| anonim_4396 a întrebat:

Gândurile de suicid și chiar sinuciderea in sine sunt date de diavol? Sau nu are nici o legătura depresia severa cu diavolul, cu demonii? Ar putea niște rugăciuni sa te vindece de o depresie relativ catastrofala?, când pastilele nu ajuta sub nici o forma?
Nu știu dacă e doar o coincidenta dar intr-o perioada tot vorbeam despre suicid, și aveam gândul sa o fac, nu după mult timp imi apare diavolul in vis si nu știu pe ce limba vorbea cu mine dar când a vorbit am rămas împietrit in acel vis, de atunci nu mai probleme in serie am avut de sănătate, lombosciatica, depresie majora, anxietate, atacuri de panica, ipohondrie, și încă câteva probleme! Seria problemelor nu s-a oprit aici, după câteva luni și maică-mea o avut același vis și nu după mult timp a avut un accident și ia rupt piciorul, a stat 6 luni doar in pat!

Sunt toate necazurile astea o coincidenta? Este depresia și gândurile de sinucidere date de diavol pentru a ne atrage la el, știind ca suntem foarte vulnerabili noi cei cu depresie?

61 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu e o coincidență, există demoni de depresie, de deprimare.A fost implicat în ocultism cineva din familie? E posibil să fiți eliberați prin rugăciune. Poți să te programezi pentru consilere și rugăciune la Ellel Ministries Romania, mulți oameni u fost eliberație.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Nici o legătură. 3. Ar putea. 4. Da, sunt o coincidență. 5. Nu sunt date de diavol.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Nu are legătură. 3. Da, ar putea. 4. Da, doar conincidență, dar nu o conexiune. 5. Nu, nu sunt date de diavol.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ai mai dat un răspuns similar în 4 iunie laughing

| Mosotti a răspuns:

Vin gandurile pe dracu de la diavolul care nu exista, vin dintr-o suferinta puternica care nu mai trece.
Pot veni si de la depresie, ca aia da suferinta destula, se stie ca 90 % din suiciduri sunt de la depresie.
Du-te la medic mai repede, ca daca te rogi aiurea si pierzi timpul, depresia se poate agrava.

Daca nu merge un tratament, se da altul pana merge.
Visul ala a fost rezultatul dereglarii creierului, cand creieru e dereglat, si visele devin defecte.
Si apoi s-a mai agravat si ai simtit boala.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cum poți să afirmi cu atâta siguranță de sine că nu există?
Cum poți fii sigur că ai dreptate în privința acestui subiect atât de complex?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De anxietate era vorba ca depresia o am de o groaza de ani, ți am trimis pm înainte ce tratamente am luat și rezultat 0 la toate! Încerc sa iau din nou venlafaxina ca era cea mai eficientă pe depresia mea. Oricum eu cred doar 50% in Dumnezeu sunt agnostic, dar e ciudat ca maică-mea a avut același vis și nu după mult timp una ia făcut praf piciorul cu mașina, dar vina era a mamei mele ca a trecut podul in loc sa treacă zebra, mai avea și probleme grave cu ochii de la diabet! Eu depresia o am de foarte mulți ani, nu are legătura cu ce am zis, in schimb anxietatea da! Cu duhovnicii m-am convins oricum vor numai bani și de abia așteaptă sa ieși pe usa laughing nu mai poți avea încredere in nimeni in ziua de azi, majoritatea sunt parșivi și își urmăresc interesul, nu am susținere nici de la familia mea, părinți nu mai am in *** nu știu cât o sa mai rezist, cred ca și eu o sa fac o prostie, eu sunt și agresiv in ultima vreme, pot deveni extrem de violent, are legătura cu depresia? Simt câteodată o furie de nedescris, care cu greu o pot controla dar o controlez mereu!

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca existenta unui personaj imaginar e un subiect complex?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Exista oameni care au supraviețuit toată viața cu depresii severe?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni care sa supravietuiasca cu severe mai putin, ca aia cu severe in general se suicideaza, nu rezista mult caci viata lor e intr-o suferinta cumplita si vor sa scape de ea.
Dar au supravietuit aia cu depresii usoare si medii unde mai aveau putina viata chiar daca li s-a luat destule din placeri. Adica mai aveau ceva bun in viata aia.

Bine, ne referim la depresii rezistente la orice tratament.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot afirma cu siguranta pentru ca stiu de unde a pornit ideea cu religia, cine a facut-o si de ce.
Si halogen001 stie asta.

Deci nu doar eu am dreptate. Multi stiu asta, si medici, si psihologi, de ex medicul meu psihiatru stie asa, psiholoaga mea la fel.
Si tu cum afirmi ca exista si pe ce baza?
Eu am zis ca noi astia care nu credem, avem o baza si ti-am zis-o. Dar cine nu stie istorie, asta e, si nu se prinde de multe.

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

De unde știi tu că e personaj imaginar?
Ce dovezii ai?
Ai simțit vreodată asta?

Din punctul meu de vedere, Divinitatea și religia sunt subiecte complexe de care nu putem face afirmații sigure și definitive.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și când te gândești sunt unii handicapați care susțin ca depresia este o concepție, ca dacă mergi și muncești trece! Eu m as bucura sa aibă și ei măcar o luna așa ceva sa vadă cum e sa trăiești in iad cu adevărat, sa te forțezi sa te scoli fin pat și sa te minunezi ca ai reușit, unii idioți au impresia ca toate depresiile sunt la fel, dar nu sunt la fel, unele te paralizează atât de severe sunt, nu mai poți sa faci nimic! Cu duhovnicii m-am convins deși nu cred ca sunt toți la fel de cretini

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ești sigur că informațiile pe care le deții sunt 100% sigure?
Ce părere ai de medicii, psihologii și psihiatrii religioși/creștini?
Sunt mai puțin inteligenți pentru faptul că sunt creștini?

Nu numai tu știi istorie, am citit și noi cărți în domeniu, nu numai tu.winking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai din moment ce medicii aia cred in iluzii, nu zic ca nu-s destepti, ca altfel nu ajungeau medici, sunt visatori doar, ca si mie in trecut imi placea sa traiesc in iluzie sincer.

Si ce ai citit? Doar nu crezi ca scrie acolo:
"S-a inventat religia cam acu 3000 ani ca sa nu mai conteste lumea seful (cam ala de trib), sa zica ca sefu a fost pus de dzeu, mai tarziu imparatii, regii, si asa traiau aia in lux pe spatele fraierilor".
Trebe sa ai capacitate de analiza, sa analizezi faptele, etc.
Sau poate scrie ca religia a aparut cam acu 3000 ani, desi nu cred.

De ce scrie in Romani 13 sa platesti taxe la dregatori? Ca asa e bine! Adica sa muncesti zi lumina si ei sa o duca lux pe spatele tau.
Si daca dzeu a zis sa platesti, pai domne..nu se comenteaza.
Ca daca nu se inventa asta, lumea putea contesta imparatul, si era rau pentru el.

Alt indiciu "sa nu omori", asta este f okey porunca.
Dar ei cand faceau razboaie de cucerire si omorau milioane, nu se pune?
Cand inchizitia omora oameni, cum era cu porunca? De popii catolici, ai dracu popi nu respectau nici unu porunca.

Altceva "bogatu nu intra in imparatia cerurilor cum nu intra elefantul prin urechile acului".
Ai dracu popi, protopopi toti sunt bogati putrezi, astia nu vor in rai?! Toti sau aproape toti cu merzane, cu bani, cu vile, cu tot, si nu doar la noi, toti liderii religiosi put de bogati ce sunt.
Pai daca stiau ca e raiul, atunci se abtineau aici pentru o eternitate de bune dincolo.

Pai la tara dadeau mancarea la porci primita de la oameni, isi hranea porcii si aveau carne moca.
Ca la fiecare pomana, etc le dadea lumea de toate.
La fiecare pomana, inmormantare iau bani desi nu trebuie, si daca nu dai, nu-si face treaba sau nu vine.

Deci si ei stiu ca e vrejeala, ca doar nu vreau 80 ani aici de bogatie si apoi 100000 ani sa stau in iad.
Numa un dobitoc da 100000 ani de bine pe 80.
Dar daca ajunge in pamant si atat, de ce sa nu aiba 80 de ani de bine aici?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Oh, n-am stat să citesc eseul tău. Puteai să rezumi totul într-un singur paragraf.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu cand le zic sa bagam depresogene sa vedem, refuza toti, am doi medici la Obregia (fratii Riga) care fac tot felul de experimente psihiatrice, sa-i vad, adica le inducem depresia.
Deci ei stiu ca nu e asa cum zic, dar dau din gura doar.
Ca daca erau siguri ziceau "hai ma...sa vedem, ca ma duc la munca si trece".
Poate ia si niste bani, dar na, riscu e sa ramana asa.
Se induce depresia si la soricei, ca au un comportament care denota ca au depresie.

Asa cum si unii se dadeau mare ca ei nu pot face diabet orice ar fi, ca-s sanatosi, ca nu-s predispusi orice ar manca si orice s-ar face.
Si cand le-am zis sa bagam streptozotocin, au fugit!
Ala distruge celulele beta insulare din pancreas si faci diabet din ala brutal, nu are legatura cu ce mananci si nici daca esti predispus sau nu, tot asa se foloseste in laborator la soricei pentru cercetari.

Deci sunt satul de din astia care de fapt cunosc cum e treaba.
De ce le e frica daca sunt convinsi ca nu e asa cum zicem noi?

Iar astia cu dumnezeu` lor, de ce nu zic "lasa ma ca ma salveaza domnu, baga ala sa fac depresie sau diabet".
Deci...e clar.
Ca nici in dzeu real nu cred ei.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te int subiectu, citesti si un roman de 1000 de pagini, daca nu, e normal ca nu citesti, eu aici citesc toate mesajele si alea f lungi, la unele intrebari care ma intereseaza.
Si tu scrii eseuri, stii f bine! Si aici si pe privat uneori.

Nu poti zice in 2 cuvinte ce trebuie zis in 10.

"Aș și aduce argumente de ce dar nu obișnuiesc să scriu eseuri de câte o pagină ca alții pe aici.".
Dar la ce te intereseaza de ce scrii eseuri?
Nu citi daca nu te int subiectul.

Pe softpedia pentru asta Lex dadea puncte si suspend 5 zile, daca ziceai "nu stau sa citesc eseuri", in regula lui sta "nu te int, nu citi".

Nu critica pe altii desi tu faci acelasi lucru.
Nu are sens sa demonstrez ca si tu scrii eseuri.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu suntem pe Softpedia. Din păcate pentru tine.

Prefer să spun doar esențialul, de aia nu mă complic cu eseuri.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si atunci de ce tu scrii eseuri daca nu te complici cu eseuri? Aici e aici.
Am dovada ca faci eseuri, nu poti nega.
Ca daca te pun fata in fata cu dovada, ce mai zici?

Nu mai evita si zi de ce zici de mine cand si tu scrii eseuri? Ca daca pun dovezile aici, te faci de cacao.
Zici de altul cand faci si tu la fel, altfel nu ai cum sa zici.

Nu din pacate pentru mine, ca eu nu am nici o treaba. Poti sa zici ce vrei, eu tot cum vreau scriu, si pe cine int subiectul, ma citeste asa cum si eu ii citesc pe ei.

| SimplyBlue a răspuns (pentru Mosotti):

Religia nu a apărut acum 3000 de ani. De unde ai scos numărul ăla? laughing

| Mosotti a răspuns (pentru SimplyBlue):

Pai cam atunci era, cand sefii aia de trib sau ce era, vroiau sa-si mentina postul fara sa fie contestata pozitia lor, acu ca nu-s fix 3000 ani, e altceva.
Si dupa aia s-a extins chestia la imparati, regi.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu și cu diavolul sunt niște personaje imaginare și inexistente de poveste primitivă, puerilă, fantezistă și absurdă.
Așa cum un părinte care nu e în stare să-l învețe pe copilul lui ceva util și care nu e în stare să-i dea o educație bună folosește sperietoarea Bau-Bau pentru a determina copilul să facă unele lucruri, tot așa și omul mincinos, necinstit, nesimțit și neserios folosește cu succes sperietorile Dumnezeu și Satan pentru a prosti și înșela oamenii naivi, creduli și neștiutori. Dumnezeu și Satan sunt doar niște sperietori care n-au nici o legătură cu realitatea, cu sănătatea, cu boala sau cu accidentele. Un om care citește povești cu Dumnezeu și Satan e normal să aibă vise cu ei. În somn creierul își organizează informațiile și mai lucrează la ele, deci e de așteptat ca omul preocupat de Dumnezeu și de Satan să-i viseze, pentru că asta e în capul acelui om și nu are cum să viseze altceva. Pe coincidențe se bazează omul mincinos când vrea să-l convingă pe omul naiv că poveștile sunt reale.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nu știu ce sa zic știu ca ești ateu convins dar e ciudat ce mi sa întâmplat, de la acel vis numai rău imi merge.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e de la vis. E de la realitatea și de la mediul în care trăim.
Dacă ar exista Satan, atunci acel Satan ar fi extrem de puternic, deci nu ar avea ce face cu omul. Pentru el omul ar fi nimic, deci un om nu-i poate da nici lui Satan și nici lui Dumnezeu nimic, nici bucurie, nici tristețe, nici satisfacție, nici iubire. Atât Satan cât și Dumnezeu nu ar avea nevoie de nimic de la om. Cine are nevoie de munca omului gratis, Dumnezeu cel atotputernic și nemuritor și Satan, sau un om mincinos și neputincios? E evident că doar omul mincinos și neputincios are nevoie de munca și de credința omului naiv și dacă poate îl prostește și îl înșală cu povești mincinoase. Așa ajunge omul credincios să se teamă de toate personajele imaginare din poveștile primitive și absurde inventate de omul mincinos și să nu vadă corect realitatea și de ce nu îi merge bine.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Am văzut ca duhovnicii la care am fost habar nu aveau despre depresie sa imi dea un sfat bun, numai banii ii interesa, un sfat util nu am primit de la ei! Hoți ordinari majoritatea, nu sunt duhovnici adevărați ăștia, care sa îți Doresca binele sa te învețe ce sa faci! De fapt nu știu medicii psihiatrii dar-mi-te duhovnicii sa îți ofere un sfat util, pe toți ii interesează doar banii

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Foarte bine spus ca totul e iluzie cu diavol si altele.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e ciudat deloc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca te duci la toti tampitii, ce sa-ti fac?
Duhovnicii nu au cum sa-ti zica ce sa faci, ca nu au cum, psihiatria nu e domeniul lor, si asta doar cu psihiatria se rezolva.

Tu e ca si cum ti s-a defectat masina dar te duci la doctorul ortoped sa rezolve problema.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Totuși e ciudat ca maică-mea a visat același vis și imediat a suferit un accident rutier lângă noi pe pod!
Și la mine in serie au venit problemele de la acel vis, dar mosotti o zis bine ceva la mine o avut de suferit! Atunci a început anxietatea sa își arate colții tot mai serios pana m-a rupt! Sti ce e ciudat? Ca in ziua aceea ne o luat foc un prelungitor când visasem dimineața acel vis, adică după câteva ore după ce a luat foc acel întrerupător

| dany1988122 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am visat ca eram Power Ranger si ma luptam in spatiu pe o corabie. Creierul are o capacitate minunata de a creea fantezii

| Brizbriz a răspuns:

"acum 15 ore | Filantropul a întrebat:
Gândurile de suicid și chiar sinuciderea in sine sunt date de diavol?"

diavolul e o chestie PUR inventata
in ziua de azi, cineva, cu minimum de cultura generala, TREBUIE sa vada ca iadul e imposibil FIZIC, pentru ca daca, cineva te tortureaza continuu, la un moment dat te adaptezi, si nu mai simti... asta e minimum de bun simt cand e vorba de o fiinta umana

insa, ca sunt date de soarta, da, aia e alta mancare de peste prajit, soarta exista, si pot dovedi (cauta "42 ways to kill Hitler"... soarta nu a vrut sub nici o forma (unele atentate dejucate ABSOLUT PUERIL sau mai rau, tras de par cu spume) ca Hitler sa moara de mana altcuiva si nu a lui)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Gândurile de suicid și chiar sinuciderea in sine sunt date de diavol?" - pe scurt, DA!

Aș și aduce argumente de ce dar nu obișnuiesc să scriu eseuri de câte o pagină ca alții pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, iar diavolul este în oameni. Așa cum e Dumnezeu se află în oameni. Cei din jur influențează starea psihică.

| dany1988122 a răspuns:

Deci daca te sinucizi in numele Barbosului, nu mai e de la Satana? rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru dany1988122):

Nu știu cine se sinucide in numele barbosului dar sinuciderea e aleasa atunci când omul nu mai poate lupta, depresia produce o suferința de nedescris, rezisti cât rezisti, lupți cât lupți, la un moment dat cedezi!

| dany1988122 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si verisoara mea s-a spanzurat mai acum. Acum aflai si eu. Depresia asta face victime.

| anonim_4396 explică (pentru dany1988122):

Vb serios? Eu am zis ca e o boala foarte periculoasa!

| SimplyBlue a răspuns:

Nu am cum să știu incotro să te îndrepți, spre psiholog, psihiatru sau preot dar nu pot să te indemn nici să asculți *analizele* ateilor care luptă pe TPU pentru convingerile lor, pentru că ei nu au nimic împotriva actului de sinucidere, la ei este un lucru normal.
Sper numai să aibă bunsimt și să nu nege aceste convingeri, să nu ma facă să caut printre răspunsurile lor la întrebările *Ce parere aveti despre sinucidere*. Așa că,
sfaturile lor despre sinucidere, deloc. Zero. happy

| halogen001 a răspuns (pentru SimplyBlue):

Omul nu spune întotdeauna adevărul. Totul se face din interes și cu o rațiune mai primitivă, care nu e dusă până la capăt. În general orice viețuitoare face orice ca să supraviețuiască, să strângă resurse și să se înmulțească. De ce face lucrul ăsta? E voința unui spiriduș? E rezultatul lecturii unei cărți cu povești? Nu. Chiar ieri am văzut pe stradă doi cățeluși comunitari care scheunau și nu se puteau despărți după câteva momente de iubire. Au citit ei cartea cu povești și au aflat că trebuie să se înmulțească? Evident că nu. Viețuitoarele care nu se înmulțesc dispar, deci codul genetic al majorității viețuitoarelor conține programul de înmulțire, de iubire și așa mai departe. E o problemă că au dispărut dinozaurii? Le simte cineva lipsa? O viețuitoare prin definiție trăiește, strânge resurse, se înmulțește și moare, deci nu are nevoie de cartea cu povești și nici de rațiune, pentru că orice viețuitoare e doar un roboțel apărut în mod natural care execută programul de viețuitoare. Omul religios are ceva deosebit? Nu are. Am avut sclavagism, inchiziție, războaie, deci omul religios face și el ce face orice viețuitoare. Se luptă pentru resurse, se înmulțește și moare. Zeul atotputernic, nemuritor și inteligent care a făcut tot ce există, inclusiv purici și păduchi și Pământul plat, zeul care se ocupă cu minuni închipuite și care iubește omul lăsându-l în întunericul neștiinței și primitivismului să moară de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie e prezent numai în cărțile cu povești primitive, puerile, fanteziste și absurde folosite pentru înșelarea naivilor creduli și neștiutori. Omul face totul după interes. Crește un animal apoi îl mănâncă. Face un copil, apoi îl folosește. Se gândește mult omul când face un copil? E diferență mare între cei doi cățeluși și om? De ce se înmulțesc oamenii din țările sărace când știu bine că nu au nici ce să le dea să mănânce? Astea-s viețuitoarele. Rațiunea e pe ultimul loc. Primează programul de viețuitoare, interesul și minciuna. Zeul e o sperietoare de tip Bau-Bau utilă pentru manipularea naivilor neștiutori care de frică execută ce li se spune.

Dacă vrem să facem ceva bun, trebuie să fim mai cinstiți, mai raționali și mai serioși. Cu minciuna primitivă nu se face mare lucru.

| SimplyBlue a răspuns (pentru halogen001):

Ai raspuns degeaba. happy
Am zis eu ceva despre religie?
Nu.
Am zis că voi ateii și chiar tu în mod special nu aveți nimic împotriva sinuciderii, pentru tine este ceva firesc, și nu ai face nimic pentru a împiedica pe cineva să se sinucidă, așa că nu ai autoritatea și moralitatea să dai sfaturi despre asta. happy
Sunt răspunsuri ale tale care arată lucrurile astea, așa că nu ai cum să o mai cotești. Este lipsa de bunsimt să explici orice despre sinucidere, cand tu ești pro.

| halogen001 a răspuns (pentru SimplyBlue):

Ai spus că ateii nu sunt capabili să dea un răspuns bun, deci răspunsurile bune le dau doar cei religioși care se ghidează după cărțile cu povești scrise pentru manipularea naivilor.
Există mai multe cărți, nu numai cărțile cu povești. Există cărți scrise de oameni serioși care prin muncă și inteligență au descoperit parte din legile reale ale naturii și au îmbunătățit viața omului. Acelea trebuie învățate și înțelese, pentru că numai prin știință, cunoaștere și prin muncă omul ajunge să trăiască mai bine.
Acele cărți cu povești sunt scrise de oameni, nu de zei, deci nu au nimic special. Dimpotrivă sunt absurde, puerile și primitive și nu pot constitui o bază pentru nimic.
Proprietarii de sclavi nu doresc ca sclavii să se sinucidă, pentru că atunci nu mai are cine lucra pentru ei. Religia e folosită în sensul ăsta. Din cărțile cu povești mincinoase nu se desprinde nici o moralitate. E doar interesul, primitivismul și ipocrizia acelora care le-au scris.
Un om sănătos nu se sinucide de bine ce trăiește, iar poveștile mincinoase nu au cum să-l ajute să trăiască mai bine.
Un copil când se naște nu e întrebat dacă vrea să se nască, iar când e adult are tot dreptul să decidă asupra vieții lui. Nu-l poate obliga nimeni să trăiască tot așa cum nu-l poate ajuta să trăiască o viață bună.

| Mosotti a răspuns (pentru SimplyBlue):

Poate avea halogen001 autoritatea sa explice daca se stie pe domeniu care nu are legatura cu religia si prostii din astea, diavol si altele, nu inseamna ca e neaparat de acord cu suicidul.
Si daca o fi, o fi nu ca instiga el, ci ca respecta dreptul omului de a alege.

Eu am zis ca nu impiedic si nu-s contra suicidului doar in cazuri extreme, de boala incurabila netratabila care face sa suferi non-stop, in rest nu prea exista motive.
Desi e dreptul fiecaruia sa faca ce vrea cu viata lui.
E ca si cum eu vreau sa sar cu parasuta si vin altii sa ma opreasca sa sar doar ca din punctul lor de vedere e pericol de moarte.

Aaa, ca sfatui pe x sai nu faca aia, e una, dar nu am de ce sa il impiedic contra vointei lui. Asta este contra democratiei.

Religia vroia sa te opreasca sa nu mori pentru ca in trecut era interesul sa le muncesti la smecheri pe nimic, sa aiba sclavi si asa mai departe, ca asa daca se omorau aia care nu mai vroiau viata, ce era?
De acolo vine! Nu intamplator. Si omu nu contesta imparatul ca e pus de dumniezo, nu se omoara ca asa a zis dumniezo, si gata treaba.

Ca hai sa gandim logic, de ce ar fi religia contra? Si daca ne-a facut cine ne-a facut, de ce sa fie dictatura si sa nu ma lasa sa aleg? Ca doar nu am luptat pentru democratie ca sa vine un dumniezo din asta si sa faca dictatura.
Totul e politic in favoarea smecherilor!

Ca practic religia mascat iti zice ce sa faci, nu respecta dreptul sa alegi ce faci.

| SimplyBlue a răspuns (pentru Mosotti):

*Poate avea halogen autoritatea să explice dacă se stie pe domeniu*
Pe ce domeniu? laughing
Pe domeniul de ateu?
Ce specializare are halogen in domeniul prevenirii sinuciderilor? Că el e se acord cu sinuciderea. laughing
Esti un pic bolnav, ai probleme? Pentru că la o altă întrebare ți-am luat apararea, iar aici te-am întrebat de unde ai informația eronată că religia a apărut acum 3000 de ani, și mi-ai răspuns Nem! laughing

| halogen001 a răspuns (pentru Mosotti):

E foarte bine spus și foarte corect. Exact așa este.
Sinuciderea nu e o bucurie, dar sunt cazuri în care e cea mai bună soluție.

| Mosotti a răspuns (pentru SimplyBlue):

Pai am raspuns cu aia 3000, nu a aparut?!
Am raspuns, poate nu a aparut raspunsul repede:

"Pai cam atunci era, cand sefii aia de trib sau ce era, vroiau sa-si mentina postul fara sa fie contestata pozitia lor, acu ca nu-s fix 3000 ani, e altceva.
Si dupa aia s-a extins chestia la imparati, regi."

Pai nu trebuie sa ai specializare ca sa stii ca majoritatea nu au motive sa se sinucida si ca se prostesc sau cauta atentie.
Si evident sa sfatuiesti sa lase prostiile.
Si tot asa nu trebuie specializare sa stii ca in cazuri extreme cand exista boli incurabila chinuitoare netratabila, este serios justificata daca acel om doreste asta.

Daca...e de acord cu suicidul din orice rahat, atunci ai dreptate, nu e normal, daca nu cred ca e de acord cu asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Da, dar nu oricine are curaj sa se arunce de la etajul 10 laughing s au aruncat unii de la 8 și au supraviețui, dar au rămas legume pe viața

| halogen001 a răspuns (pentru SimplyBlue):

Omul nu gândește corect până la capăt. Un exemplu e mulțumirea pe care copilul ar datora-o părinților pentru că l-au făcut. E justificată? Un copil înainte de se naște nu are nici o nevoie. După ce s-a născut are nevoie de multe. Facem o analogie. Să presupunem că eu am o fereastră curată și nu am nevoie de nimic legat de acea fereastră. Vine un individ binevoitor și îmi murdărește acea fereastră și după aceea dacă dorește încearcă să o curețe. Trebuie eu să-i mulțumesc pentru că-mi curăță fereastra? Evident că nu. Exact în aceeași situație e și copilul. Înainte de a exista nu avea nevoie de nimic. Ce a primit de la părinte? A primit drumul spre moarte pentru că moartea e asigurată.
Așa cum un copil nu e întrebat dacă își dorește viață, tot așa când e adult trebuie să fie liber să dispună de viața lui.
Un om nu se sinucide de bine. Sunt diverse situații în care sinuciderea e o soluție. Un exemplu ar fi că sunt 2 oameni într-o mină prăbușită și au aer pentru 1 oră, iar echipele de salvare pot ajunge la ei în 2 ore și ar muri amândoi. Unul din ei se sinucide și dă șansa celuilalt să trăiască. A făcut o faptă bună și o alegere rațională. Prin urmare există situații în care e singura soluție. Dacă un om e bătrân, nu are pe nimeni apropiat și consideră că a trăit destul, atunci e dreptul lui. Nu are nimeni de câștigat nimic dacă ar mai trăi și atunci alegerea lui e corectă și ar trebui respectată.
Dacă omul e bolnav, se poate trata și vrea să mai trăiască atunci e perfect, dar dacă nu se poate trata, nu are cum și nici de ce să mai trăiască, atunci eu nu pot avea nici o bucurie că acel om duce o viață chinuită.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. E foarte bun exemplul cu etajul. Dacă omul ar avea posibilitatea de a alege, nu s-ar mai arunca de la etaj. Ar merge la o evaluare și s-ar vedea în ce fel poate fi ajutat.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Dar dacă nu are bani de psihiatru sau psiholog? Unii nu au nici ce mânca dar-mi-te sa plătească o groaza de bani pe ședințe și tratamente! Dar este foarte bine ce ai menționat, unora le este Rușine ca vor fi considerați nebuni si nu se duc, amâna și bolile devin cronice și severe cu efecte dezastruoase. La ce vremuri trăim este destul de complicat sa nu te îmbolnăvești de depresie, anxietate, suntem cobaii unor minți care se joaca cu noi și cu viețile noastre, se urmărește depopularea planetei de mult timp, se pare ca nu prea le-a reușit, suntem aproape 8 miliarde, dar viruși și alte probleme vor mai veni in mod sigur, viața noastră nu o da mai fie niciodată la fel, pana in 2019 am dus o viața relativ ok, de atunci problemele vin in serie, nu mai avem parte de liniște, televizoarele trebuie aruncate sau scoase din priza, induce prea multă psihoza și panica! Alimentele au ajuns la un preț ieșit din comun raportat la traiul nostru, cum sa nu te îmbolnăvești? Oamenii s-au făcut tot mai al dracu și rai, au înnebunit, de la foame o sa ajungem sa ne dam din nou in cap pe străzi ca pe vremuri, evoluam către neanderthalianism, vor veni vremuri extreme de grele, doar ei bogați și puternici vor supraviețui, Depresivii mai putini, ei erau oricum mulți din ei pe ultimul episod acum cu scumpirile astea exorbitante le va da fatala!

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact așa este. Viața omului depinde mult de noroc. Nu prea se dorește depopularea. Fiecare țară vrea să aibă cât mai mulți locuitori ca să aibă putere și forță de muncă ieftină. Mai e și dorința unora de îmbogățire și de aici vin scumpirile și calitatea proastă a vieții. Totul se face din interes. Nu are nimeni grija nimănui.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Au dat failed cu covid dar se urmărește, acest virus nu este întâmplator, și nici scăpat din laboratoare Wuhan din greșeală, este artificial, dar au dat failed fiindcă anticorpi l-au respins! Dar sa nu crezi ca nu vor mai apărea alți viruși sau variole, și alte probleme de genu, trăim un război biologic din 2019, covid oricând dacă se va vrea ne va da temelie din nou, va fi haos, sa așteptăm pana in toamna sa vedem ce ne va mai aștepta dar eu cred ca trăim un război biologic pe lângă cel informațional

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Totul se face cu un scop. Omul se simte mai bine și scapă și de depresie atunci când se simte util, când face ceva ce-i place și când are viitorul asigurat.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Da, când se și-nainte util, poate avea miliarde dacă se simte neîmplinit tot își pune capăt, așa cum a făcut Robin Williams, avea de toate, era celebru, dar depresia nu a ținut cont de situația lui și faina lui la răpus! Sa simțit inutil, fără scop tocmai ca avea totul, viața lui nu mai avea sens! Depresia se manifesta într-un mod foarte complex, pe care putini o percep cu adevărat, este o boala foarte complexa care teroare dărâma chiar și când toate îți merg de minune, dezechilibru acel chimic este foarte greu de restabilit, dacă e determinat de gena sa ai deficit de serotonina, dopamină, este foarte foarte greu sa lupți cu așa ceva indiferent la câți medici te ai duce, sau ce tratamente ai urma! Efectiv este o dizabilitate, ceva foarte grav, m-a refer la depresiile care nu mai trec sub nici o forma! Lumea ii judeca ca sunt Leneși, lași, egoiști, dar nu știu câta suferința zace in acei oameni, uneori suferinta este dincolo de înțelegerea omeneasca

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect. Acela măcar avea bani și putea să se mai trateze. Mai rău e când omul nu are nici o ieșire și nu poate face chiar nimic.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Da, se poate întâmpla sa se ajungă aici, dar dacă ai prieteni adevărați, o gasca vesela care nu sunt parveniți, perverși și nu te trag in jos atunci poți tine și o depresie catastrofala la distanță happy când familia nu te mai susține te pot ajuta prietenii, când nu mai ai susținere nici de la prieteni și de la familie, nimeni nu te înțelege, nu te asculta, atunci soarta ți pecetluită, este fenomenal de greu sa lupți cu o depresie grea cronica, fiecare zi este o lupta între tine și boala, între a supraviețui și a ceda, este chiar mai rău decât pe front, lupt d o groaza de ani cu așa ceva și nimic nu se compara cu durerea pe care ti o provoacă depresia, o înțeleg mai bine decât orice psiholog, ei o relatează, dau sfaturi, dar nu ii înțeleg prea bine mecanismele. De ce?! Pentru ca este o boala foarte complexa, mintea nici in 2022 nu s-a aflat unde se afla de aia ogramada de tratamente dau failed, majoritatea tratamentelor amorțesc mintea, sunt niște calmante, nici un tratament nu vindeca complet o depresie severa cronica sau o anxietate cronica! Recazi mereu din cauza factorilor psihosiciali, factori externi, creierul nu va mai fi niciodată la fel, el devine foarte vulnerabil la stres, la șocuri, la traume! Am văzut eu cum e cu depresia, aparent credeam ca mi s-a vindecat complet depresia, o singura supărare a fost suficient sa recad și sa m-a facă și mai praf decât eram inițial! Nu exista vindecare completa, ci doar ameliorare in așa mod sa nu îți pui capătul

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Exact! Nu-s de acord nici eu cu aiureali, si cum 95 % sunt aberatii de motive, o zic si eu f clar ca nu e cazul.
Eu am zis ca sunt de acord doar in cazuri extreme, tocmai ca sa se inteleaga ca, cazu lor nu e extrem (si am zis si ce inseamna caz extrem).

Ca daca vi aici sa zici "nu ma inteleg cu parintii, nu am gagica, nu am prieteni, nu pot invata si munci, nu sunt in stare de nimic, nu pot sa-mi depasesc conditia, am depresie si n-a mers tratamentul, deci ma omor", asta e tembelie, astea nu-s motive.
Sau aia care vor atentie.

Si sa luam pe rand:

1 - Si daca nu te intelegi cu parintii ce? Multi nu se inteleg cu parintii si au viata lor.

2 - Si daca nu ai gagica ce? Ssexu se rezolva si altfel f simplu. In rest...doar la inceput e cine stie ce, apoi 90 % din batrani zic "casatoria e un butoi cu rahat doar cu un strat de miere deasupra", pai pentru asta sa ma omor?

3 - Si daca nu ai prieteni niste tembeli care stau cu tine doar la bine (ca asa-s majoritatea) ce? Viata merge inainte si asa, sunt multi asa si nu au nici o treaba, avem si aici cazuri cand nu vor prieteni tocmai din motivul spus de mine, si sunt f bine.

4 - Nu poti invata cine stie ce, nu poti sa-ti depasesti conditia, nu pot munci nu stiu ce.
Pai femeile alea de servici, gunoierii, necalificatii s-au sinucis toti? Isi vad si aia de viata, au si aia familie, copii.

5 - Atentia nu se obtine prin a arata ca mori, ca pana la urma ii doare pe altii in sosete ce mori tu! Si gaseste unu mai sanatos la cap care zice "iti urez succes.".
Atentia se obtine fie sa arati f bine asta la partenerii de sex opus, insa si acolo conteaza in egala masura si cum te porti, ce stii si celelalte, iar la ceilalti amici, etc, prin ce faci, prin cum vorbesti, prin cum te comporti.
Sa captezi atentie prin ceva pozitiv, nu sa te faci de ras ca te omori din nimic.
Pai daca trebuie sa zici ca te omori pentru atentie, inseamna ca nu esti in stare sa te faci placut cu ceva bun.

6 - Daca ai depresie si nu merge trat, se schimba tratamentele pana merge, iar daca ai incercat 4 trat, mai sunt 10 de incercat, nu poti zice ca mori pana nu incerci tot ce se poate.

Deci am explicat ca sa se inteleaga de ce motivele lor is aiurea.
Si precis si tu gandesti la fel.

Dar in cazuri, extreme e f okey ideea.

| ReeaVermeer a răspuns:

Diavolul exista, dar crede-ma ca e atat de ocupat, ca nu intra in mintea oricui ca sa-i provoace depresie. Cel mai probabil mintea ta a asociat Diavolul cu lucrurile negative, si a aparut ca o justificare intr-o perioada grea.
Rezolva-ti problemele si o sa dispara depresia. Iar legat de Diavol il gasesti aici - https://tinyurl.com/5n996myw

| Laur32243 a răspuns:

Diavolul exista doar in mintea indoctrinatilor.

| TheoreticallyDan a răspuns:

Toate personajele din vis sunt imaginate de tine, si reprezinta ganduri de-ale tale.
Depresia e cand nu poti trece peste niste probleme foarte importante si incetezi sa mai incerci (caci ai vazut ca orice-ai face nu functioneaza).
Am avut si eu si depresie, si vise apocaliptice, si ca-s urmarit de diavol. Pe vise le rezolvi cand incetezi sa mai ai ganduri negre, sau sa te acuzi/invinuiesti, iar depresia trece cand poti sa treci peste problema grava.
Asta se face in mai multe feluri: ori te impaci cu ideea ca poti trai cu problema, ori ceri ajutor unora mai puternici (social) sa te ajute sa-ti rezolvi problema.