| dragos38 a întrebat:

Hello,am o intrebare
Daca fondatorul religiei crestine(asa se zice ca I.H. este fondatorul religiei crestine)a spus clar preotilor sa nu-si adune bogatii pe pamant ci in ceruri, de ce B.O.R.-ul slujitorii domnului I.H. incalca aceasta porunca?
si inca o nelamurire, eu am citit intr-o carte despre istoria religilor in care se zice ca religia crestina a aparut doar in a
2 jumatate a sec.I desprinzandu-se din sanul religiei iudaice, deci dupa ce I.H. a murit.Atunci cum putea I.H. sa fie fondatorul religiei crestine,daca, aceasta secta a aparut doar in a doua jumatate a sec.1? cine minte izvoarele istorice sau Biblia?

49 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul e simplu. Religia crestina desii are acelasi nume clar deviaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia crestina a fost oficializata in Edictul din 313 de catre Constantin. Atunci a fost cand monstruozitatea s-a nascut. Nu a fost aprinsa religia lui Hristos ci a fost creata o religie care urma sa aduca masacre de-alungul istoriei. Putem zice ca imparatul Constantin cel mare este fondatorul. Acesta a fondat-o cu un rol. I-a dat crucii un rol. Vroia sa il ajute in razboi. Purta insemnele crestinatatii in lupte..Aceasta era noua semnificatie a crestinismului. Mai incolo acest monstru isi ucide sotia si fiul. In zilele noastre este venerat ca mare sfant. Totusi el este si a fost un monstru al istoriei noastre. Marele sfant ucigas!

| costis a răspuns:

Asa cum stii Hristos a fost rastignit la 33 de ani, nu a avut cand sa mai fondeze o religie. Doar a lasat un mesaj apostolilor, si apoi le-a trimis Duhul Sfant.

Numele de crestin a fost consacrat in comunitatea din Antiohia, dar primii practicanti au fost in Ierusalim.

| Denly a răspuns:

Minte cel pe care nu il crezi tu!

| milan9 a răspuns:

Biserica a fost intemeiata de nimeni altcineva decat de catre Mantuitorul Hristos:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU GRESEALA, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Daca tu nu intelegi eu nu te vad prea credincios, Dumnezeu exista

| LibertateDeGandire a răspuns:

Bune intrebari! DE CE? gloata nu-si pun asemenea intrebari ...de FRICA! cu frica turma se poate stapanii lejer si fara bataie de cap! https://www.youtube.com/watch?v=fNLZh7niL84

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Eu nu am intrebat daca, dumnezeu exista sau nu exista, eu am intrebat de ce popii nu respecta porunca lui I.H. si de ce se zice ca fondatorul religie crestine este I.H. cand pe timpul lui nu exista nici un popor crestin, doar secte iudaice.conform izvoarelor istorice crestinismul a aparut doar in a 2 jumatate a sec. i o secta crestina desprinsa din iudaism.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Si atunci te intreb si eu, de unde stii ca dumnezeu exista? ca asa spune biblia?

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

In biblie e vorba despre un zeu cu insusiri umane, in nici un caz despre divinitate.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Dupa cum am mai spus, din Biblie stiu scrie clar, Biblia este cuvantul lui asa spune El de acolo inveti tu cum sa faci curatenie

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Bine,citesti-o tu si pentru mine si dupa ce ai terminat-o sa -mi explici si mie ce ai inteles, ciao.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Eu am citit-o si am inteles ce vrei sa iti explic din ea?

| danay72 a răspuns:

Azi crestinatea nu respecta ce zice Isus, apoi le place luxul si chiar si Dunnezeu vorbeste ca asa sunt. Apocalipsa18:7,8

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

laughing)) pai daca ai inteles-o, atunci explica-mi, prea-cuviosule, cum a rezistat I.H. in pustiu(desert) timp de 40 de zile, cand se stie ca nici un organism nu rezista fara apa mai mult de 3 zile, nici cel mai puternic om nu rezista timp de 40 de zile, fie ei si yoghini, e.t.c. sa nu ma iei cu minune d-zeiasaca, ca nu tine.

| dragos38 explică (pentru dragos38):

Eu am sa-ti pun doar 10 intrebari in functie de asta am sa-ti dau si nota laughing)))))

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Vad ca nu esti instare sa-mi raspunzi la prima, inseamna ca nu ai citit nimic.

| dragos38 explică (pentru danay72):

Auzi mai dana(y72)eu nu m-am referit la crestinatate, e clar ca citesti degeba si tot nu intelegi, ma erfeream la popi care sunt slujitorii lui I.H.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Mariani_Roberto se pare ca ti-e frica de note, asa-i, cred ca ai numai 4 pe la scoala, dar la intrebarile astea pe care ti le-as fi pus nici macar 4 nu ai fi luat, nota 1 da, si asta din oficiu laughing)) fariseule.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

A fost Duhul lui Dumnezeu, si a intarit corpul nu te-ai gandit?

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

E,cam tarziu cu raspunsul,ai stat mult pana te-ai gandit,ti-ai stors bine creierii, ma asteptam la un astfel de raspuns, pentru ca altul nu exista, am zis totusi daca se poate fara basme, pentru ca I.H. a fost dus in pustie chiar de duh, sa fie ispitit de diavol, adica sa-i puna la incercare credinta propiului fiu a lui d-zeu, cata tampenie.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Auzi daca vrei sa stii m-a inselat si pe mine fara sa imi dau seama cu toate ca mam rugat Diavolu inseala si prin rugaciune daca nai stiut

| dragos38 explică (pentru dragos38):

2.Stiintele au demonstrat ca zona nostra de univers are 13 miliarde de ani vechime, soarele 4 miliarde de ani, iar pamantul 4, 4 miliarde de ani, iar biblia inspirata divin ne spune ca facerea lumii,(universul)a avut loc in anul 3760(i.e.n.)deci divnitatea a vrut sa ne minta.
3. poti sa-mi explici cum din 2 persoane Adam si Eva au rezultat 3 rase diferite, sunt sigur ca nici cel mai tare genetician nu-si poate explica.laughing))
4.Conform evangheliei dupa Matei, Fecioara Maria a avut 7 copii, Isus,Iacob,Iosif, Iuda, Simon, Melha si Esa.iar la conciliul de la Efes a fost declarata fecioara, o femeie care a nascut 7 prunci poate fi fecioara?laughing)))))))
5. Expica-mi cum a fost posibil ca dumnezeu sa asculte de un salbatic ca Iosua, si sa opreasca soarele in mijlocul cerului, oare soarele se invarte in jurul pamantului sau invers?laughing))
6. Expica-mi ce fel de divinitate este aceasta care omoara mii de evrei, pentru ca se distrau pe langa un vitel de aur, era cumva invidios incat s-a maniat asa de tare si ia omorat? hm.
7. Expica-mi prea cuviosule de fapt, prea inteleptule cum poate sa vb un sarpe laughing))
8. O cheste care nu am observat-o numai eu, ci si altii, De ce I.H.se naste la o data exacta (25 dec.)ziua soarelui, hm.dar invie la date diferite de la an la an.I.H. se naste la date diferite pentru fiecare ramura crestina?
8. Spune-mi daca V.T. sau N.T. face vreo referire la cultul moastelor adica oasele unor morti.
9.Adorarea icoanelor si statulor de sfinti este in contradictie cu una din cele 10 porunci, si atunci explica-mi de ce este totusi este practicata si promovata de popii, sau nu inteleg eu bine(incurcate sunt caile domnului)
10. Dumnezu a facut femeia din coasta lui Adam? nici nu vreau sa ma gandesc prin ce dureri o fi trecut bietul Adam, in timp ce dormea probabil laughing)))) daca i-mi explici toate aceste incurcaturi eu as propune sa te puna pe tine patriarh,laughing)0

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Uite iti pun o intrebare mai usoara, sa vad poate la asta i-mi dau un raspuns logic.''La inceput a fost cuvantul si cuvantul era la dumnezeu, si cuvantul trup s-a facut. Sa iei si tu macar nota 2 nu chiar 1 si ala din oficiu.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Vezi tu nu intelegi cunoastere binelui si a raului si de asta esti in cursa vrajmasului fara sa iti dai seama prietene.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Esti penibil laughing)) eram sigur ca nu esti instare sa-mi raspunzi la intrebari, macar la ultima raspunde-mi, daca vrei sa-ti dau punctul din oficiu laughing)). ai citit degeaba, stii cum se zice multi vad putin pricep.esti un fariseu, iar vrajmasul ala de care vb, esti chiar tu.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Te citez ''Eu am citit-o si am inteles, ce vrei sa iti explic din ea?
e uite daca ai inteles-o eu ti-am pus niste intrebari,care nu le pricep dar vad ca nu esti instare nici tu,sa-ti le explici,concluzia, ai citit biblia degeaba, esti ca babele alea care se duc la biserica, dar cand la intrebi ce semnifica craciunul, ridica din umeri si habar nu au.laughing))))))))))) asa esti si tu.laughing)))))))

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

1. Eu te intreb cand am vedenie e lucrul necuratului sau a lui Dumnezeu?
2. Tu care esti necuratit gasesti lucrurile necurate din biblie
3. Nu am sa iti explic nimic nu sunt obligat, nu mai platit ca sa iti explic, eu am sa explic doar la cei curati si nu la cei necurati ca tine si ca mine
4. Dupa ce te vei spovedi in Biserica atunci vei avea dreptu sa stii ca orce lucru necurat nu merge la domnu.
5. Lucrurile care nu le pricepi tu sunt necurate ca tine si de asta nai intelegere, daca vrei sa ma intelegi.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

1.Pai daca te vei duce la un psihiatru o sa-ti zica daca vedenia(halucinatia)este de la necuratul sau dumnezu, dupa mine cei care au vedenii sunt primele semne ca au luat-o razna laughing)
2.Lucruri necurate in Biblie laughing)) pai biblia a fost scrisa de niste persoane sub inspiratia divina sau a necuratului? laughing))
3.Pai tu mi-ai spus ca ai citit biblia si ai inteles-o perfect, si pot sa te intrebare orice, deci te-am intrebat, si, ai batut campii, habar nu ai ce ai citit.
4.Sa ma spovedesc la obsedatii sexuali,sti prin zona mea pe unde stau o tipa s-a dus sa se spovedeasca la un popa si,ca sa vezi minune popa ala i-a facut avansuri, bine inteles ca s-a aflat si a fost dat afara, si tu i-mi zici sa ma duc sa ma spovedesc la popi, care sunt mai necurati ca mine, habar nu ai pe ce lume traiesti.
5. Uite iti repet intrebarea care eu am priceput-o si daca ai avea si tu minime cunostinte de astronomie o vei pricepe si tu.
''LA inceput a fost cuvantul, si cuvantul era la dumnezeu, si cuvantul trup s-a facut. Daca i-mi raspunzi la intrebarea aceata de spre ce este in acea expresie, meriti sa fi Patriarh, deci repet ''la inceput a fost cuvantul si cuvantul a s-a transformat in trup,, ce au vrut sa zica persoanele(inspirate divin) care au scris acest mesaj in biblie.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Nu am nevoie sa merg la psihiatru, tu nu sti cauza din ce a fost vedenia ca nu am spus-o, si am repetata de3 ori chestia sa vad, vad bine sau nu sa fiu sigur ca e halucinatie sau nu, si daca o repet a 4 oara ese si a 4 oara si a 5 si a 6, 2 tu gasesti lucruri necurate, tu spui ca nu-s bune, 3 o inteleg perfect tie ciuda ca tu, si nu ams fac asta mai ales tie, 4 Du-te in Maramures si te spovedeste la o manastire ca nu toti sunt obsedati sexuali, E foarte simpla dar daca tu nu ai cunoasterea eu nu am ce sa iti fac. LA inceput a fost cuvantul, si cuvantul era la Dumnezeu, si cuvantul trup s-a facut Dupa ce te spovedesti vei afla singur