| CatelusaCuParulCret a întrebat:

Daca cineva crede in Dumnezeu, dar nu are religie pentru ca nu este de acord cu niciuna poate fi numit ateu?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii, cand vorbim despre religii, de fapt sunt doua (2), una adevarata, si una falsa. Religia adevarata, satisface necesitatile spirituale ale enoriasilor sai, sfinteste Numele lui Dumnezeu, si infaptuieste vointa Sa, iar religia falsa (in care intra multe ramurele, secte, culte.) nu satisface necesitatile spirituale al enoriasilor sai. Iata multele ramuri ce formeazareligia falsa nu comunica intre ele, si nu se lasa indrumati de Dumnezeu. Nu esti ateu, ci liber cugetator, dar in urma studierii Bibliei poti deveni crestin.

38 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pai cum se poate sa nu cazi de acord cu nici una?

| Oleg20 a răspuns (pentru EmaS):

Dar cum Budha nu a fost de acord cu niciuna? Fiecare are părerea sa.

| Moisie a răspuns (pentru EmaS):

Ce parere ai Ema despre faptul ca am avut mereu dreptate atunci cand am spus ca religia ta se inchina lui Lucifer si nu Creatorului si tu nu mai crezut niciodata.
Uite ce trebuie sa combati:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| EmaS a răspuns (pentru Oleg20):

Exact asta voiam sa scriu sa inventezi tu una. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

Dragutule, nu ai avut niciodata dreptate!

| Moisie a răspuns (pentru EmaS):

Mai degraba nu accepti tu adevarul... ca de obicei, iata dovada ca am avut dreptate:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Oleg20 a răspuns (pentru EmaS):

Nu prea am talent la aşa ceva, încearcă tu poate ai mai mult succes. happy

NOname
| NOname a răspuns:

"Daca cineva crede in Dumnezeu, dar nu are religie pentru ca nu este de acord cu niciuna poate fi numit ateu?"

De unul ca Moisie se pare că da, de unul care gândeşte, e cinstit şi a deschis în viaţa lui un dicţionar, mai greu.

Ateismul presupune lipsa credinţelor în zei, nu doar lipsa apartenenţei la vreo religie.

| Moisie a răspuns (pentru NOname):

Fac pariu ca in viata mea am deschis muuuuult mai multe dictionare si alte carti decat ai deschis tu impreuna cu toata familia ta oricat de numeroasa ar fi aceasta. Cat despre gandirea ta vad ca e atat de profunda incat nu esti capabila sa intelegi ca eu ii combat pe crestini cu "materialul" cu care lucreaza ei, adica Biblia si versetele ei. Sau ai vazut in viata ta vreun crestin convins sa creada in legile stiintei ca de ex evolutia sau aparitia universului prin explozia primordiala?

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Moisie, eşti prea orgolios şi încăpăţânat ca să pricepi nişte raţionamente logice, sănătoase şi de bun simţ, ce îţi atacă obsesia dusă la extrem şi nevoia de a abera pe subiectul tău preferat, sub acoperirea (pseudo)ateismului.

Nu mă mai repet. Dacă vrei, reciteşte (atât am putut găsi):
- http://www.tpu.ro/......ca-pe-cei/
- http://www.tpu.ro/......ficari-in/
- http://www.tpu.ro/......omana-asa/

| Moisie a răspuns (pentru NOname):

Eu nu am obsesii. Fac ceea ce fac din spirit civic. Iar faptul ca repetet de atatea ori aceeasi ideea pusa in mod diferit, este pentru ca ma adresez cititorilor noi.
Sunt convins ca cei vechi mi-au citit postarile, dar nu am primit de la ei niciun raspuns logic, asa ca voi repeta aceleai ideii puse in forma diferita, pina voi primi un raspuns argumentat si nu atacuri si caracterizari bazate pe credinta a proasta fie ea si a ateilor!
Eu spre deosebire de cei din linkurile date de tine, pot argumenta rational si pe baza de Dovezi caei nu se roaga lui Dumnezeu, ci lui Lucifer si ca Biblia lor este o scriptura FURATA si ca religia lor nu este decat o sarlatanie, si-o nu ceea ce cred ei asa a proasta. Asa ca diferenta intre mine si ei, din p de v al normalitatii si a luciditatii este aceea ca de la minciuna la adevar. Asa ca te-am mai rugat de atatea ori sa nu ma bagi in seama, si daca vrei sa raspunzi la intrebare raspunde la subiect si nu imi ataca persoana ca nu ma cunosti, iar ceea ce vezi tu ca fac eu pe acest forum este ceva ce ar trebui si tu sa faci, asta daca ai stii ce e aia spirit civic si daca ai intelege ca interesul tau mic si marunt este mult mai neinsemnat decat interesul general ca tara ta sa fie una din cele mai dezvoltate si luminate tari din UE si nu ultimul jeg mizerabil populat de oameni intunecati la minte cum este acuma datorita ortodoxiei si a pocaitilor.
Intelegi care imi este scopul?
Sa aduc lumina in intunericul de acolo, atata cat pot eu sa aduc, cu convingerea ca si cei pe care am reusit sa-i luminez vor proceda exact ca mine si nu ca tine!

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Mă insulţi asociindu-te fraudulos cu mine şi pretinzând că toate ideile, afirmaţiile şi demersurile tale sunt logice, benefice şi specifice tuturor celor care gândesc raţional (=sunt non-religioşi), pe când eşti departe de a fi logic, benefic şi raţional (în majoritatea timpului).

Crezi că ţi-am lăsat link-urile ca să te uiţi la ele?
Ai răspunsurile mele acolo, ca să nu mă mai repet.

Nu ştiu în ce limbă ar trebui să ţi se explice şi de câte ori, ca să înţelegi, că nu se atacă o prostie cu o altă prostie şi nu se atacă o minciună cu o altă minciună (pretinzând că sunt nişte adevăruri şi deşteptăciuni). Trebuie să oferi ceva mai bun la schimb, ceva ce chiar să aibă sens şi să fie adevărat. Din cauza asta şi eşti desconsiderat şi ridiculizat şi de atei, şi de credincioşi, şi de agnostici... Spui prostii, Moisie. Obsesiv, repetitiv, agresiv, multe şi continuu şi provoci repulsie (mi se întoarce stomacul pe dos doar când îţi văd nickname-ul în stânga întrebărilor, pe care nici nu le mai deschid şi nu mulţi fanatici religioşi se pot lăuda cu această performanţă; câtă absurditate şi aroganţă poate suporta un om sănătos? ...de când tot vorbeşti singur pe aici, de câţiva ani de pe diverse conturi, pe câţi ai convertit? şi, mai important, la ce (intenţionai)? crezi că lumea are nevoie de mai mulţi ca tine?).
Poate nu ai intenţii rele, dar tehnicile tale şi raţionamentele (în majoritatea cazurilor) sunt de toată jenă.

| Moisie a răspuns (pentru NOname):

Desi pari inteligenta ma mir ca nu intelegi ca atunci cand vorbesti cu aberatii, trebuie sa cobori la nivelul lor ca numai asa poti dialoga cu ei, tot asa cand intrii in cocina cu porci trebuie sa te comporti ca si cum ai de a face cu porcii si nu cu niste intelectuali aflati la o sesiune de comunicare stiintifica. Vezi eu am aceasta capacitate de a fi elastic si de a ma comporta exact la nivelul celor cu care doresc sa interactionez.
Faptul ca teobsedeaza nick-ul meu il poti remedia simplu dandu-mi ignore, ceea ce nu ma deranjeaza cand o fac niste oameni inconstienti lipsiti de spirit civic care prin nesimtirea si adormirea lor au permis ca Romania sa fie distrusa de un model crestin-ortodox. asa ca si mie mi-e scarba cand discut cu groparii Romaniei. Ca sa intelegi rationamentele mele mai intai trebuie sa accepti ca religia crestina are "origini" mozaice, si ca Biblia religiei mozaice trebuie interpretata nu "crestineste" adica mincinos, ci in conmtextul religiei in care a aparut, pina cand nu intelegi asta, nu faci decat sa imi dovedesti ca nu ai nivelul cultural sa intelegi asta, deci si aprecierile tale sunt lipsite de competente, asa ca nu ai nivelul necesar incat sa imi pese de ce spui tu!

| doctorandus a răspuns:

Da, poti crede-n Dumnezeu fara sa ai o religie, poti fi deista, panteista, pandeista, etc., dar nu atee. Astea-s filosofii, nu religii.

| danay72 a răspuns:

Studierea atenta a Bibliei poate ajuta o persoana sa isi dea seama care e forma de inchinare aprobata de Dumnezeu.

| mODIN a răspuns:

Nu,se numeste deist.

| RAY a răspuns:

Nu,esti ori panteist care crede ca totul e dumnezeu ori deist care crede ca x a creat big bang apoi sa pensionat, ca sa fii ateu trebuie sa ai lipsa de credinta oarba o numesc eu pe bune in realitatea de zi de zi nu exista zeii de ce ai crede in ei in fine, ateu/atee lipsa de credinta fata de toti zeii

| milan9 a răspuns:

Ai grija cu "studierea bibliei", caci un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Adica sa nu mananci daca ti-e foame? acela e un increzut, un om mandru, iar Dumnezeu celor mandri le sta impotriva; e ca si cum ai zice hai sa jucam rugby cu mingea de ping-pong sau cu una medicinala, singura regula e sa nu respecti nicio regula!

| sublime89 a răspuns:

Nu. Ateii nu cred in niciun fel de zei.

| Moisie a răspuns:

Evident ca Da!
Intra in categoria Liberilor ganditori!
Adica aceia care au convingeri care nu au legatura cu nicio religie ci cu rationalitatea, si cand incepi sa rationezi in loc sa crezi totul a proasta, inseamna ca nu mai esti credincios ci rational, adica ATEU!

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Moisie, eşti ateu cum eu sunt Miss Univers.

| Moisie a răspuns (pentru NOname):

Pai pentru mine tu nu esti Miss Univers ci doar un Dumnezeu, adica o Mama Dumnezeu creatoare de Dumnezei, sau viitoare Mama creatoare de Dumnezei.
Asa si cu presupusul meu ateism in care recunosc ca am ca Dumnezeu dar si slavesc ca pe un adevarat Dumnezeu doar pe parintii mei, si mai ales pe Mama care mi-a dat viata din viata ei.
Si ii consider Dumnezei in acceptiune mai larga, pe toti parintii care aduc pe lume copii, doar atunci cand sunt responsabili si constienti ca pot sa faca din ei niste adevarati Dumnezei.
Si daca vrei, imi pot sustine afirmatia cu versete din Biblie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Dumnezeu nu-l intereseaza religia ta.
Conteaza doar daca-l descoperi sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU poate fi numit ateu un individ care crede in Dumnezeu, adept sau nu al vreunei religii. Ateu inseamna persoana care neaga existenta lui Dumnezeu sau a oricarei divinitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta e diferita de religie, ma rog, si ateii au credinta. toti avem. ar trebui sa ne gandim mai mult la obedienta sociala. acolo nu ne putem exersa traumele. you people make me sick

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred thinking

| Vektor a răspuns:

Termenul de Agnost cred ca este cel mai corect.

| casian_6565 a răspuns:

Nu inteleg cu nu poti sa crezi in nici un Dumnezeu? Sunt dovezi oameni care si au daruit viata lui Dumnezeu si in schimb au ajuns sfinti trupurile lor nu au putrezit si vine un ateu si zice ca nu exista Dumnezeu? Vrajeli

| Oleg20 a răspuns:

Nu, un ateu este un om om ce nu crede deloc în Dumnezeu, după atei pământul a apărut prin Big-Bang iar oamenii prin evoluţie dar nu creaţi de Dumnezeu.

| SweetChild1 a răspuns:

Eu sunt de părere că din moment ce crezi în Dumnezeu nu ești ateu, chiar dacă mulți spun că dacă nu crezi într-o anumită religie și nu ești de acord cu legile ei ești ateu. Ateu înseamnă să nu crezi în Dumnezeu, dar nici în Satana. Și satanist cred că ai idee ce înseamnă: Cred doar în Satana.

| MariaMarya85 a răspuns:

Nu nu poate, deoarece trebuie sa ai si o religie pentru a fi ateu.
Funda?

Nu este ateu. Ateu esti cand nu crezi in Dumnezeu. Daca nu crezi in minciunile preotilor, eu te sustin. Doar ca acum preotii sunt un fel de oameni de afacere ce fura sub pretextul lui Dumnezeu. Eu unul sunt ateu, adica nu cred in el.

| Aedab a răspuns:

Este o diferenta intre a fi credincios si a fi religios.
Eu de exemplu, nu sunt de acord cu ortodoxismul dar sunt credincios.
Deci, nu, nu esti ateu.Nici gand!

| Palaghiu_Ioana-Alina_1992 a răspuns:

Din pacate da deoarece nu apartine de nicio religie si nu ai cum sa dovedesti ca crezi in Dumnezeu eu sun crestin ortodox si iubesc religia asta deoarece e plin de cantece frumoase

| Moisie a răspuns (pentru Palaghiu_Ioana-Alina_1992):

Este interesant sa auzi ca cineva iubeste o religie care il are ca Dumnezeu pe Lucifer, doar pentru ca are cantece frumoase? fara sa constientizeze ca inchinandu-se lui Lucifer il batjocoreste pe Dumnezeu Creatorul!
Oare nu ti-e teama ca va veni odata vremea cand vei plati scump de tot faptul ca nu asculti muzica buna altundeva decat in biserica?
Iata aici dovada ca Dumnezeul tau si al bisericii pe care o iubesti este Lucifer:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Oleg20 a răspuns (pentru Palaghiu_Ioana-Alina_1992):

Eu aş zice că nu. Ateii sunt cei care NU cred în Dumnezeu nu cei care nu aparţin vreunei religii. De exemplu Budha, el nu a fost considerat ateu, el a fondat o altă religie pentru că nu era de acord cu cele de atunci.

| edward14 a răspuns (pentru Moisie):

Avand in vedere ca aia-s catolici si noi suntem ortodoxi... mdaa