| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o persoană crede în Dumnezeu dar nu este de acord cu biblia şi conţinutul ei, acea persoană se poate numi ateu?

Răspuns Câştigător
| Bragi a răspuns:

O,cum de ti-a venit sa pui o asemenea intrebare?
Este de apreciat faptul ca se poate vedea si altfel Divinitatea,decat prin prisma institutiilor religioase.
DA,se poate,si nu numai ca se poate,este o cale si un inceput de a vedea adevarul,nu zoaiele ce le descriu religiile sau sectele cu traditiile,ritualurile,inchinaciunile la tablouri, statui, moaște, zeciuieli, etc.etc. Toate acestea indică,,drumul''catre buzunarele popilor si pastorilor,nu catre Dumnezeu.
Biblia a fost scrisa de niste oameni limitati care habar nu aveau ce forma are pamantul DAR strigau cat ii tineau plamanii ca-l cunosc pe Dumnezeu! O aberatie.ei credeau in zei ca Yahwe,Adonai,Sabaoth, Elohim, la toti dandu-le denumirea de Dumnezeu, cu toate ca aveau comportari diferite vis a vis de omenire!
Adevarata Divinitate nu poate fi descrisa inca de nici o mitologiemde nici o traditie, deoarece este deasupra lor!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Bragi):

Auzi, de unde ai aparut numai tampenii spui. Numai atat poti? Bune indemnuri dai, mare crestin esti.

63 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,dar Biblia te poate ajuta sa te apropii de Dumnezeu.Pe situl jw.org poti gasi articole utile legat de ce poti avea incredere in Biblie.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu...inseamna ca e deist

| mODIN a răspuns:

Ateu inseamna sa nu crezi in nimic. Daca crezi in Dumnezeu nu ai cum sa fii ateu.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu se poate numi un ateu.

Dar un Creștin-Ortodox ar trebui să creadă și în biblie.

Dacă crezi în ceva până la urmă crezi până la sfârșit.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca mai crezi si in Iisus, esti crestin.

| milan9 a răspuns:

"Cărţile" Bibliei au fost scrise chiar de apostoli, iar pe lângă aceştia, au mai transpus în scris şi unii ucenici direcţi ai lor sau ai Mântuitorului Hristos.

Având la dispoziţie toate dovezile istorice, biblia creştină a rămas neschimbată de 2000 de ani (cel puţin în Biserică, asta s-a întâmplat!).

Cu totul alta este situaţia textelor apocrife, a pseudo-evangheliilor, care pur şi simplu nu s-au încadrat în PERIOADA APOSTOLICĂ, ci au fost doar falsuri demonstrate aparute mult mai tarziu si apartinand unei anumite secte timpurii aberante numite gnosticism.

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

"biblia creştină a rămas neschimbată de 2000 de ani" -- vorbeste ignoranta din tine.

| milan9 a răspuns:

Din mai multe motive deci, orice text apocrif, apărut la 200 sau la 1900 de ani după încheierea canonului biblic, nu mai poate fi "ataşat" acestuia din motive lesne de înţeles. Apostolii nu erau singurii care ştiau să scrie.
Existau mulţi alţii, plus o serie întreagă de "neprieteni" cu alternative sectante, gen gnostici, etc...

Unele dintre texte (Epistola lui Barnaba, Păstorul lui Hermas), sunt cunoscute de Biserică şi chiar recomandate ca lectură patristică prin diferite ediţii tipografice, dar din motive obiective certe ele nu pot fi considerate a avea aceeaşi valoare cu Sfânta Scriptură.

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Cei care au scris biblia, nu se stie nimic sigur despre ei, totul parvine pe traseul traditiei religioase iudaice.Nici o sursa externa nu confirma veridicitatea

| milan9 a răspuns:

Având la dispoziţie toate dovezile istorice, biblia creştină a rămas neschimbată de 2000 de ani (cel puţin în Biserică, asta s-a întâmplat!).

Cu totul alta este situaţia textelor apocrife, a pseudo-evangheliilor, care pur şi simplu nu s-au încadrat în PERIOADA APOSTOLICĂ, ci au fost doar falsuri demonstrate aparute mult mai tarziu si apartinand unei anumite secte timpurii aberante numite gnosticism.

| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Sriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel. Din această cauză doar există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns:

Citeşte totuşi Evangheliile şi vei fi cucerit de farmecul Scripturii! happy

Iar cel care doreşte să treacă peste dificultăţile de înţelegere ale textului, poate foarte uşor să ceară sfatul unui preot. Să citească Biblia (cartea sau on-line) iar ulterior să întreabe fie un preot, fie un profesor de religie, asupra versetelor care par a ridica ceva probleme de înţelegere…

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Da intr-adevar oricine va citi evangheliile fi cucerit de farmecul scripturii mai ales citind cartea neamului lui Isus Hristos fiul lui David fiul lui Avram si Avram la nascut pe Isaac; David la nascut pe Solomon, inteleptul Solomon care a avut cam multe neveste, trecem peste asta nu conteaza,Iacob la nascut pe Iosif, logodnicul Mariei, din care s-a nascut Isus, care se cheama Hristos, iata intr-adevar, oricine citeste evangheliile il cucereste acest farmec al scripturiilor scotand in evidenta virginitatea fecioarei Maria carea avut se pare vreo 6 sau 3 feciori nu conteaza,evanghelia se straduieste din toate puteriile sa stabileasca genealogia lui Iosif,facandul sot inactiv sa descinda din Dvid si Avram si sa dovedeasca in felul acesta ca Dumnezeu,Savaot Elohim, YHWEH(eu sunt cel ce sunt, cine esti? eu sunt El, care El? lo fi intrebat Moise nedumerit)si-a tinut promisiunile fata de patriarhi, punandu-l pe Mesia in rasa lor)un monument de o rara frumusete chiar daca majoritatea nu au inteles mesajul Evanghelic, trebuie sa-l creada penrtru ca asa a fost. Marturii ne sunt sfintele scripturi pline de contradictii flagrante, monument de idiotenie, of pardon voiam sa zic sfintele scripturi sunt logice intr-o armonie perfecta si farmecul lor te cuceresc din prima clipa.Asa cum ia cucerit si pe Brunno, Galilei, Leo Taxil si care intr-adevar au confirmat profetiile facute in scriptura si anume ca Pamantul este in centrul universului si toate celelalte planete cu soare cu tot se invart in jurul lui intr-o armonie perfecta. A avut cineva curajul sa contrazica Scripturile se pare ca da, ce nasol.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru milan9):

AAA, preotul, sau profesorul de religie sunt in masura sa predea invatatura biblica, saracutii, dar eu nu am vazut un preot sa mearga sa invete cu enoriasii, doar le bate clopotul, ca la foc, sa mearga la biserica, el merge acasa doar cu crucea, dupa leuti, ce treaba are el cu Biblia. Nu confunda nici tu Milan, ceea ce ar trebui sa se faca cu ceea ce nu se face (Maleahi 2 :2 -8.)

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

In multe din parohii se fac dupa amiaza cateheze si ore de lectura a Scripturii. Dar asta spuneam, anumite versete nu se pot intelege din context si atunci este nevoie de explicatii corecte!

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Deci,nu neg existenta unei divinitati,recunosc ca sunt putin cam ateist, asta tot din cauza bibliei, sunt sigur ca multe pasaje din biblie au fost falsificate, gresit traduse, sau intentionat, tocmai pentru a ne ascunde adevarul, dar divinitatea/natura ne-a dotat cu calitati psihice si motrice pentru a ne descurca in viata aceasta, sti cum se zice 99 % transpiratie si 1 % inspiratie divina, nimeni nu stie ce se intampla dupa moarte, poate ne transformam in pulbere de stele sau corpul energetic va supravietuii, acestea sunt doar ipoteze.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Bine Dragos.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da m-am folosit de spicuiri din ea,pentru a scoate in evidenta contradictiile si lipsa logicii,vezi genealogia lui Hristos,vezi facerea,vezi nasterea lui Hristos,virginiatea fecioarei Maria, vezi povestea lui Adam si Eva dar pentru cineva care este deja prea intoxicat nu are cum sa-si de-a seama, nu folosesc presupunerile nimanui citeste si tu carti istorice Flavius Josephus Istoria razboiului Iudeilor cu Imperiul Roman, Istoria ideilor religioase, Istoria Ilustrata a pmenirii de la aparitia omului de acum 7 milioane de ani pana in ziua de astazi, care sunt in contradictie cu Biblia.Religia e o fraza de dansii inventata

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se poate numi sectant sau liber cugetator

| sublime89 a răspuns:

Nu prea poate. Ateii nu cred in niciun fel de zei.

| ToaderAndrei a răspuns (pentru sublime89):

Ar trebui sa crezi in Dumnezeu, iti faci rau singura!

| sublime89 a răspuns (pentru ToaderAndrei):

De unde ai tras tu concluzia ca sunt fata si ca-mi fac rau daca nu cred in zei? laughing

| anonim_4396 explică (pentru ToaderAndrei):

Cred în Dumnezeu, dar nu sunt de acord cu biblia. happy

| ErrorFound a răspuns:

Acea persoana este teist, nu Ateist(lipsa teismului). Daca(hm, hm, cacofonie) crezi intr-un zeu care ne-a creat, n-ai cum sa fi ateu.

| Miauti a răspuns:

Nu stiu dar stiu ca daca un ateu nu crede in d-zeu, dar e de acord cu unele chesti din biblie - se numeste ateu-crestin

| Kalla a răspuns:

Nu,e doar un sectant care alege doar ce-i place dintr-o. Daca nu iti place ceva la o religie mai bine schimbi religia.Nu arunci ce nu-ti place.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Ateu înseamnă "fără Dumnezeu", adică neagă existenţa lui Dumnezeu şi a oricărui alte divinităţi.

Mai degrabă deist deoarece aceasta se referă la cineva care admite existenţa unui creator dar neagă orice religie.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ai fost intotdeauna de aceasta parere? I-am auzit spunand lucrul acesta si pe altii care n-au studiat Biblia niciodata. Dar, intrucat Biblia, spune clar ca provine de la Dumnezeu si ca el ne va da viata vesnica, daca vom crede si vom trai potrivit celor spuse in ea, nu esti de parere ca ar merita s-o examinezi, macar pentru a vedea daca spune adevarul sau nu?(Daca ai cumva Biblia, sau daca nu, poti s-o vezi pe net, si sa citesti in 2Petru 1:20, 21; aici spune:,, Nicio profetie din Scriptura nu provine dintr-o interpretare personala. Caci profetia n-a fost adusa niciodata prin vointa omului, ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, fiind purtati de Spiritul Sfant". Contine profetii ce s-au implinit, si unele pentru domeniul viitorului. De Ex : citeste 2Timotei 3:1-5; sau contine afirmatii stiintifice exacte despre lucruripe care cercetatorii le-au descoperit doar relativ recent de ex :Forma pamantului Isaia 40:22,, EL este cel ce locuieste deasupra cercului pamantului". Lucru constatat de oameni exact abia in sec. al xx.-lea sau despre viata animala, Leveticul 11:6,,-Iepurele de camp este rumegator". abia in secolul al xvlll-lea, englezul william Cowper a ajuns la concluzia ca asa stau lucrurile. Si multe alte dovezi care demonstreaza ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu 2Timotei 3:16, 17.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Forma pamantului Isaia 40:22,, El este cel ce locuieste desupra cercului pamantului'' Lucru constatat de oameni exact de abia in sec. al xx-lea woaww, este fals, cerc nu inseamna sfera, in al doilea rand datarea redactarii cartii lui Isaia, se face dupa ureche, cele mai vechi manuscrise ale V.T. nu trec de sec. 2-3 I.E.N. deci pretinsele carti profetice nu pot fi altceva decat fie traditi in versuri, fie in proza, transcrise mult mai tarziu decat evenimentele descrise.Si care intre timp au suportat actualizari conforme cu acele vremuri.Si o sa ramai surprinsa dar forma sferica a Terrei si circumferinta sa, era cunoscuta inca din sec.al 3 i.e.n.(Eratostene) daca ai auzit de el.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cum a reusit Eratostene sa calculeze circumferinta pamantului, el a observat ca la Syene (situat pe tropic, Egipt)soarele se afla la amiaza(la 22 iunie)chiar deasupra capului, corpurile nearuncand umbra.Si-a dat seama de vericalitatea razelor (sti ce inseamna vertical nu)observandu/le ca lumineaza pana pe fundul unei fantani.La aceeasi data, la Alexandria, situat la N corpurile au umbra, ceea ce demonstra curbura pamantului.Pentru ai masura circumferintele, stia distanta de la Syene la Alexandria(800 km)stia inaltimea turnului din Alexandria, a masurat lungimea umbrei lasate pe sol de turn, deci asa a reusit sa calculeze circumferinta apropiata cat de cat de valoarea reala.De aemenea, pentru a afla distanta dintre Syene si Alexandria, a angajat un om special pentru a o parcurge si a o masura.Iar mijloacele de masurare la vremea respectiva nu i-ar fi dat o valoare exacta.dar oricum primele informatii despre forma pamantului a emiso Eratostene matematician, poet, atlet, geograf si atronom antic grec
iar 22 iunie reprezinta solstitiul de vara.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Apropo de iepuri nu stiai oare ca pe timpul romaniilor iepurii si harciogii erau ingrasati in crescatorii,

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Ce legatura are cu enuntul pe care l+am dat. Aici era vorba despre exactitatea Bibliei din punct de vedere stiintific si istoric si de descoperirile facute de om mult prea taryiu fata de scrierea inspirata a profetilor.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Dar tu ai auzit de Gallileo Galillei si Cristofor Columb,, de Americo Vespucii, si alti destepti din toata vremea fiecare a constatat cate ceva. si nu au contrazis argumentele biblice.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Du-te tu nu vorbi prostii spicuite. Isaia a scris in sec al- vii-lea Trebuie sa cauti dovezi mai multe despre autenticitatea BIBLIEI despre perioada de timp in care cei 40 de profeti au participat sub inspiratie Divina la lucrarea lui Dumnezeu, de-a transmite Cuvantul sau, intr-o perioada de 1611 ani, si sa cauti despr e fiecare dovezi ca sa vezi adevarul si armonia BIBLIEI.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Te inseli, pamantul nu este un cerc, este o sfera adica nu este perfect rotund, datorita miscarii de rotatie pamantul este putin turtit la cei doi poli.Deci Isaia cand a scris acele versuri a cam denaturat putin forma pamantului, si nici nu avea el de unde sa stie ce forma are pamantul.''Cel ce locuieste deasupra cercului pamantului''este o inexactitate

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Bine, mai ai de invatat baiete. Cum se vede pamantul din cosmos? Nu stii ce inseamna a scrie sub inspiratie divina - adica nu a scris ideeile lui!

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

In ceea ce priveste pe marele om de stiinta Galileo Galilei ultimele sale cuvinte la terminarea procesului a fost ''eppur si muove'' si totusi se misca, deci prin constatarile sale el a contrazis sfanta scriptura de aceea a fost numit eretic si arestat la domiciliu/Biserica nu accepta teoria heliocentrista, sustinand in continuare teoria geocentrista, iar lucrarea sa a fost interzisa.In plus publicarea operelor sale, atat trecute cat si viitoare, a fost intezisa.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Probabil sa nu-i apartina lui acele idei, si posibil sa fi fost sub influenta bauturilor alcolice, cand divinitatea l-a inspirat si in loc sa scrie ca pamantul are o forma geoida el a inteles ca pamantul este un cerc perfect, care sta pe loc, si al dracu daca se misca nici macar un milimetru.Din contra o fi zis el pamatul sta in centrul universului si de fapt soarele se misca in jurul sau. si hic a mai tras o dusca vazand cum se misca toate in jurul sau.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

De fapt tu nu ai nevoie de cunostinta lui Dumnezeu, iti dai si tu in petici, vrei sa crezi ca viata ta nu apartine lui Dumnezeu. Esti independent, unde te duci?

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pe baza observatiilor facute din cosmos, se considera astfel ca el are o forma geoida care este data de suprafata marilor si oceanelor.In ansamblu, geoidul ca forma reala prezinta o forma mai aplatizata in dreptul polului (S)Si tot pe baza descoperirilor astronomice s-a stabilit ca pamantu are 2 miscari, in jurul axei sale si in jurul soarelui, de la V la E, de aici se creaza iluzia miscarilor corpurilor cosmice de la E la V, daca vei urmari dimineata vei observa ca soarele rasare dinspre E si apune in V, apropo de Isaia el cand a scris acel text ''El este cel ce sta deasupra cercului'' s-a referit probabil la vreun punct sau obiect care daca pleaca din dreptul soarelui si ajunge in aceeasi pozitie dupa 24 h descrie un cerc.Asadar, orice punct de pe suprafata globului executa o rotatie completa in 24 de h, descriind un cerc. Observati facute de cosmologi

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Acum sti cum se vede pamantul din cosmos?

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu u am nevoie de YHWH -zeul tribal al vechilor evrei,daca exista vreo inteligenta universala,spiritul universului,forta a tot stiutoare si atotcunosctoare, aceea forta ia inspitat pe Eratostene,Galileo Galilei, Bruno, Thales, Pitagora, Edilson(un analfabet) Issac Asimov care cu 50 de ani in urma a prevazut ca in viitor care se desfasoara acum oamenii vor vb la telefoane mobile, vor aparea trenuri cu levitatie magnetica, ceea ce s-a intamplat, iar alte perviziuni care nu s-au intamplat deocamdata sunt exploatarea spatiului, Luna va fi un nou avanpost al omenirii, asta nu s-a intamplat inca, iar in anul 2022 sau 32 o companie Olandeza vrea sa trimita un echipaj spre Marte, pentru. a, o coloniza care nu se vor mai intoarce niciodata vom vedea, desi pare cam imposibil dar nu se stie nici odata, si, si-a mai imaginat el si alte lucruri care sau realizat mai deunazi.eu pe acesti oameni i consider profeti, nu pe cei care au scris texte in biblie inexacte, contradictorii, si nefiind in armonie deloc

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Spune-mi o profetie descrisa in biblie care s-a adeverit

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Bine, alipeste-te de ei, onoreaza-i, ca mare folos ai. Sa fii sanatos.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Prefer sa citesc cartiile lui Asimov, macar alea iti dezvolta gandirea, sau carti despre Galilei sau Brunno, decat Biblia care nimeni nu a inteles-o si nu o so inteleaga nimeni, pentru ca e plina de contradictii, si ilogica, unde ai vazut tu armonie in biblie nu stiu, sau vreo profetie care s-a implinit sau care o sa se implineasca, in afara de amenintari la adresa omenirii cu sf.lumii sau cu aghiuta, lucifer, din partea unor asa zisi profeti nu am constatat nimic deosebit, asa previziuni cam ne da de gandit, ce fel de oameni au fost aceia care au scris asemenea populisme, simpli oameni care so fi saturat de ocupatiile imperiului roman, si au inceput sa-i blesteme, si nu numai pe romani ci si pe Babilonieni si Egipteni pentru ca evreii nu au avut nici odata un stat al lor tot timpul au fost sub exilul altor popoare, de abia in sec.trecut au reusit sa-si formeze si ei un stat, si inca ceva interesant evreii nu-l recunosc pe Hristos ca fiind fiul lui d-zeu, pentru ca a fost conceput cu un Roman pe nume Pandera, iudeii nici macar nu sarbatoresc invierea lui Iesus ci iesirea de sub exilul Egiptului de unde au imprumutat obiceiuri religioase si nu numai de la egipteni ci si de la Babilonieni si uite asa si-au format o religie a lor.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Yhwh la care te inchini tu nu reprezinta adevarata divinitate, tu te inchini la ceva ce nu exista, la un zeu imaginat de vechii evrei, relatia divinitate-om este intima, pur personala, si nu are nevoie de intermediar, relatia este directa (divinitate-sufletul omului)fara shwo-uri sau secte sau culte religioase.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Dragos, nu stiu ce scop ai tu in viata, dar nu vad de ce te impotrivesti cu atata vehementa. Ce ai creat tu /Viata cui apartine de tine /Cu ce-ti aduci aportul la o relatie buna, fara Dumnezeu? Tu mereu vorbesti sa pui punct, dar fara sa ai dovezi, dai cu bata. Ai putea sa studiezi Biblia cu Martorii lui IEHOVA din localitatea ta, macar de curiozitate, sa te autodepasesti, nu inseamna ca trebuie sa aderi la religia lor, doar sa vezi ce inseamna un studiu biblic.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Nu imi explic, cum poti tu vorbi cu siguranta fara sa cunosti, dar de fapt de ce ai intrat la categoria religie, nu ai nimic comun, sau nu ai cu cine purta dialog.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Hm,Yahweh pronuntat cateodata si Iehova a avut si o sotie zeita Asherat aceste inscriptii au fost gasite de catre arheologii de la Universitatea din Tel Aviv pe tablite cueniforme (1400 i.h.)iar al doilea zeu dupa Iehova era Baal care curios acest Baal era fiul lui El(d-zeu biblic)si Asera, iar sculpturiile o aratau purtand o rochie Egipteana.Pe baza descoperirilor arheologice desfasurate in desertul din Siria s-a ajuns la o concluzie logica la identitatea evreiasca a lui d-zeu din (V.T.) ISH.KUR.=HADAD=EL SHADDAI =BAAL=YAHWEH

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Religia inseamna crdinta in zeitati masculine si feminine, ce studii biblice mai vrei, cand arheologia moderna scoate la iveala cum a a luat nastere ideile religioase din cele mai vechi timpuri (paleoliticul) tu ma inviti la secta Iehovista care a dat rateuri in decursul aniilor ha ha ha, nu am chef sa ma indoctrineze cu minciunile lor/Draga PorumbRodica se pare ca tu nu prea sti nimic despre religii.si esti o naiva crezand in minciunile acestei secte crestin-religioase inventata de Chearls Russell.Intr-adevar nu exista alt grup religios dedicat raspandirii mesajului lor, insa acest mesaj este plin de minciuni, distorsiuni, inselatorii, doctrine false.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ti-am zis ca, daca exista o divinitate, nu are nevoie de temple ridicate in numele lui, asa cum fac martorii lui yhweh,un simplu studiu al bibliei ne infatiseaza un D-zeu antropomorf,facand troc cu oamenii,un d-zeu razbunator,instigare la inselaciuni, sau prezentandul cum ia parte la o masa in care beea vin, si nu stiu cate sute de kg de paine, asta vrei tu sa stuiez, nu stii tu oare ca biserica se face vinovata de cele mai cumplite crime Inchizitia si religia iudeo-crestina practica ceea mai cumplita forma de rasism, justificata divin, iar martorii lui Iehova se inspira tot din biblie doar ca, neaga unele chesti.ei nu sarbatoresc nasterea lui Hristos ci moartea lui, Crestini sarbatoresc invierea lui pe cand Iudeii sarbatoresc eliberarea de sub exilul Egiptului.
Si inca o cheste rasista din partea religiei Iehoviste doar 144. 000 de barbati si femei vor merge in ceruri, restul cica vor muri? si dupa aceia vor reinvia pentru judecata.ma intreb zeul acesta yhweh de ce nu i judeca direct? apropo cum ramane cu Indemnul lui Hristos iubesteti aproapele ca pe tine insati, la Iehovesti se pare ca cei care au incalcat regulile vor fi exclusi si nici macar nu vor mai fi salutati pe strada, Ciudat dar mantuitorul parca a spus altceva, e ce conteaza si asa e mort.repet divinitatea nu lucreza cu turma indobitocita, oarba, prostita.primitiva ci cu persoane luminate care au reusit sa se afirma prin propia lor vointa neavand nevoie de tot felul de secte,(Issac Asimov, Leo Taxil, Eratostene, Mendeleev, e.t.c. deci oameni care au reusit prin vointa propie si studii ani la rand au conribuit la progresul omenirii, ciudat dar Edilson cum a reusit sa se depaseasca pe sine insusi fara sa studieze biblia fiind un analfabet si fiind exmatriculat din scoala pentru ca era cam rebel, si totusi a inventat becul. Iehovisti ce au facut imprastie cuvantul lui Iehova (YHWEH=zeul tribal al vechilor evrei)era sa uit asa ca incheiere am cunoscut un martor m-a luat cu masina stand la ocazie iar pe drum mi-a dat o carte in fine si tot discutand asa l-am intrebat ce zici domne vine sfarsitul in 2012 pai si ce era sa-mi zica decat ''DA ''o sa vezi, cred ca era ori adventist ori Iehovist nu mai stiu, clar este ca i-am zis bine domule vom vedea adica i-am dat de inteles ca nu sunt de acord cu ideiile lui de doi bani, suntem in anul 2014 si de atunci nu l-am mai vazut.desi daca am sa-l mai intalnesc vreodata o sa-i reamintesc''cum ramane cu sfarsitul bre care il tot asteptati de 2000 de ani, sincer oameni mai primitivi si orbi ca sectanti fie ei penticostali, iehovisti sau adventisti nu am mai vazut cred ca toti aproximativ provin din medii sarace din punct de vedere cultural, nu au pic de cultura generala si nici nu cred cai duce capul preda mult.nici pe cei obisnuiti si nici pe cei din frutea acestor secte

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Asta nu inseamna ca nu cred in existenta vreunei forte divine, cred dar eu o vad cu alti ochi, ne-a dat liberul albitru, sa decidem ce vrem cu viata noastra, bine inteles ca fiecare va plati dupa fapta si rasplata. dar nu asa cum prezinta biblia saui sectele sau culte religioase.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Dragos, tu, in ce crezi, cui ii apartii? Martorul lui IEHOVA care spui tu ca te-a luat la ocazie, nu cred ca ti-a confirmat ca sfarsitul va fi in 2012. Nici decum nu era Martor. Dar, nu inteleg de ce trebuie sa arunci tu cu noroi in cineva, tu esti net superior oamenilor de rand, daca nu-ti convine de un cult, nu-ti ia nimeni mana si piciorul sa-l sustii, nu-ti place, iesi din teren, si atat, de ce sa faci tu inima rea cuiva, nu crezi in IEHOVA DUMNEZEU, nu poti pretui viata, nu crezi ca Biblia este Cuvantul scria a lui IEHOVA, este treaba ta ce faci cu gandul tau, daca ai sti ceea ce a facut Charless Rassell, ai vorbi altfel, dar pentru ca nu stii, critici si tu, ce critica si altii, si habar nu au, doar din auzite, nu poti sa dai tu verdict nimanui, trebuie sa cunosti. Ai copiat si tu prostiile unora, si crezi ca ce reusita ai. Daca Rassell nu a facut nimic bun, tu ce ai facut sau faci /Cu ce iti aduci aportul la o relatie buna, pasnica, cu oamenii care sunt informati din punct de vedere biblic, si vor sa-ti impartaseasca si tie din cunostinta lor / Nu-ti place, nu mai conversezi, nu este obligatoriu, Dumnezeu nu ne obliga sa-i slujim lui. Poti sa iesi din rand.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Sigur, spiritul de independenta l-a oferit Satan, este si el dumnezeul veacului acesta. Dar in afara de Biblie, nu este alta carte scrisa care s-o egaleze, si sa fie inspirata de IEHOVA DUMNEZEUL ATOTPUTERNIC Nici un alt dumnezeu nu ofera iertare, salvare, iubire, viata.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Noi apartinem universului,elementele care se gasesc in univers se gasesc si in alcatuirea organismului nostru,iar cine a creat universul in nici un caz nu este D-zeul biblic,acesta forta,spirit universal,inteligenta universala este deasupra religiilor,nu are varsta,nici barba,nu este razbunator, nici gelos, si nu beea vin sau mananca asa cum il prezinta biblia, si nici nu se odihneste pentru ca nu este un organism biologic, asa cum suntem noi, si nici nu a creat fiinte malefice (SATAN) pentru a ne chinui pe noi, pentru ca asa vrea d-zeul biblic. Iehova nu cred ca este adevarata divinitate, pentru ca este prezentat cu insusiri umane.Eu nu cred in biblie pentru ca acolo sunt date inexacte, planeta aceasta nu a fost creata in 6 zile,pamantul nu sta pe loc ha, ha, ha, asa cum este descris in biblie, si nu sta nici in mijlocul universului, actualele religii sunt religii institutionalizate, au fost institutionalizate de catre Imperiul Roman pentru a putea controla masele numeroase de oameni,
Iar aceea persoana care m-a luat in masina mi-a dat si o carte se numeste Marea lupta scrisa de Ellen G. White nu stiu din ce secta era peroana aceea, dar oricum asa mi-a zis in anul 2012 va veni sfarsitul, da ma rog se pare ca Elohim s-a razgandit, ne mai lasa inca 1000 de ani si cu siguranta in anul 3000 lumea va zice din nou vine sfarsitul pentru ca asa scrie in Biblie, o carte plina de mituri,si inexacta care promoveza rasismul, si mai mult de atat asa cum am zis il prezinta pe d-zeu cu insusiri antropomorfice, razbunator, gelos, care te indeamna la inselaciune si alte slabiciuni care nu sunt demne de o fiinta atotputernica.Si ma rog nu retin in ce parte a biblie Hristos a zis sa se infinteze secte si sa duca mesajele mele mai departe.dar istoria ne spune clar ca sectele existau chiar din in naitea nasterii lui Hritos, (Carturarii, Saducheii, Fariseii)se pare ca, Fariseii au fost cei mai mari dusmani ai mantuitoruluiprintre care se afla si Saul fondatorul religiei iudeo-crestine care a comis crime oribile.In fine, eu cred in continuare ca adevarata forta divina, inteligenta universala, spiritul universal nu are nevoie de secte, nici de catedrala mantuirii nemului.Asa cum a zis Sf.Stefan strigand catre Friseii ''Dumnezeu nu incape in constructii, cladite de mana omului. dupa care a fost omorat de Farisei dupa legea lor adica aruncand cu pietre.Religiile se fac vinovate de toate razboaile/Dar cu siguranta peste mii de ani cand omul va fi mai avansat din punct de vedere al cunoasterii si al spiritului, iar biblia va fi langa legendele olimpului, pentru ca grecii erau exact ca noi acum.Ei de mii de ani credeau in zeii olimpului, pana a devenit legende pentru ca a venit Imperiul Roman cu zeii lor si si-au impus zeii.In fine deci peste mii de ani nu o sa mai existe atati religiosi, actualmente din 8 si ceva de miliarde de pamanteni doar 1 miliard si ceva mai cred in biblie si religii, Stii sau nu sti ca in paduriile amazoniene inca mai sunt triburi care traiesc in armonie cu natura si au zeii lor/neauzind de Hristos, astia cu siguranta o sa ajunga in Iad asa cum a promis Elohim, Iehova, YHWEH.sau puteau sa ajunga mai repede daca misionarii cei care au facut cunoscute invataturiile Bibliei ar fi dat de ei, acum nu mai existau ori era crestini ori ardeau in Iad intampinati de Satan care dupa gandirea sectantiilor ar fi Dumnezeul acestui sec.dar ma intreb in timpul sec. XII, XIII cand exista Inchizitia si unele secte cine era dumnezeul acelor secole tot Satan/caci era mult mai crud de cat acum, sau in urmatoarele sec/ cine va fi noul D-zeu.tot Satan sarpele biblic, ce vina are bietul sarpe o biata simpla reptila ca toate elalalte reptile, dar biblia ce face din creierul uman/i inhiba gandirea il face robul religiilor, dar se pare ca totusi Stiinta a luat un avans in ultimii 300 de ani care dupa gandirea unor primitivi ar veni de la Satan inamicul lui YHWEH.nu arunc cu noroi in nimeni eu zic niste chesti care sau petrecut in decursul istoriei omenirii Inchizitia, Sectele iudaice, descoperiri arheologice in Siria care a scos la Iveala cine este YHWEH-un zeu tribal la care se inchinau Iudeii care avea si o sotie, asta nu o zic eu au spus-o specialistii iar aceste dovezi acum sunt pastrate prin diferite muzee.Noapte Buna.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Auzi, tu numai tampenii vorbesti, si mai copiezi si presupusele altora, pe care nici nu le scrii corect, spui ca nu crezi in Biblie dar, te folosesti de spicuiri din ea,, vorbesti fara sens baiete, nu stiu cate clase ai, dar...

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da m-am folosit de texte din biblie tocmai pentru a scoate in evidenta lipsa logicii, vezi facerea, fezi povestea lui Adam si Eva, Vezi Exodul cu Moise un adevarat S.F. iar apocalipsa a fost scrise de niste nu mai zic...

| dragos38 a răspuns:

Aceea persoana este liber cugetatoare dar in acelasi timp poate fi si un crestin ortodox mai istet care a reusit sa se desprinda de turma indobitocita si copii lui ar putea deveni liberi cugetatori(liberi cugetatori crede intr-o divinitate, dar are atitudine critica fata de biserica)

| dragos38 a răspuns:

Tu spui ca galileo nu a intrat in contradictie cu biblia, pai tocmai de aceea a fost arestat la domiciliul propiu pentru ca a indraznit sa contrazica textele din sf.scriptura care erau contrare cu realitatea din lumea fizica, tu spui nu stiu ce prostii despre iepuri, ca nimeni nu stia pana in nu stiu ce sec.cand de fapt sa descoperit ca iepurii rumega, surprize, surprize dar inca de pe timpul Imperiului Roman iepurii erau ingrasati in crescatorii alaturi de harciogi, deci nu trebuie sa fi om de stiinta pentru ati da seama de un iepure ca este rumegator, daca stai langa el si il observi nici nu-ti trebuie mai mult de un minut.

| Scarbo a răspuns:

Depinde ce biblie : Biblia sinodica, cea care ti-o recomanda biserica, si catehumenta care nu se mai vinde prin biserici, si care ar putea fi considerata cuvantul complet al lui Dzeu. Dar daca nu crezi in niciuna, te poti numi agnostic, sau chiar crestin daca ii respecti poruncile.

| ToaderAndrei a răspuns:

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu. Unii oameni care sunt in alte secte comenteaza orice incercand sa convinga oamenii ca ei au dreptate. Nu se poate numi ateu.

| sti11ness a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu, atunci crezi si in biblie deoarece biblia e cuvantul lui dumnezeu si viata lui Iisus. Deoarece biblia e o culegere de carti, a fost tradusa, scrisa, rescrisa in timp a dus la tot felul de interpretari si la lucruri care se contrazic. Sa nu mai vorbim de faptul ca atunci stiinta si lumea era mai putin cunoscuta iar oamenii traiau alte vremuri. Dumnezeu pentru tine trebuie sa fie in primul rand in suflet si in fapte bune.