| CοnstruimCatedrala a întrebat:

Hey toata lumea. Sunt eu, Vasile.

Care e motivul pentru care nu credeti in DUMNEZEU?
Cine a facut lumea asta perfecta si frumoasa care merge exact ca un ceasornic frumos si perfect? Cine e ceasornicarul universului?
Cum explicati sfericitatea perfecta a pamantului si orbitelor planetelor?
Cum explicati simetria inelelor lui Saturn?
Cum se face ca Soarele se roteste la distanta PERFECTA fata de pamant pentru ca noi sa putem exista. Daca Soarele era mai aproape sau departe muream toti.
Daca ne tragem din maimute de ce nu mai avem coada? De ce nicio maimuta nu mai naste oameni?

Fara Dumnezeu nu puteti sti nimic ateilor.

Răspuns Câştigător
| Correct a răspuns:

Nu am privit niciodata lucrurile din punctul asta de vedere, acum totul are sens, Darwin, satanistul, nu-mi vine sa cred ca m-am lasat corupt de doctrinele sale, evolutionismul...o mare mascarada, un joc murdar creat si promovat de insusi Satan.
Iti multumesc, Vasile, mi-ai deschis ochii si sper ca nu numai mie, cu totii trebuie sa fim treziti la realitate si sa mergem la biserica sa ne rugam.
E bine ca Dumnezeu mai da si oameni ca Vasile, care duce cuvantul Domnului mai departe.
Doamne, te rog iarta-ma, pe mine robul tau, ca ti-am gresit si n-am crezut in tine in toti acesti ani.

37 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Felicitari pentru argumente.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru danay72):

Multumestei lui Dumnezeu. El a lasat aceste semne ca noi sa le vedem si sa ne ghidam dupa ele.

| danay72 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Asa e.Este important sa ii multumim si sa apreciem ceea ce face pentru noi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cu siguranta exista un creator.
Dar nu este Domnul din Biblie.
Asa-zisul dumnezeu biblic este un impostor.
Si nu din vina lui.
El a spus clar ca este Elohim al lui Israel, poporul pe care l-a mostenit si ca nu-l intereseaza alte popoare decat sa le jefuiasca eventual.
Doar ca inainte de exilul Babilonian a disparut din decor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Care e motivul pentru care nu credeti in DUMNEZEU?"
Cred in Dumnezeu.
"Cine a facut lumea asta perfecta si frumoasa care merge exact ca un ceasornic frumos si perfect? Cine e ceasornicarul universului?"
Frumoasa si perfecta, iti recomanda o savana in Africa sa vezi cum cum o haita de lei ucida p gazela, cata frumusete, cata perfectiune, cata inocenta! laughing
"Cum explicati sfericitatea perfecta a pamantului si orbitelor planetelor?"
Esti varza la geografie, pamantul nu e sferic, ci geoid (adica e turtit la poli), cat despre orbitele stelelor de vina e gravitatia, dar na si cu fizica stam prost si vrem sa fim inculti.
"Cum se face ca Soarele se roteste la distanta PERFECTA fata de pamant pentru ca noi sa putem exista. Daca Soarele era mai aproape sau departe muream toti."
Un cuvant " soarele se roteste"laughing pai cu cine ai facut geografie cu sobolani? Pamantul se roteste in jurul soarelui nu invers, sau in opinia ta pamantul are gravitatie mai mare ca soarele.
"Daca ne tragem din maimute de ce nu mai avem coada? "
Pentru ca dragul meu prieten, cel mai apropriat stramos comun intre noi si "maimute" nu avea coada, de aceea nici cimpanzei nu poseda asa ceva.
"De ce nicio maimuta nu mai naste oameni?"
Clar cu biologia nu te intelegi.
"Fara Dumnezeu nu puteti sti nimic ateilor."
Stii*, ateiilor*
In concluzie un sfat, tarane treci la scoala ca ai chiulit cam mult de la ea...

| Jessica007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vezi intrebarea care a pus-o la categoria dragoste si sex, dar nu am cu cine sa ma contrazic asa ca am lasat-o balta.Sunt curioasa sa stiu opinia ta dupa ce citesti intrebarea.

| Correct a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, multe din cele zise de tine sunt cat se poate de corecte, dar pemite-mi sa te corectez si eu, Soarele se roteste, in jurul propriei sale axe, iar,, sti,, in cazul de fata era corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Correct):

Stiam faza cu soarele, dar "domnul" de mai sus e geocetrist.

| Daniellllll1 a răspuns:

A spus un om odata "Eu cred in Dumnezeu, dar nu cred ca el stie de noi."

| VelaJohnny a răspuns (pentru Daniellllll1):

Multi o spun, sub alte feluri dar o spun. Insa ei nu cunosc care e situatia de fapt, de ce permite Dumnezeu suferinta si nu intervine sa o opreasca. Asta e ceea ce nu stiu. Unii chiar arunca vina pe Dumnezeu pentru nenorociri...adevarul e altul...

| DumnezeuTatal a răspuns:

Hey fiule, am deja o pereche de aripi pentru tine. :*

| Jessica007 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu,stiu ca El exista si cei pe care tu ii numesti atei asa se dau ei, nu ca nu ar crede, astfel de ce s-ar mai duce la Biserica, de ce mai sarbatoresc Craciunul sau Pastele? Am avut un coleg de clasa care zicea ca este ateu, si asta este intrebarea care i-am pus-o.Multi de pilda nu cred dar in momentul cand dau de necaz atunci Il cheama.Iar in legatura cu intrebarea care ai pus-o de ce nu e bine sa faci sa faci sex inainte de casatorie, ti-am mai precizat poruncile Domnului le stiu dar daca din pacate nu se inteleg partenerii chiar daca fata a fost virgina de exemplu inainte de casatorie, cu ce este ea vinovata.Trebuie sa sufere intreaga viata? Sau daca este ea vinovata de exemplu ca a devenit o desfranata dupa casatorie mai are vreun rost ca ei sa mai ramana impreuna? La chestia asta m-am referit, nu ca nu cunosc poruncile.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Jessica007):

Nu exista atei. Foarte bine zis.
Esti pe drumul cel bun.
Sunt duhovnic la o parohie din Ias. Studiez Biblia de 30 si ceva de ani.
Copila mea, sfuerinta e calea mantuirii. Cum spunea si sfantul Ion cel mare: azi sufar da maine in rai ma duc.

Noi suntem trecatori prin viata. Ce e dincolo conteaza.
Dumnezeu aplica legea compensatiei copila: Cu cat suferi mai mult in viata asta cu atat ai sa fi mai fericit in cealalta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Jessica007):

Daca partenerul a incalcat juramantul de fidelitate, tu nu mai esti obligat sa fi casatorita cu el, poti sa divortezi. Isus a spus ca oricine divorteaza din atle motive decat infidelitatea comite fornicatie sau adulter (nu mai stiu exact care termen) deci motivul legal pentru divort e infidelitatea. Daca sti ca e betiv, sau certaret, suparacios etc mai bine nu te-ai casatori cu el, crestinilor le este permis doar in cazul ruperii legamantului de catre partener sa divorteze legal, in rest ei sunt o singura carne, daca ar respecta poruncile divine ar fi fericiti impreuna.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Jessica007):

La fel gandesc si eu, la fel gandesc multi, legile pe care le urmeaza universul, stelele, planetele arata cu degetul spre un Creator, Proiectant al lor. Din prostie si nestiinta nu s-ar fi ajuns la legi atat de perfecte precum legea gravitatiei, sau circuitul apei in natura. Okay, nu crezi in Biblie si in Dumnezeul despre care este scris in ea, dar daca crezi ca nu exista un creator, ci din prostie s-a ajuns sa existe niste oameni inteligenti, cu ratiune, ganduri, sentimente, dorinte, placeri, memorie etc...la un univers bazat pe legi matematice si fizice care necesita inteligenta pentru a fi intelese...no ce sa zic? Lasa-i in pace, asta spuneau si israelitii intr-o vreme, pana cand au venit profetii, i-au avertizat si s-a intamplat conform a ceea ce au profetit ei. Au suferit din cauza incapatanarii lor, dar au inteles atunci pe care Dumnezeu au subestimat. Si in prezent, Biblia profeteste destul, doar ca oamenii cauta greselile traducatorilor in ea, greselile scriitorilor Scripturilor si o pun la indoiala fara sa o cunoasca cu adevarat. De-ar sti toti impotrivitorii ei cateva profetii biblice care s-au implinit in cel mai mic detaliu la zeci de ani dupa scriere ar ramane fara argumente cand ar ataca-o ca fiind eronata si gresita.

| Jessica007 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Cand am spus eu ca nu cred in Dumnezeu? Sau ai citit raspunsurile de la categoria dragoste si sex, nici acolo nu am spus ca nu cred in Dumnezeu, dar cu anumite comm-uri nu am fost de acord si imi mentin parerea.

| doctorandus a răspuns (pentru Jessica007):

Ia zi-i, in ce verset din Biblie are porunca explicita "sa nu faci sex inainte de casatorie"?

| Jessica007 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu imi pune mie intrebarea asta. Pune intrebarea celui care a postat asa ceva. Dimpotriva ca eu am specificat clar ca nu conteaza chestia asta ci dimpotriva conteaza intelegerea si armonia din cuplu.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

" Cu cat suferi mai mult in viata asta cu atat ai sa fi mai fericit in cealalta."
Ideea aceasta falsa a fost inventata pe vremea sclavagismului ca sa nu se rascoale sclavii.
Dumnezeul biblic daca era bun de ce permitea sclavia?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Jessica007):

Scuze scuze, voiam sa las la intrebare comentariu, nu la raspunsul tau laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Daca sti ce scrie acolo zi-mi ideea principala laughing

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Scrie ca profetiile sunt adesea extrem de vagi si trase la tema, plus ca exista profetii ratate.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

happy vrei sa dau exemplu vreo 2 profetii implinite in mod exact iar profetia nu este greu de inteles, gen cele ale lui Nostradamus, nu sunt interpretabile. Apoi, Isus a spus una

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Poate imi spui in ce verset din Vechiul Testament scrie ca Mesia va-nvia a treia zi ("dupa Scripturi"). In general, in Vechiul Testament nu scrie nimic despre Isus.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu exact daca spune despre cele 3 zile in VT. Sunt alte dovezi care confirma ca Isus este promisul Mesia. Si normal ca nu avea cum sa apara cu numele Isus in VT, Isus era un nume comun, inseamna Iah/Iehova este salvare si se pronunta ceva gen Iehoșua sau Ieșua/Iosia (asta asa, fara legatura cu discutia noastra).
Deci, Biblia a prezis ca Isus se va naste din genealogia lui David - confirmat.
S-a nascut in Betleem (Mica 5:2) - confirmat in Luca 2:4-11.
A fost chemat din Egipt (Osea 11:1) - confirmat in Matei 2:15.
A fost executat fara sa ii fie zdrobite oasele (Psalmul 34:20) - confirmat in Ioan 19:33, 36.
Apoi, evangheliile confirma despre Isus ceea ce este scris in Isaia capitolul 53.
Apoi Daniel a spus o profetie si anume ca dupa 69 de saptamani urma sa apara „Mesia, Conducatorul". E complicata profetia, mai ales sa o explic aici, nu stiu cat o sa intelegi. Deci, dupa 483 de ani (acele 69 de saptamani se refera la saptamani de ani, nu de zile, multe note de subsol ale multor traduceri confirma, 69 ori 7) „de la iesirea cuvantului" de reconstruire a Ierusalimului emis de Artaxerxes in al 20-lea an al domniei sale si executat de Neemia in Ierusalim, Isus din Nazaret a fost botezat in raul Iordan si uns cu spirit sfant. Atunci, la botez a devanit Cristos sau Mesia, sau Unsul. Asta s-a intamplat in 29 e.n. Is mult mai multe dovezi daca cauti in VT. Si nu is ortodox dupa convingeri, nu consider crezul ortodox ca fiind 100% adevarat din punct de vedere al afirmatiilor.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Despre profetiile mesianice chipurile referitoare la Isus vezi http://ehrmanblog.org/jesus-and-the-messianic-prophecies/

Pe scurt, fie ca nu sunt deloc proorocii, fie nu sunt proorocii mesianice (nu se refera sub nicio forma la Mesia), ci sunt versete trase la tema de evanghelisti disperati sa arate ca Isus ar fi fost prezis de profetii iudaismului.

Exista o singura proorocie mesianica (adica e profetie si se refera la venirea lui Mesia) care se poate referi la Isus, cea cu "ranit la maini in casa prietenilor lui", dar orice crestin in toate mintile va nega ca ea se refera in realitate la Isus.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Serios? straight face te rog, du-te intr-o biserica iudaista si intreaba un iudaist despre profetiile legate de Mesia. Mai sunt inca evrei convinsi ca Mesia va veni, intrucat nu il recunosc pe Isus ca fiind Mesia. Scripturile spun multe profetii despre Mesia, esti tu prost informat. Si nu ai adus nici un verset ca argument pentru „ranit la maini in casa prietenilor lui". Poate scrie, dar nu am cum sa te verific prietene.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu am afirmat ca nu ar exista profetii despre Mesia in Vechiul Testament. Am afirmat ca nu exista profetii mesianice *despre Isus* in Vechiul Testament, in afara de http://www.biblegateway.com/passage/?search=Zechariah+13%3A6&version=RMNN

Mesia nu e totuna cu Isus. De ex. nicaieri nu scrie in Vechiul Testament ca Mesia trebuia sa moara si sa-nvie sau ca trebuia sa faca miracole. Mesia din Vechiul Testament avea alta sarcina decat Isus.

De ex. in Isaia 7:14 si Isaia 53 nu apare cuvantul Mesia. Deci nu poate fi vorba ca ele ar fi profetii mesianice, deoarece cuvantul Mesia trebuie bagat cu de-a sila in versete pentru a-l gasi in ele.

De altfel, Isaia 53 nu e profetie, ci o personificare a poporului Israel.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Din nou, esti prost informat. Da, Mesia nu e tot una cu Isus. Mesia inseamna Unsul, adica acea persoana unsa cu o datorie, un scop, o misiune divina. Moise a fost un mesia, regii erau unsi in pozitie de regi ai Israelului, deci tot niste cristosi/mesisti, insa misiunea pe care o avea de indeplinit promisul Mesia era cu mult mai importanta fata de restul. Nu intru in detalii. Tradu Emanuel din ebraica te rog happy Nu intru in detalii, is multe de discutat si e tarziu pentru mine happy

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pe Isus nu l-a chemat Emanuel, plus ca in conformitate cu profetia din Daniel Mesia ar fi venit in anul 39/40, deci la cativa ani buni dupa moartea lui Isus.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Vrei sa dezbat cu tine profetia lui Daniel sa vezi ca te inseli?

| Correct a răspuns:

Raspunsul, in opinia mea, e timpul.
Cat despre ultimele intrebari, ma voi preface ca nu le-am vazut, trebuie sa mai studiezi putin chestia cu evolutia.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Correct):

MInti, minti.
Dumnezeu e raspunsul.
Dumnezeu, Dumnezeu, Dumnezeu. Sa iti intre bine in cap. Dumnezeu a facut totul.

Evolutia e o minciuna diavoleasca. Darwin a primit inspiratie satanica de aia a convins atata lume cu minciunile lui. Cum sa faca maimutele intregul univers? Nu vezi ca e aiurea?

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Correct):

Deja am convertit un ateu. happy

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Correct):

Vad ca esti pe siteul ista din 2014. A mai reusit cineva sa te convinga pana acum ca Dumnezeu e calea?

| Jeezy a răspuns (pentru Correct):

Din cate stiu este o lege sau teorie ceva din fizica care spune ca orice corp in timp se...degradeaza nu evolueaza asa ca teoria ta pica din start

| Correct a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Nu am privit niciodata lucrurile din punctul asta de vedere, acum totul are sens, Darwin, satanistul, nu-mi vine sa cred ca m-am lasat corupt de doctrinele sale, evolutionismul...o mare mascarada, un joc murdar creat si promovat de insusi Satan.
Iti multumesc, Vasile, mi-ai deschis ochii si sper ca nu numai mie, cu totii trebuie sa fim treziti la realitate si sa mergem la biserica sa ne rugam.
E bine ca Dumnezeu mai da si oameni ca Vasile, care duce cuvantul Domnului mai departe.
Doamne, te rog iarta-ma, pe mine robul tau, ca ti-am gresit si n-am crezut in tine in toti acesti ani.