| anonim_4396 a întrebat:

Exista crestini pe TPU care considera ca planeta asta are cel mult 10000 de ani?

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai crestini sustin ca lumea a fost facuta de God acum 7 000 de ani, daca sustin alta cifra se contrazic.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Cu cat inveti mai multe cu atat iti dai seama ca nu stii nimic!

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

Corect...ia sa nu mai invete nimeni nimic si sa ne punem pe rugaciuni.big grin

| danut a răspuns:

Draga Gaia, daca te exprimai cam asa: exista crestini care sustin ca VIATA pe pamat a fost creata de Dumnezeu in 6 (sase) zile normale acum cca 6000 si ceva de ani eram printre cei ce considerau asa cele spuse de tine, DAR ai scris cele scrise mai sus si cred ca NU AI NICI o dovada ca ar scrie asa ceva in Biblie. Nu scrie NICAIERI CAND a fost FACUT pamantul asa ca MAI TRAGE O DATA (ca la lozul in plic) ca ai tras lozul NECASTIGATOR.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Nu merita comentat raspunsul tau. Documenteaza-te mai mult pe acest subiect si o sa-ti dai seama singur de ce. Iti dau totusi un indiciu "young earth creationism".

Data viitoare cand vrei sa faci pe inteligentul cu mine si sa-mi spui ca am gresit, asigura-te ca... chiar am gresit. Deci (iar) tu esti cel care trebuie sa mai traga alt loz. Succesuri.

Totusi ai reusit sa raspunzi cat de cat la intrebarea principala. Sa inteleg ca tu consideri ca viata a fost "creata" pe planeta asta acum 6000 ani?

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si, crestinismul se bazeaza pe "young earth creationism"?
Biblia nu scrie nicaieri varsta pamantului!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Singurul "scop" al intrebarii principale era de a afla daca pe TPU sunt persoane care considera "young earth creationism" ca fiind corect.

Se pare ca nu sunt (sau nu vor sa se arate).

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai sincer, sunt multe enigme in primele versete ale genesei care se bat cap in cap cu ceea ce stiu eu de la geografie, fizica etc!
Trebuie sa fiu prost sa nu vad asta, dar nu arunc biblia pe foc ca fiind ireala cum nu am aruncat la gramada toate descoperirile stiintifice pentru ca s-au inselat in multe teorii pe care le tineau, si pe care, in lipsa altora mai bune le tin inca batute in cuie!

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga Gaia cum poti face TU comentarii si pune intrebari despre un subiect de care habar nu ai dar incerci sa "stralucesti" din informatile luate de pe internet care este printre altele cel mai mare mijloc de DEZINFORMARE. Ai citit tu ceva despre acest subiect DIN Biblie, eu nu cred, MAI TRAGE O DATA. DA, drage Gaia, ai gresit si chiar. spectaculos.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ei considera ca o zi, in ani divini, inseamna 1000 de ani.Deci,calculeaza.Tot nu iese cum te asteptai, nu? Bine.

| CryChristiAN a răspuns:

Dragule, depinde acum.

In Sfanta Scriptura spune ca Dumnezeu a creat lumea in 7 zile. Dar, cat o fi durat oare acele zile, tinand cont ca atunci nu era timpul, ci eternitatea. Poate acele zile formau 500.000 de ani sau milioane. Nimeni nu stie. Dar totusi, cercetarile arata ca Pamantul ar avea 4, 5 mld ani. Exista dovezi in acest caz cum ar fi sisturile cristaline, rocile din Platforma Est-Europeana etc.
Dar, cine stie cat o fi durand acele 7 zile de la intemeierea lumii.
Numai Dumnezeu stie astahappy.

| Thunder a răspuns (pentru CryChristiAN):

"Dragule, depinde acum."

Depinde de...ce?

Cum sa dureze acele zile 500.000 de ani? Macar citesti ce scrii? Ai idee ce inseamna notiunea de zi? O rotatie completa in jurul soarelui. Iti dai seama la ce distanta trebuia sa fie pamantul fata de soare daca lui Pluto ii ia vreo 200 de ani sa faca o rotatie completa in jurul soarelui. Si daca nu exista timpul ci doar eternitatea cum poti sa zici ca o zi ar fi durat 500.000 de ani si cum poate sa scrie si in scriptura ca D-zeu a creat lumea in 7 zile. Doar tu zici ca era eternitatea, nu eu. Cum a aparut apoi timpul? A dat Dumnezeu play?

| CryChristiAN a răspuns (pentru Thunder):

Numele sau Iehova inseamna ''Cel etern''.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Thunder):

La inceput, El era Totul. Prin Cuvantul Sau S-a creat lumea. El este eternitatea. In El avem viata. Nu exista timpul atunci.

| Thunder a răspuns (pentru CryChristiAN):

Asa si? Ce zic eu acolo si cum imi raspunzi tu. E ca si cum te-as intreba: in cat timp ajungi acasa; iar tu imi raspunzi: varza murata.

| Thunder a răspuns (pentru CryChristiAN):

Te contrazici singur. Ori s-a creat pamantul in 7 zile, ori nu exista timpul. Una din doua. Inseamna ca Biblia minte.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Thunder):

Unde m-am contrazis? la alea 7 zile ma refeream. Ca poate cine stie cat o fi durat. Nimeni nu stie dragule. Sau stii tu ca ai facut cercetari?

| Thunder a răspuns (pentru CryChristiAN):

Vladut1997gab a răspuns (pentru Thunder):
"Nu exista timpul atunci."

Of, of. Ce sa dureze daca nu exista timpul atunci. De unde stia primitivul ala de acum 2000 de ani ca D-zeu a creat lumea in 7 zile si de unde stia el cat "dura" o zi in fazele incipiente ale planetei pamant de si-a permis sa scrie asta. De ce ar trebui sa fie loc de interpretari cand totul ar trebui sa fie clar ca lumina zilei. Nu cred ca Dumnezeu nu stie sa se exprime.

| pisicutzamik a răspuns:

Iti raspund cu o alta intrebarewinking, cati crestini dupa TPU, cred ca lumea se va sfarsi peste 2 zile?rolling on the floor, Dumnezeu a facut minuni dar ratatii aia care prezit ca vine apocalipsa ce a facut? ca ma tot crucesc de ras din 2000 pana acumlaughinglaughinglaughing

| pisicutzamik a răspuns (pentru pisicutzamik):

Scuzati greseala :"prezic"

| Salahadin73 a răspuns (pentru pisicutzamik):

Scrie in limba romana si poate lumea te va intelege.

| pisicutzamik a răspuns (pentru Salahadin73):

Cred ca am scris in limba romana, poate nu stii tu sa citesti daca e sa o luam cu insultewinkingorice om mai gresesti s mi-am indreptat greseala, asa ca vede-ti de treaba ta

| Omnitrix a răspuns (pentru pisicutzamik):

Vezi-tilaughing

| pisicutzamik a răspuns (pentru Omnitrix):

Hai frate ca toata lumea greseste, acum pentru un cuvant sa ne omoram ce sa facem, asta ewinking

| Thunderstruck a răspuns (pentru pisicutzamik):

Daca ai peste 12 ani e grav.Foloseste semnele de punctuatie si invata putina gramatica.

| rocco09 a răspuns (pentru pisicutzamik):

Cred ca ar trebui sa mergi in cusca sa te mai documentezi pisicuto, crestinismul nu are de-a face cu previziunile facute pentru 21 dec 2012!

| pisicutzamik a răspuns (pentru rocco09):

Nu dar cei care prezic astea sunt dintr-o secta cevawinking

| rocco09 a răspuns (pentru pisicutzamik):

Cati ani ai?

| C0nstantin a răspuns:

Sigur se va trezi macar unu care sa zica ca inca crede acest lucru.

| armygirl a răspuns:

S-ar putea sa aiba