| annaaaa a întrebat:

Hei! Cine stie unde pot citi informatii, carti despre ocultism, ritualuri etc. online? Dau funda! ♥♥♥♥♥♥

20 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Eu am o colectie intreaga de astfel de carti. Acum sa nu te gandesti ca ma gasesti noaptea prin cimitire, am citit multe din ele din curiozitate si nu am incercat nimic de acolo deoarece le privesc ca fiind bazaconii. Daca vrei ti le dau atat timp cat promiti sa nu te ranesti incercand ritualuri de acolo.
Online nu stiu sigur unde poti gasi asa ceva dar eu as incepe cu o cautare pe google.

| reihiuke a răspuns:

Cum verifici ca functioneaza? cati ani ai?

| Xpressurself a răspuns:

Sunt o gramada de site-uri si carti de genul. intrebarea este ce anume ai dori tu sa faci? la ce-ti va folosi? in general oamenii care doresc sa-i controleze si manipuleze pe altii ajung sa fie interesati de aceste stiinte. o fac pentru ca nu au curaj sa spuna si sa ceara ce vor cu adevarat din frica. frica de a-i lasa pe altii sa vada cine esti cu adevarat.
daca vei intelege ce inseamna cu adevarat ocultism, ritual atunci nu vei mai avea nevoie sa citesti despre aceasta. ai auzit despre ritualul imperechierii de exemplu, nu-i asa?
un baiat iti zambeste si iti vorbeste frumos. te invita in oras, la o petrecere. ajungeti sa va cunoasteti si in final... este un ritual.
ocultismul vine de la a oculta. a culta inseamna a ascunde adevaratul scop, sens.

http://dexonline.ro/lexem/oculta/38867

putem sa continuam daca revii cu detalii.

| annaaaa explică (pentru Xpressurself):

Vreau sa stiu din nevoia de a cunoaste! Vreau sa stiu totul sa cunosc in ce lume traim, nu sa joc un joc in care eu sunt doar un pion! Ma interesa sa citesc undeva online '' istoria vrajitoeriei in Occident - Collete Arnould " sau ' Cartea interzisa '. Ma intereseaza ocultismul, vrajitoria, spiritismul. chestii pe care nu mi le spune sau povesteste nimeni... Pentru ca unii sunt slabi si le este frica sa cunoasca.

| anonimg a răspuns (pentru Xpressurself):

Chiar nu am stiut ce inseamna 'ocultism' pana acum.
Daca 'ocult' inseamna 'a ascunde', atunci ocultismul ascunde ceva.
Nu degeaba exista o porunca in Biblie: "Sa nu va duceti la cei ce cheama duhurile mortilor, nici la vrajitori: sa nu-i intrebati". (Levitic.19:31) In spatele oamenilor care practica ocultismul se ascunde de fapt vrajmasul nostru si al lui Dumnezeu. Iar atunci cand un om se duce de bunavoie pe taramul celui rau, atunci vrajmasul isi va cere dreptul asupra omului aceluia. Si numai printr-o minune va putea scapa omul de sub puterea celui rau.
De acea annaaaa, staruiesc ca sa nu te duci la astfel de oameni, sau sa practici tu insuti, sau sa asisti la astfel de ritualuri.
"Daca vi se zice insa: "Intrebati pe cei ce cheama mortii si pe cei ce spun viitorul, care soptesc si bolborosesc", raspundeti: "Nu va intreba oare un popor pe Dumnezeul sau? Va intreba el pe cei morti pentru cei vii?" (Isaia.8:19) Sa mergem dar la Dumnezeu. Sa practicam rugaciunea; acesta este un ritual care innobileaza fiinta umana.

"Da, fericirea si indurarea ma vor insoti in toate zilele vietii mele, si voi locui in Casa Domnului pana la sfarsitul zilelor mele." (Psalm.23:6)
"Un lucru cer de la Domnul si-l doresc fierbinte: as vrea sa locuiesc toata viata mea in Casa Domnului, ca sa privesc frumusetea Domnului si sa ma minunez de templul Lui." (Psalm.27:4)
"Ma bucur cand mi se zice "Haidem la Casa Domnului!"" (Psalm.122:1)
Iata dar unde suntem indemnati sa mergem.
Nu stii care este Casa Lui? Sa faci cum am facut si eu: pune-te pe genunchi si roaga-L pe Dumnezeu ca El sa te conduca in Casa Lui.

| annaaaa explică (pentru anonimg):

Ok am inteles ce ai vrut tu sa spui acum, stiu chestiile astea, dar, vreau sa cunosc si ceea ce spun ei. Nu o sa practic asa ceva niciodata. incerc sa ajut oamenii si sa ma ajut si pe mine. nu sa ma distrug si pe mine si pe ei cu asemenea chestii. Vreau doar sa CITESC

| anonimg a răspuns (pentru annaaaa):

Uita-te peste titlurile ambelor volume ale cartii "Minte Caracter şi Personalitate" de aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| Xpressurself a răspuns (pentru annaaaa):

Ideea principala este foarte bine redata in cele doua filme. daca intelegi procesul intelegi tot, nu mai este nevoie de nimic altceva. toate aceste stiinte functioneaza pe acelasi principiu.
in Romania poti invata ce-ti doresti la cursurile de yoga misa, au si un site yogaesoteric.net

cele doua filme sunt aici:

https://www.youtube.com/watch?v=lGvtGXdM1iI

https://www.youtube.com/watch?v=8KCk8NvHn68

daca faci rau cuiva se intoarce inapoi asupra ta pentru ca tot ce porneste de la tine se intoarce la tine. sa luam un exemplu: a face pe cineva sa te iubeasca fara sa vrea si el este un rau facut acelei persoane, o incalcare a liberului sau albitru, a libertatii de a decide singur ce este bine si ce este rau. asadar daca iti doresti un iubit trebuie sa iti definitivezi calitatile pe care vrei tu sa le aiba insa nu si sa impui unei persoane sa fie a ta ci sa iti doresti sa intalnesti o astfel de persoana iar daca totusi iti doresti pe cineva cred ca cel mai bine este sa-i zambesti sincer si sa-l lasi sa decida daca te place sau nu. inainte sa te apuci de astfel de treburi citeste decalogul

https://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci

sau codul moral si etic al sistemului yoga

http://www.rufon.org/forum/diverse-14/yama-si-nyama/

| Xpressurself a răspuns (pentru anonimg):

Ocultismul ascunde o stiinta, stiinta sau arta interioara de a comunica cu tine insuti si cu natura inconjuratoare.
binenteles ca fara a te cunoaste pe tine si fara a fi centrat in propria ta fiinta nu ajungi departe.
acum daca te rogi la un sfant sau pur si simplu traiesti o stare de comuniune cu un sfant care este trecut in cealalta lume nu este un pacat. sa ne gandim de exemplu la arhanghelul mihail. ar fi eronat sa spui ca este un pacat sa te rogi la el. chiar multe biserici pastreaza osemintele celor desavarsiti, ale sfintilor lor.
binenteles ca a te raporta la spiritul cuiva care nu a atins desavarsirea nu iti va aduce ceva bun. de aceea trebuie sa nu se practice spiritismul pentru ca nu stii cu ce vei avea de-a face.
deci biserica tine oamenii departe de stiintele acestea pentru ai proteja, insa totusi cu cei sfinti si care au ajuns la Dumnezeu se poate comunica. a te ruga cuiva inseamna printre altele a comunica.

| drutzix a răspuns (pentru Xpressurself):

Eu zic sa o iei mai usor cu analizele domnule Freud laughing. Eu am citit destul de mult despre chestiile astea si nu sunt deloc asa cum ai zis tu. Am citit despre 'artele oculte' (hai sa nu jignim stiinta zicand ca sunt egale) din pura curiozitate, nu am avut nici un fel de motiv ulterior.

| anonimg a răspuns (pentru Xpressurself):

Biblia interzice inchinarea la sfinti, la ingeri. Cat despre Arhanghelul Mihail Scriptura spune ca se refera la persoana Domnului Isus. Mi-ca-el -care se traduce "cine este ca El?" (ca Domnul Isus.) Inchinarea o putem aduce doar Sfintei Treimi.

| Xpressurself a răspuns (pentru anonimg):

Eu te las in pace. numai bine

| Xpressurself a răspuns (pentru drutzix):

In primul rand esti cinic, nu-ti permit si in al doilea ai clarificat totul pentru mine. cinci randuri si nici tu nu stii ce ai vrut sa zici. dar te-ai bagat in seama. e...macar atat.

| drutzix a răspuns (pentru Xpressurself):

Nu-mi permiti? laughing Ce anume nu ai inteles din ce am zis?

| milan9 a răspuns (pentru Xpressurself):

Biblia nu interzice CINSTIREA sfintilor.
Este un lucru esenţial faptul că in Biserica sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "inchinare" (nu divinizare, acordata numai lui Dumnezeu)!

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât
o confuzie cauzată de polisemia termenului, confuzie explicată prin faptul că acest termen provine din latinescul
lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| Scarbo a răspuns:

Daca vrei putem vorbi in privat despre astfel de chestii, si eu am studiat si practicat la randul meu, tot din dorinta de a cunoaste mai multe despre aceasta lume.

| Zacase a răspuns:

Flacaraneagra.ro