| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cineva,nepocăit,întoarce pe unul pocăit de la credință,dar cel ce l-a întors pe pocăit de la pocăință se pocăiește,dar cel întors nu mai vrea să se pocăiască, poate să mai fie iertat?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.
Căci cel nepocăit, când întoarce pe cineva care crede ( pocăit) de la credință.
Astfel el face o faptă neplăcută lui Dumnezeu. El merită o pedeapsă.
Dar el apoi se pocăiește, revine la credință. Dacă revine la credință. fapta lui rea se iartă se șterge.
Cel întors de la credință, nu este vinovat de nimic. El a decis să nu mai creadă, acesta nu este un păcat.
El apoi refuză o revenire la credință. Nici acesta nu este un păcat.
Astfel problema iertării în cazul lui nu se pune, nu are de ce să fie iertat.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

N-am înțeles, poți fi mai clar?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai clar decât atâta nu prea pot.
Ca să înțelegi mai mult, dacă reușești să înțelegi ce spun eu.
O profesiune de credință, adică să crezi, ceea ce crezi, este o opțiune care implică și o decizie personală.
Astfel, să analizăm doar ce cel întors de la credință, credinciosul devenit ateu.
Ce făcea el înainte când credea? Își conducea viața după o doctrină, adică după o învățătură, o teorie despre cum e construită lumea aceasta, cum a apărut lumea, despre existența unei ființe supreme, care conduce tot, îl conduce și pe el. De unde a aflat el asta? Din auzite. Ce face el cu această învățătură? De ce crede el așa? Pentru că cineva cu autoritate i-a spus că acesta este adevărul absolut.
Apoi, cineva, un ateu i-a deschis ochii, și i-a spus că cei ce l-au învățat asta l-au înșelat, fiecare cu motivele lui. Părinții ca să fie el mai cuminte, să nu le creeze probleme, preotul fiindcă avea nevoie de cotizația lui la biserică etc. Ce face el după ce află că realitatea poate fi alta? Se decide să nu mai meargă la biserică și eventual să plece de la părinți, fiindcă l-au învățat greșit. Unde este păcatul lui? E păcat să nu crexi ceva din obligație? E păcat să gândești liber? E păcat să trăiești viața după idealurile și valorile tale și nu ale altora. Eu zic că nu. Astfel, cel ce renunță la o credință care lui i se pare greșită, de ce să fie pedepsit. Poate fi pedepsit din motive politice. Moise a omorât cu oamenii lui într-o noapte câteva mii de conaționali fiindcă nu credeau ca el și fiindcă și-au confecționat niște idoli. Această crimă genocid nu a fost un păcat? Despre asta, că Moise a păcătuit procedând astfel, Biblia tace mâlc.

| anonimg a răspuns:

Vinovatul poate fi iertat de Dumnezeu, dar numai daca s-a pocait.
Dar nimeni sa nu zica: "O sa fac lucrul acela rau si dupa aceea ma voi pocai si scap", pentru ca pocainta nu este asa cum este vazuta din afara. Intotdeauna vor exista consecinte. Dumnezeu poate sa mantuiasca pe oricine, dar nu vom scapa de consecintele lucrurilor rele pe care le-am facut, pentru ca Dumnezeu spune -chiar si celui pocait: "Te voi pedepsi cu dreptate, nu pot sa te las nepedepsit." (Ieremia.30:11; (Ieremia.46:28)
Pocainta ne scapa doar de moartea vesnica. Dumnezeu nu spune: "Hotul s-a pocait si el nu mai trebuie pedepsit."

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Poate Isaiah 1:18-22,Dar tu crezi ca acela a fost,, pocait"? De fapt ce inseamna acest lucru?

| Cyrano a răspuns:

Cine se intoarce la Hristos va fi primit!