| 16.laura.16 a întrebat:

De ce nu exista unitate intre catolici si ortodocsi? V-ati dori acest lucru?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu ar fi rau, insa greu se poate realiza. Isus a spus, mai bine zis a prevazut asa ceva: "Eu nu am venit sa aduc pacea, ci sa dezbin". In mod cert dezbinarea ii apartine omenirii. Ei ii revine culpa. Bineinteles ca ne-am dori unirea. Macar Pastele de-ar fi impreuna. As dori sa descriu un exemplu de conduita crestina, petrecut intr-o conferinta ecumenica mondiala in primii ani de dupa asa-zisa noastra revolutie. Nu-mi amintesc nici locatia si nici anul bine, dar nu aceasta este ceea ce conteaza. Conteaza doar ideea cu care am ramas din aceasta vizionare, si sunt aproximativ 15 ani de atunci. Nici acum nu uit cuvintele. La sfarsitul acestei conferinte, a luat cuvantul reprezentantul evreilor, un tip in varsta, un mai mare peste rabini, desigur, dar foarte simpatic, trecut prin lagare si tot ceea ce a insemnat conditia evreilor din perioada interbelica. Si a vorbit cam asa: "Voi, crestinii (bineinteles ca aici intra toti cei care cred in Isus, indiferent de religie - n. m.) credeti ca Isus, Cel care a existat acum aproape doua mii de ani pe pamant, a fost intr-adevar Fiul Lui Dumnezeu. Ca a trait, a fost rastignit de catre noi, evreii, si a inviat dupa aceea. Si v-a promis ca va veni din nou pe norii cerului (termen desigur metaforic - tot n. m.) la sfarsitul lumii (in termen ortodox "parusia"). Noi, evreii, nu credem acest lucru, ci il asteptam inca sa vina. Va propun ceva: haideti sa-l asteptam impreuna. Si cand va veni, va propun sa il intrebam cu totii: este adevarat, Isuse, ca ai venit atunci, ai trait intre noi, ai fost rastignit, ai inviat si acum ai venit a doua oara? Sau acum este prima oara cand vii la noi? Si, stiti ceva? As dori sa fiu atat de aproape de urechea Lui, incat sa-I soptesc: Nu raspunde!" Mai mare dovada de ecumenism ca aceasta, nu cred ca exista...

11 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Biserica crestina s-a divizat in catolica si ortodoxa in anul 1054 in urma conciliului de la Niceea. Cel care a avansat ideea reunificarii a fost papa Ioan Paul al doilea.Sigur ca ideal ar fi sa se se petraca acest eveniment, insa acest lucru nu pare sa fie acceptat de teologii ambelor biserici.

| Arthur a răspuns:

Emanuellex si mariobros au dreptate. Evreii înca îl asteapta pe Messia, iar primii crestini au fost ortodoxii. Ortodox înseamna dreapta credinta. La anul 1054 s-a iscat din ambitii umane o mare cearta Biserica lui Hristos împartinduse în doua, cu doua conduceri diferite la Constantinopol respectiv la Roma. Aceasta sfasiere a fost a diavolului care nu suporta unitatea în dragoste a Bisericii celei Universale. Aceasta ruptura au desfiintat-o in anul 1967, Papa Paul al VI-lea împreuna cu Patriarhul Atenagoras si de atunci Bisericile cele doua surori sunt una, dar niste ambitii vechi mai staruie in Biserica romano-catolice.
Dupa mine toti crestinii apartin aceleiasi biserici si ar trebui sa fie uniti.

nony
| nony a răspuns:

Putin ma intereseaza daca nu se inteleg.Religia a fost dintotdeauna subiect de disputa, razboaie etc.
Din partea mea, sa se manance. Oricum, asa fac de secole.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

A existat până în 1054. http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83
Nu m-ar afecta cu nimic dacă ar fi la un loc sau separat. Au început să se diferenţieze destul de bine şi nu ştiu dacă ar reuşi să ajungă la un compromis. Dat fiind că toţi spun că religia lor este cea adevărată, e greu să schimbe şi să ajungă toţi la acelaşi lucru. S-ar contrazice. Şi-ar pierde credincioşii, probabil.

| Malvina24 a răspuns:

Ar fi frumos! mereu imi place sa vad oamenii uniti(de la grupuri restranse pana la organizatii etc) din pacate lumea nu e deloc unita!

| moodyblues a răspuns:

Pace si religie este un oximoron. e vina firii omenesti.crestineste vorbind biserica nu e singura cale de a-L cunoaste pe Dumnezeu
din pacate nu exista unitate. fac o mica paranteza amuzanta la chestia asta.de ce ateii primesc o tona de nefolositoare si stupide cand ei isi exprima propria opinie sincera si nevinovata asupra existentei lui Dumnezeu? chiar rad pe saturate la lucrurile astea.de ce nu putem fi mai maturi?
acum sa revenim la subiect...biblic vorbind, Dumnezeu este acelasi pentru toti.

| Razvan a răspuns:

Niciodata nu se vor intelege aceste religii.
De fapt fiecare crede ca religia lui e cea buna, cea dreapta, cea adevarata si se uita suspect la vecinul de alta religie.
Asta aduce putin cu pilda vamesului si fariseuluiwinking

| flyleaf22 a răspuns:

Pentru ca se duce totul de rapa. biserica catolica afirma ca o parte din biblie sunt povesti mitologice culese de la alte popoare, in timp ce ortodocsii tin post si termina in spital. o lume haotica...

| mariobros a răspuns:

Religia catolica s-a format din religia ortodoxa, nu are aceeasi vechime ca cea ortodoxa, ca si restul sectelor aparute peste timp, care nu au facut altceva decat sa schimbe textul Bibliei si sa inceapa sa-si dea tot felul de libertati si abrogari dupa bunul plac. Religia ortodoxa, si mai ales cea pe stil vechi (rusii, sarbii, moldovenii, si altii) inca respecta tipicul si legile din Noul Testament. Avand in vedere ca dintre toate religiile crestine cea mai veche este ortodoxia este de ajuns sa cred ca este singura valabila si adevarata. crestini ortodocsi sunt si in Asia, India, si peste tot unde au fost la inceput apostolii. Am citit cateva versete din Biblia ortodoxa comparativ cu versetele dintr-o biblie adventista, si pur si simplu este schimbat textul, dandu-i-se alt inteles, oare cine le da lor dreptul sa modifice acest text? In anul 1995 s-a construit sediul unei biserici adventiste la mine in oras, neavand semnul Crucii, pentru ca ei nu faceau si nu credeau in Cruce. Peste cativa ani, am vazut ca au ridicat si o Cruce!?, adica peseme, de acum cinsteau si Crucea. Cred ca se intelege de la sine...Si astea le stiu pentru ca am avut coleg de banca adventist.

| 16.laura.16 explică:

Mariobros nu este adevarat. Informeaza te despre Marea Schisma... E tocmai invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conciliul ecumenic de la Niceea a avut loc in 325 d. C, al doilea Conciliu la Niceea avut loc in 787 d. C. In 1054 a avut loc Marea Schisma.