| Jardelin a întrebat:

Foarte tare! Cine spunea ca Biserica Ortodoxa isi acopera preotii care o iau carari strambe?

Foarte pe scurt. Un preot din Focsani a descoperit esenta capitalisului si se apucă de afaceri. Desigur, pentru ca businessul a devenit mai important decit Cuvantul Domnului, preotul o lasa mai moale cu cele ceresti. Episcopia i-a dat un avertisment apoi o pedeapsa spre indreptarea lui. Numai ca s-au gasit niste enoriasi care sa sara in apararea preotului capitalist care din pacate, pentru ca au depasit o anumita limita a bunului simt si s-au apucat sa vorbeasca urat, au fost excomunicati de biserica.

http://www.antena3.ro/......93466.html

Ce parere aveti de aceasta intamplare?

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Da' poate citezi si tu o sursa care sa detalieze cum trebuie problema. Ala era ok, facuse cantina sociala si biserica o ridicase cu ajutorul enoriasilor, apoi l-au schimbat cu niste dobitoci.

| sublime89 a răspuns:

Normal ca s-au gasit niste enoriasi care sa sara in apararea lui, doar traim in Romania, tara in care oamenii si-ar da viata pentru preotul care-i minte in fiecare duminica la biserica, si pe deasupra poate mai are si alte "pacate". Ma intreb oare cati ar sari in apararea unui om de stiinta de care nici n-au auzit.

| drutzix a răspuns:

Foarte tare! Cine spune ca crestinii nu omoara oameni?
Uite aici un link:
http://king-dave.newsvine.com/......fect-faith
Vezi ce am facut aici? (Hint: Acelasi lucru ca si tine).

| Jardelin explică (pentru drutzix):

Da, sigur, ala era "crestin" care a atins culmea desavarsirii criminale. Sunt si doctori care omoara oameni.

| drutzix a răspuns (pentru Jardelin):

Desigur, dar nu e bine sa ne axam pe un singur caz asta era punctul pe care am vrut sa-l fac.
Din moment ce credea in Iisus era crestin sa nu incepem si cu 'no true scotsman'.

| Jardelin explică (pentru drutzix):

Da, dar ala declara ca el crede in Iisus insa o declaratie nu e suficienta. Nu propria sa declaratie il face crestin. Crestin este ala care crede si se si comporta ca un crestin. Nu ma refer numai la comportamentul exterior ci mai ales la comportamentul interior.

Adica acele aspecte care tin de trairile sufletesti, dragostea pentru Dumnezeu si semeni, compasiunea, intrajutorarea, modestia, dorinta de pace, omenia, s. a., astea definesc un crestin. Astea il fac pe om crestin, propria sa declaratie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu o floare nu se face primavara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine i-a excomunicat pe oamenii aceia? Unul care face parte din tot felul de comitete si comiti ecumeniste si care se roaga cu ereticii catolici si predica de la ei din "biserica"?
Sincer, el pare excomunicabil, nu enoriasii care n-au avut abateri de la credinta ortodoxa, ci doar neintelegeri de tip administrativ cu episcopul.

https://goo.gl/Q95D5w

| RaduValentin a răspuns:

Nimeni in afara de Dumnezeu nu are nici un drept sa interzica oamenilor sa mai intre in biserica....deci mi-se pare o idee cretina...