| Cosminaaaa1 a întrebat:

Hei.
Câți dintre voi știți ca mântuirea e prin credință.
NU PRIN FAPTE!
Dacă Domnul Isus a murit pentru păcatele noastre noi cum să fim mântuiți prin fapte?
Degeaba ar mai fi murit El dacă eu îmi pot "câștiga" mântuirea prin fapte.
Va dau și exemplu. Un criminal Poate fi iertat doar pentru ca el a construit spitale și a ajutat săracii? Nu, un judecător Drept ca Dumnezeu nu ar putea sa ierte.
Dar aici intervine jertfa Domnului Isus Hristos prin care păcatele mele și ale voastre pot fi iertatate
Mulți poate spuneți, acum pot sa păcătuiesc mult ca o sa fiu iertat oricum. Nu e adevărat.
Iertarea se capătă prin pocăință (adică sa îți para rău pentru viata trăită în păcat și sa crezi ca ești iertat prin sângele care a curs la GOLGOTA)
Un om pocăit va trai în sfințenie și dacă se întâmplă să păcătuiasca prin jertfa este iertat.
Isus nu poate ierta pe cineva care își bate joc.Adica sa spui... Sa păcătuiesc ca oricum pot fi iertat.
♥️ Isus va iubește.

Sunteți de acord?

53 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Fii azi mai bun decât ai fost ieri.

Fii un om (mai) bun față de tine și față de alții, indiferent ce-ți zice lumea, acasă, la școală, la televizor, la birou, pe net sau la biserică.

Iar atunci când tu nu mai suferi, ajută-i și pe ceilalți să sufere și ei mai puțin.

Când alții te rănesc, iubește-i pentru că ei suferă mai mult ca tine.

Fă toate astea fie că știi despre Isus sau nu.

Isus nu vrea să faci astea pentru el.

Lui nu-i pasă dacă-l cunoști, cât timp tu ești acel om, zi de zi mai bun, zi de zi ajutându-i pe cei care suferă să primească dragostea de care au atât de multă nevoie.

De aceea faptele contează.

| Cosminaaaa1 explică (pentru Zartbitter):

Normal ca contează și faptele.
Credința fără fapte este moarta.
Dar nu faptele te mântuiesc.
Credința pe care o ai rezulta din faptele tale. Dacă tu spui ca ești creștin și nu se vede prin faptele tale înseamna ca credinta ta e moarta.
La fel de bine poți fi moral cum spui tu mai sus (de exemplu un ateu poate face ce ai zis tu) dar sa nu fi mântuit. Poți sa slujești și sa faci multe lucruri dar mântuirea înseamnă să nu ai păcate în registru. (Sus la Dumnezeu.) și ele pot și șterse doar prin jertfa Domnului Isus.
Și de aceea ateii nu pot fi mântuiți. Dacă nu crezi în JERTFA nu exista iertare. Nu ai iertare, ai păcat. Ai păcat nu poți ajunge în Rai.

| RAY a răspuns:

Sectanti =fariseri asta promoveaza,normal ca nu este adevarat,credinta fara fapte egal moarte, dar sectanti sunt sfinti, fara de pacate, propaganda sectanta la intrebarea asta, pentru voi pocainta = a adera la secta voastra, pocainta inseamna
sa isi iubesti aproapele ca pe tine insati
sa il iubesti pe dumnezeu cu toata puterea
dar sectanti care blasfemeaza biblia la maxim spun altceva

| Cosminaaaa1 explică (pentru RAY):

Stai. Nu am zis ca faptele nu conteza. Dar nu îți sunt iertata păcatele prin faptele tale.
Unii cred ca dacă sunt morali li se iartă din păcate. Lucrul acesta este fals.
Eu nu chem pe nimeni la mine sau la religia mea ci la Isus Hristos ♥️, Regele Regilor și Domnul Domnilor care va poate iertare și schimba inimile.
♥️

| RAY a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Propaganda sectancta =asa spuneti la inceput apoi manipulati omul

| RAY a răspuns:

Milan9 sectele aparute ca dupa ploaie au inteles altceva, de ce au aparut intr o tara crestina?, ca sa manipuleze mase, sectele au aparut in america apoi s-au raspandit peste tot

| milan9 a răspuns:

NIMENI nu este mantuit prin "click-uri", prin ridicare de mana, prin "da" sau "nu", printr-o simpla imbaiere. Asta afirma cu nerusinare unele secte pentru a atrage si a ingrosa numarul celor platitori de zeciula ce renunta la mantuire parasind singura Biserica pe care a intemeiat-o Hristos.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Mai milan, chiar inca nu ai inteles ca in lumea crestina nu sunt DECAT DOUA BISERICI Intreaba-i pe sefii vostri de la Vatican caruia va inchinati acum. Lumea crestina se imparte DOAR in doua acum. unirea prin diversitate s-a facut deja de cativa ani (2014) iar voi ati semnat asa ceva asa ca termina cu sectele, nu mai sunt. Ca va dati voi mari aici in batatura, va lasa sefii vostri de la Vatican dar cine stie cata vreme si pe ei chiar nu-i interseaza daca mai jumuliti fraerii si a doua oara. DACA ati citi BULELE PAPALE emise de sefii vostri ati afla ca acestia NU IAU IN SOCOTEALA decat DOUA Biserici si adevarul este ca au dreptate. Afla tu care sunt criterile de departajare.

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Daca cunosti o biserica din zilele noastre care respecta invatatura lui Iisus spune-ne si noua.

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu "o biserica", ci singura confirmata: Biserica Ortodoxa.

| Cosminaaaa1 explică (pentru milan9):

Fals. Biserica sunt oamenii, adevaratii creștini. (care s-au pocăit și au crezut în Isus).
Nu conteaza denominatiunea.
Poți fi pocăit (creștin) la baptiști, la catolici sau la ortodocși.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Tu cred ca iti dai seama ca aberezi acum. thinking De unde ai scos tu chestia cu doua Biserici? thinking O singura Biserica exista. Soborniceasca si apostoleasca Biserica. Ortodoxa. Aaaa... ca ca nu aberezi doar tu,... ca abereaza si catolicii, asta dupa ce s-au indepartat de adevarul scripturistic aste e partea a doua.

Exista mii de secte care isi pot disputa monoppolul asupra oricarei erezii, dar acea exclusivitate pe care a conferit-o Hristos nu o pot oferi nici Smith, nici White, nici Miller, nici Russel si niciunul asemenea acestora.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Probabil biseriva domniei tale va tine in nestiinta pentru siguranta voastra. In anul de gratie 2014 mai multe religii au semnat o carta in care recunoaste pe lamga altele ca drept sef al crestinatatii pe domnul papa, evenimentul a fost filmat asa ca e greu sa negi iar ortodocsi au avut si ei un semnatorici la acea ceremonie (Coreea de Sud). Avand in vedere ca s-au implinit si 500 de ani de la Teze lui Luther, an inj care catolicii sustin ca acestea au fost indeplinite iar protestantismul si-a gasit "sfarsitul" (asa ar vrea el) atunci conform declaratilor Sefului Vostru, papa, in lume nu mnai sunt decat doi opozanti sau DOAR doua religi crestine (exista filmari RECENTE cu ceea ce spun eu, le gasesti pe Youtube). Nu trebuie sa te superi dar asa spune si Biblia cu toate ca voi nu credeti in Cuvintele ei. Dupa ce faci o informare buna si completa mai putem conversa dar sa vi cu chestia ca voi sunteti primi este neadevarata dpdv istoric dar si Biblic.

| milan9 a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Iar aceasta Biserica are o singura invatatura, lipsita de contradicitii, neschimbata in istoria de 2000 de ani, invatatura lasata de Fiul lui Dumnezeu. Nu este cazul celor 30-40000 de secte de inspiratie crestina care s-au indepartat de adevar... sad

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Nu esti bine informat sau esti indus in mod teribil in eroare. Asta ca sa nu-mi imaginez ca esti de-a dreptul tendentios.
Biserica (Ortodoxa) a dat sute de mii de martiri care nu au facut altceva decat sa respecte cu strictete invataturile apostolice. Acesti sfinti au fost gata sa-si dea viata pentru ca dreapta credinta sa nu se abata cu o litera de la adevar.

Lasand la o parte diferentele ce tin de dogmatica dintre Ortodoxie si Catolicism mai sunt inca si zecile de mii de victime a le persecutiilor catolice impotriva ortodocsilor...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Milan, eu te respect cu toate deosebirile dintre noi, daca ai cunostinte despre religia mea sti ca eu nu mint, am destule dovezi la ceea ce spun si nu sunt povesti ci realitatea pura. Voi incerca, sa caut adresele de pe net pentru anumite filme dar nu stiu cum sa-ti ofer filmarea din Coreea de Sud pe care o am si o pastrez pentru cei ce vor sa vada realitatea. Cauta o solutie si te vei lamuri singur.

| milan9 a răspuns:

DOAR PRIN FAPTE! happy (*alaturi de HAR si CREDINTA)

"Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e MOARTA în ea însăşi." Iacov 2, 17
Iacov 2, 26: Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel şi credinţa fără de fapte, moartă este.
Iacov 2, 14: Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască?

| mentholinks a răspuns:

Daca pe tine te satisface aceasta teologie, e ok, alegerea ta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca chiar e cum spui tu, atunci e cel mai de **** Dumnezeu. Sa ai dreptul sa omori, dar sa fii iertat doar fiindca ai remuscari de constiinta si incepi sa crezi. Stupizenii.

| Cosminaaaa1 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai nu ai dreptul. Pocăință înseamna Sfințenie.
Nu poți sa știi ca e păcat și sa faci.
De exemplu Pavel a fost prigonitor al creștinilor.
Și a fost iertat.
Nu știu de ce majoritatea înțelegeți ca poți păcătui și ești iertat.
Un creștin nu ar omorî.
E imposibil.
Dacă te căiește și crezi în JERTFA. Ești iertat dar mai ai voie sa păcătuiești.
Dacă pana acum erai neajutorat în lupta cu păcatul. La nașterea din nou primești Duhul Sfânt care te ajuta sa duci o viata sfânta

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

E cam ciudat ce incerci sa imi explici.
Deja il avem pe Duhul Sfant in noi. E de la nastere.
Daca crezi in jertfa, esti iertat si ai dreptul sa pacatuiesti? Pai si nu asta ziceam si eu? Ca poti sa omori si apoi sa incepi sa ai remuscari de constiinta, sa incepi sa crezi si asa sa fii iertat.

| Cosminaaaa1 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Stai. Dupa moarte nu mai exista iertare. Îți spun 100% ca Absolut TOȚI oamenii care ajung în iad vor încă o șansă. Dar nu se mai poate ierta.
Cat ești în viata poți dar după nu.
Citiți Biblia! Aflați de acolo despre pocăință și naștere din nou.
Caut pe google ce spune Biblia despre naștere din nou și POCĂINTA

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Presupunand ca Dumnezeul crestin exista. N-ar fi fost mai bine daca niciun om nu stia de existenta Lui si ar fi fost judecat dupa moarte doar in functie de faptele din timpul vietii? Din moment ce n-ar sti de existenta Sa, s-ar comporta de-alungul vietii in cea mai pura forma a lor, fara sa se poarte frumos doar de dragul lui Dumnezeu. Cati n-ar ajunge in aceste conditii in Iad?
DAR. Presupunand ca Dumnezeul crestin exista.
Eu, care nu cred in existenta vreunei divinitati, voi ajunge in Iad pentru simplul fapt ca nu cred in El si pentru ca nu tin post. Asta indiferent de cat de mult ajut oamenii in timpul vietii. Deci daca ma trimite in Iad, eu fiind un om bun, nu l-ar face un Dumnezeu rau?
DAR, daca vazand ca fac bine, devine milostiv si ma trimite in Rai chiar daca n-am crezut de la inceput, atunci ce rost ar mai avea sa crezi in El, din moment ce te judeca numai dupa faptele tale, neputand avea vreo influenta asupra ta in viata?

| Cosminaaaa1 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Staiiiii. Pai asta nu înțelegi.
Persoanele care nu au avut Evanghelia vor fi judecate după conștiința.
Cred ca observi ca din cele mai vechi timpuri crima, minciuna etc au fost considerate lucruri rele. De ce? Pentru ca noi avem scrise în inimile noastre legea lui Dumnezeu.
Spune in Biblie. Neprihănit nu este cel care are legea ci cel care o împlinește.
Dumnezeu există. Dacă ar fi după noi toți am vrea în Rai. Pentru ca pentru el am fost creați.
Îți spun că Dumnezeu există. Citește Biblia.
Isus a murit pentru păcatele tale. Când tu știi despre Biblie și Isus nu mai ești judecat după fapte pentru ca tu ai avut ocazia sa primești iertare dar nu ai vrut.
Păcatul pentru un Dumnezeu Sfânt este o uraciune. El urăște Păcatul.
Dumnezeu este Iubire dar e și Sfânt și Drept. Nu poate socoti pe cel vinovat nevinovat. Sângele Domnului Isus șterge păcatele.
Și Dumnezeu pentru ca este Drept și credincios, cum a promis va sterge păcatele și nu își va aduce aminte de ele.
Uită-te în jurul tău. Dar nu la orașe.
Dacă ai fost la munte.
Dacă te uiți în jur și vezi peisajul te gândești automat cum de au fost create toate astea?
Doar un Creator ar putea zidi asemena frumusețe.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare.Ba mai mult, mi-ai adancit intrebarile.
Daca El ma judeca dupa credinta, desi eu nu cred, dar ii ajut pe semeni, deci sunt un om bun (pentru ca bunatatea se masoara in cat de util esti pentru societate), atunci nu este El un Dumnezeu rau ca ma trimite in iad ca nu am crezut in El?

| Cosminaaaa1 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai tu știi ca exista Biblia. Ca Isus a murit pentru păcatele tale. Dar nu vrei sa crezi.
Uite un verset

Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Pai eu stiu ca exista Biblia, dar refuz sa cred in vreo divinitate. Deci daca El chiar exista, atunci ma va trimite in Iad ca refuz sa cred in El, ceea ce il face un Dumnezeu rau.
In concluzie, este un Dumnezeu rau.

| Romanul86 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Iadul înseamnă ceva rău sau reprezintă DREPTATEA?
Ce înseamnă Dreptate pentru tine? Sau nu există dreptate!

| Cosminaaaa1 explică (pentru Romanul86):

Pentru toti care ați citit. Căutați pe Google despre Biblie și Pocăință.
Aflați adevărul din Biblie.
Dacă nu ma credeți cercetați singuri.
Va rog din inima.
Întrebați preoți și pastori.
Rugați-vă la Dumnezeu din Toată inima sa va descopere adevărul.

| Cosminaaaa1 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Staiii. Dumnezeu nu e doar Dragoste.
El te iubesc pe tine dar urăște păcatul.
El este drept și un Dumnezeu Drept și Sfânt nu poate conviețui alături de păcat.
El ne-a oferit șansa de a ne reimpaca cu El (Domnul Isus)
♥ Dacă nu ne iubea nu Isi sacrifica Fiul.
Dumnezeu e Drept iar păcatul trebuie pedepsit.
Sfințenia și Dreptatea Lui Îl face sa procedeze astfel.
El e Bun. Planul Lui e perfect.
E alegerea ta.
♥️ ✝️?

El nu ne obliga. Dar va rog eu sa nu dați Raiul pe Iazul de foc.
♥️
Citit Biblia cap coada și Rugați-vă la Dumnezeu sa va arate adevărul.
♥️
✝️
?

God bless you

| Cosminaaaa1 explică (pentru Romanul86):

Iadul e Dreptate.
Plata păcatului este moartea.
Adică Iadul.
Iadul nu a fost creat pentru mine și tine ci pentru satana.
Dumnezeu ne a iubit mult și și-a dat Fiul.
Dumnezeu este drept și corect

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Romanul86):

Deci vrei sa spui ca cei care isi ajuta semenii, traiesc conform normelor morale crestine, dar pur si simplu nu cred in divinitate, merita sa ajunga in Iad?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Romanul86):

In primul rand, o divinitate nu are nevoie de credinciosi. La ce i-ar trebui? I-ar putea distruge oricand ar vrea. Ar putea sa faca cu ei absolut orice.
In al doilea rand, sa iti multumesti ceilalti semeni si sa le fii de folos e un lucru de admirat. Practic, sa ai compasiune. De ce ar trebui sa multumesti un zeu? Lui oricum nu-i trebuie absolut nimic din ce facem noi. N-are nevoie.
Deci, este drept sau nu ca ajungi in Iad doar fiindca nu crezi si nu tii post, desi dai dovada de omenie. Raspunde-mi sincer, fara versete din Biblie.

| Cosminaaaa1 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai dacă nu crezi. Cum să ajungi?
Noi suntem mantuiti prin credință nu prin fapte.
♥️
Dacă tu ai doar fapte, nu ești mântuit.
Spune-mi de ce nu crezi?
Ce te-a determinat?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Aceste intrebari contradictorii pe care ti le-am expus mai sus m-au determinat.

| Cosminaaaa1 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

? Nu înțeleg

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Las-o asa, atunci.
Zi frumoasa sa ai.

| Romanul86 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu nu sunt PIETIST (eretic din secolul al XIX-lea) adică un sentimentalist. Nu sunt nici eretic origenist apocastazist. Nu sunt nici eretic ecumenist.
Eu sunt mistic rational și pietist.

Ce rost are un pietist fără rațiune adică un mankurt sentimental.

Care e rațiunea ta că faci bine? Rațiunea ta e un moft un capriciu o mândrie că tu poți face asta deci tot un rău.
Exemplu: Tu nu bagi la închisoare un criminal pentru că tu ești bun și consideri că el a greșit și nu merită să fie pedepsit.
Dintru început tu nu faci dreptate. Binele se însoțește cu dreptatea.

| Romanul86 a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Ortodocși spun că mântuirea se obține prin har, credință și fapte bune.

| Cosminaaaa1 explică (pentru Romanul86):

Citește Biblia. Cauta despre pocăință.
Du-te la un preot și întreabă. Dacă noi putem fi iertați și prin fapte bune de ce a mai murit Isus.

Eu asta va explic. Păcatele nu se iartă prin fapte bune.
Ci prin jertfa Lui.
♥️

| alexxtreme a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dacă oamenii nu Îl acceptă pe Isus în timpul vieţii, până ca aceştia să moară, atunci Dumnezeu e prea iubitor ca să-i ia cu forţa în Impărăţia cerurilor împotriva voinţei acestora. Presupunerea este că toată lumea vrea să meargă în Împărăţia cerurilor, dar asta nu este adevărat, deoarece cine este în ceruri?, Dumnezeu (Isus Hristos) este în ceruri, şi există oameni care "fug" de Isus toată viaţa lor, deci ce va face Dumnezeu după moartea acestora? să îi ia cu forţa, împotriva voinţei lor, la cer? cum ar fi asta iubitor?, unii oameni nu vor sa fie cu Isus, ei nu-l vor pe Dumnezeu, iar ceea ce iadul demonstrează, este că omul este liber, iar Dumnezeu dragoste, El ne-a oferit libertate de a alege dacă vrem să fim cu El sau să-L respingem, iar Dumnezeu este atât de iubitor încât, dacă noi nu-L vrem în viaţa noastră cât şi în cea de după, El ne va dărui acest lucru, Dumnezeu ne va separa de El pentru totdeauna, asta înseamnă iadul, separarea de Dumnezeu pentru totdeauna, trecerea în nefiinţă, iar dacă-L vrem în viaţa noastră, şi acceptăm sacrifiul imens al dragostei manifestate de El pentru noi, acela de a lua viaţă că să şi-o dea pentru noi, ca noi să putem fi iertaţi, să căpătăm încă o şansă şi să fim mântuiţi, Dumnezeu ne va oferi viaţa veşnică alături de El. Fiecare alege, de aceea ne-a dăruit libertate.
Nu afirm faptul ca dupa moarte, oamenii se duc in cer sau in iad, pana la venirea a doua a lui Isus, oamenii care au murit nu mai stiu nimic(Eclesiastul 9:5-6,10) acestia se odihnesc, iar atunci la venirea a doua a lui Isus, crestinii vor fi inviati de catre Isus pentru a merge la cer si a-L intampina, unde vor sta timp de o mie de ani, iar ceilalti(cei ce nu s-au pocait)vor fi inviati peste o mie de ani, cand cetatea lui Dumnezeu, Ierusalimul, va cobora pe pamant si Dumnezeu va incepe sa locuiasca cu oamenii,(Apocalipsa capitolul 21), la judecata, unde isi vor primii rasplata in urma alegerii acestora, aceasta fiind iazul de foc. (detalii in Apocalipsa capitolele 19 pana la 22).

| xerxes1 a răspuns:

Credinta este apa de ploaie.

| Mircea08 a răspuns:

Crestinii nu pacatuiesc pentru ca sunt scosi de sub lege. ei nici macar nu vor fi judecati - "Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)
Cei care fac pacate sunt cei care au ales sa respecte legea si nu o respecta - acestia vor fi judecati. Nu pot explica in cateva cuvinte dar gasesti o explicatie mai ampla la : https://atrainormal.blogspot.com/2018/06/normal-crestinii-nu-au-pacate.html

| alexxtreme a răspuns (pentru Mircea08):

"Creștinii nu păcătuiesc pentru că sunt scoși de sub lege"? Tu gândești ceea ce afirmi?, nu există om care să nu păcătuiască, Romani 3:10 " Nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar" iar tu vii și spui că ești sfânt ești fără de păcat? Este absurd crezând lucrul acesta, asta înseamnă că, cei ce sunt credincioși, pot să omoare, să fure, să mintă, să preacurvească pentru că ei nu păcătuiesc, căci nu mai sunt sub lege ci sub har? Toți oamenii sunt păcătoși, afară de Iisus Hristos care a fost fără de păcat, și suntem mântuiți prin neprihănirea și desăvârșirea Lui, nu a noastră, dacă tu crezi că ești fără de păcat, ești sfânt, și că tu nu trebuie să mai respecți cele 10 porunci, trăiești în cea mai mare minciună. Te îndemn să te mai gândești la ceea ce afirmi și Domnul să te lumineze. "Dacă zicem că nu avem păcat, ne înșelăm singuri și adevărul nu este în noi" 1 Ioan 2:8, "Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos și Cuvântul Lui nu este în noi" 1 Ioan 2:10.

| Mircea08 a răspuns (pentru alexxtreme):

Ai spus ca Domnul sa ma lumineze si-ti multumesc, dar citeste tot ce scrie in continuare si vei gasi la Romani 3/19 asta :Noi stim insa ca cele cate le spune legea, le spune celor ce sunt sub lege, asa ca orice gura sa fie inchisa si ca toata lumea sa fie vinovata in fata lui Dumnezeu 3.
E bine sa citesti si 3/20, 21 si sa incerci sa-ti explici cum de dreptatea lui Dumnezeu s-a aratat in afara de lege
Crestinii nu sunt sub Lege ci su Har
"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
Pacatul este calcare de lege iar daca cineva nu mai este sub lege nu pacatuieste pentru ca nu exista vreo lege pe care sa o incalce. Cum explici citatul urmator :
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
Cred ca e clar faptul ca ori esti sub har, ori sub lege - sub har sunt crestinii

| alexxtreme a răspuns (pentru Mircea08):

Asta inseamna ca pot sa omor cat vreau, pentru ca sunt sub har? Si nu sub lege?

| Mircea08 a răspuns (pentru alexxtreme):

Asta inseamna ca nu ai inteles! Iisus a spus oamenilor sa fie crestini nu criminali. Ai vreun citat din invatatura lui Iisus in care spune ca ai voie sa ucizi? De ce spui ca eu am zis lucruri pe care nu le-am zis? Nu e crestineste un astfel de comportament. Eu am spus ce scrie in Evanghelie si am venit cu citate, nu am venit aici sa propovaduiesc o dogma

| alexxtreme a răspuns (pentru Mircea08):

N-are sens, las-o balta

| alexxtreme a răspuns (pentru Mircea08):

Ai vreun verset, in care Iisus zice sa nu mai respectam cele 10 porunci?

| Romanul86 a răspuns:

Mîntuirea e și prin fapte și prin credință conform Iacov cap 2.

| Cosminaaaa1 explică (pentru Romanul86):

Pai eu știu asa
Sfințenia. Adică sa nu trăiești în păcat. Duce la mântuire... Faptele precum sa nu beau, înjur, mint, bârfesc... Da. Adică sa trăiești după Biblie.
Răspândirea Evanghelie, milostenie etc sunt fapte care contribuie la răsplata, nu la mântuire

| Romanul86 a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Mai există problema asta:
Botezul lui Corneliu Sutașul care făcea doar fapte bune dar nu avea credință!
Diavoli cred în Dumnezeu conform Iacov cap 2 dar nu fac fapte bune!
Deci?
Tu separi mântuirea de răsplată! O să mă gândesc la asta.

| alexxtreme a răspuns:

Existã oameni care pretind a fi sfinti, care declarã cã sunt cu totul ai Domnului, care pretind a avea dreptul la fãgãduintele lui Dumnezeu, în timp ce nu vor sã asculte de poruncile Sale. Acesti cãlcãtori ai Legii pretind tot ce este fãgãduit copiilor lui Dumnezeu, dar aceasta este o îndrãznealã din partea lor, cãci Ioan ne spune cã adevãrata iubire fatã de Dumnezeu se va descoperi prin ascultarea de toate poruncile Sale. Nu este îndeajuns a crede teoria adevãrului, a face declaratie de credintã în Hristos, a crede cã Isus nu este un înselãtor si cã religia nu este un basm mestesugit alcãtuit. "Cine zice: 'Îl cunosc', si nu pãzeste poruncile Lui", scria Ioan, "este un mincinos, si adevãrul nu este în el. Dar cine pãzeste Cuvântul Lui, în el dragostea lui Dumnezeu a ajuns desãvârsitã; prin aceasta stim cã suntem în El". "Cine pãzeste poruncile Lui rãmâne în El, si El în el" (1Ioan 2,4.5; 3,24).Teoria înşelătoare a lui Satana este că moartea lui Hristos a adus harul pentru a înlocui Legea. Moartea Domnului Hristos nu a schimbat, nu a anulat şi nu a micşorat nici în cea mai mică măsură Legea Celor Zece Porunci. Harul preţios oferit oamenilor prin sângele Mântuitorului întăreşte Legea lui Dumnezeu. Încă de la căderea omului, guvernarea morală a lui Dumnezeu şi harul Său sunt inseparabile. Ele merg mână în mână de-a lungul tuturor veacurilor. "Bunătatea şi credincioşia se întâlnesc, dreptatea şi pacea se sărută." Psalmul 85:10. Domnul Isus, înlocuitorul nostru, a fost de acord să poarte pentru om pedeapsa Legii călcate. El şi-a îmbrăcat divinitatea în natură omenească şi astfel a devenit Fiul omului, Mântuitorul şi Răscumpărătorul nostru. Însăşi moartea Fiului iubit al lui Dumnezeu pentru răscumpărarea omului arată că Legea divină este neschimbătoare. Cât de uşor, din punctul de vedere al celui nelegiuit, ar fi putut Dumnezeu să anuleze Legea, asigurând astfel o cale prin care oamenii să poată fi mântuiţi, iar Domnul Hristos să rămână în ceruri! Doctrina care învaţă că prin har avem libertatea de a călca Legea este o amăgire fatală. Orice călcător al Legii lui Dumnezeu este un păcătos, şi nimeni nu poate fi sfinţit în timp ce trăieşte într-un păcat cunoscut. cei care pretind că sunt sfinţiţi au multe de spus despre ce înseamnă a fi mântuit prin sângele lui Isus, dar sfinţirea lor nu este prin adevăr, aşa cum este el în Isus. Deşi declară că ei cred în El şi, în aparenţă, îndeplinesc lucrări minunate în Numele Său, ei ignoră Legea Tatălui Său, sunt slujitori ai marelui vrăjmaş al sufletelor şi, formulând scuze plauzibile pentru faptul că nu ascultă de Dumnezeu, implicit, ei duc mai departe lucrarea pe care a început-o Satana în Eden.  Eu cred că suntem mântuiți prin har, dar legea celor 10 porunci trebuie respectata in continuare, ești de acord Cosminaa?