispusi sa dea totul pentru el, sa renunte la tot, si chiar daca lucrurile merg cel mai prost sa ramana in credinta.
Dumnezeu stie ce gandeste omul, si chiar dac ar incerca sa gandeasca diferit, Dumnezeu stie inima omului, stie ce intentii are, ce vrea sa faca, cum e sufletul sau, de ce face ceva anume, etc.

| bookofknowledge a răspuns:

Uite un exemplu de rugaciune: Multumesc pentru ceea ce mi ai dat.
uite alt exemplu: multumesc pentru ca m ai creat.
rugaciunile nu trebuie sa fie lungi, si sa contina cuvinte multe, multi folosesc din ce in ce mai multe cuvinte, pe masura ce cresc si se dezvolta in credinta.

| Darius50boss a răspuns:

Spovedania a fost creata de oameni citește faptele apostolilor din biblie și ai să vezi că nu există spovedanie