| kira30 a întrebat:

Fanatismul religios este otrava care-l ucide pe Dumnezeu. Din cauza fanatismului religios au murit zeci de milioane de oameni si, din pacate, continua sa moara.
De ce? Pentru ca exista oameni care sunt orbiti de convingerile lor si nu vor sa accepte faptul ca exista alti oameni cu pareri diferite.
De aici si pana la genocid e doar un pas.
Nu pot sa-mi explic cum pot exista oameni care spun Tatal Nostru si urasc alti oameni. Este complet ilogic. Nu inteleg cum pot exista oameni care sustin ca repecta cuvantul Domnului si isi doresc sa dispara alti oameni – care fie au alte convingeri, fie alta orientare sexuala.
O astfel de gandire este impotriva lui Dumnezeu. Sunt consternat sa vad cat de multi oameni cred ca stiu care e cuvantul Domnului si se folosesc de asta pentru a-si masca propria ura.
Sunt consternat sa vad cati oameni ucid ideea de Dumnezeu folosindu-se de ‘cuvantul’ lui.
Este incredibil unde poate ajunge fanatismul. Unde sunt valorile divine? Unde e iubirea? Unde e toleranta? Unde e intelegerea?
Asta inseamna ele de fapt aici pe Pamant? Ura, invidie, rautate, crima?
Refuz sa cred o asa nenorocire si sunt impotriva fanatismului de orice fel.
Dupa parerea mea, fiecare om are dreptul sa creada in ce vrea, sa-si aleaga ce cale vrea cata vreme actiunile lui nu produc dezechilibre in mediu sau asupra vietilor altor oameni.
In momentul in care vom reusi sa intelegem ca nu exista o singura cale, ci mai multe, nici mai bune, nici mai rele, ci doar diferite, vom reusi sa traim in armonie, etnica, sexuala, religioasa.
Pana atunci vom continua sa fim acele animale semi-inteligente, care miros frumos si care si-ar ucide semenii in numele lui Dumnezeu.

Vreau doar sa-mi impartasiti opiniile voastre cu privire la ce am TRANscris mai sus.
(Iti multumesc NOname)

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

*...cu privire la ce a scris altcineva, mai onest şi inteligent, cuvintele căruia am furat.

Sursa: http://www.vulpescu.eu/......-dumnezeu/

Ce să zic? În mare, are omul dreptate. Pe tine însă te ştiu din postările tale mai vechi, multe dintre care nu erau nici non-discriminatorii, nici non-fanatice, nici pacifiste. Dar poate cu însuşirea vorbelor altcuiva, îţi vei schimba în timp şi gândirea. Eu îţi urez multă baftă, kira30.
Apreciez până la urmă intenţia...de a promova o atitudine umanistă/pacifistă (chiar dacă metoda implică un furt intelectual).

| kira30 explică (pentru NOname):

Iti multumesc ca m-ai trezit.

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Acum, ca "te-ai trezit", as vrea sa aflu parerea ta despre biblie, dumnezeu si vt (dumnezeul din vt), si saveoursouls "s-a trezit" si parca a luat-o razna. laughing Deci?

12 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

E corect ce zici, si daca ar fi toate persoanele religioase de aceeasi parere cu tine, atunci ar fi o lume mult mai buna. Problema e ca unele religii au la baza niste concepte care nu se prea inteleg cu acest curent liberal modern, despre care vorbesti si tu. Ce ne facem cand vedem ca in biblie scrie ca homosexualitatea e un pacat? Schimbam biblia? Sau ne facem ca nu vedem? Iar biblia este fundamentul crestinismului si Dumnezeului crestin. Ce fel de d-zeu mai putem avea daca noi respingem ce scrie in biblie si automat respingem si ideea unui astfel de d-zeu? Singura solutia e sa inventezi un zeu nou, care din pacate nu va fi cu nimic mai real decat cel vechi.

| kira30 explică (pentru sublime89):

In continuare sustin ca homosexualitatea este un pacat insa nu ii urasc pe oamenii de alta orientare sexuala. Uite si un motiv pentru care unii devin homosexuali.Nu cred ca orientarea sexual este innascuta.
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......i-neiubiti

Daca fiul meu ar fi homosexual nu l-as uri si nici nu l-as iubi mai putin.I-as oferi iubire, l-as cerceta pe copilul meu si l-as ajuta sa isi vada pacatele, sa vina curat in fata Domnului.

| sublime89 a răspuns (pentru kira30):

Bun, dar asta ar insemna ca nu esti de acord cu orietarea sexuala a altor persoane. Asta nu prea arata toleranta, chiar daca zici ca nu urasti astfel de persoane. Cum crezi ca se simt ei cand aud de la atatia oameni ca ceea ce fac nu e deloc bine, ca sunt pacatosi, si ca vor ajunge in iad daca nu se schimba? Eu nu cred ca se simt deloc iubiti.

| KhludCiprian a răspuns (pentru kira30):

Draga Kira,

Cand eram crestin eram impotriva discriminarii homosexualilor. Mi se pare ca daca citesti la rece Biblia ai mult mai putine versete impotriva lor, fata de cate ai pentru ele. Cum sa zic, ai multe versete ca sa omori copii cu pietre sau sa ii bati tare ca nu te asculta! Sau legate ca nu asculti sabatul! Sau sa omori partenerul daca are un idol!

Totusi, pana sa homosexualitatea este decisa psihologic de peste 40 de ani ca este in normalitatea comportamentului uman!

Ai citit orice hartie stiintifica despre homosexualitate? Sau crezi ca cei homosexuali aleg asta doar ca nu primesc in alta parte suportul?

Daca ar fi asa, aceasta atitudine e clar infirmata de situri web ce fac "matching" de genul OkCupid ce zice ca 8% din cupluri sunt facute intre cupluri de acelasi sex. Nu pot sa cred ca o buna parte dintre ei ar alege o alta orientare doar de dragul iubirii, cand in fapt ei chiar trebuie sa iubeasca pe acestia.

Nu uita, daca cineva este homosexual (sau bisexual sau transgender) indiferent de apartenenta lui intr-o biserica, daca el/ea se zbat ca sa se casatoreasca, probabil ca cel putin cand o face, o face din dragoste onesta. Si asta o face impotriva a ce zic parintii, biserica sau unele societati.

Probabil ca de asta articolul deplange o consecinta a societatii (un efect, dar nu o cauza) inradacinata in Romania, dar este pur si simplu fara sens pentru orice este masurat in pshihologia umana.
Iti recomand calduros: https://www.youtube.com/watch?v=YuK9pxjBwX8

| kira30 explică (pentru sublime89):

Poate ca exagerez in comparatia asta dar daca ii spui unui talhar sa nu mai fure sau unui criminal sa nu mai ucida "
Cum crezi ca se simt ei cand aud de la atatia oameni ca ceea ce fac nu e deloc bine, ca sunt pacatosi, si ca vor ajunge in iad daca nu se schimba? Eu nu cred ca se simt deloc iubiti."

| sublime89 a răspuns (pentru kira30):

Pai normal ca exagerezi, pentru ca homosexualii nu fac un rau nimanui prin ceea ce fac. Ei se vor simti amenintati, si nu iubiti. Amenintarea si iubirea nu prea merg bine impreuna.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru kira30):

"Poate ca exagerez in comparatia asta dar daca ii spui unui talhar sa nu mai fure sau unui criminal sa nu mai ucida"

Poti face un argument de ce nu e bine sa nu furi sau sa nu ucizi. de ce furatul si omoratul e un lucru rau si are un impact negativ major

O relatie consensuala intre doi adulti de aceleasi sex nu face rau nimanui. e o treaba fix intre ei. Spui ca e o stigma a societatii, si deci ei fac rau celor dragi prin deciziile lor. Asa e, si stigma provine din intoleranta intiparita in fibra societatii de-a lungul secolelor. Poti compara pentru o clipa homosexualitatea cu cei ce comit crime in serie si nu dispun de empatie, nu ca cele doua s-ar egala in grozavie (unii ar spune ca ba) ci pentru ca psihopatul lipsit de empatie e nascut asa (asta fiind destul usor de dovedit). Sigur el e si format de societate, dar e predispus la un anumit compartament din nastere.

Daca homosexualii sunt intr-adevar predispusi de natura (si exista si unele dovezi genetice in acest sens, ca altfel nu as scoate-o in vorba) atunci trebuie sa te intrebi de ce s-ar fi creati 'bolnavi' si apoi ordonati sa se faca bine. nu e un nonsens? daca e o alegere sau un moft atunci trebuie sa te intrebi de ce e un moft omniprezent in toata istoria omenirii si in fiecare cultura, de ce transcede religia, aparand in societati atat de homofobe cum ar fi cele talibane, unde poti fi calcat cu tancul daca esti descoperit. Daca ar putea doar sa aleaga sa fie normali, multi ar face-o, sau cel putin asa spun ei... multi nu aduc aminte cand au 'ales' sa fie heterosexuali, dar sunt

cat priveste acel link...
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......i-neiubiti

crezi ca cei ce tin de aceasta orientare sunt toti anti-sociali si sunt incapabili de o reliatie normala si/sau sunt intr-o situatie familliala precara? :/ si deci aleg sa devina homosexuali? pentru ca se poate dovedi contrariul atat de usor incat e aproape ilar

nu ti se pare ciudat ca noi astia care suntem 'normali' nu ne aducem aminte exact cand am decis sa fim normali, deci sa fim atrasi de oameni de acelasi sex, dar putem vorbi in numele tuturor care au decis sa fie anormali. ei, desigur, au avut de ales

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca asa se comporta oamenii, atat ii duce mintea, religia e doar un pretext. Daca niste oameni sunt in stare sa se ia la bataie doar pentru ca celalalt tine cu o alta echipa de fotbal sau ca a apreciaza un alt partid politic. Asa sunt oamenii. Asa suntem noi. Ne place sa credem ca noi avem mereu dreptate si ca toti ceilalti trebuie sa admita asta. Este o boala veche a omului.
Nu exista leac pentru prostie si nebunie. Repet, religia e doar un pretext. Acuma se omoara astia prin Ucraina doar pentru ca au idei diferite. Daca vor disparea religiile, ne vom bate de la altceva. Atat putem noi.

| Zenit313 a răspuns:

Te-ai mai schimbat in ultima vreme, bravo!
Cel mai important este sa avem respect si devotament fata de ceea ce ne inconjoara, asta este "religia" pe care o aveau toti profetii din trecut indiferent de timpul, locatia si religia lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ura si moartea trebuie sa te preocupe pe tine.ci viata si iubirea.nu poti tu schimba lumea, dar te poti schimba tu fata de lume.fiindca nu esti decat o scanteie in domeniul mortii; inainte de tine si dupa tine.ea e stapana, in toate formele posibile.si are timp.noi nu prea.