| blondissima a întrebat:

Daca exista trei tipuri de oameni :
Cei ce fac lucrurile sa se intample,
Cei ce privesc lucrurile cum se-ntampla,
Si cei ce se intreaba ce s-a intamplat,
Tu din ce categorie faci parte?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Ideia era putin altfel. La punctul doi era: cei ce iteleg ce se intampla, iar la punctul trei: cei ce traiesc ce se intampla.
Din raspunsurile citite se poate observa. multa incredere si de ce nu mandrie personala. (fara suparare sau incercare de jignire).
Eu personal ca cei peste 99, 99% din omenire speram la o picatura din punctul doi si sigur ne plasam in conditia a treia. Pentru cei ce viseaza la cai verzi (ma repet) punctul unu se refera la cei ce prefigureaza si conduc OMENIREA, oare cati dintre cei si-au acordat drept la punctul unu pot spune ca au facut ceva ce schimba destinele pamantului? Dar oare cati dintre noi putem spune ca intelegem ce se intampla IN REALITATE pe pamantul nostru? (asta era punctul doi). Daca este cineva ce poate spune ca a influentat cursul istoriei sau o intelege sa ne zica si noua ca sa ne mandrim cu el.

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că în diferite perioade din viaţă am făcut parte din fiecare dintre aceste categorii. Niciuna n-a scăpat de prezenţa mea, niciuna n-a fost ocolită...

| harciog a răspuns:

Sint sigur ca din toate categoriile.Numai ca atunci cind intreb; Ce s-a intimplat? in mod sigur constientizez ca ce s-a intimplat a fost ceva rau si o cam dau cotita.Toti sintem la fel pentru ca datorita noua se intimpla totul.Cei ce doar se uita cum se intimpla faciliteaza in mod direct intimplarea prin neimplicarea si deci nu se pune problema ca nu fac nimic.E de ajuns sa faca doar atit "sa nu se implice"si tot fac ceva,dupa care, daca e de rau intreaba;-Ce s-a intimplat? Adeca vezi draga doamne "eu nu stiu nimic"tocmai m-a adus din gradina, sint o leguma.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde ce se intampla. Sincer, uneori chiar am "l'embarras du choix" intre cele trei atitudini.

| miradoniz a răspuns:

hee hee cat 1) alineatul b)hee hee pentru mine "lucrurile" se întâmpla "singure"(uneori ca manifestare a forței divine-alteori, contra acesteia) dar oricum, cine e perfect sa știe ce vrea El? deci fac ce pothee hee Uneori îmi spun ca prefer sa Îi explic de ce am vorbit decât de ce am tăcuthee hee

| miradoniz a răspuns:

@danuthee hee prima condiție ca sa fi sclav este sa accepți sa fi. eu sunt ortodoxa și revendic memoria creștinilor care au mers până la moarte prin chinuri pentru ca nu au acceptat sa aducă jertfe altui Rege decât Iisus Hristos.Adică,au mărturisit ca El este singurul care poate " prefigura și conduce OMENIREA".Au fost martirizați pentru ca ce spuneau ei era-și este încă extrem de greu de acceptat pentru cei care au dat tot ce aveau în schimbul puterii; și anume ca omul, în sine, nu schimba nimic.Nici cel mai puternic, sau mai bogat om al pământului nu are putere decât asupra celor care
i-o accepta.Si depind de cei care îi înconjoară. Sunt la fel de slabi ca oricare dintre noi.Crezi ca sunt mândra? SUNT! Pentru ca apostolul Pavel ne-a spus "sa ne punem mândria în slăbiciunile noastre".Ca toți le avem.

| Sentinel a răspuns:

Acum fac parte din categoria celor care privesc ce se intampla. Si asa voi ramane pana la finele vietii pe Pamant

| blondissima explică:

@balonas, iti trimit un mesaj sa-ti satisfac curiozitatea.winking

| blondissima explică:

Kron, daca treci pe aici, pot sa raspund eu in locul tau sa vedem daca intr-adevar te cunosc un pic?

| blondissima explică:

Kron, esti rau! Nu m-ai lasat sa raspund in locul tau! Nu te mai pup, gata divortez. Sa-ti iei masina si vezi unde te muti, in casa raman eu si copiii. Aaaaaaaaaaa si sa-mi dai bani de avocat.

| blondissima explică:

Kron, e frumos? Eu te astept pana la ora asta cu cafeaua si tu nimic? Copiii plang dupa tati si tu unde esti, cu fufele? Sa vezi ce patesti cand ajungi acasa...

| Malphas a răspuns:

Din cei ce trăncănesc încontinuu despre lucrurile întâmplate, şi îi iau peste picior pe cei ce cred că fac lucrurile să se întâmple, deşi habar nu au că de la vorbe la fapte e o diferenţă ca de la cer la pământ.

| Polaris a răspuns:

Toate simultan.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Crede ca faceam parte din categoria oamenilor care privesc lucrurile cum se-ntampla dar de cand am decis sa ma schimb FAC LUCRURILE SA SE INTAMPLE big grin

| BalonashCuHeliu a răspuns:

Cred ca din "Cei ce fac lucrurile sa sa intample".Nu exista zi in care sa nu fac cel putin vreo tampenie si un lucru bunhappySunt curioasa de ce intrebi asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac parte din toate categoriile.Am trecut prin toate în diferite perioade şi voi mai trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei ce fac lucrurile sa se intimple.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima varianta, urmata de a doua (neaparat). Altfel, cum as putea sa ma delectez? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blondi, sunt obosit de la drum lung (care esti din Timisoara, ca ti-am facut racoare in Auchan). Asa ca nu ma stresa, vorbim dimineata la o cafea (pe care o s-o faci).

| Sofiaღ a răspuns:

Bună.
Pe rând, trec prin toate categoriile.
Pa, pa.