| RAY a întrebat:

Exista vreo religie care chiar il reprezinta cu adevarat pe isus?

44 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| imale a răspuns:

Nu..nu exista nici o religie. religiile sunt inventate de oameni, toate religiile si toate cultele religioase. Una este religia, alta este Isus si crestinismul. http://www.youtube.com/watch?v=c9qiqMN6bJs Asa este!

| ania a răspuns:

Nu cred că pentru Mântuitorul Hristos contează în registrele cărei denominațiuni figurează cineva ca membru ci relația de intimitate și cunoaștere pe care o avem cu El.Pe vremea trăirii lui pe pământ oamenii care se credeau cei mai religioși, preoții, au cerut moartea Lui și oamenii simplii, ai rugăciunii ca Ana și Simion L-au recunoscut și s-au bucurat de El. Tâlharul n-a apucat să aibă nici o religie și totuși El i-a promis că va fi cu El în rai.Eu am întâlnit oameni din diverse denominațiuni creștine( ortodocși, catolici, baptiști, penticostali, adventiști) care eu am perceput că-L cunoșteau și-L iubeau pe Iisus, credeau Evangheliile, vorbeau zilnic prin rugăciune cu El.

| M25M a răspuns:

Budismul zic eu.

| Lizzu a răspuns:

NU
Nu exista.
Reprezentarea Binelui Suprem exista in sufletele noastre si fara carti sau aparitii.
E ceva personal si cand vom invata asta vom avea Raiul pe Pamant.dar deocamdata mai avem de asteptat pana vom aplica superficialitatea din carti in realitate si-i vom da o tenta profunda de intelegere si simtire. Nu-ti pot spune sau induce cartile ce sa simti si in ce intensitate.
Teoria nu e practica.

| HueyFreeman a răspuns:

Budismul, dar nu in totalitate.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Ortodoxia.

| Salahadin73 a răspuns:

NU

| ManStrong a răspuns:

Nu.Isus a fost evreu in masura in care a fost.El a respctat toate rinduielile si traditia evreiasca.Or crestinismul nici nu stie care este legea evreilor.

| Metalbrain a răspuns (pentru ManStrong):

Legea evreilor ce s-a pastrat si in crestinism este Decalogul, deci ma lamuresti si pe mine cu legea evreilor necunoscuta de catre crestinism? In plus, prin Iisus Hristos apare si Legea Noua, ce doar o completeaza pe cea veche si desavarseste credinta.

| ManStrong a răspuns (pentru Metalbrain):

In decalog exista si porunca apatra. Exista in crestinism asa ceva, afara de o forma usoara ce se gaseste la adventisti.
Dar nu numai decalogul este legea evreiasca.
Daca chiar te interseaza mai amnuntit, nu ma retrag si am sa ti explic pe; arg miine seara. Cu stima din Ierusalim.

| C0nstantin a răspuns:

Nu!

| angus35 a răspuns:

Nu poate exista vreo religie care sa il reprezinte cu adevarat pe Isus pentru ca Isus nu a avut nicio religie si a fost impotriva religiei.Crestinismul nu este o religie este o persoana (Isus Hristos).

| ManStrong a răspuns (pentru angus35):

Cine te a mintit?
Isus a fost un om cu un nume.Ben Iosif de ex.
Cristos nu este nume si este luat din Limba greaca
Cum legi pe Isus de Cristos?
Si mai ales ca el a murit evreu a fost ingropat dupa regulile ebraice, si el nu a auzit de crestinism niciodata.

| angus35 a răspuns (pentru ManStrong):

Esti evreu daca te nasti evreu sau daca te comporti ca un evreu?

| ManStrong a răspuns (pentru angus35):

Si una si alta
Daca esti evreu esti evreu si daca te com[porti inseamna ca te ai facut evreu, Deci iarasi esti evreu.
Ori ce altceva a cerut Pavel cind zice; Ati fost altoiti in maslinul cel bun in locul ramurilor taiate.etc

| angus35 a răspuns (pentru ManStrong):

Cred ca esti evreu daca te comporti ca un evreu.Nu are importanta ce scrie in buletin.

| ManStrong a răspuns (pentru angus35):

As fi curios sa vad daca stii cum se comporta un evreu.

| 7Dany a răspuns:

Religie nu, credinta da!

| sunrises a răspuns:

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singur cale de transmitere a învăţăturilor si recomandarilor Sale. In caz contrar, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există astazi mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte!

Această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este Una Singură!

Religia revelată, cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| das3 a răspuns:

Da ortodoxia

Răspuns utilizator avertizat
| DeliaDaniela a răspuns (pentru das3):

Da, daca scoatem din joc multiplele teme pe care ortodoxia le sustine, iar Isus nu. Cateva exemple: inchiarea la idoli, respectarea traditiilor, trinitatea, credinta in iad si mai sunt destule. Daca ortodoxia nu ar respecta aceste lucruri, ar fi intr-adevar o religie care il reprezinta pe Isus. happy

| das3 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Sa zicem ca as intelege de unde vine confuzia ta intre icoane si idoli, punem dezvolta subiectul daca vrei ce sunt idolii si ce sunt icoanele, dar TRINITATEA? nu a vorbit El in nenumarate ori de Tatal, Nu aspus el ucenicilor ca va trimite Mangaietorul (Duhul Sfant) la ei dupa plecarea Lui- atentie toate sunt bazate pe texte din biblie. Iad? - ce i-a spus talharului pe cruce? Nu le-a povestit apostolilor despre locurile pregatite pentru ei (tot in biblie); respectarea traditiilor este prost inteleasa de secte- nu inseamna respectarea superstitiilor babelor, inseamna respectarea unor reglementari lasate de aplostoli sau alti oameni sfinti si care s-au transmis in biserica prin viu grai sau in alte scrieri in afara de biblie. sa nu confundam ortodoxia nu se poticneste in ritualul uman de inmormantare (100 de reguli i chichite care pune tanti floarea ca trebuie sa le faci), dar va respecta invataturi lasate de Sf Apostoli in alte scrieri decat biblie.
si acum o intrebare pentru tine: care crezi tu ca e religia/confesiunea care il reprezinta pe Iisus (pentru ca nu pot sa-l denumesc magar pe Mantuitor)? sau nu e nici una? atunci cum e Iisus?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru das3):

Biblia nu condamna doar inchinarea la idoli, ci si "chipurile cioplite". Icoanele ce sunt dupa parerea ta?
Trinitatea nu are nici baza biblica si nici logica. Sunt multe versete biblice ( daca vrei le caut si ti le arat) in care Iisus vorbea cu d-zeu. Ar putea Iisus sa vorbeasca cu el insusi? Se ruga Iisus lui insusi si se autointitula ca fiind tatal sau? "Tata, daca este posibil sa treaca paharul acesta de la mine"? Cu cine vorbea Iisus?
"Omul cand moare nu mai are nici ganduri, nici sentimente, nici fericire, nici durere". Cum ar putea ca atunci cand moare, de fapt sa nu moara, ci sa mearga in iad unde sa fie chinuit vesnic? Cauta in dictionar "moarte" si vei vedea ca atunci cand mori, nimic din tine nu supravietuieste. In plyus, cum ai putea fi chinuit vesnic? Gandeste-te doar putin, ai putea sta cu o rana grav afectata vesnic? Ai putea trai?
Cei care sustin teoria iadului nu cred in inviere, ceea ce este gresit, deoarece biblia tocmai asta ne invata: 'Şi, după cum toţi mor în Adam, tot aşa, toţi vor învia în Hristos; "1 Corinteni 15.22

Traditiile tinute de craciun, de paste, de sanzaiene sau de alte sarbatori, isi au origini pagane. aceste toate sunt doar traditii, nu au nicio legatura cu crestinatatea sau cu Iisus.

Care alte scrieri in afara de biblie? Eu nu stiu ca d-zeu sa mai fi lasat o alta carte cu invataturile lui, in afara de biblie!

Nu inteleg fraza: "pentru ca nu pot sa-l denumesc magar pe Mantuitor". Daca esti amabil, sa imi explici te rog, ce ai vrut sa zici... happy

| das3 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Da in vechiul testament se condamna inchinarea la idoli. ce este un idol- evreii spre exemplu facusera o vaca de aur si se inchinau la statuie; crestin ortodoxul nu se inchina la obiectul icoana ci sa inchina la cel reprezentat in icoana. icoana nu este un idol este o reprezentare grafica care sa ajute omul sa fie mai aproape de Dumnezeu, noi aici fiind unii in mai mare masura, altii in mai mica masura dependenti de simturile umane. ortodocsii nu se inchina la 2 entitati diferite Hristos si Icoana lui Hristos, se inchina doar la Hristos care este reprezentat intr-o icoana, asa cum se scrie despre el in biblie.
pentru restul revin maine, nu mai am timp sa scriu acum.
Ce confesiune esti?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru das3):

Ai dreptate, dar cum am mai zis, D-zeu nu a zis doar "Sa nu va inchinati la chipuri cioplite", ci a zis si " Sa nu iti faci chip cioplit". Deci icoanele nu ar trebui sa existe in casele crestinilor, nu?

Am mai zis, sunt (deocamdata) ortodoxa. :p Dar faptul ca apartinem unei anumite religii, nu este o scuza. d-zeu ne zis sa nu ne facem chipuri cioplite, nu doar ortodocsilor ci tuturor crestinilor. din pacate insa, ortodoxia cam incalca aceasta porunca...

| DeliaDaniela a răspuns (pentru das3):

Relatarea cu vitelul de aur... analog si pentru icoane. Din lemn, aur sau argint. tot acelasi lucru este. "Sa nu iti faci chip cioplit", icoana oare ce este?

| ManStrong a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu taia craca de sub picioarele ortodoxiei.Ca fara icoane Biserica cade in cap.
Ei cica nu se inchina la icoana ci la ce reprezinta.Dar vitelul de aur reprzenta un vitel. Icoana reperzinta un chip de om, indiferent. Numai adevarat nu.
Oricum n o sa poti sa l lamuresti, ca asta este existenta credintei lui.
Altceva nu stie.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ManStrong):

sad

| ManStrong a răspuns (pentru das3):

Ortodocsii sint circumcisi cum a fost Isus? Respecta Sabatul cum facea Isus? Nu se inchina la icoane, cum nu se inchina Isus? Nu manibnca mincari necurtae as cum facea si Isus?
Hai ca esti tare aici.

| angus35 a răspuns (pentru ManStrong):

Evreii respecta legea lui Moise.Mai multe nu stiu. Apropo, a fi antisemit nu inseamna a avea ura fata de evrei.

| ManStrong a răspuns (pentru angus35):

Evreii respecta ceea ce a respectat si Isus.Ca si el era evreu.Anti =Impotriva
Alege.

| das3 a răspuns (pentru ManStrong):

Iisus a venit sa aduca lege nou, nu presupune desfiintarea vechii legi ci rafinarea si completarea ei
se pare ca Iisus nu a respectat sabatul in modul de intelegere al evreilor- sa ne amintim vindecarea facuta in zi de sambata si acuzatiile evreilor pe aceasta tema. el aratat clar atunci cam cum trebuie modificata atitudinea fata de legea veche (nu legea a corectat-o ci modul in care oamenii intelesesera sa repspecte legea); a spus clar mai important este sa vindec acest om decat sa respect o norma. Da Iisus a desfiintat sabatul si ne-a dat o noua zi de bucurie - duminica - ziua invierii.
icoanele sunt reprezentari ale lui Iisus, nimeni nu se inchina la icoane, se inchina la Iisus care este reprezentat in icoana. nu existau icoan atunci - intrebarea doar un argument idiot aruncat ca si praf in ochi. circumscrierea si mancarea erau reguli practice ale timpului si vietii de atunci infirmate ulterior ca fiind necesare de catre sfintii apostoli.

| das3 a răspuns (pentru ManStrong):

Dar tu nu esti evreu.
spui evreii respecta ce a respectat Isus iti scapa ceva EVREII L_AU OMORAT PE IISUS; EVREII NU IL RECUNOSC PE IISUS CA FIU AL LUI DUMNEZEU
daca ai fi evru nu ai face referire la Iisus si la faptul ca ar trebui sa ne purtam ca el
tu doar vrei sa spui ca ar trebui respectate anumite reguli din vechiul testament - tema pe care bat apa in piua multe secte (ex sabatul)

| das3 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu este o mare diferenta
ei facusera un vitel de aur si se inchinau la acel vitel, la obiectul acela sau la vreun zeu imaginar pagan. era o inventie
aici e diferenta - icoana este o reprezentare a unei persoane Iisus sa icem, e tabloyl lui, poza lui (plastic vorbind). Acum daca tu te uiti la o poza cu o persoana draga si sinti iubire, nu poza in sine o iubesti, nu? ci persoana din poza, obiectul in sine nu are valoare (daca ar fi un copac in poza te-ar durea in cot) mintea ta merge la persoana careia i-a fost facuta poza. Nu ne inchinam la icoane, ci la Dumnezeu sau Sfinti, ne putem ruga fara nici o problema fara icoane, nu e dogma care spune daca nu ai icoana rugaciunea nu e primta. Icoana vine sa te ajute sa fii mai aproape de dumnezeu. Eu spre exemplu am o poza cu fetita mea ma uit la ea simt multa dragoste si cand mi-e tare dor de ia pup poza. daca am lua adlitera ce spui tu cu idolii, ar in semna ca sunt nebuna sa pup o harti? sper ca am reusit sa exemplific corect ce vroiam sa zic happy
hai tine-te tare, inteleg ca ai multe ispite dar daca vrei sa stii adevarul curat cu rugaciune Dumnezeu te va ajuta sa nu te pierzi. si eu am avut si inca mai am multe intrebari legate de lucrurile duhovnicesti. Dar acesta nu este un motiv sa ma dau batuta, cateodata mai deznadajduiesc dar tocmai atunci ne trebuie un pic de credinta, exista raspunsuri pentru toate, unele raspunsuri poate nu le putem noi intelege.
o sa incerc sa iti raspund la fiecare intrebare pe care ai pus-o pe larg, dar in timp ca timpul meu e cam limitat, inteleg ca la tine sunt intr-adevar lucruri care te framanta.
poti sa-mi scrii pe mail personal daca doresti simona_2013_a@yahoo.com

| DeliaDaniela a răspuns (pentru das3):

Sa-ti traiasca fetita! happy Stiu ce ai zis tu, inteleg. Si ai dreptate, iubesti peroana din poza, nu neaparat poza. Dar d-zeu nu a zis doar " nu va inchinati la chipuri cioplite", a zis chiar " nu va faceti chipuri cioplite". Deci noi ar trebui sa ne inchinam la d-zeu fara ajutorul icoanelor. Oricum, mai nou, nici icoanele nu mai seamana intre ele si nu cred ca avem nevoie de ele pentru a ne aduce aminte de d-zeu, nu?
Iar daca d-zeu a zis ca nici sa nu ne facem chipuri cioplite, inseamna ca icoanele nici nu ar trebui sa se gaseasca in casele crestinilor, indiferent daca ne rugam la icoana in sine, sau la cel reprezentat. Nu?

apreciez faptul ca nu te-ai dat batuta si ca ai continuat sa crezi in d-zeu, indiferent de problemele cu care, probabil, te-ai confruntat. Fruntea sus! happy

| ManStrong a răspuns (pentru das3):

Tu cind vrei sa explici cuiva ceva despre romanisi spui; Romanii sint un popor ospitalier.Tu nu esti roman(romanca)pentru ca ai spus asa?
Eu sint evreu si cind am spus evreii m am incklus si pe mine acolo.

Nu evreii 9adica nu noi)l am omorit pe Isus ci romanii.Si dovada este ca l au atirnat pe lemn ca oricare alt condamnat.Si i au pus vina deasupra capului ca sa stie lumea pentru ce a fost condamnat.Pentru ca s-a ridicat peste autoritatea romana.
De ce i au pus cununa de spini?
Ca batjocura ca ar fo vrut coroana de rege.Asa se facea totdeuna in astfel de situatii.Nu a fost Isus singurul caz din istorie.
Si eu nu spun ca ar trebui respectate anumite reguli, ci trebuie respectata Scriptura.
Or in vremea lui Isus si a apostolilor nu exista altceva decit V Testament numit scripturi.
Evangheliile au aparut dupa moartea apostolilor, sigur ca nu stiai acest lucru pina acum, si prima evanghelie a aparut prin anii 68-70 Evanghelia asa zisa a lui Marcu, dar care o lunga perioada de timp nu a avut un titlu ca nu se stia cui apartine.Cu stima din Israel.

| ManStrong a răspuns (pentru das3):

Cred ca nu prea intelegi vorbirea apostolilor si nici a lui Isus.
Isus nu a venit sa aduca o lege noua.Nu vei gasi un vereset in acest sens in toata Biblia. Daca legea lui Dumnezeu trebuia complectata de Isus atunci ar trebui sa intelegem ca Dumnezeu nu prea era destept cind a facut legea sa.
Si a trebuit sa vina Isus sa l trezeasca din somn.
Isus a zis; O iota sau frintura de slova nu poate sa cada din lege etc
Sau; Daca cineva va desfiinta una din cele mai mici porunci si va invata pe oameni asa va fi chemat cel mai mic in imparatia cerurilor.
Deci nu invinui pe Isus de ce au facut altii dupa el.
El sa disculpat de la inceput.
O, masina care e fabricata sa consume benzina dupa ce se inmvecheste poti s o alimentezi si cu motorina?
Sau de ce apostolii au desfiintat legile pe care Dumnezeu le a facut pentru omenire, ca omenirea sa aibea o viata sanatoasa.
Altfel se confirma ce am spus la inceput; Dumnezu a fost cam prostut cind a rinduit legile pentru poporul sau.

| navigator10 a răspuns:

Sansele ca Iisus sa existe sunt aproape 0 deci nu are cum sa fie reprezentat de vreo religie.

| Metalbrain a răspuns (pentru navigator10):

Erm, te pot contrazice in legatura cu asta. Exista chiar dovezi istorice, in afara de biblie, care atesta existenta Lui. Inainte sa dai un raspuns, te-as sfatui sa fii mai bine informat pentru ca se pare ca ii inveti si pe altii gresit.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru navigator10):

Esti chiar asa sigur? cum ai ajuns la concluzia aceasta, daca poti sti, bineinteles? happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru navigator10):

Cum de esti atat de sigur?

| raul93 a răspuns:

In primul rand ai grija cum scrii numele Lui... ce ai scris tu acolo inseamna magar. Se scrie cu 2 de I adica asa Iisus.Iar daca stam sa analizam fiecare religie a lumii are elementele ei definitorii. Dupa cum zice si Iisus,, Fiecare va fi judecat dupa credinta sa"