| NesquikDuoSpecial a întrebat:

Eu sunt creștina ortodoxa din naștere si cred in Dumnezeu si Iisus la fel de mult ca toti ceilalti creștini, si nu vreau sa il dezamăgesc pe Dumnezeu, dar eu nu consider ca este obligatoriu necesar sa mergem la biserica in fiecare duminica sau sa ne rugam la fiecare sfânt pentru a fi un bun crestin. Greșesc? Modul meu de a gândi ma face un rau creștin?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca nu vrei sa te rogi la toti sfinti, de fapt Biblia ne incurajeaza sa ne rugam lui Dumnezeu.

| sublime89 a răspuns:

Nu tu gresesti, ci majoritatea, ca intotdeauna.

| PedoBarbie a răspuns:

Modul tău de a gândi te face mai deșteaptă.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In care Dumnezeu crezi?
Cel al evreilor ca si ceilalti crestini?
Iisus era evreu si el.
Inventatorul crestinismului Pavel, tot evreu a fost.

| Dorugar a răspuns:

Nu felul tau te face un bun crestin, pacat ca cei ca tine nu au un Dumnezeu al crestinilor, si il numesc Dumnezeu pe falsul Christos care se recunoate ca fiind Lucifer!
Si mai mare pacat este ca religia crestina NU a pornit de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani si cioflingari, si ca tu nu ai un Dumnezeu, chiar daca CREZI ca ai, Dar daca aveai, atunci crestinii nu ar mai fi trebuit sa FURE Biblia religiei mozaice ci v-ar fi inspirat voua una cu personajele mitologiei romane si nu cu personajele mitologice ale evreilor care nici azi nu sunt crestini

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Draguta, pentru a fi un crestin adevarat, nu fals, in primul rand trebuie sa vezi daca modul tau de inchinare este aprobat de Dumnezeu. Acest lucru poti sa-l afli in raspunsul pe care ni-l da Biblia. Biblia este cartea de referinta a crestinilor adevarati, doar prin intermediul ei Dumnezeu se face cunoscut in fata omului, face cunoscut scopul sau cu omul si cu pamantul. Pentru ca este un Dumnezeu iubitor, vrea ceea ce este mai bun pentru noi oamenii. Iar noi, fara credinta este imposibil sa-i fim placuti lui. Dumnezeu este singurul care asculta rugaciunile, iar intermediar intre noi si Dumnezeu este doar o singura persoana :,, Isus Cristos ", Fiul lui Dumnezeu. Biblia ne invata care este adevarul si despre Isus si ce rol are in organizatia lui Dumnezeu. Daca vrei putem sa vorbim mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.asa cum sant si eu.toti ceilalti ne numesc crestini de Duminica.dar noi nici macar asa nu santem.mergem la paste sa aprindem o lumanare, chipurile sa luam lumina si nici atunci nu stam prea mult.si gata.halal crestini care credem doar din varful buzelor, dar cu mintea si cu inima departe de Dumnezeu de tot, de tot.

| notefree a răspuns:

Un lucru zic fiecare crede in dumnezeu in felul lui nu trebuie sa mei la biserica sa te rogi mereu
sa ti post etc ca sa crezi in dumnezeu
Deschideti mintea si nu crede toate prostiile ce le zic preoti,

| Neberius13 a răspuns:

Să-ți răspund la întrebare cu o întrebare. Presupunând că o ființă atotputernică și atutstiutoare există, crezi tu că i-ar păsa dacă mergi tu în fiecare duminică la biserică? Crezi că dacă acesti sfinți există de 2000 de ani nu s-au plictisit să-i pupe în fund toată lumea?

| Armenianeek a răspuns:

Permite-mi sa-ti raspund cu alta intrebare.
Cui ii pasa?

| dorra091199 a răspuns:

Nu există alt sfânt decât Isus. Deaceea trebuie doar lui să i te închini.