| Alex a întrebat:

Sunt crestin ortodox rasaritean.
1. Cum pot sa fiu mai aproape de Dumnezeu si Iisus Hristos?
2. Care sunt rugaciunile din religia crestina ortodoxa rasariteana?

10 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

E fix aceeasi treaba cu restul ortodoxiei.noi nu avem secte cum au catolicii si protestantii.
Trebuie sa te spovedesti pentru a ti se ierta pacatele, trebuie sa t impartasesti asta bineinteles daca va considera preotul ca esti vrednic daca nu vei lua aghiasma mare dar e bine. citeste Biblia, fa-ti un obicei din asta, roaga-te cat mai mult nu rugaciuni mecanice.eu iti pot lasa sute de rugaciuni ortodoxe dar daca doar le citesti nu vei rezolva nimic trebuie sa simti si sa crezi cu adevarat ce citesti.
http://www.crestinortodox.ro/rugaciuni/

numai bine
P. S: nu ii lua in seama pe atei, te duc la pierzanie

| Allrc24 a răspuns:

Singura diferenta conta in modul de numarare al anilor. ortodoxii rasariteni cum sunt ucrainienii rusii etc. folosesc calendarul gregorian, restul ortodoxilor calendarul iulian

| Angel0 a răspuns:

Practic ce esti daca nu stii nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te cocoti pe Everest si sa stai stai acolo 20 ani, in fundul gol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)prin rugaciune si cunoastere(a Bibliei)
2)mai bine zici o rugaciune din inima ta decat sa invetzi niste rugaciuni pe derost sau sa le citesti dintr-o carte

| ateuNEGATIV a răspuns:

Teoria evolutiei si big bang hai roaga-te

| 1Mihai1 a răspuns:

Tu mai bine ai invata cum se scrie "inpuscate", dupa aceea sa vii si sa comentezi aici.

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

1. Orthodoxia este singura religie ADEVARATA!
2. Nu exista mantuire in afara ei!
3. Apropierea de Dumnezeu se poate face doar prin RUGACIUNE!
4. Cea mai cunoscuta rugaciune este aceasta:,, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dunezeu, miluieste-ma pe mine pacstosul", sau,, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul".
5. Acestea sunt cele mai scurte si rodnice rugaciuni, ai sunt foarte multe altele, dar ar trebui sa-ti scriu un tratat...
6. Iti trebuie neaparat un duhovnic, caruia sa-i marturisesti greselile...
Doamne ajuta in lupta cea buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sh_Atat_mihail_1995):

Are nevoie NEAPARAT de un duhovnic, caruia sa-i spuna tot?
Cati ani ai copile? 11?