| Jardelin a întrebat:

Faceti un exercitu de imaginatie! Sa presupunem ca lumea ar deveni brusc atee, intr-o fractiune de secunda! Iar religia (credinta) ar disparea brusc din capul oamenilor. Cum ar arata o lume 100% atee? Cum ar fi organizata, cum ar functiona? Dupa ce morala s-ar conduce? Care ar fi beneficiile unei lumi atee?

Un om invatat al secolului trecut spunea ca o lume atee ar fi sortita autodistrugerii. Eu sint arhiconvins de acest lucru! Care este parerea voastra?

63 răspunsuri:
| SarcasmBoy a răspuns:

Ar arata mult mai bine, oricum nu prea respecta nimeni cele 10 porunci, inconstient tot le incalcam.

| sti11ness a răspuns:

E un lucru imposibil. daca Dumnezeu nu ar exista, el ar fi inventat. Dar sa preupunem ca a devenit 100% atee. Pune-te tu ca si cobai. Esti brusc ateu. Nu mai crezi in Dumnezeu. Cum te comporti? Stii ce e bine si ce e rau? Stii ca daca ajuti in om cazut la pamant faci un bine? Sigur ca stii. Te-ai simti bine sa lovesti un om nevinovat? Nu. De ce? Pentru ca acel ceva pe care noi il numim Dumnezeu, altii il numesc Allah, Manitou, etc, e in sufletul fiecaruia chiar daca noi il acceptam sau il negam. Raspuns final, lumea ar fi aproximativ la fel.

| Cezar_Sima_1993 a răspuns:

Frumoasă întrebare happy Pornind de la definiție, "a crede" înseamnă a fi convins de existența unui lucru. Părerea mea este că ateii (într-o explicație puțin populară) sunt cei care nu sunt interesați sau pur și simplu nu sunt destul de puternici în a recunoaște că există ceva mai presus de ei. Că se numește Dumnezeu, că se numește Iehova, Mahomed, Iisus...omul, prin natura sa, tinde în a crede în ceva. Credința, în unele teorii este identică cu speranța. Și după părerea mea este adevărat. Pentru că dpdv psihologic, omul (la necaz), își mângâie sufletul și cere ajutorul unei entități divine, împăcându-se astfel. Iar asta după părerea mea iarăși este o problemă : oamenii își amintesc de cele sfinte doar la nevoie. Personal, consider că da, este frumos să crezi, credința este un sentiment, dar și mai frumos de atât este să studiezi. Sunt multe de spus, aici sigur nu este locul, dar felicitări! Este chiar o întrebare frumoasă happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cezar_Sima_1993):

1 - "omul, prin natura sa, tinde în a crede în ceva"... corect, dar stii de ce?

2 - " ateii sunt cei care nu sunt interesați sau pur și simplu nu sunt destul de puternici în a recunoaște că există ceva mai presus de ei"... GRESIT. Uite, eu recunosc ca exista chestii mai presus decat mine. TOATE animalele sunt superioare mie din pdv fizic. Asa si? Ce legatura are asta cu religia? Daca afirmi ca acel ceva "mai presus" tine de supranatural, atunci trebuie sa prezinti dovezi. Ai asa ceva? Sigur ca nu. Sunt multe lucruri care sunt superioare omului dar afirmatia ta este irelevanta, eronata si absurda. Mai incearca.

3 - "omul (la necaz), își mângâie sufletul și cere ajutorul unei entități divine, împăcându-se astfel"... corect (dar nu tot timpul). La fel ca si in prima intrebare, stii de ce se intampla asta?

4 - "Că se numește Dumnezeu, că se numește Iehova, Mahomed, Iisus..."... de ce te-ai limitat doar la aceste personaje? De ce nu ai bagat si zeii altor religii?

5 - "omul, prin natura sa, tinde în a crede în ceva"... revin la partea asta... vezi sa nu confunzi "credinta religioasa" cu "a crede ca". Sunt 2 chestii DIFERITE.

Ca sa te ajut putin, in cazul in care nu gasesti raspunsul la p1 si la p3, iti ofer un mic citat :

"Zeii sunt refugiul pentru cei slabi si raspunsul pentru cei lenesi"

--------------------------------

Pentru Jardelin

"Dupa ce morala s-ar conduce"... moralitatea nu tine de religie. Cam toate regulile pe care le avem acum sunt impotriva multor invataturi din diversele religii care au existat sau exista. Foarte multe lucruri care erau morale si sustinute de zei au fost schimbate. Oare de ce?

Daca iti aduc dovezi clare ca zeul tau nu exista, o sa te apuci de ucis, violat, furat, etc? O sa mergi pe modelul "totul e permis"? Cel mai probabil nu. De ce? Dupa ce morala te iei? Daca raspunsul tau insa este DA, atunci tin sa iti spun ca nu esti o persoana morala, esti doar fricos (iar zeul X stie asta deja, deci nu ai sanse sa ajungi in rai sau in ce crezi tu ca exista dupa).

"o lume atee ar fi sortita autodistrugerii"... nu chiar. Prima data, trebuie sa reziste valurilor de imbecili care merg pe modelul "fara zeul meu totul este posibil" (si zau ca sunt multi). Dupa ce trec de acea perioada (si o sa fie una grea), lucrurile devin mult mai bune.

Fara superstitii, psiho-pupu, religii si alte chestii de genul acesta, lumea ar fi mai interesanta si mai frumoasa DAR atata timp cat exista persoane slabe (si nu o sa scapam de ele), religia o sa ramana in picioare.

Atata timp cat exista persoane slabe, ele vor cauta un punct de sprijin si cum in realitate nu il gasesc, se vor indrepta catre "the invisible man living in the sky".

Ba mai mult de atat, religiile se adapteaza. In cateva sute de ani, crestinismul cum il stii tu acum nu o sa mai existe. Uita-te in trecut, compara crestinismul de atunci cu cel de acum. Daca nu o sa fie capabil sa se adapteze, crestinismul o sa dispara si o sa fie inlocuit de alte religii (la fel cum s-a intamplat in trecut).

Deci foarte pe scurt, religia nu o sa dispara (si am specificat de ce). O sa se schimbe, o sa se adapteze noilor descoperiri.

Dupa cum am mai zis si in trecut :

"Zeii sunt refugiul pentru cei slabi si raspunsul pentru cei lenesi"

"Un zeu stie/vrea/poate exact ce stii/vrei/poti si tu"

| Hombre a răspuns (pentru Cezar_Sima_1993):

"Părerea mea este că ateii (într-o explicație puțin populară) sunt cei care nu sunt interesați sau pur și simplu nu sunt destul de puternici în a recunoaște că există ceva mai presus de ei."
Parerea mea ca tu esti intr-o confuzie totala din moment ce crezi in himere. Si asta doar "Pentru că dpdv psihologic, omul (la necaz), își mângâie sufletul și cere ajutorul unei entități divine, împăcându-se astfel". Deci ajutorul himerelor in zlabiciunea lor il cere credinciosii si ateilor le spui ca "pur și simplu nu sunt destul de puternici în a recunoaște că există ceva mai presus de ei". thinking

| willwill a răspuns:

Parerea mea este ca ar fi un beneficiu.Ar disparea bisericile si popii care iau bani si de pe mort si de pe viu.Si nu platesc taxe la stat.Si sunt sigur ca au multi bani, si foarte multe proprietati.Si cine vrea sa creada nu e nimic rau, dar sa creada in D-zeu in Isus nu in biserica si popime.Isus a spus: DESPICA UN LEMN IN DOUA SI EU SUNT ACOLO, CRAPA O PIATRA IN DOUA SI EU SUNT ACOLO. Prin asta a vrut sa spuna ca D-zeu e omnipresent, nu trebuie sa te duci la biserica sa te rogi.