| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Exista purgatoriu?
As dori ca ateii sa nu comenteze!
As dori ca aceasta intrebare sa fie un subiect de discutie intre catolici si ortodocsi, ce se poate purta frumos si fara injuraturi!

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Da, există, e chiar foarte tare:
http://www.ampgames.com/game/614/Purgatorium.html

Scuze, sunt atee, dar n-am putut să mă abțin, jocul e genial și oriucum, mie dacă-mi spui să nu răspund exact pe invers o să fac.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca exista rai si iad! In Biblia mea nu scrie ca exista purgatoriu.

| MMihai a răspuns:

Așa consideră catolicii, că există și purgatoriu!

| ramona30 a răspuns:

Nu exista purgatoriu. Nu exista rai, iad, d-zeu, isus, allah, zeus, chrishna etc. Dezbatere placuta laughing)

| Necrophagist a răspuns:

@ramona: macar scrie corect krishna, ateea lui peste

| dracidus a răspuns:

Eu sunt nascut catolic. Din punct de vedere teologic (catolic), problema se pune asa:

Sunt doua tipuri de pacate. Cele usor iertatoare (te-ai certat cu cel mai bun prieten, ai uitat sa faci ce te-a rugat cu mama ta) si cele de moarte (ai furat, ai dat in cap). Purgatoriul este un loc asemanator Iadului, unde insa iti sunt iertate doar pacatele usoare, daca mori cu ele pe suflet. Insa, daca ai vreun pacat de moarte, te vei duce in iad.

In ceea ce priveste a opiniei mele (daca mi se permite), cred ca ar trebui sa ne preocupam de intelegerea, acceptarea, tolerarea si iubirea fata de aproapele, nu de consecintele faptelor noastre. Nu e corect ca sa nu facem "pacate" doar de frica flacarilor iadului, ci facem faptele bune din iubire si respect fata de cei de langa noi.

Acum... discutiile pe baza religiei sunt niste mici pierderi de vreme. E pe baza de multa putere si multi bani, de aia exista catolici, ortodoxi, penticostali, crestini dupa evanghelie si toate celea.

| dracidus a răspuns:

Subiecte de discutie intre culte diferite nu se poate face niciodata fara insulte. Ai sa te convingi citind celelalte commenturi.

Eu cred in existenta lui Dumnezeu. Dogmele religioase mi se par niste fundaturi foarte dureroase pentru cei rataciti. Isi pun credinta in ceea ce nu trebuie.

Tu poti sa ii rogi pe toti cei atei sa nu comenteze. Drept urmare, toti cei in cauza au inceput sa comenteze, de parca ar fi niste pusti de gradinita care vor sa-ti faca in ciuda cu noua lor jucarie.

Evita intrebarile de genul pe un site de pe internet. Discuta cu oameni in care ai adevarata incredere si care, de obicei, au mai mult de 40 de ani. Ai cele mai multe sanse sa te edifici.

Spor la cautare!

Răspuns utilizator avertizat
| petruclaudiu78 a răspuns:

@Rrrrr, fara suparare, dar daca tot pretinzi de la altii seriozitate, poate ar fi bine sa dai intai tu dovada de seriozitate. Nu stiu care este religia ta, dar stiu sigur ca nici catolicismul, nici ortodoxismul nu sustin ideea conform careia omul, dupa moarte, in situatia in care nu se impune o perioada in purgatoriu, ajunge in rai sau iad. In cazul ambelor confesiuni se vorbeste de Judecata de apoi.
In plus, "rugaciunile pentru cei raposati, pomana si toate obiceiurile" sunt strans legate si de ortodoxie, care respinge (la fel ca si bisericile protestante) conceptul de purgatoriu, deci argumentele tale (oricum irelevante, chiar si in situatia in care biserica ortodoxa ar fi acceptat aceasta dogma) nu au nicio insemnatate.

| Nordic a răspuns:

Daca incepem sa ne zicem parerile, catolicii si ortodocsii se vor lua la cearta si vom ajunge exact la ceea ce ai zis tu sa nu ajungem. Adica inuraturi si alte de astea. Si se va mai gasi si un ateu sa vina aici sa ne zica "uite ma ca din cauza religiei ai pornit razboi intre voi". Deci pe scurt catolicii cred in purgatoriu, iar ortodocsii nu.

| Nordic a răspuns:

Stai asa ca am vazut ca ai scris ca daca intri in iad nu mai iesi. O dar nu e asa. Stai in iad pana iti ispasesti pacatele. Asta depinde poti sta 1000 de ani 10 ani 4 luni depinde de ce ai facut. Si de exemplu poti sa-l ajuti pe raposat sa iasa din iad facand praznice sau dand de pomana in numele lui. Din iad nu mai iesi doar daca ai pacate super grave. Precum sinuciderea. Daca cineva se sinucide, din iad nu mai iese si nu-l mai scoate nimeni. Precum Iuda. Iuda putea fi iertat daca cerea asta. Dar el a ales sa se sinucida. Prosta alegere...

| chokingvictim a răspuns:

Dar de ce ateii sa nu comenteze.crestinii au mai multe cunostine despre ce se intampla dupa ce mori? pariul meu:nimic.

| thealchemist a răspuns:

E greu de spus, ar trebui sa existe dpdv logic dar nu are acoperire in textele sfinte recunoscute.

| kurinkita a răspuns:

Da, exista. Ma duc odata pe saptamana acolo sa ma bronzez, sa mai vorbesc cu unul, cu altul, sa vad ce mai fac, cum au murit, de ce... e fun.

Trecand la treburi serioase: cum saracie sa stie cineva treaba asta daca singurul mod teoretic de a vedea Purgatoriul e sa, sti tu, sa faci chestia aia minora, sa mori?

| Hannibal_3697 a răspuns:

Bravos, asta suna cam asa, " sa nu comenteze numai cei care cred ca exista".LOL

| Jeremy1 a răspuns:

Mda, sigur, vrei sa spui ca ateii n-au ce face si tot ce fac e sa se poarte urat si sa injure? Esti patetic/a, in principal pentru ca esti stereotip/a.

| IceCreamDoll a răspuns:

Eu cred ca purgatoriul este viata pe care o traim noi toti acum pe pamant desi nu sunt EXTREM de sigura si nu garantez chestia asta...cel putin asta este un gand de al meu. Ortodoxia, din care fac si eu parte spune ca nu exista decat Rai si iad. Probabil toate intrebarile care vor ramane fara raspuns in viata asta, o sa le aflam dupa ce murim si anume la Judecata de Apoi. Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Purgatoriul a fost introdus de papa pentru a castiga el mai multa putere si mai multi bani.
Si in ortodoxie pe la sinoadele ecumenice preotii au introdus diferite reguli prostesti si nu au lasat invatatura asa cum a fost prezentata de Iisus.
Dar purgatoriul mi se pare cea mai mare porcarie, el nu exista cu adevarat, e un termen introdus de catolici din diferite motive pe care numai papa le stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Purgatoriu este o inventie Diavoleasca pentru ca convinge omul temator de Dumnezeu ca mai merge un viol, o crima, un furt, un santaj etc. gandindu-se ca sta cateva clipe in foc si gata, Se mantuieste!
Aiurea, existenta purgatoriului este doar la catolici, in religia ortodoxa nu exista asa ceva, nici Biblia nu marturiseste o astfel de minciuna.

Luati fiecare dintre voi un pahar din vinul cel mai scump, in el pun o picatura de otrava, mai are el vinul aceeasi valoare?

| XAzazelX a răspuns:

In primul rand ce e ala?laughing