| Raquella a întrebat:

Exista oameni buni si oameni rai. Tu din ce categorie faci parte?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Nu stiu daca sunt bună sau rea dar stiu că dragostea lui Dumnezeu este turnată in inima mea si se manifestă in:bucurie-tăria dragostei,pace-siguranta dragostei,indelunga răbdare-răbdarea dragostei,bunătate-purtarea dragostei,facerea de bine-caracterul dragostei,credinciosia-increderea dragostei,blindete-smerenia dragostei, stăpinirea de sine -biruinta dragostei. Vreau să fiu o jertfă vie, sfintă si plăcută lui Dumnezeu.

105 răspunsuri:
| xLucy a răspuns:

Binele si raul sunt notiuni subiective. Din propriul punct de vedere, sunt un om foarte bun.

| teo5151 a răspuns:

Va sfatuiesc sa nu va mai bateti capul cu aceasta pseudo-intelectuala pentru ca tot ce faceti esete sa pierdeti timpul. Din ce am citit, au fost destui care au incercat sa-i deschida ochii dar fara izbanda. Pun pariu ca nu intelege jumatate din ce citeste si acorda oricarui raspuns care nu se potriveste cu convigerile ei,"stupid".

| Raquella explică (pentru teo5151):

Tu de aceea ti-ai facut cont ca sa vii in ajutorul lui Bro si Justitiarul? Sau tot unul din voi va ascundeti in spatele acestui username?

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

Tu crezi ca pe mine ma cheama Ema sau Andra20 sa chem pustimea sa imi tina parte? Ti se pare ca am nevoie de mai multe conturi pentru a-mi spune parerea despre tine?
Nu crezi ca am fost suficient de direct?
Decat sa-ti pierzi timpul cu noi cere doamnei profesoare ardnaxur lista cu lecturile obligatorii pentru clasa a II a.La cata minte ai cred ca acolo te-ai oprit cu cititul!

| Raquella explică (pentru justitiarul):

Parerea mea este ca tu esti un om de nimic.Ar trebui sa dai dovada de mai multa maturitate si intelepciune, nu sa te legi de pustioaice.La revedere.Nu imi face placere sa comunic cu oameni de genul tau.Te mai pretinzi ca esti educat.Halal,mi-ar fi rusine.

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Cand mi-am chemat eu prietenii in ajutor? Uiti ca tot ma intrebai unde este NOname,sau prietenii? Eu nu recurg la astfel de lucruri josnice.Tu apelezi la gasca ta de cate ori este o cearta, si ai nevoie de intariri. Obisnuiti sa atacati in haite, precum lupii. Urat caracter mai aveti.Nici aici nu interveneam daca nu te legai direct de numele meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Iar jignesti fara sa fii jignita.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Asa ti se pare ca nu sunt jignita? Nu am fost jignita in toata viata mea atat de mult cat ai facut-o tu cu Justitiarul.Dar va inteleg, probabil ca aveti multe resentimente adunate, si trebuie sa va descarcati cumva.Asta ar fi singura explicatie.

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

Unde te-am jignit amico? Tu iti permiti sa iei oamenii maturi peste picior pentru ca esti needucata iar noi trebuie sa facem plecaciuni in fata divei andra!
Faci misto de ardnaxur,de mine, de cine iti iese in cale si apoi ai pretentii la respect?
Gaza mica? Ca sa fii respectata trebuie sa respecti intai!
Da, am resentimente pentru cei fara coloana vertebrala! Te numeri cumva printre ei de te simti vizata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Iar faci acuzatii nefondate. Si in timp ce te gindesti la ce scrie in biblie, referitor la minciuna si intorsul obrazului, sa-mi arati unde te-am jignit.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru Raquella):

Gagica,tu nu esti la faculta? Sau s-a mutat la biserica si materia e religia?

| Raquella explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Mai am si pauza.Si nu sunt,, gacica,,.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru Raquella):

Tu ce zici, esti ''buna'' sau rea?

| justitiarul a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

E pe langa!

| Raquella explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Conteaza ce spune Dumnezeu despre mine.Eu ma straduiesc sa fiu buna, cu ajutorul Lui.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru Raquella):

Dar nu o sa te plictisesrti in Rai fara noi? sad

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Nevinovatul de tine.Eu sunt mic, nu stiu nimic.E bine asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

De fiecare data cind te-am intrebat, ori NU ai raspuns, ori ai deviat subiectul. Poate tu nu constientizezi ca jignesti fara sa fii jignita.
Inca odata, unde sint jignirile, unde ai fost jignita? Da-mi exemple, da-mi link-uri.

| teo5151 a răspuns (pentru Raquella):

Chiar crezi ca sta cineva sa-si faca un cont doar ca sa castige un argument cu tine? In primul rand, cu oameni ca tine, niciodata nu se castiga argumente. In cel mai bun caz, se planteaza idei care, in timp, cresc atat de mult in interior incat reusesc sa te schimbe ca om. Asta s-a intamplat in cazul meu (da, am fost si eu ca tine) si sincer sper sa se intample si in cazul tau. Incearca sa iti deschizi mintea si sa iei in considerare ceea ce spun ceilalti, nu trece pe langa doar pentru ca nu iti convine.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

In toate raspunsurile tale.Ai pus intrebari retorice, ai facut aluzii, m-ai jignit si nu mai vreau sa am de-a face cu tine, nici macar prin intermediul TPU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Ma faci sa rid, astea sint jigniri? Intrebarile retorice? laughing Nu papusica, pune mina pe un dictionar al limbii romane sa vezi care este definitia jignirii. Intrebarile retorice doar ti-au stricat confortul intelectual, pentru ca ai fost pusa in incurcatura, pentru ca n-ai auzit ce voiai sa auzi.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Stiu foarte bine ce inseamna, si cu ce scop le-ai pus. Nu sunt de ieri de azi. Da, eu sunt mai sensibila si nu permit nimanui sa ma jigneasca doar ca asa are el chef, sau ca ii lipseste bunul simt. Ma lasi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Daca stii ce inseamna, nu e clar de ce folosesti termenul intr-un context nepotrivit. Cu toate astea, nu ai fost jignita. Faptul ca nu sint ceilalti de acord cu tine, nu inseamna ca te jignesc, inseamna doar ca te contrazic. Este o diferenta intre cei doi termeni. Pe de alta parte, tu jignesti fara menajamente si ai mult venin in raspunsurile tale, dar vii si te smiorcai ca esti sensibila. Asta dovedeste ca e ceva in neregula cu bunul-simt AL TAU si nu al celor care nu-ti agreeaza comportamentul de mironosita. Mi se pare anormal sa arunci cu noroi in ceilalti si sa te asteapti ca ei sa te pupe pe crestetul capului. Nu ti se pare ca esti deplasata? Intrebare retorica, desigur.

| inconfundabil a răspuns:

Totul este relativ, depinde din ce punct de vedere.
Dar, stiind ca binele este recesiv raului, si ca jumate din oameni sunt buni si jumate rai, cred ca fac parte dintre baietii rai happy