| AvalohAlyn a întrebat:

E adevarat ca spovedania(sau marturisirea) e un leac uitat in zilele de azi dar benefic si tamaduitor?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Spovedania este o Taina, este echivalenta cu Botezul, este forma de marturisire a crestinilor.
Este un leac, deoarece orice marturisire te face sa-ti treci filmul vietii prin fata, sa -ti judeci singur(a) sau cu ajutor confesator(preot).
In viata nu ne dam seama de propriile greseli, dar confesandu-ne cuiva neutru, unui preot cu har, gasim cauza bolii spiritului, de acolo se trag si bolile fizicului.
Apare si Traditia acum. Daca ne-am nascut intr-o familie in care Credinta a ramas in ceata vremurilor, uitam, punem la indoiala acest ADEVAR.
Ajungem la un doctor, ala isi stie meseria lui, si acolo e o spovedanie, dar limitata, fara de nici un ajutor in ce ne trebuie.

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Absolut.

| milan9 a răspuns:

Acceptarea influenţei pozitive a sfaturilor şi rugăciunilor duhovnicului (pentru a contracara alte influenţe, megative, ale comunităţii, ale mass-mediei, ale viciilor, ale deprinderilor greşite, etc.) reprezintă un exerciţiu deplin al libertăţii, pentru că tu vei fi cel care va opta, va alege şi îşi va exercita libertatea într-o direcţie sau alta...

Oricum, scopul canonului nu este nici pe departe acela de a pedepsi, ci acela de a oferi oportunitatea, "contextul" de a medita, de a conştientiza care sunt cu adevărat valorile şi priorităţile vieţii, direcţiile greşite (care necesită într-adevăr timp pentru edificare), de a vedea ce este normal şi anormal, de a avea posibilitatea unui exerciţiu de voinţă şi a unei autoimplicări în soluţionarea problemei!

| RainmakerX a răspuns:

Da,este oarecum adevarat. Bolile sunt provenite oarecum si din psihicul nostru si nu este neaparata nevoie de medicamente pentru a te trata.
Este de ajuns sa ai incredere ca te vei face bine, incredere ce o poti capata in acest mod.

| Ineys a răspuns:

Nu.

| Felys a răspuns:

Asteapta tu mult si bine sa te faci bine din asa ceva

| IvanMihai a răspuns:

Din Emotiile de Osho:
"Exista oameni care nu traiesc decât pentru a descoperi probleme. Ei nu va pot accepta asa cum sunteti.
Secretul lor profesional este sa va gaseasca ceva în neregula. Ei va ofera idealurile lor, va dau idei, ideologii, va fac sa va simtiti vinovati, nedemni, pacatosi. Asemenea oameni va pot face sa va autocondamnati, sa uitati complet de libertate. Mai mult, ei va silesc sa va temeti de libertate, caci va ajuta sa întelegeti cât de rai sunteti, câte greseli faceti... Daca va veti pastra libertatea, veti continua sa faceti aceleasi greseli, asa ca trebuie sa renuntati la ea, sa urmati pe cineva.
Este un mecanism important: preotii depind de el, politicienii etc. Ei va spun ce este bine si ce este rau, va ofera anumite idei fixe, în care nu va puteti încadra, astfel încât sa va simtiti vinovati de-a pururi."
Vinovatia a fost inventata de preoti.
Spovedania(sau marturisirea) e un leac inventat.

| BellaComy a răspuns:

Eu cred ca pentru fiecare persoana aceasta traditie poate insemna diferite lucruri. Pentru mine nu inseamna ceva chiar atat de benefic pentru ca ultima data cand m-am spovedit nu am simtit ca ceva s-a schimbat spre bine in sufletul meu.Dar acum fiecare cu ale lui.
P.S.: Eu m-as simti mai bine sa marturisesc in fata unei persoane apropiate decat unui cadru bisericesc.

| AvalohAlyn explică (pentru BellaComy):

Insa nu e o traditie, e o Taina Dumnezeiasca.E o mare diferenta.In general spovada trebuie sa fie foarte sincera si trebuie facuta corect ca sa simti efecte benefice.Trebuie sa te caiesti pentru pacate si sa fii sincer cu preotul.Multumesc de opinie insa.

| BellaComy a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu stiu.Eu o consider o traditie pentru ca daca stai sa te gandesti este un lucru pe care oamenii l-au creat si l-au impus, ca poate sa existe un fel de echilibru si intelegere in suflet. Este la fel si ca toate sarbatorile.Si ca toata asceasta multitudine de religii. Oamenii au despartit religiile, fara sa aiba vreo legatura aceasta despartire cu ceva divin.

| AvalohAlyn explică (pentru BellaComy):

Toate cele traditii, obiceiuri, Taine etc. au fost creeate deoarece asa a spus si a dat de inteles chiar Iisus Hristos cand a vietuit pe Pamant.El a zis de Botez, de Impartasanie etc.Nu sunt chiar inventate de oameni.

| BellaComy a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si de unde stii sigur ca Iisus le-a dat? E incertitudine atat in aspectul pe care l-am enuntat eu mai devreme cat si in cel pe care-l sustii tu.Fiecare avem libertate de alegere iar eu, ca fiecare om ce traieste in incertitudine, tind sa cred ca tot ce este notat si expus publicului de catre Biserica este ceva scornit de preamaritii cu masinile lor bengoase.Si asta este.

| AvalohAlyn explică (pentru BellaComy):

Ok.Iti respect opinia.

| BellaComy a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ok...Si eu pe a ta happy