| oricine a întrebat:

Facand Seminarul Teologic,spre ce meserii m-as putea indrepta, dupa ce termin liceul...sau mai bine spus daca nu voi urma Facultatea de Teologic,tin sa mentin ca sunt fata! Multi spun ca inca din primul an de liceu ar trebui sa ma gandesc la o meserie,dar eu sunt foarte nehotarata! Imi place foarte mult aceasta cale :Seminar,religie, credinta...etc! Ca si profesoara de religie mi-ar place,insa ma gandesc ca la cata lume necredincioasa ne inconjoara,sa nu se desfinteze religia din scoli! Vreau o parere,iar cei care nu sunt in masura sa raspunda, va rog sa nu raspundeti si sa nu aduceti insulte! Multumesc!

11 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

De ce nu s-ar inlocui cu ''Stiinta si religia''?

| Exilee a răspuns:

EU la religie, in descursul liceului, am discutat pe versetele scripuristice si am dezbatut ideile dintre stiinte si religie happy

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Trebuie sa te gandesti bine inainte daca vrei sa dai la un seminar teologic. In oricecaz, la un astfel de liceu, esti ferita de problemele si dezavantajele unui liceu obisnuit, legate de comportamentul elevilor.
Dupa seminar, poti face oricare facultate.
Insa daca ai vrea sa devi profesoara de religie, iti trebuie facultatea, pe o anumita specializare.

Cineva in masura care ar putea sa te ajute ar fi duhovnicul tau.

Succes in continuare!

| sitărescu a răspuns:

Religia se va scoate din şcoli sau va deveni opţională, în prezent există oameni care fac naveta în alte sate să predea că n-au catedre.

Dacă îţi place să ajuţi oamenii orientează-te spre medicină sau drept.

| oricine explică:

Nu toti gandesc asa, daca la scoala nu se face religie, atunci unde? in,, baruri">? Unii sunt interesati de aceasta disciplina, iar altii nu..deci!

| oricine explică:

Asa mai merge!

| oricine explică:

Dar si la scoala ai nevoie de religie, daca tie nu iti place asta nu inseamna ca religia nu este buna! Nu are rost sa ne contrazicem, pastreaza-ti parerea!

| HueyFreeman a răspuns (pentru oricine):

Problema este ca in Romania, prin religie se intelege de facto ortodoxism.

| AVAAVA a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pana una, alta, România este o tara cu o populație predominant Ortodoxă, fie ca îți place sau nu.
Fiind majoritara, este normal ca în scoala sa se predea Ortodoxia.
Culte protestante și neoprotestante sunt câteva mii în lume, asadar ar fi imposibil sa împaci pe toată lumea.
Pentru celelalte Religii necrestine, sunt scoli speciale pentru aceste nevoi.
Prin religie nu se înțelege Ortodoxism.
Orotodixismul este considerat de credincioși ortodoxi ca fiind dreapta credință crestina, unica moștenitoare a liniei Apostolice.
Noi Ortodoxi nu cunoaștem ala cale câtre mântuire, dacă ea exista asta știe doar Dumnezeu.
Lăsând la o parte iconografia ori cultul morților, care necesita studiu pentru a înțelege aceste practici, care nu influențează în mod definitiv mântuirea, deoarece acesta sunt doar mijloace de ajutorare și întărire în credinta, Biserica oferă creștinului Tainele săvârșite cu ajutorul Duhului Sfânt, care sunt indispensabile mântuirii, în credință nostră, taine care au fost înlăturate de cultele protestante și neoprotestante.