| OctavianDanielMaria a întrebat:

"Eu fac un robot" si acel robot face o crima.Cine e de vina? Eu sau robotul, daca sunt eu, ajung in iad pentru ce a facut robotul?

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de motivatia ta. Il faci sa faca bine, si el produce un accident? Nu esti vinovat, loc pentru eroare exista mereu. Sunt multe cazuri deja de cand masinile-unelte au intrat in viata noastra, toate ca sa ne ajute, si accidental unii au murit din cauza unor erori produse, fie in utilizare, fie de pe urma unor defecte ale masinilor.
Daca insa ai facut robotul special pentru a ucide, atunci ai o vina considerabila, se poate spune ca tu esti ucigasul, doar ca nu ai facut-o pe fata.

| zilog a răspuns (pentru cristi202):

DAR DACĂ robotul este mic si pus in apa de la robinet ca sa scape lumea de rasa ariana sa fie inlocuita cu rasa galbena
si el este programat sa atace la ADN
prinde-l pe ala care i-a produs intr-un laborator din altă țară cu acordul si sponsorizarea guvernului respectiv
pentru ca sa vina aici unde nu oamenii nu mai muncesc pamantul unde au imbatranit au fost decimati
sa cumpere ei tara ROMÂNIA cu bani si gata se cheama china nu se mai cheama Romania daca ei au cumparat bucata lânga bucata de teren
tu de ce mai vrei sa mai existi albule
pentru ca noi nu iti mai oferim nici un cartof nici o sansa sa mai muncesti nicaieri pentru ca totul ne apartine noua
absolut totul
am cumparat restarurantele am cumparat totul pamantul totul minele centrala nucleara
voua nu va mai apartine nimic si nici nu vrem sa va dam vreo sansa sa mai munciti undeva ca sa mai castigati vreun plastic banknota
asa ca nu aveti in cotro de cat sa stati inchisi in case si sa muriti pentru ca noi sa va luam locul in fosta tara a voastra
pentru care generatii dea randul s-au jerftit si-au dat viata si au aparat pamantul
acum gata
pamantul cu sangele bunicilor vostri a fost cumparat de noi
si nu avem de ce sa va mai oferim absolut nimic de mancare de pe pamantul cumparat de noi
pentru ca voi nu aveti ceva ce sa ne intereseze pe noi
pe care sa ni-l dati la schimb pe acel cartof

pentru ca noi nu va mai oferim nici o posibilitatre sa faceti nimic
sa fabtricati nimic
casa nu mai aveti unde munci pentru ca totul ne apartine

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A da vina pe Dumnezeu nu e un argument valid ca "Dumnezeu nu exista".

Nu ai luat in calcul libertatea de alegere. Robotul nu stie cat e programat si cat e inventia lui sau alegerea lui proprie. Ca nu degeaba se numeste inteligenta artificiala.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Minorul are si el inventiile lui. Inventia e ceva personal si original. Asa a aparut copy right-ul.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stie ca a fost creata.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A zis pentru ca asa a fost programata sa zica.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Una e sa fie programat si alta e sa zica pentru ca asa a dedus robotul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca nu ai stiut ce faci... probabil ca nu. Tu ai fi de vina si tras la raspundere, dar ca fapt divers, nu ai stiut. Poate pentru ca lasam noi pe jos o modena care se rostogoleste pana pe la capatul Pamantului si peste 10 ani moare un om din cauza asta (nu stiu... inventeaza un motiv laughing ). Mereu se intampla lucruri de care nu avem habar.
Dar in cazul cu robotul, in cel mai sigur caz o paguba in bani incredibil de mare, tot ai face.

| PainTech a răspuns:

Daca fac o mașină nesigură e vina mea sau a mașinii?

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns:

Depinde. Daca folosesti inteligenta artificiala, machine learning si creezi un robot care se comporta aproape ca un bebelus ( invata singur, prin exemple si experiente ) nu poti sa fii condamnat pentru greselile lui pentru ca initial tu l-ai creat fara sa stie mai nimic. Pe parcurs a invatat, fara ajutorul tau.

Daca tu esti de vina pentru ce face el, Dumnezeu e de vina pentru ce fac pacatosii, pentru ce a facut Eva, etc. Practic prin creatia acelui robot esti un Dumnezeu( pentru el ), esti creatorul lui.

Chiar si daca-l programezi sa ucida, n-ar fi vina ta pana in momentul in care il pornesti efectiv. Poti sa-l creezi cu scopul de a ucide, dar daca e oprit, nu face rau nimanui. Vine Gigel si-l porneste si o omoara pe Florica => E vina lui Gigel.

Daca Gigel te impusca din greseala cu un AK47, nu e vina lui Mihail Kalașnikov, e vina lui Gigel.

| Meme10Memu a răspuns:

Pana la partea cu iadul ai lacune mari pentru ca nu ai cautat pe Dumnezeu prin tot universul.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Tu ai luat o nava spatiala si l-ai cautat prin alte galaxii?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Ineys):

Tu trebuie sa cauti prin univers si apoi sa vii sa spui ca "Dumnezeu nu exista".

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cauta-l tu ca tu zici ca "nu exista".

| zilog a răspuns:

DAR DACĂ UN OM FABRICĂ ROBOȚI CARE AU INTELIGENȚĂ ARTIFICIALĂ
Apoi acel om este omorât de mafie
Iar acei roboți fabrică la rândul lor alți roboți care incep să omoare oameni!
CINE MAI ESTE TRAS LA RĂSPUDERE dacă fabricantul nu mai există a murit!

Si roboții au început să ii omoare pe toți cei ce nu fac parte din rasa galbenă

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Lasand robotul deoparte. Daca esti casatorit, si tu si sotia ta hotarati sa faceti un copil, sunteti plini de bucurie pentru el, il iubiti si il educati asa cum stiti mai bine, ii oferiti tot timpul vostru. La un moment dat, inaintand in varsta se rezvrateste, alege sa ucida. Esti vinovat tu?
Daca nu are sens ceea ce spun, asteapta pana vei avea un copil, si reciteste acest mesaj te rog. Atunci vei intelege.

Răspuns utilizator avertizat
| MValentin a răspuns:

Nu, nu cred. Odata ce tu nu ai programat robotul sa faca asa ceva e imposibil dupa mine.
Deoarece anumite scurt circuite si abateri de la sistem, nu sunt neaparat vina ta. Adica pana la urma el are inteligența lui artificiala...
Parerea mea

| marinaru777 a răspuns:

Daca ii dai la un nebun o arma si te impusca cine e de vina tu sau el?

Răspuns utilizator avertizat
| Deniskovici a răspuns:

Având în vedere ca robotul are o inteligenta artificiala, care a fost creata de tine, de aici poți sa tragi singur concluzia, practic DA, vei ajunge la bulău. Ps:Nu am știut ca tu l-ai conceput pe terminator, big fan.