| dragos38 a întrebat:

Hello,am o intrebare
Daca fondatorul religiei crestine(asa se zice ca I.H. este fondatorul religiei crestine)a spus clar preotilor sa nu-si adune bogatii pe pamant ci in ceruri, de ce B.O.R.-ul slujitorii domnului I.H. incalca aceasta porunca?
si inca o nelamurire, eu am citit intr-o carte despre istoria religilor in care se zice ca religia crestina a aparut doar in a
2 jumatate a sec.I desprinzandu-se din sanul religiei iudaice, deci dupa ce I.H. a murit.Atunci cum putea I.H. sa fie fondatorul religiei crestine,daca, aceasta secta a aparut doar in a doua jumatate a sec.1? cine minte izvoarele istorice sau Biblia?

49 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Asa cum stii Hristos a fost rastignit la 33 de ani, nu a avut cand sa mai fondeze o religie. Doar a lasat un mesaj apostolilor, si apoi le-a trimis Duhul Sfant.

Numele de crestin a fost consacrat in comunitatea din Antiohia, dar primii practicanti au fost in Ierusalim.

| danay72 a răspuns:

Azi crestinatea nu respecta ce zice Isus, apoi le place luxul si chiar si Dunnezeu vorbeste ca asa sunt. Apocalipsa18:7,8

| dragos38 explică (pentru danay72):

Auzi mai dana(y72)eu nu m-am referit la crestinatate, e clar ca citesti degeba si tot nu intelegi, ma erfeream la popi care sunt slujitorii lui I.H.

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Popii fac parte din crestinatate, nu din adevaratul crestinism si nu au nici o treaba in a respecta ce zice Isus, modelul lor nu e Cristos.

| milan9 a răspuns:

Biserica a fost intemeiata de nimeni altcineva decat de catre Mantuitorul Hristos:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU GRESEALA, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns:

Referitor la lipsa de cunoastere a lui @danay se pot spune multe. Cuvintele Scripturii insa sunt cele mai lamuritoare.

- Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi)

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul e simplu. Religia crestina desii are acelasi nume clar deviaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia crestina a fost oficializata in Edictul din 313 de catre Constantin. Atunci a fost cand monstruozitatea s-a nascut. Nu a fost aprinsa religia lui Hristos ci a fost creata o religie care urma sa aduca masacre de-alungul istoriei. Putem zice ca imparatul Constantin cel mare este fondatorul. Acesta a fondat-o cu un rol. I-a dat crucii un rol. Vroia sa il ajute in razboi. Purta insemnele crestinatatii in lupte..Aceasta era noua semnificatie a crestinismului. Mai incolo acest monstru isi ucide sotia si fiul. In zilele noastre este venerat ca mare sfant. Totusi el este si a fost un monstru al istoriei noastre. Marele sfant ucigas!

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Daca tu nu intelegi eu nu te vad prea credincios, Dumnezeu exista

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Eu nu am intrebat daca, dumnezeu exista sau nu exista, eu am intrebat de ce popii nu respecta porunca lui I.H. si de ce se zice ca fondatorul religie crestine este I.H. cand pe timpul lui nu exista nici un popor crestin, doar secte iudaice.conform izvoarelor istorice crestinismul a aparut doar in a 2 jumatate a sec. i o secta crestina desprinsa din iudaism.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Si atunci te intreb si eu, de unde stii ca dumnezeu exista? ca asa spune biblia?

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

In biblie e vorba despre un zeu cu insusiri umane, in nici un caz despre divinitate.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Dupa cum am mai spus, din Biblie stiu scrie clar, Biblia este cuvantul lui asa spune El de acolo inveti tu cum sa faci curatenie

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Bine,citesti-o tu si pentru mine si dupa ce ai terminat-o sa -mi explici si mie ce ai inteles, ciao.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Eu am citit-o si am inteles ce vrei sa iti explic din ea?

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

laughing)) pai daca ai inteles-o, atunci explica-mi, prea-cuviosule, cum a rezistat I.H. in pustiu(desert) timp de 40 de zile, cand se stie ca nici un organism nu rezista fara apa mai mult de 3 zile, nici cel mai puternic om nu rezista timp de 40 de zile, fie ei si yoghini, e.t.c. sa nu ma iei cu minune d-zeiasaca, ca nu tine.

| dragos38 explică (pentru dragos38):

Eu am sa-ti pun doar 10 intrebari in functie de asta am sa-ti dau si nota laughing)))))

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Vad ca nu esti instare sa-mi raspunzi la prima, inseamna ca nu ai citit nimic.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Mariani_Roberto se pare ca ti-e frica de note, asa-i, cred ca ai numai 4 pe la scoala, dar la intrebarile astea pe care ti le-as fi pus nici macar 4 nu ai fi luat, nota 1 da, si asta din oficiu laughing)) fariseule.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

A fost Duhul lui Dumnezeu, si a intarit corpul nu te-ai gandit?

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

E,cam tarziu cu raspunsul,ai stat mult pana te-ai gandit,ti-ai stors bine creierii, ma asteptam la un astfel de raspuns, pentru ca altul nu exista, am zis totusi daca se poate fara basme, pentru ca I.H. a fost dus in pustie chiar de duh, sa fie ispitit de diavol, adica sa-i puna la incercare credinta propiului fiu a lui d-zeu, cata tampenie.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Auzi daca vrei sa stii m-a inselat si pe mine fara sa imi dau seama cu toate ca mam rugat Diavolu inseala si prin rugaciune daca nai stiut

| dragos38 explică (pentru dragos38):

2.Stiintele au demonstrat ca zona nostra de univers are 13 miliarde de ani vechime, soarele 4 miliarde de ani, iar pamantul 4, 4 miliarde de ani, iar biblia inspirata divin ne spune ca facerea lumii,(universul)a avut loc in anul 3760(i.e.n.)deci divnitatea a vrut sa ne minta.
3. poti sa-mi explici cum din 2 persoane Adam si Eva au rezultat 3 rase diferite, sunt sigur ca nici cel mai tare genetician nu-si poate explica.laughing))
4.Conform evangheliei dupa Matei, Fecioara Maria a avut 7 copii, Isus,Iacob,Iosif, Iuda, Simon, Melha si Esa.iar la conciliul de la Efes a fost declarata fecioara, o femeie care a nascut 7 prunci poate fi fecioara?laughing)))))))
5. Expica-mi cum a fost posibil ca dumnezeu sa asculte de un salbatic ca Iosua, si sa opreasca soarele in mijlocul cerului, oare soarele se invarte in jurul pamantului sau invers?laughing))
6. Expica-mi ce fel de divinitate este aceasta care omoara mii de evrei, pentru ca se distrau pe langa un vitel de aur, era cumva invidios incat s-a maniat asa de tare si ia omorat? hm.
7. Expica-mi prea cuviosule de fapt, prea inteleptule cum poate sa vb un sarpe laughing))
8. O cheste care nu am observat-o numai eu, ci si altii, De ce I.H.se naste la o data exacta (25 dec.)ziua soarelui, hm.dar invie la date diferite de la an la an.I.H. se naste la date diferite pentru fiecare ramura crestina?
8. Spune-mi daca V.T. sau N.T. face vreo referire la cultul moastelor adica oasele unor morti.
9.Adorarea icoanelor si statulor de sfinti este in contradictie cu una din cele 10 porunci, si atunci explica-mi de ce este totusi este practicata si promovata de popii, sau nu inteleg eu bine(incurcate sunt caile domnului)
10. Dumnezu a facut femeia din coasta lui Adam? nici nu vreau sa ma gandesc prin ce dureri o fi trecut bietul Adam, in timp ce dormea probabil laughing)))) daca i-mi explici toate aceste incurcaturi eu as propune sa te puna pe tine patriarh,laughing)0

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Uite iti pun o intrebare mai usoara, sa vad poate la asta i-mi dau un raspuns logic.''La inceput a fost cuvantul si cuvantul era la dumnezeu, si cuvantul trup s-a facut. Sa iei si tu macar nota 2 nu chiar 1 si ala din oficiu.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Vezi tu nu intelegi cunoastere binelui si a raului si de asta esti in cursa vrajmasului fara sa iti dai seama prietene.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Esti penibil laughing)) eram sigur ca nu esti instare sa-mi raspunzi la intrebari, macar la ultima raspunde-mi, daca vrei sa-ti dau punctul din oficiu laughing)). ai citit degeaba, stii cum se zice multi vad putin pricep.esti un fariseu, iar vrajmasul ala de care vb, esti chiar tu.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Te citez ''Eu am citit-o si am inteles, ce vrei sa iti explic din ea?
e uite daca ai inteles-o eu ti-am pus niste intrebari,care nu le pricep dar vad ca nu esti instare nici tu,sa-ti le explici,concluzia, ai citit biblia degeaba, esti ca babele alea care se duc la biserica, dar cand la intrebi ce semnifica craciunul, ridica din umeri si habar nu au.laughing))))))))))) asa esti si tu.laughing)))))))

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

1. Eu te intreb cand am vedenie e lucrul necuratului sau a lui Dumnezeu?
2. Tu care esti necuratit gasesti lucrurile necurate din biblie
3. Nu am sa iti explic nimic nu sunt obligat, nu mai platit ca sa iti explic, eu am sa explic doar la cei curati si nu la cei necurati ca tine si ca mine
4. Dupa ce te vei spovedi in Biserica atunci vei avea dreptu sa stii ca orce lucru necurat nu merge la domnu.
5. Lucrurile care nu le pricepi tu sunt necurate ca tine si de asta nai intelegere, daca vrei sa ma intelegi.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

1.Pai daca te vei duce la un psihiatru o sa-ti zica daca vedenia(halucinatia)este de la necuratul sau dumnezu, dupa mine cei care au vedenii sunt primele semne ca au luat-o razna laughing)
2.Lucruri necurate in Biblie laughing)) pai biblia a fost scrisa de niste persoane sub inspiratia divina sau a necuratului? laughing))
3.Pai tu mi-ai spus ca ai citit biblia si ai inteles-o perfect, si pot sa te intrebare orice, deci te-am intrebat, si, ai batut campii, habar nu ai ce ai citit.
4.Sa ma spovedesc la obsedatii sexuali,sti prin zona mea pe unde stau o tipa s-a dus sa se spovedeasca la un popa si,ca sa vezi minune popa ala i-a facut avansuri, bine inteles ca s-a aflat si a fost dat afara, si tu i-mi zici sa ma duc sa ma spovedesc la popi, care sunt mai necurati ca mine, habar nu ai pe ce lume traiesti.
5. Uite iti repet intrebarea care eu am priceput-o si daca ai avea si tu minime cunostinte de astronomie o vei pricepe si tu.
''LA inceput a fost cuvantul, si cuvantul era la dumnezeu, si cuvantul trup s-a facut. Daca i-mi raspunzi la intrebarea aceata de spre ce este in acea expresie, meriti sa fi Patriarh, deci repet ''la inceput a fost cuvantul si cuvantul a s-a transformat in trup,, ce au vrut sa zica persoanele(inspirate divin) care au scris acest mesaj in biblie.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Nu am nevoie sa merg la psihiatru, tu nu sti cauza din ce a fost vedenia ca nu am spus-o, si am repetata de3 ori chestia sa vad, vad bine sau nu sa fiu sigur ca e halucinatie sau nu, si daca o repet a 4 oara ese si a 4 oara si a 5 si a 6, 2 tu gasesti lucruri necurate, tu spui ca nu-s bune, 3 o inteleg perfect tie ciuda ca tu, si nu ams fac asta mai ales tie, 4 Du-te in Maramures si te spovedeste la o manastire ca nu toti sunt obsedati sexuali, E foarte simpla dar daca tu nu ai cunoasterea eu nu am ce sa iti fac. LA inceput a fost cuvantul, si cuvantul era la Dumnezeu, si cuvantul trup s-a facut Dupa ce te spovedesti vei afla singur

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Eu totusi iti zic spre binele tau,du-te la un psi,esti amuzant, de ce sa-mi fie ciuda? ca nu ai priceput nimic din ce ai citit, asta denota ca nu-ti folosesti mintea cand citesti biblia, iti spun eu ca habar n-ai, nu sint nevoia sa ma spovedesc nimanui.Se vede ca citesti si nu intelegi cuvintele.Eu am priceput expresia si fara sa ma spovedesc, am aflat despre ce este vb, citind o carte de astronomie.Problema e la tine,desi ai citit si recitit biblia tot degeaba,asadar astept sa vad daca intr-adevar pricepi ceva din Expresia ''La inceput a fost cuvantul, si cuvantul s-a transformat in trup,, hai uimeste-ma prea inteleptule, daca nu este clar ca esti bata, esti ca un copil care vrea sa invete geometria, dar nu intelege cuvintele.astept

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Pai daca o mai repet de 2 ori de 2 ori se intampla sau de 5 de 5 se intampla, de ce sa ma duc la psihiatru cand stiu ca e de la Divinul asta necurat? n-am spus ca tie ciuda, Si nu am voie sa spun, nu de alta da pot sa imi pierd eu cunoaserea...

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Nu mai bate campii, si astept sa raspunzi la intrebarea care ti-am pus-o, daca tot zici ca ai priceput perfect biblia.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Stii care este concluzia,esti un fariseu.te dai drept credincios,de fapt esti un fariseu,
Cum zicea Galileo Galilei in scrisoarea adresata unui prelat
In scriptura multe propozitii care,luate in sensul literal al cuvintelor, par adevarate, dar sunt scrise astfel pentru.a se potrivi cu putina pricepere a plebei(din care faci si tu parte)de aceea este necesar ca, pentru cei putin la numar care sunt separati de plebe, adica cei care gandesc, sa dati la iveala adevaratele sensuri ale textelor.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Auzi omule sunt ortodox, da ce sa iti luminez eu mintea cand ai puteo face singur? mi-ai dat tu mie ceva ca sa iti explic ce inseamna? si eu stat 3 luni ca sa aflu adevaru, si tu ma cunosti pe mine ce sunt eu, tu acuma iti imgainezi ca sunt fariseu da sunt fariseu e sigur mai vazut fata in fata? Ma dau credincios de unde sti tu ca ma dau credincios? pentru nestiinta ta ai cunoscut necunoscutul?

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

laughing) ha,ha,ha, eu stiu rapunsul,l-am aflat si fara sa ma spovedesc, ti-am dat fraza daca tu zici ca ai citit biblia si ai priceput-o,ceea ce, eu nu am facut, nu am citit-o, si nici nu ma intereseaza cartea aceasta plina de basme, daca tu mi-ai spus ca ai citit-o si ai priceput-o, invitandu-ma sa te intreb orice din ea, eu ti-am pus vreo 10 intreari sa ma lamuresti laughing)) si ca sa nu ramai cu nota 0 ti-am mai pus o intrebare La inceput a fost cuvantul, si cuvantul a fost la d-zeu,iar cuvantul s-a transformat in trup''nu ai fost in stare sa i-mi raspunzi nici la asta,deci sa nu mai zici ca esti priceput intrale bibliei,ca nu esti,daca erai, ma faceai din prima,mi-ai fi scos in evidenta contradictiile, omuciderile,fratriciderea,proncuciderea,si alte tampenii care sunt puse pe seama lui dumnezeu,de aici ti-ai fi dat seama ca in biblie nu este vb de nici o divinitate, ci este vb de un zeu.dar degeaba,ti-am zis tu citesti degeaba biblia,caci si asa nu pricepi nimic,sigur nu-ti dai seama unde sunt contradictiile in biblie,nici omuciderea,nici fratriciderea nici proncucidrea, macar stii ce inseamna astea,ma indoiesc,sau de Iosua daca ai fi citit biblia mi-ai spus clar ca Iosua habar nu are de miscarea planetelor cand la rugat pe yahwe sa opreasca soarele,dar nici tu nu ti-ai dat seama cand ti-am pus intrebarea, si ai inceput sa bati campii, cu necuratul ca pun intrebari necurate laughing) esti penibil, si apropo ca, sa i-mi raspunzi la ultima intrebare aceea cu ''La inceput a fost cuvantul, si cuvantul s-a transformat in trup'' trebuie sa citesti putin astronomia pt.ati da seama cam despre ce este vb in expresia aceea,dar ma indoiesc ca iti vei da seama chiar daca vei citi si putin dintr-o carte de astronomie,caci tu nu
poti sa identifici minciunile,contradictiile sau fratriciderile din biblie,tu spui ca biblia este in perfecta armonie, ca de fapt omul nu intelege pentru ca este necurat, si bati campii la greu, si daca esti ortodox, ce-i cu asta, si eu sunt, dar nu dau 2 bani pe biblie, stii macar cate crime a comis ortodoxia? i cunosti tu pe popii astia care se dau drept credinciosi, stii tu ce fac ei, zi.de zi.habr nu ai dar te duci cu mare incredere la ei.ha,ha,ha. si nici macar nu-i cunosti, habar nu ai cati bani invart astia.De unde stiu eu ca te dai credincios? pai tu mi-ai spus, ca d-zeu exista, si ca de fapt eu nu inteleg, deci sunt un necredincios. ha.ha,ha. si cand te-am intrebat de unde stii tu ca,exista d-zeu,mi-ai dat exemplu biblia,ceea mai confuza carte,plina de prostii,si de incitare la violenta,de unde ai tras concluzia ca in biiblie este vb de divinitate,habar nu am. Daca nu ar fi existat biblia mai credeia in ceva divin? astept totusi raspunsul la ultima intrebare,degeaba o sa citesti pasajul acela caci,nu o sa-ti dai seama,trebuie sa citesti putin din Astronomia
in legatura cu fariseismul,pai de obicei cei care merg la biserica,si spun ca citesc biblia, sunt niste mincinosi, prefacuti, eu nu merg la biserica caci nu vad nimic in ea, decat o cladire din caramizi.Eu nu stiu daca exista Dumnezeu.Om vedea dupa ce om putrezi, daca mai exisa viata sau nu, si daca exista ceva in nici un caz, nu este vb de zeul biblic YHWEH.Ramai cu halucinatiile tale.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Omule tu nu intelegi o chestie, nu pot sa iti spun ca ma tem ca ma bate bunu Dumnezeu, si de asta nu iti raspund la aceasta intrebare (La inceput a fost cuvantul, si cuvantul s-a transformat in trup), Daca spun asta ma tem ca o sa imi pierd cunoasterea care am invatat-o, si plus pe Internet aici. Cauta ca esti pe aproape, nu pot sa iti explic, nu am voie tu intelegi, de ce nu face preotu asta, sau calugari, sau multi

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ha.ha,ha,batii campii mai,auzi acolo te bate dumnezeu,de aceea nu poti sa-mi raspunzi laughing)) doamne fereste auzi iti pirezi cunoaterea,dar,ce stii tu mai,habar nu ai de nimc,ce cunosti tu,cunosti tu divinitatea,habar nu ai,asa vb de divinitate de parca ai sta la masa cu ea,tu in comparatie cu universul asta esti ca un firicel de nisip,nesemnificativ,auzi acolo te bate dumnezeu,fariseule,tu de aceea te duci mai la biserica,ca ti-e frica sa nu te bata dumnezeu,oribil,doar de frica,mi-ar fi rusine,de aceea are succes smenarii astia de popi ca de-a lungul sec.le-a insuflat plebei frica de dumnezeu,daca nu merg la biserica si dau banii,or sa ajunga in iad.laughing)))))))))scuze dar tu ai gandire primitiva,omule,auzi acolo iti pierzi cunoasterea,tu nu stii nimic,pentru a cunoaste lumea asta in care traiesti,natura,universul,trebuie sa inveti stiintele naturii, mai, si nu biblia,laughing))ce sa caut pe internet raspunsul la intrebare. ha, ha. eu mi-am dat seama la ce se refera expresia aceea dupa ce am citit o carte de astronomie, tu nu ai ce sa pierzi(cunoasterea) mai, pentru ca nu stii nimic, si recunoaste ca habar nu ai la ce se refera expresia aceea.si apelezi la fel si fel de prostii,uite ca pe mine nu ma mai batut d-zeu, chiar daca am citit astronomia, nu trebuie sa ma uit pe internet, am carti din care sa citesc, daca ma intereseaza ceva.
ba tu esti un cacacios ti-a insuflat nenorocitii de popi frica fata de zeul yhweh, de aceea crezi in dumnezu.auzi acolo nu ai voie cica, tu nu stii mai sa intentifici porcariile din biblie,esti ca la gramatica cand profesorul spune identificati adjectivele si adverbele din textul urmator si la sfarsit cand te intreaba profesorul x-ulescule,vad ca numai prostii mi-ai scris pe aici,si tu raspunzi, hapai nu stiu domnuuu,. si dupa care razi ha,ha, si profesorul iti spune du-te invartindute, stii esti ca taranii, aia care se duc la biserica duminica de duminica si daca le pui o intrebare ei raspund, apai nu stiu domnu, cu vocea aceea groasa, hooooo, hoooo.deci tataie nu stiu cati ani ai,nu stiu unde lucrezi,daca esti popa sau calugar,dar daca esti popa sau calugar, atunci inteleg,habar nu au de legiile naturi, nu au nici macar minimum de cunostinte din astronomie/citesc biblia dau si ei din gura si gata, isi iau banii, apai cam au dreptate unii ateii cand zic ca majoritatea crestinilor se duc la biserica de frica sa nu cumva sa-i bata dumnezu, le da o bata in cap, sau i i-a de un picior si i arunca in iad.mai ce pot sa zic,ramai cu halucinatile tale,si lasa aburelile cu ''pierderea cunoasterii''ca habar nu ai de nimic. daca si galileo galilei,giordano bruno,leo, taxil si altii ar fi fost la fel de cacaciosi ca tine si altii (asa zisi credinciosi, care de fapt ei spun ''eu cred in dunmezeu'' dar o spun de frica, nu ca ar crede intr-adevar in existenta vreunei divinitati) si acum am fi trait in primitivism, si nu stiiam nimic, dar uite au avut curaj sa descopere adevarul si nu i-a batut nici un dunmezeu, ci i-a omorat chiar jigodile de preoti.mai bine ar trebui sa recunosti ca nu pricepi nimic din biblie, nu mi-ai raspuns nici macar la o singura intrebare.esti parttttttttttttt laughing)))))))))

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Tu nu ai inteles bine, Dumnezeu m-i-a dat cunoasterea( Sa cunosc Biblia)si stiu multe lucruri care nu pot fi vorbite, si de asta nu vreau sa iti raspund m-am referit sa nu imi pierd cunoasterea dea nu mai intelege Biblia intelegi tu... De ce nu spune popa ca si el o sti nu e voie omule sa spui...

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Daca intr-adevar ai fi crezul in dumnezu,nu ti-ar fi fost frica de nimeni si de nimic,dar asa,i-mi arati inca odata ca esti un fariseu,un om fals,cu gandire primitiva,sau cum zic oamenii de stiinta cu gandire retrograda,de aceea Romania o duce asa cum o duce,din cauza acestor oameni, ca tine, care fura, mint, se jura pe biblie, dar stramb.Sau ridica catedrale (sandramale) pentru buzunarul lor, in timp ce altii nu au ce sa puna pe masa.Auzi breee iate de mana cu milan09 si cu danay76 si ridicati-va si voi o catedrala caci si asa popii sunt ocrotiti de politruci(fariseilor)dar o sa le vina si la popii astia smcheri randul, cand o sa de-a cu subsemnatul la D.N.A. sa vad o sa-i mai salveze d-zeul lor ala imaginar la care se tot roaga eii.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ti-a dat cunoastere,vai de tine fariseule,ti-e frica sa nu-ti pierzi cunoasterea care ti-a dat-o dumnezeul tau imaginar,mosul ala cu barba alba din ceruri,biblia este plina de mitocanii, si de crime si fapte istorice petrecute pe teritoriul israelului,si alte mitocanii,dumnezeu ti-a dat un creier, dar degeaba, caci nu ti-l folosesti, il tii degeaba. oamenii care si l-au folosit au fost galileo galilei, giordano bruno. leo taxil(calugar iezuit) uite ca asta nu si-a mai pierdut cunoasterea si a dezvaluit toate cacaturile din biblie.macar stii cum i se mai spune planetei noastre,, asta este chiar o simpla intrebare, si nu are nici o legatura cu biblia, daca stii raspunsul nu te mai critic.promit,happy fariseule.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Mintea ta se gandeste-te ca eu sunt fariseu, cand sunt Ortodox ma ortodox daca tu zici aia sa fie dupa tine dupa capu tau si gandirea ta, Sunt fariseu inaintea ta, nu stiu eu nu mil imaginez pe Dumnezeu cum gandesti tu, Terra/ Pamant, Tre sa mai astepti un pic desteptule sa ma fac drept si dupa aia am sa iti spun

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Bine,atunci un ortodox prefcut,care era si o caracteristica a fariseilor, dar am spus ca nu te mai critic, pentru ca ai stiut in sfarsit sa raspunzi la o intrebare simpla, eu nu mi-l imaginez pe dumnezu, nici cum, pentru ca nu pot sa -mi imaginez ceva, ce nu am vazut.nu stiu cum ti-l imaginezi tu, dar ma indoiesc ca dumnezeu arata, dupa cum si l-au imaginat, cei care au scris biblia adica un batran cu plete albe si cu barba alba, artibuindui si insusiri umane.ha,ha,ha.poate asa ti-l imaginezi tu.habar nu am, eu ti-am spus, nu pot sa i-mi imaginez ceva ce nu am vazut.eu ti-am spus de ce te-am facut farseu pentru ca mi-ai spus ca ti-e frica ca bunul dunmezeu sa nu te bata,daca vb despre cunoasterea care ti-a dat-o el,dumnezeu nu bate daca descoperi niste chesti adevarate asa cum au facut-o bruno,galilei sau leo taxil,eventual, poate vei plati pentru fapte imorale,daca ai comis,eu stiu poate ai violat, sau ai torturat, sau ai chinuit animale si alea sunt fiinte, sau ti-ai batut parintii sau trefic de organe.dar pentru ca spui niste adevaruri cum au facut oamenii de stiinta, nu are de ce sa te traga la raspundere.sa mai astept un pic sa te faci drept,dupa aceea ai sa-mi spui,ce? stii cum se zice mai bine stai stramb si gandesti drept(corect),decat sa stai drept si sa gandesti stramb.dar daca vei sta drept si vei gandi la fel,atunci bravo tie,dar nu ai ce sa i-mi spui despre expereia aceea ''La inceput a fost cuvantul si cuvantul a fost,si cuvantul s-a transformat in trup,pentru a -ti da seama la ce se refera trebuie sa citesti un pic de astronomie,deci degeaba citesti biblia pentru ca nu ai ce sa pricepi,acolo,eu stiu la ce se refera, pentru ca am citit astronomia si mi-am dat seama ce a vrut sa zica pasajul acela, dumnezeu ne-a dat tuturor cunoasterea, adica organele de simt, nu doar tie, dar pentru a cunoaste lumea in care traiesti si legiile naturii trebuie sa studiezi stiintele, nu biblia, o carte depasita.eu mi-am dat seama ca nu ai priceput nimic din biblie, chiar daca te-ai laudat la inceput ca ai citit-o si ai priceput tot.deaceea ti-am si pus acele intrebari, sa-ti arat ca nu ai priceput nimic.eu consider discutia incheiata, nu mai are rost.Si daca vrei sa cunosticorect natura, si universul studiaza stiintele si nu rahatul ala de geneza.laughing))))))

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Mai omule bun cuvantul lui Dumnezeu se afla in Biblie, dar ru nu intelegi asta vad ca esti destept de dai in gropi...

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Nu am nevoie sa studiez nimic sunt foarte modern, sunt plecat din tara de 2 ani, Daca vrei sa inveti din stinta si univars fa-o tu, eu nu am nevoie, am facut-o deja, dar raman la Religia adevarata, degeaba imi spui tu mie sa invat aia si aia cand eu stiu si am invatat de mult dar eu am o religie intelegi tu.

| dragos38 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Mai pampalaule, ti-am zis ca discutia este incheita, mi-ai raspuns si tu la o intrebare de ****, la care si un copil de clasa a 8 mi-ar fi raspuns,ramai deci,cu halucinatile tale, si te consider un prefacut, la fel ca si fariseii, si daca esti plecat din tara, ce, ai ramas la fel de primitiv.ti-am pus 10 intrebari tembelule, si habar n-au avut, asa ca treci la loc esti un mare dobitoc.ai studiat tu stiintele universului, habar nu ai de ele.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru dragos38):

Esti la fel de copil cum nu-ti imaginez, cand vezi ca lumea nu iti raspunde ii jignesti, de ce ma jignesti in halu asta poentru si tembel si primitiv frate, Si daca te intereseaza lucrez in I.T si stiu sa scriu programe, vezi ce primitiv esti ca jignesti lumea fara nici un motiv se vede. Primitiv sunt cu religia. Doamne ce om jigneste fara sa ii faci nimic...

| Denly a răspuns:

Minte cel pe care nu il crezi tu!

| LibertateDeGandire a răspuns:

Bune intrebari! DE CE? gloata nu-si pun asemenea intrebari ...de FRICA! cu frica turma se poate stapanii lejer si fara bataie de cap! https://www.youtube.com/watch?v=fNLZh7niL84