| PavelIoanea a întrebat:

Eu îl iubesc foarte mult pe Dumnezeu, Daca mai pune să aleg dintre el sau ceva aș alege El. dar nuștiu ce e cu mine, Nu mi mai pot imagina că îl îmbrățișez pe Dumnezeu, am de multeori gânduri negative. Oare Dumnezeu știe că îl iubesc?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In nod sigur știe cât il iubim. Povesteste=i toate gandurile negative pe care le ai, și roagp=l să inlocuiască gandurile tale cu gandurile Lui.
Dacă nu ai citit Biblia pâna acum te incurajez să o citești, cu rugămintea catre el să iti lumineze mintea prin Duhul Sfânt ca să intelegi ce mesaj are El pentru tine azi prin Biblie.Te incurajez să incepi cu Evangheliile si cu Psalmii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă să știe? Crezi că are un inventar cu cei ce da și cei ce nu? Eu sunt de exemplu pe lista lui, că nu. Crezi că îi pasă de asta, chiar dacă știe?

| anonimg a răspuns:

Este normal să apară gânduri negative. Caracterul omului nu se schimbă imediat ce a cunoscut pe Dumnezeu. Caracterul se schimbă puțin câte puțin, în funcție de umblarea noastră cu Dumnezeu.
Un om ajunge să iubească pe Dumnezeu atunci când omul conștientizează că este iubit de Dumnezeu. Dar caracterul omului nu se schimbă instantaneu. Ar fi fost bine să fie așa. Dumnezeu nu va face nimic acolo unde omul poate să facă.
Iacov și Ioan erau doi frați porecliți "fii tunetului". Dar viața lor cu Hristos a fost schimbată. Caracterul nostru se schimbă puțin și sigur atunci când trăim în așa fel încât să fim plăcuți lui Dumnezeu.
Chiar dacă mai cădem, ne ridicăm și ne continuăm să trăim viața de credință. Gândurile negative și alte defecte ale firii umane vor dispărea fără să ne dăm seama.

| KovacsB a răspuns:

Un psihiatru cred ca te poate lamuri cel mai bine.

| FreddieM a răspuns (pentru KovacsB):

Megasmecher răspuns, felicitari. Am murit de ras.
Cheers

| T0Teu a răspuns:

Evident ca Dumnezeu știe ce simți. E atotștiutor. Doar ca. ai grija ca aceste sentimente sa fie sincere. După scum scrie in Biblie, nu poți sa urăști pe cineva pe care îl vezi și sa Îl iubești pe Dumnezeu pe care nu Îl vezi.

Și nu e destul sa "Îl iubesti" dacă nu trăiești asa cum cere Dumnezeu prin Cuvântul Lui...

| AlexandruSaleh a răspuns:

În primul rând un mod a-ți înțelege credința este prin a citi Biblia mai exact noul testament dacă nu ai făcut-o încă că în el vezi tot ce ai nevoie dar ține minte trebuie să memorezi și să înțelegi ce scrie nu citești așa foarte mult într-o zi și nu înțelegi nimic citești așa câte puțin în fiecare zi când te simți tu bine în al doilea rând ce este așa greu Isus Hristos a murit pe cruce pentru noi dacă tu ai muri pentru a salva pe cineva acea persoană nu ar trebui să conteze pentru tine te întreb