| Marie18 a întrebat:

Hei TPU voi credeti in Dumnezeu si in viata de dincolo?
Eu sunt atee si nu cred, dar m-ar ajuta raspunsuriile voastre

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Si eu sunt ateu, si nu cred in Dumnezeu, uau, asta a rimat laughing. Un sfat : Nu lua in seama comentariile rautacioase, pe care le-ai primit, si pe care o sa le primesti in continuare. Mai ales comentariile de la VladimirConstantin, este un indoctrinat nenorocit, care cica iubeste tot si pe toti, dar se ia de oricine nu e de acord cu el, ce mai crestin.

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Si-atunci ce cauti la unul pentru toti? mai solitarule? Catz daici ca nu ai nevoie de noi te descurci sangur!

| RAY a răspuns:

Nu,nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marie18):

Taci fa marie, ca esti atee toata ziua, sa poate sa-ti retractezi cuvintili precum mata ghearili? Nu tu spusasi ca esti atee deci rebela prin escelenta si mari probleme cu autoritatea parentala, crestina si cu cfonducerea superioara din ceruri? pai si fasi bre? o scalzi in doua ape? ia zi macar stii ce insamna numele tau maria si de unde vine relijios vorghind? hai ca nu stii?

| Marie18 explică (pentru anonim_4396):

1 la mana numele meu e doar un nume si nu a priveste ce inseamna in Limba crestina si in Limba "lui dumnezeu"
2 la mana pe mine nu ma cheama Marie dar sunt noua pe TPU si persoana care mi-a spus sa imi fac cont pe TPU mi-a spus sa nu imi pun numele meu ca cine stie cati dintre prieteni mai au si sa nu dau de ei si mi-am pus un nume care mi-a venit prin minte happy
si scuze ca te intreb esti moldovean?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marie18):

Apai eu moldovean is fa marie,da nu inteleg,aia daca ti-s preteni,de ce trebuie sa ti ascunzi di ei bre? numili ti l-ai schimbat, poza e de pokemon, numaratoarea nu-i matematica, fiindca acolo vine 1, 2, 3... ori tu incepi cu,unu la mana,doi la mana,trii la mana cii aia? Marie,iti doresc bine-ai venit,pe site, ca atee, ai mai multe rubrici si de religie doar una cu care nici nu pre ai treaba, tu atee fiind, in rest sanatate si sa cresti mare.aici poti fi ce vrei,fiindca in timp se schimba omul ca multe mai afla,uite de pilda eu; ma facura crestin la doua luni,bineinteles ca am protestat, am tipat, am plans, da nu prea interesat, apoi pe la 14-18 ani eram ateu cu acte in regula preaslaveam stiinta si marile cuceriri ale spatiului, apoi de la 20 pana acusica,sant crestin ortodox,din convingere,si am dedus ca botezul cand eram mic a fost bun si ma cheama maricel,de la Maria,ce vine de la numele MARA,ce insamna amaraciune, referitor fiind la chinul fecioarei, cand si-a vazut fiul rastignit pe cruce, dar si, fericita intre femei deoarece ea a fost inceputul mantuirii noastre.da tu di cari esti? dea noastra? ori dea lor? adica moldovanca? ori alta etnie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ala mi-a dat adresa lui de mail sa vorbim laughing))

| Divy a răspuns:

Pricina necredinței tale se trage de la părinți, bunici când unii din ei fie s-au lepădat fie s-au dedat celui rău, vrăjitoriei și altor lucruri necuvioase.
Eu sper ca viața să o ai demnă astfel ca Domnul Iisus Hristos să te întoarcă la credința adevărată.
"Să se întoarcă păcătoşii în iad; toate neamurile care uită pe Dumnezeu." (Ps. 9)
Kyrie eleison!

| danay72 a răspuns:

Dupa ce omul moare, nu mai stie nimic si nu mai merge in alt loc, decat in pamant.Acesta este punctul de vedere al Bibliei.Eu gandesc la fel.Eclesiastul9:5,6,10

| sublime89 a răspuns:

De ce cand vine vorba de D-zeu tot timpul trebuie sa "credem"? De ce nu putem sti daca exista sau nu cu certitudine? Pentru ca nu exista dovezi care sa-i sustina existenta. Si atunci, in lipsa oricaror dovezi, nu putem decat sa "credem". Acolo unde sunt dovezi nu ai nevoie de credinta. N-o sa auzi pe nimeni sa-ti spuna ca el "crede" ca Pamantul exista. Iti va spune ce "stie" ca Pamantul exista, pentru ca locuim pe el.
Sa zicem ca eu cred ca un balaur gigantic a creat Universul. Cum mi-ai putea tu dovedi ca ma insel? N-ai putea. Din acelasi motiv nu putem dovedi nici ca D-zeu exista. Cautam ceva ce pur si simplu nu e acolo.