| Maxim96 a întrebat:

Eu sunt:
-Lumina si voi nu ma vedeti;
-Calea si voi nu-mi urmati Mie;
-Adevarul si voi nu credeti in Mine;
-Viata si voi nu ma cautati;
-Invatator si voi nu ma auziti;
-Domn si voi nu asculati de Mine;
-Dumnezeu si nu va rugati Mie;
-Cel mai bun prieten si voi nu ma iubiti pe Mine.

De ce i-L ignorati pe Acel care ne iubeste atat de mult?

Răspuns Câştigător
| RuxandraBianca a răspuns:

Pentru ca inimile lor sunt impietrite de cel rau. poate ca intr-o zi macar un ateu de pe-aici se va pocai, nu stim noi cum lucreaza Dumnezeu, si isi va da seama ca noi nu spuneam prostii.

49 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Alo, incurajezi cersetoria si slugărnicia. Primitivule. Pupa-i fundul pana crapi dar nu mai invita si pe alti.

NOname
| NOname a răspuns:

De ce îl ignori pe Allah/Zeus/Superman, care te iubeşte atât de mult?

| Maxim96 explică (pentru NOname):

Nu simt dragostea lor inexistenta.

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Si tu crezi ca noi simtim dragostea inexistenta a zeului tau?

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

Vezi, ţi-ai oferit singur răspunsul. : )

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Polonic1):

Ai cautat-o si n-ai gasit-o?

| Polonic1 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Pai in frigider nu era.
Unde sa mai caut?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Polonic1):

Crezi ca dragostea a fost turnata in tine cu polonicul?laughing Am pus o intrebare la care asteptam un raspuns la fel de sustinator precum miile de detalii referitoare la inexistenta lui Dumnezeu.

| Polonic1 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Pai ai asteptat gresit.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Polonic1):

Daca te avanti intr-o discutie logic ar fi sa o si continui sau cel putin sa iti sustii punctul de vedere. (ca tot se bazeaza ateii pe logica si stiinta).

| Polonic1 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Pai m-am avantat intr-o discutie cu maxim, nu cu tine.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Nu e inexistent.Esti orb daca nu o "vezi".

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu, tu esti orb pentru ca nu "vezi" dragostea lui Allah.
Cum poti sa il ignori pe Allah?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Polonic1):

Toti pentru unu, sunt pentru Maxim. Te-ai avantat cu un raspuns pentru maxim si cum de fiecare data exista X persoane care sustin si N persoane care contrazic unele raspunsuri, iata-ma.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Odata ce am primit adevarul Evangheliei nu pot sa cred in lucruri mincinoase.

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Blasfemie! Allah e singurul zeu adevarat.Asa scrie in Coran.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Coranul a aparut mult mai tarziu decat Biblia.

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Coranul e adevarul, biblia e o minciuna.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

MA Biblia are o vechime mult mai mare decat coranul.Nu indruga prostii!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Polonic1):

Ai uitat Talmudul si cartea de bucate Sanda Marin!

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu conteaza.
Coranul este adevarul.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Ce dovezi aduci?

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu trebuie dovezi.
Trebuie doar sa-l simti cu inima pe Allah si el te va rasplati.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Credinta nu ste un lucru orbesc.
Cine a spus:"crede si nu cerceta" a fost vrajmas al adevarului.

| Dandanache a răspuns (pentru Maxim96):

Http://www.theologywebsite.com/etext/enuma/eintro.shtml

Enuma Elis e mai veche decat Biblia. Si similaritatile sunt vizibile. Asta ce inseamna, ca Marduk e patronul universului?

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Pai tu de ce crezi orbeste?

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

"Ce dovezi aduci?"

În sfârşit, un dram de logică! Vezi că se poate? : ))

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Odata stiind adevarul nu pot sa am credinta oarba.

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Exact.Allah este adevarul si Coranul este dovada indiscutabila ca Allah e real.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Biblia e inainte de Coran si minuni sunt numai in crestinism.Nu-l cunosc pe Allah.

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Blasfemie!
Allah este adevaratul creator.
Ar trebui sa incepi sa-l cunosti pe Allah daca nu vrei sa suferi o eternitate, ereticule!
Coranul e adevarul indiscutabil.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Adu o dovada ca Coranul spune adevarul?

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu imi trebuie dovezi.Trebuie sa simti cu inima pe Allah.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Nu pot sa simt pe cineva inexistent.Nu mi-a dat nimic allah!

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Allah a creat tot.Inclusiv pe tine.
Si tu ii intorci spatele?
Te-ai nascut degeaba daca nu il cauti pe Allah.
Ereticule!

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Pe mine m-a creat Dumnezeu si Lui i-i apartin.El mi-a poruncit sa nu am alti dumnezei in afara de El.

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Allah este cel care te-a creat si tu te intorci impotriva lui?

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Unde e Allah? Mi-a dat ceva el?

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Allah e in cer.
Ti-a dat viata si a creat totul.
Cum poti sa nu simti dragostea lui?

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Adevarat i-ti spun ca nu o simt.Simnt dragostea lui Dumnezeu cel adevarat, singurul datator de viata si care face minuni mari.

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Dumnezeu nu exista.Allah exista.Tu simti de fapt dragostea lui Allah.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Eu i-L cunosc pe Unul Dumnezeu adevarat:Tatal, Fiul si Duhul Sfant.Nu-l cunosc pe unul inventat de oameni.

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Blasfemie!
Ereticule, singurul zeu adevarat e Allah.Coranul e adevarul indiscutabil.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Orice ai zice tu eu nu ma voi lepada de Hristos.
El este Calea, Adevarul si Viata.

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Blasfemie!
Ereticule, Allah este Calea, Adevarul si Viata.

| RAY a răspuns:

Voi crestini il ignorati pe isus hai zi-mi un singur crestin care face ce a spus isus unul singur din 2 miliarde cat sunteti, credeti din interes atata tot in rest

| sublime89 a răspuns:

Asta e un citat din el? Sper ca nu pacatuiesti cumva vorbind in numele lui

| HueyFreeman a răspuns:

Gresit, daca este adevarul atunci va fi mereu fara sa cred in el. Adevarul nu este dependent de mine, de tine sau de tanti Nuti care sparge seminte la colt in timp ce barfeste cu babele ei.

| BlackSulphur a răspuns:

Pentru ca nu exista. Daca era asa de EVIDENT, atunci as fi crezut, insa nu, nu exista dovezi concrete care sa ateste existenta lui. Nu am antipatii nejustificate, doar nu pot sa cred in ceva ilogic.