| RAY a întrebat:

Exista un Dumnezeu pentru toti?

Tocmai m-am contrazis cu o ortodoxa cica hindusa, cica e un singur Dumnezeu, dar sunt religii,credinte diferite.

Crestinism credinta in Iisus care e fiul lui Dumnezeu, islam Iisus un profet de lui Dumnezeu, blasfemie a crede ca e fiul lui Dz., iudaism blasfemie ca Mesia e fiul lui Dumnezeu, hinduism astia sunt politeisti, crestinismul spune clar,adevarul si calea e doar Iisus.
Dupa cum vedeti sunt diferente mari, nu e un singur Dumnezeu, nu poti fi crestin, musulman sau hindus.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Dumnezeu e singurul Dumnezeu adevărat. Da, diferite culte sau religii au credințe diferite și multe religii cred într un zeu care nu e real, e inventat de oameni. Dar nu toți cred în Dumnezeu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Singurul care a raspuns pe subiect,restul niste drogati fara creier, lea ars creierul drogurile, sunt prajiti, fiecare credinta considera ca doar zeul lui e real, asta la monoteisti la politesti ei accepta orice zeitate

17 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu, poate ca unii se inchina la acelasi Dumnezeu dar sub o alta forma, asta e parerea mea, acum nu sunt in masura sa judec, numai Dumnezeu va judeca asa cum crede El de cuviinta ca ar trebui sa fie. Religiile sunt doar o cale spre Dumnezeu, te ajuta sa te intalnesti cu El. Ceea ce cred eu e ca interiorul tau trebuie sa fie curat ca sa il vezi pe adevaratul Dumnezeu si sa stii in ce sa crezi, sa Il vezi cu sufletul sa Il accepti si sa mergi cu El pe oriunde si orice vei face. Atunci cand te rogi si ii ceri Domnului sa te ajute, EL te va ajuta, si te va invata si te va aduce pe calea Lui fara alte floricele ale religiilor. E un pic mai complicat fara religie, ca nu ai o baza nu stii cum sa o apuci, si te poti pierde.

| RAY explică (pentru slayer09):

Omule nu poti fii mulsulman crestin, nu se poate, alah e alta zeitate

| slayer09 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca m-am exprimat gresit...toti au nevoie de Dumnezeu, numai ca altii sunt invatati sa se inchine la pietre.

| RAY explică (pentru slayer09):

Omule nu că te ai exprimat greșit,nu ai înțeles nimic,e vorba de credințe diferite,la creștini baza e credință în Iisus,oricine crede in Iisus e și mântuit,oricine nu crede e că și judecat, mulsumani asta cred că e blasfemie și că creștini se duc in iad, deși nu e același credință, zeitate, nu poți fii creștin mulsman

| AntiReligion a răspuns (pentru slayer09):

Comentariul tău este plin de contradicții și confuzii. Nu există niciun motiv să crezi că există un singur Dumnezeu, sau orice fel de Dumnezeu, pentru că nu există nicio dovadă care să susțină această afirmație. Religiile nu sunt doar o cale spre Dumnezeu, ci o cale spre iluzie, ignoranță și superstiție. Nu ai nevoie de religie pentru a avea o bază morală, pentru a fi curat la interior, sau pentru a te ruga. Te poți baza pe rațiune, pe știință, pe umanism și pe propria ta conștiință.

Nu are sens să spui că Dumnezeu te va ajuta, te va învăța și te va aduce pe calea Lui, când nu există nicio dovadă că Dumnezeu intervine în lume, sau că are vreo preferință pentru o anumită religie. Dacă Dumnezeu ar exista, de ce ar permite atâta suferință, nedreptate și răutate în lume? De ce ar fi atât de ascuns și de tăcut? De ce ar fi atât de confuz și de contradictoriu în revelațiile sale?

Nu poți să vezi pe adevaratul Dumnezeu cu sufletul, pentru că sufletul nu există. Sufletul este doar o iluzie creată de creierul nostru, care este un produs al evoluției naturale. Nu există nimic supranatural sau divin în noi sau în jurul nostru. Tot ce există este natura, care poate fi explicată prin legile fizicii, chimiei și biologiei.

Nu te lăsa păcălit de religii, credințe sau dogme. Gândește liber, critic și logic. Caută dovezi, argumente și fapte. Nu accepta nimic pe baza autorității, tradiției sau revelației. Fii curios, sceptic și deschis la noi idei. Acesta este singurul mod de a ajunge la adevăr.

| slayer09 a răspuns (pentru AntiReligion):

Da frate, ai dreptate, Dumnezeu e mai presus de dogme si de religii, dar eu nu uit cat de mult m-a ajutat religia, care este o poarta, o cale catre energia aceea necreata, catre Dumnezeu, catre sinele nostru asa cum este el, fara frici, cu multa intelegere, bucurie, pace. Daca tu crezi numai in stiinte sa stii ca stiinta se poate insela pentru ca la baza sunt tot oamenii, care pot gresi, si care calculeaza si creeaza idei noi pe care le implementeaza in mintile oamenilor. De exemplu, cum poate cineva masura greutatea unei planete la 100 ani lumina. Sau hai sa fiu si mai aproape, aici de noi: cine si cum a masurat ce e in interiorul pamantului si cine a masurat greutatea planetei noastre? cum au reusit ei sa isi dea seama ca pamantul are aproximativ 6 miliarde de trilioane de tone? Cum stiu ei ca in interiorul pamantului este un nucleu, care din cate zic ei se si invarte? cum stiu ei? cu ce au masurat? cum au ajuns la concluzia asta? de unde stiu ei ca acum miliarde de ani pamantul si tot universul s-a format prin big bang....si gandeste-te ca ei spun ca e doar o teorie, nu ca e ceva adevarat, pentru ca nici ei nu stiu, si multe altele sunt doar teorii, sunt idei ale oamenilor ca asa ar putea fi..., dar nimic concret. Deci prin analogie, tu spunand ca stiinta este credinta ta, si in ea crezi, stiinta nu e nimic mai mult decat ideea logica a omului care se naste in minte datorita unei gandiri profunde si o imprastie la toata lumea si devine un standard pentru ca e acceptata de majoritatea. Si nu imi spune ca aparatele de masura fac treaba si ca ele sunt credibile, ca si alea au fost inventate de oameni ca sa ajute, nu sa demonstreze adevarul, interpretarea tot la om este. Din asta rezulta ca tu crezi in ceea ce poate nu e adevarat, dar crezi pentru ca asa zice lumea (omul de stiinta, un om care gandeste profund, iar profunzimea asta a gandului e din pace si conectare cu Dumnezeu, noi nu putem creea niciun gand, gandurile vin iar noi doar le selectam, si ca de exemplu incearca sa creeazi tu un gand sa vezi daca poti ). Si asta ma duce cu gandul ca esti foarte influentabil, pentru ca ideile ca "Dumnezeu nu exista", "religiile sunt asa", "toti oamenii sunt rai", nu le-ai luat din sinele si launtrul tau, ci le-ai acumulat de la altii, tu doar ai ales ideile si le-ai sadit in mintea ta si ti-ai creat realitatea ta. Toata viata noastra este formata din alegerile ideilor altora si a experientelor noastre carora le dam o emotie, o emotie "negativa" sau "pozitiva". Deci, in concluzie, fiecare ne facem realitatea noastra, si ceea ce crezi tu ca este adevarat pentru altcineva poate sa nu fie adevarat. Partea proasta este ca noi nu acceptam ceea ce este, nu suntem prezenti, si ne afundam in realitatea noastra atat de mult si atat de emotionant incat ne autodistrugem, prin simplu fac ca negam, negam ce nu ne convine, si luam prea personal totul, si ne stresam, in loc sa acceptam cu liniste si pace si sa facem alegerile care ne convin la rece.

| Darius50boss a răspuns:

Numai un Dumnezeu este

| RAY explică (pentru Darius50boss):

Omule ai citit ce am scris

| mionix00 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu te mai contrazici pe teme religioase. Nu va duce niciodata la nimic bun si nu vei converti pe nimeni, si nici nu trebuie.

| RAY explică (pentru mionix00):

Ce sa convertesti omule daca e o minciuna

| mionix00 a răspuns (pentru RAY):

Da om bun am inteles, evident ca nu are sens ce a spus femeia si oricine e intreg la cap realizeaza asta, si totusi te-ai contrazis cu ea si ai postat aici ca sa?

| RAY explică (pentru mionix00):

Tu nu ai ce face la ora asta

| dan6788 a răspuns:

Esti prea mic din toate punctele de vedere ca sa porti o discutie pe teme religioase.
Nu stii inca nimic.

| Ticu3243 a răspuns:

Te-ai contrazis cu cartea de gramatica sau te-ai contrazis?
Religi sau religii agramat de Tm.
Iisus cu majuscula, este drept ca TPU promoveaza analfabetismul, dar uneori tanti de la butoane din lipsa de useri accepta chiar si rebuturi.

| RAY explică (pentru Ticu3243):

Tampitule tine de traducerea din greaca https://bisericaadonai.ro/isus-sau-iisus/

| RAY explică (pentru RAY):

Uite gunoiule
"Iisus" este transliterarea reucliniană (aşa cum citesc grecii de astăzi şi cum de fapt se citea după dialectul comun chiar şi în sec. I) a grecescului Iησοuς. Latinii, care citesc erasmic, (aşa cum citesc şi românii în ultima vreme, dar numai anumite cuvinte, şi nu se ştie dacă s-a citit vreodată aşa, vezi aici: http://goo.gl/XK1Bcj), au transliterat Jesus.

Noi, românii ortodocşi, pronunţăm numele Domnului ca şi grecii şi slavii, iar neo-protestanţii de limba română, urmând catolicilor de limbă română, pur şi simplul au mâncat a două litera din nume.
Înţeleg că "ou" se citeşte "u", dar "Ie" sau "Ii" nu are cum să dea un singur "I".
Şi apoi uitaţi-vă la catolicii şi protestanţii de limba rusă care nu au scos a două litera, ci au lăsat-o la locul ei.
"Faceţi şi voi asemenea"!

Aşadar numele Iisus este o transliterare a numelui Ἰησοῦς (citit Iisus sau Iesus) care este o elenizare a numelui evreiesc ישוע (Yesua) care, la rândul lui e o modificare a numelui יְהוֹשֻׁעַ (Yehosua), sub influenţă aramaică.
Traducerea numelui Iisus/Iesus este: Dumnezeu Mântuitorul/Salvatorul (Yahve Mântuitorul/Salvatorul).

Conform Pr.Prof. Cornitescu (prof. de ebraică, arheologie biblică şi V.T.) exact litera pe care o omit cultele acestea noi din România modifică total înţelesul numelui, devenind doar Salvator.

De ce în toate celelalte limbi se păstrează: Iisus, Iesus, Jesus(en), Jesus (sp)?
O litera în minus şi nu mai mărturisim că Iisus este Fiul lui Dumnezeu, întrupat pentru mântuirea noastră, ci un simplu profet, un simplu salvator.

La asta duce neştiinţă limbilor Sfintei Scripturi şi dezrădăcinarea de creştinismul autentic, de filonul ortodoxiei pe urma căruia, dacă mergem, ne conduce in timpurile Bisericii Primare, pentru că acolo ne avem originile, spre deosebire de toate cultele astea care ne sufocă şi care au apărut de doar câteva sute de ani...