| anonim_4396 a întrebat:

Gândurile de suicid și chiar sinuciderea in sine sunt date de diavol? Sau nu are nici o legătura depresia severa cu diavolul, cu demonii? Ar putea niște rugăciuni sa te vindece de o depresie relativ catastrofala?, când pastilele nu ajuta sub nici o forma?
Nu știu dacă e doar o coincidenta dar intr-o perioada tot vorbeam despre suicid, și aveam gândul sa o fac, nu după mult timp imi apare diavolul in vis si nu știu pe ce limba vorbea cu mine dar când a vorbit am rămas împietrit in acel vis, de atunci nu mai probleme in serie am avut de sănătate, lombosciatica, depresie majora, anxietate, atacuri de panica, ipohondrie, și încă câteva probleme! Seria problemelor nu s-a oprit aici, după câteva luni și maică-mea o avut același vis și nu după mult timp a avut un accident și ia rupt piciorul, a stat 6 luni doar in pat!

Sunt toate necazurile astea o coincidenta? Este depresia și gândurile de sinucidere date de diavol pentru a ne atrage la el, știind ca suntem foarte vulnerabili noi cei cu depresie?

61 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu și cu diavolul sunt niște personaje imaginare și inexistente de poveste primitivă, puerilă, fantezistă și absurdă.
Așa cum un părinte care nu e în stare să-l învețe pe copilul lui ceva util și care nu e în stare să-i dea o educație bună folosește sperietoarea Bau-Bau pentru a determina copilul să facă unele lucruri, tot așa și omul mincinos, necinstit, nesimțit și neserios folosește cu succes sperietorile Dumnezeu și Satan pentru a prosti și înșela oamenii naivi, creduli și neștiutori. Dumnezeu și Satan sunt doar niște sperietori care n-au nici o legătură cu realitatea, cu sănătatea, cu boala sau cu accidentele. Un om care citește povești cu Dumnezeu și Satan e normal să aibă vise cu ei. În somn creierul își organizează informațiile și mai lucrează la ele, deci e de așteptat ca omul preocupat de Dumnezeu și de Satan să-i viseze, pentru că asta e în capul acelui om și nu are cum să viseze altceva. Pe coincidențe se bazează omul mincinos când vrea să-l convingă pe omul naiv că poveștile sunt reale.

| Laur32243 a răspuns:

Diavolul exista doar in mintea indoctrinatilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nu știu ce sa zic știu ca ești ateu convins dar e ciudat ce mi sa întâmplat, de la acel vis numai rău imi merge.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e de la vis. E de la realitatea și de la mediul în care trăim.
Dacă ar exista Satan, atunci acel Satan ar fi extrem de puternic, deci nu ar avea ce face cu omul. Pentru el omul ar fi nimic, deci un om nu-i poate da nici lui Satan și nici lui Dumnezeu nimic, nici bucurie, nici tristețe, nici satisfacție, nici iubire. Atât Satan cât și Dumnezeu nu ar avea nevoie de nimic de la om. Cine are nevoie de munca omului gratis, Dumnezeu cel atotputernic și nemuritor și Satan, sau un om mincinos și neputincios? E evident că doar omul mincinos și neputincios are nevoie de munca și de credința omului naiv și dacă poate îl prostește și îl înșală cu povești mincinoase. Așa ajunge omul credincios să se teamă de toate personajele imaginare din poveștile primitive și absurde inventate de omul mincinos și să nu vadă corect realitatea și de ce nu îi merge bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Am văzut ca duhovnicii la care am fost habar nu aveau despre depresie sa imi dea un sfat bun, numai banii ii interesa, un sfat util nu am primit de la ei! Hoți ordinari majoritatea, nu sunt duhovnici adevărați ăștia, care sa îți Doresca binele sa te învețe ce sa faci! De fapt nu știu medicii psihiatrii dar-mi-te duhovnicii sa îți ofere un sfat util, pe toți ii interesează doar banii

| Mosotti a răspuns:

Vin gandurile pe dracu de la diavolul care nu exista, vin dintr-o suferinta puternica care nu mai trece.
Pot veni si de la depresie, ca aia da suferinta destula, se stie ca 90 % din suiciduri sunt de la depresie.
Du-te la medic mai repede, ca daca te rogi aiurea si pierzi timpul, depresia se poate agrava.

Daca nu merge un tratament, se da altul pana merge.
Visul ala a fost rezultatul dereglarii creierului, cand creieru e dereglat, si visele devin defecte.
Si apoi s-a mai agravat si ai simtit boala.

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Foarte bine spus ca totul e iluzie cu diavol si altele.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e ciudat deloc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca te duci la toti tampitii, ce sa-ti fac?
Duhovnicii nu au cum sa-ti zica ce sa faci, ca nu au cum, psihiatria nu e domeniul lor, si asta doar cu psihiatria se rezolva.

Tu e ca si cum ti s-a defectat masina dar te duci la doctorul ortoped sa rezolve problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cum poți să afirmi cu atâta siguranță de sine că nu există?
Cum poți fii sigur că ai dreptate în privința acestui subiect atât de complex?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De anxietate era vorba ca depresia o am de o groaza de ani, ți am trimis pm înainte ce tratamente am luat și rezultat 0 la toate! Încerc sa iau din nou venlafaxina ca era cea mai eficientă pe depresia mea. Oricum eu cred doar 50% in Dumnezeu sunt agnostic, dar e ciudat ca maică-mea a avut același vis și nu după mult timp una ia făcut praf piciorul cu mașina, dar vina era a mamei mele ca a trecut podul in loc sa treacă zebra, mai avea și probleme grave cu ochii de la diabet! Eu depresia o am de foarte mulți ani, nu are legătura cu ce am zis, in schimb anxietatea da! Cu duhovnicii m-am convins oricum vor numai bani și de abia așteaptă sa ieși pe usa laughing nu mai poți avea încredere in nimeni in ziua de azi, majoritatea sunt parșivi și își urmăresc interesul, nu am susținere nici de la familia mea, părinți nu mai am in *** nu știu cât o sa mai rezist, cred ca și eu o sa fac o prostie, eu sunt și agresiv in ultima vreme, pot deveni extrem de violent, are legătura cu depresia? Simt câteodată o furie de nedescris, care cu greu o pot controla dar o controlez mereu!

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca existenta unui personaj imaginar e un subiect complex?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Exista oameni care au supraviețuit toată viața cu depresii severe?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni care sa supravietuiasca cu severe mai putin, ca aia cu severe in general se suicideaza, nu rezista mult caci viata lor e intr-o suferinta cumplita si vor sa scape de ea.
Dar au supravietuit aia cu depresii usoare si medii unde mai aveau putina viata chiar daca li s-a luat destule din placeri. Adica mai aveau ceva bun in viata aia.

Bine, ne referim la depresii rezistente la orice tratament.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot afirma cu siguranta pentru ca stiu de unde a pornit ideea cu religia, cine a facut-o si de ce.
Si halogen001 stie asta.

Deci nu doar eu am dreptate. Multi stiu asta, si medici, si psihologi, de ex medicul meu psihiatru stie asa, psiholoaga mea la fel.
Si tu cum afirmi ca exista si pe ce baza?
Eu am zis ca noi astia care nu credem, avem o baza si ti-am zis-o. Dar cine nu stie istorie, asta e, si nu se prinde de multe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

De unde știi tu că e personaj imaginar?
Ce dovezii ai?
Ai simțit vreodată asta?

Din punctul meu de vedere, Divinitatea și religia sunt subiecte complexe de care nu putem face afirmații sigure și definitive.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și când te gândești sunt unii handicapați care susțin ca depresia este o concepție, ca dacă mergi și muncești trece! Eu m as bucura sa aibă și ei măcar o luna așa ceva sa vadă cum e sa trăiești in iad cu adevărat, sa te forțezi sa te scoli fin pat și sa te minunezi ca ai reușit, unii idioți au impresia ca toate depresiile sunt la fel, dar nu sunt la fel, unele te paralizează atât de severe sunt, nu mai poți sa faci nimic! Cu duhovnicii m-am convins deși nu cred ca sunt toți la fel de cretini

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ești sigur că informațiile pe care le deții sunt 100% sigure?
Ce părere ai de medicii, psihologii și psihiatrii religioși/creștini?
Sunt mai puțin inteligenți pentru faptul că sunt creștini?

Nu numai tu știi istorie, am citit și noi cărți în domeniu, nu numai tu.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Totuși e ciudat ca maică-mea a visat același vis și imediat a suferit un accident rutier lângă noi pe pod!
Și la mine in serie au venit problemele de la acel vis, dar mosotti o zis bine ceva la mine o avut de suferit! Atunci a început anxietatea sa își arate colții tot mai serios pana m-a rupt! Sti ce e ciudat? Ca in ziua aceea ne o luat foc un prelungitor când visasem dimineața acel vis, adică după câteva ore după ce a luat foc acel întrerupător

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai din moment ce medicii aia cred in iluzii, nu zic ca nu-s destepti, ca altfel nu ajungeau medici, sunt visatori doar, ca si mie in trecut imi placea sa traiesc in iluzie sincer.

Si ce ai citit? Doar nu crezi ca scrie acolo:
"S-a inventat religia cam acu 3000 ani ca sa nu mai conteste lumea seful (cam ala de trib), sa zica ca sefu a fost pus de dzeu, mai tarziu imparatii, regii, si asa traiau aia in lux pe spatele fraierilor".
Trebe sa ai capacitate de analiza, sa analizezi faptele, etc.
Sau poate scrie ca religia a aparut cam acu 3000 ani, desi nu cred.

De ce scrie in Romani 13 sa platesti taxe la dregatori? Ca asa e bine! Adica sa muncesti zi lumina si ei sa o duca lux pe spatele tau.
Si daca dzeu a zis sa platesti, pai domne..nu se comenteaza.
Ca daca nu se inventa asta, lumea putea contesta imparatul, si era rau pentru el.

Alt indiciu "sa nu omori", asta este f okey porunca.
Dar ei cand faceau razboaie de cucerire si omorau milioane, nu se pune?
Cand inchizitia omora oameni, cum era cu porunca? De popii catolici, ai dracu popi nu respectau nici unu porunca.

Altceva "bogatu nu intra in imparatia cerurilor cum nu intra elefantul prin urechile acului".
Ai dracu popi, protopopi toti sunt bogati putrezi, astia nu vor in rai?! Toti sau aproape toti cu merzane, cu bani, cu vile, cu tot, si nu doar la noi, toti liderii religiosi put de bogati ce sunt.
Pai daca stiau ca e raiul, atunci se abtineau aici pentru o eternitate de bune dincolo.

Pai la tara dadeau mancarea la porci primita de la oameni, isi hranea porcii si aveau carne moca.
Ca la fiecare pomana, etc le dadea lumea de toate.
La fiecare pomana, inmormantare iau bani desi nu trebuie, si daca nu dai, nu-si face treaba sau nu vine.

Deci si ei stiu ca e vrejeala, ca doar nu vreau 80 ani aici de bogatie si apoi 100000 ani sa stau in iad.
Numa un dobitoc da 100000 ani de bine pe 80.
Dar daca ajunge in pamant si atat, de ce sa nu aiba 80 de ani de bine aici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Gândurile de suicid și chiar sinuciderea in sine sunt date de diavol?" - pe scurt, DA!

Aș și aduce argumente de ce dar nu obișnuiesc să scriu eseuri de câte o pagină ca alții pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Oh, n-am stat să citesc eseul tău. Puteai să rezumi totul într-un singur paragraf.

| dany1988122 a răspuns:

Deci daca te sinucizi in numele Barbosului, nu mai e de la Satana? rolling on the floor

| dany1988122 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am visat ca eram Power Ranger si ma luptam in spatiu pe o corabie. Creierul are o capacitate minunata de a creea fantezii

| Brizbriz a răspuns:

"acum 15 ore | Filantropul a întrebat:
Gândurile de suicid și chiar sinuciderea in sine sunt date de diavol?"

diavolul e o chestie PUR inventata
in ziua de azi, cineva, cu minimum de cultura generala, TREBUIE sa vada ca iadul e imposibil FIZIC, pentru ca daca, cineva te tortureaza continuu, la un moment dat te adaptezi, si nu mai simti... asta e minimum de bun simt cand e vorba de o fiinta umana

insa, ca sunt date de soarta, da, aia e alta mancare de peste prajit, soarta exista, si pot dovedi (cauta "42 ways to kill Hitler"... soarta nu a vrut sub nici o forma (unele atentate dejucate ABSOLUT PUERIL sau mai rau, tras de par cu spume) ca Hitler sa moara de mana altcuiva si nu a lui)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu cand le zic sa bagam depresogene sa vedem, refuza toti, am doi medici la Obregia (fratii Riga) care fac tot felul de experimente psihiatrice, sa-i vad, adica le inducem depresia.
Deci ei stiu ca nu e asa cum zic, dar dau din gura doar.
Ca daca erau siguri ziceau "hai ma...sa vedem, ca ma duc la munca si trece".
Poate ia si niste bani, dar na, riscu e sa ramana asa.
Se induce depresia si la soricei, ca au un comportament care denota ca au depresie.

Asa cum si unii se dadeau mare ca ei nu pot face diabet orice ar fi, ca-s sanatosi, ca nu-s predispusi orice ar manca si orice s-ar face.
Si cand le-am zis sa bagam streptozotocin, au fugit!
Ala distruge celulele beta insulare din pancreas si faci diabet din ala brutal, nu are legatura cu ce mananci si nici daca esti predispus sau nu, tot asa se foloseste in laborator la soricei pentru cercetari.

Deci sunt satul de din astia care de fapt cunosc cum e treaba.
De ce le e frica daca sunt convinsi ca nu e asa cum zicem noi?

Iar astia cu dumnezeu` lor, de ce nu zic "lasa ma ca ma salveaza domnu, baga ala sa fac depresie sau diabet".
Deci...e clar.
Ca nici in dzeu real nu cred ei.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te int subiectu, citesti si un roman de 1000 de pagini, daca nu, e normal ca nu citesti, eu aici citesc toate mesajele si alea f lungi, la unele intrebari care ma intereseaza.
Si tu scrii eseuri, stii f bine! Si aici si pe privat uneori.

Nu poti zice in 2 cuvinte ce trebuie zis in 10.

"Aș și aduce argumente de ce dar nu obișnuiesc să scriu eseuri de câte o pagină ca alții pe aici.".
Dar la ce te intereseaza de ce scrii eseuri?
Nu citi daca nu te int subiectul.

Pe softpedia pentru asta Lex dadea puncte si suspend 5 zile, daca ziceai "nu stau sa citesc eseuri", in regula lui sta "nu te int, nu citi".

Nu critica pe altii desi tu faci acelasi lucru.
Nu are sens sa demonstrez ca si tu scrii eseuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dany1988122):

Nu știu cine se sinucide in numele barbosului dar sinuciderea e aleasa atunci când omul nu mai poate lupta, depresia produce o suferința de nedescris, rezisti cât rezisti, lupți cât lupți, la un moment dat cedezi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu suntem pe Softpedia. Din păcate pentru tine.

Prefer să spun doar esențialul, de aia nu mă complic cu eseuri.