| SenzatioNNNNN a întrebat:

Existenta suferintei nu dovedeste ca lui dumnezeu nu ii pasa de noi?

P. S:La multi ani XxxBlackVampireXxX

14 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

La multi ani smug [off-topic].

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Bogdanux):

Mersi, fac cinste cu o bere si pentru crestini un pahar cu aghiasma.

| DomineRex a răspuns:

Stii asta poate fi ca si povestea cu frizeu care ii spune unui client ca el nu crede in Dumnezeu datorita suferintelor pe care le indura oamenii in fiecare zi, iar clientu ca replica ii spune ca nici el nu crede in existenta frizerlor deoarece a vazut oameni netunsi...
Frizerul ii raspunde ca acei oameni sunt netunsi deoarece oamenii nu vin la el, banuiesc ca asa poate fi si cu Dumnezeu?(nu sunt un bun povestitor)

| tamtamtam a răspuns:

La multi ani vampy
azi e si ziua mea big grin
Si da, suferinta dovedeste ca D e malevolent

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru tamtamtam):

Mersi, la multi ani si tie! big grin

| akta a răspuns:

Nu.Problema a fost pusa si dezbatuta de secole, dar se gaseste mereu cate unul care inca nu stie asta, de regula atei incepatori.

| Stefan89 a răspuns:

Existenta suferintei dovedeste ca suntem fiinte constiente cu discernamant, suferinta este unul din factorii ce ne deosebesc de animale.Suferinta nu are nicio legatura cu Dumnezeu dar ca reformulez intrebarea ta as spune:Existenta suferintei nu dovedeste ca Dumnezeu nu exista?
http://blogrozav.blogspot.com/

| YoSiAtat a răspuns:

Existenta suferintei daca ar dovedii asta, ce ar dovedii existenta fericirii, bucurii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://documentare.digitalarena.ro/......nt-page-1/ uite un documentar de rahat propaganda pocaitilor e infinita platesc astia la greu acum cateva zile am vazut un documentar din care se intelege ca biserica catolica nu a persecutat oamenii de stinta din contra lea ajutat atunci de ce le datea foc? dumnezeu e tot ce ne mai ramas din copilarie o iluzie

| Muppet a răspuns:

Nu. Pentru ca suferinta este rezultatul faptelor noastre. Nu Dumnezeu a lasat-o pe pamant. Ai auzit de expresia "cum iti asterni asa dormi"? In plus daca e sa ne amintim cand Dumnezeu i-a creat pe Adam si pe Eva (primii oameni) i-a lasat sa traiasca in Rai unde duceau o viata de vis insa ei singuri au muscat din mar (sau nu stiu exact ce fruct era ala), incalcand singura porunca data de El. In concluzie nu Dumnezeu a lasat suferinta, ci ne-am facut-o singuri si nu poate El sa o ia.

| Minks a răspuns (pentru Muppet):

Brusc nu mai e atotputernic? rolling on the floor)

| Muppet a răspuns (pentru Minks):

Nu am zis eu ca e atotputernic. eu nici macar nu sunt o prea mare credincioasa, doar ziceam din cultura generala oh go on

| MoimemeA a răspuns:

Prin suferinta Dumnezeu incearca sa readuca oamenii pe calea cea buna, sa ii faca sa isi dea seama de greseli pentru a-si schimba modul de viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MoimemeA):

Sa stii ca ai dreptate daca nu inveti din greseli vei gresi mereu