| anonim_4396 a întrebat:

Http://firstchurchofatheism.com/
Ce parere avetii nu este ateismul o religie in jurul a caror "zei" sunt Chales Darwin si Stephen Hawking ( King=rege :)) se potriveste doar e regele ateilor:)) )?
Ateismul e o religie faza e ca adeptii nu recunosc aceasta, nu au ritualuri si sarbatori si nu se roaga "zeilor" sai doar ii divinizeaza.

Răspuns Câştigător
| reihiuke a răspuns:

Nu e o religie. Religie inseamna o cale prin care te legi de ceva. Presupune o cale de transformare a omului in sine. Ateii nu se leaga de nimic. Ei cred ca e bine asa cum sunt si ar fi si mai bine daca toata lumea ar fi ca ei. Poti spune insa, ca si ateii, cred unele teorii neverificate la fel cum altii cred intr-o religie. Mi se pare acelasi lucru sa crezi in Big-Bang (care cica s-a demonstrat stiintific) si ca Dumnezeu a creat pamantul. E acelasi fel de credinta. Si fiecare formeaza arugmente proprii in jurul acestora, in functie de cum vad ei lumea si cum o percep.

| Alphawolf a răspuns (pentru reihiuke):

"Poti spune insa, ca si ateii, cred unele teorii neverificate la fel cum altii cred intr-o religie. Mi se pare acelasi lucru sa crezi in Big-Bang (care cica s-a demonstrat stiintific) si ca Dumnezeu a creat pamantul. E acelasi fel de credinta"

Chiar asa, cum ar putea sa fie acelasi fel de credinta? Este o diferenta foarte mare! Big Bangul chiar daca are insuficiente, el contine adevaruri, sunt realiste, rationale, pe intelesul tau si al meu. Deci, presupunand ca eu cred in teoria Big Bang, credinta mea are cat de cat un suport realistic, este intemeiata intr-o anumita masura.

Credinta ca Dumnezeu a creat Pamantul ce baze are? Spune-mi te rog si mie, ca eu nu vad nici una. Biblia, golurile cunoasterii, dorintele si slabiciunile oamenilor, sau poate incapacitatea lor de a intelege realitatea? Descoperirile stiintifice nu duc la nici-un fel de ideologie religioasa. Toti inconstientii vor argumente si dovezi, toti stiu sa nege si infirme, dar cati dintre ei inteleg cate ceva - ce trebuie si cum trebuie? Citesc si ei doua articole care le sustine convingerea si deja stiu totul.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

" Deci, presupunand ca eu cred in teoria Big Bang, credinta mea are cat de cat un suport realistic, este intemeiata intr-o anumita masura."
Intr-o anumita, suport realistic, ok? Dar de aici pana la siguranta si arganta cu care garantati asta e mult.

36 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Ce treaba am eu cu ateii aia? Ateismul nu este o religie si nici nu va fi.Zi-mi si mie care sunt "zeii" ateilor.

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

Ti-am spus mai sus? Adica nu zei ci oamenii pe voi insiva ii divinizati si teoriile lor aiurite sunt lege pentru ateiilaughing

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am obiceiul de a jigni pe internet, dar tu clar suferi de ignoranta acuta, sau pur si simplu, ori ai un retard mintal, ori esti troll.Tu nu intelegi ca exista atei care nici n-au auzit de oamenii aia? Probabil ca tu, in marea ta inteligenta considera ca ateismul inseamna sa crezi in evolutie si in Big Bang, dar uite ca iti zic eu, ateismul nu inseamna asta.Ateismul inseamna doar negarea zeilor stupizi inventati de religie.E ca si cum tu ai avea mai multe religii, cate una pentru fiecare inventie stupida omeneasca, fiecare religie bazandu-se pe pe teorii care neaga existenta unor personaje inventate de oameni.E stupid.

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

Ok am inteles Domn'le sa traiti laughing

| Nucreeed a răspuns:

Iti spun eu cat de cretttin esti de ai pus intrebarea asta....motive:

1.Multi oameni(ca tine)nu pot sa inteleaga cum poate cineva sa traiasca fara credinta, sau care sa gandeasca diferit de majoritatea...cautand mereu sa compare starea lor cu cea a ateilor.

2.Multi cred ca ateii au multe in comun, cand in realitate, nu este deloc asa.

3.Multi confunda ateismul cu stiinta.

4.MULTI CONFUNDA CONCLUZII BAZATE PE DOVEZI, CU.....credinta lorsad

5. Unii cred ca, daca ateii sunt impotriva religiei, sa fie o insulta la adresa ateilor spunandu'le ca ateismul este o religie.

SI NOI NU II DIVINIZAM PE : Richard Dawkins, Charles Darwin, Stephen Hawking, Christopher Hitchens, etc. CI II RESPECTAM SI APRECIEM PENTRU CEEA CE FAC!

| anonim_4396 explică (pentru Nucreeed):

1) Stiu ce este ateismul si nu incerc sa-l compar cu vreo religie cunoscuta
2) Nu au chiar foarte multe in comun ceia ce face o religie toatal diferita
3) Ai dreptate ateismul nu are de-aface cu stinta ci cu credinta
4) Dovezile ateiste pot fi considerate invalide avand in vedere ca singura dovada este foarmarea aminoacizilor intr-o admosfera de nesupravietuit ( desigur bacterile rezistand)
5) Ateismul ca structura e o religie a necredintei argumentele ateismul au aceiasi valabilitate ca si Biblia de altfel
Dap diferenta e cam mica avand in vedere ca aveti incredere oarba in teoriile lor "stiintifice"
Chiar tu ai zis-o ateismul nu are de-face prea mult cu stiintalaughing

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

AM ZIS CA CEI CARE SUNT ATEI SE BAZEAZA PE STIINTA DAR NU CONFUNDATI STIINTA CU ATEISMUL SUNT 2 LUCRURI diferite...dar tu intelegi ce vrei din ce zic eu pentru ca esti crestin trebuia sa sa'mi dau seama.

| anonim_4396 explică (pentru Nucreeed):

Pe stiinta lui Darwin si alti ca el dar ce dovezi imi aduci ca este adevarata T. Evolutiei in afara de propaganda teoriei? Oasele dinozaurilor, dar desore oasele uriasilor ce parere ai? Ok au existat aceste creaturi, dar ce dovezi imi aduci au evoluat? Datarea cu carbon isi are si ea limita si poate fi si ea inselatoare. Hai sa gandim logic: Adevarat ca ateii nu cred in zei si nu au sarbatori si ritualuri dar au aceiasi structura ca si o religie la baza. Ce zici ce religia APPLE:http://www.descopera.ro/......tropologii
Se poate face o comparatie intre ateism si acest trend religios?

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

"hai sa gandim logic" du'te ba draq cu logica ta... daca gandeai logic nu mai erai crestin...

Ma iei cu religia APPLE? APPLE MA? cat de idiot sa fii sa compari un brand cu ateismul.

SI NU MAI CERE DOVEZI CAND TU NU POTI SA'MI ADUCI.
Nu este nevoie de Darwin ca sa-ti dai seama ca noi nu avem un creator! Orice dovezi si argumente as aduce eu..nu ti'as schimba parerea...pentru ca tu nu te bazezi pe astea..ci pe o dorinta adanc inradacinata de a crede.iar eu nu sunt idiot sa fac asa ceva

HAI PA

| anonim_4396 explică (pentru Nucreeed):

Ba din contra tu crezi si o faci instictiv.
"Nu este nevoie de Darwin ca sa-ti dai seama ca noi nu avem un creator!"
Pe ce baza o spui: NU pe baza unei credinte subiective?
Cei mai impartialii fata de orice tip de crez sunt agnostici. Ti-am demostrat ca si tu crezi ceva fara sa-mi poti demostra contrariul, nu trebuie un zeu ca sa crezi in ceva imposibil e in natura umana cum o spuneti voi ateii.
Eu nu aduc dovezi ok? Dar tu aratandu-mi ca ai dreptate ar trebui sa-mi aduci.
"daca gandeai logic nu mai erai crestin..."
Lasa-ma sa te informez ca aceasta este discriminare pe faptul ca sunt crestin, eu gandesc la fel ca orice om normal la cap.
"Ma iei cu religia APPLE? APPLE MA?"
laughing Eh ti-am demostrat care e caracterul unei religi. Voi enoriasi aveti, crez comun avetii, biserica aveti. Mai vrei ceva?

| RAY a răspuns:

Acea biserica ateista metaforic biserica e un loc de discuti stiintifice,filozofice etc

ateismul e lipsa religiei,credintei, filozofiei,biserici etc
astfel de cladiri sunt si in Anglia si chiar fondata de uni filozofi,oamenii de stiinta,nu-i nimeni obligat sa mearga acolo sau ajunge in vreun iad daca nu merge acolo, e pur si simplu un loc pentru discuti libere, ce ai enumerat tu sunt oamenii de stiinta nimeni nu-i divinizeaza, daca ai vazut bine ateii au banii, printre cei mai bogati din lume sunt ateii logic ca au un interes are pentru stiinta

| Mădă0611 a răspuns:

laughing ce ti-ai gasit. Tipic pentru crestini. N-au argumente? Cauta. Nu gasesc? Inventeaza, doar ca sunt de tot rasul.
Nefumatul e un viciu, ce vicioasa sunt :O
Daca un actor care zice un lucru care pare ok si cu care esti de acod, e zeul tau, ce sa mai zic?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am uitat sa dau click pe link. rolling on the floor) Daca nu ai observat care e treaba, meriti lumea si ea te merita.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

E ti-am dovedit ca e o religie. Uita-te si tu sa vezi ce crezi si apoi mai vorbim. Cei mai impartialii cu zei si religile nu sunte-ti voi ci agnostici.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

RELÍGIE ~i f. Credință în existența unei forțe supranaturale (care implică un ansamblu de acte rituale) și adorarea ei. rolling eyes

Poti sa fii ateu fara sa stii de oamenii aia, ateu inseamna fara zeu, atat, acum ca ai intrebari existentiale si te apuci de citit, nu inseamna ca ii venerezi pe cei despre care citesti. Parca tu erai ceva mai treaz decat ceilalti laughing, ce face crestinismul.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Ok lasand la o parte gluma constitutia ateismul cam in mare asta e chiar, daca cum si eu am zis nu are ritualuri si zei are o constitutie religioasa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor daca tu zici. Ti-am zis, nefumatul e un viciu confused

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi cer scuze daca a parut ridicol dar constitutia ateismului in sine are ceva religic ca sa zic asa diferenta dintre religiile cunoscute si voi este ca nu aveti ritualuri si zei in rest e cam aceiasi varza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca strambatul ala de soarta este rege, insamna ca avea dreptate timur lenk care-i spunea lui baiazid, acesta fiind chior; alah are un ciudat simt al umorului dand conducerea lumii unor nevolnici ca noi. apoi regele ala al tau, il stiu ca nu e mort da nici mult nu mai are.am zis al tau, fiindca eu alt imparat, a carui imparatie nu va avea sfarsit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt ateu ci crestin.

| nogomani a răspuns:

Da, clar este o religie. Eu in fiecare dumnicia merg la biserica ateista, pup icoane cu Stephen Hawking si Chales Darwin, de fapt cred ca lui Darwin ii pup cadavru ca e sfant. Noi cantam cantece de multumire aduse zeilor nostri umani, le donam 10% din castigul nostru si bine inteles popilor nostri le marturisim necredinta noastra fata de Dumnezeu.
Sfantul Darwin sa te binecuvinteze fiule, iar ratiunea sa fie cu tine in veci vecilor amin.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Ai uitat de sacrificarea saptamanala de virgine in numele lui Darwin sau jocul ritualic "pin the jesus on the cross".

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, eu sunt ateu ortodox, atentie ORTODOX, conteaza foarte mult. Noi nu sacrificam virginele, ne sacrificam noi in numele lui Darwin pentru acele virgine, dezvirginandu-le. Vino si tu la adevara credinta ateista si lasa-i pe sectantii eretici care au venit din America. Doar la noi in Europa am avut atei martiri, care acum au devenit sfinti, iar cadavrele lor nu mai putrezesc, pentru ca au fost incinerati pe rug de catre crestini.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Ba nu, ateismul gnomic este adevarata religie. Voi doar v-ati abatut de la calea cea dreapta. laughing

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa fiti voi adevarata religie cand doar numele nostru ortodox [„orthos" (drept, corect sau adevarat) şi „doxa" (glorie, onoare, lauda, inchinare)], ne spune clar ca suntem credintea cea dreapta. Voi nu cinstiti sfintii atei, sunteti niste lupi in haine de oaie. Darwin sa aiba mila de voi.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

laughing tare faza dar eu spuneam cam pe bune adica cum am spus si mai inainte si lui Gaia i-am dat o replica legat de faptul ca ateismul este o religie fara zei si ritualuri dar credinta ca aspect e cam oarba la fel ca oricare credinta religioasahappy

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu am credinta ca Dumnezeu nu exista, pentru mine este lipsa credintei ca Dumnezeu exista din motive ratioanele. Nimeni nu are credinta ca Ahura Mazda creatorul unic al universului nu exista, in schimb nu aveti credinta ca el exista.
Ateismul este lipsa credintei ca o divintate teista exista si nu credinta ca o divinitate teista nu exista.
Sper ca observi diferenta.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Stiu diferenta dintre ateism si orice religie, insa ca si constiutie are aceiasi asemanare.

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

"Stiu diferenta dintre ateism si orice religie, insa ca si constiutie are aceiasi asemanare".

Da? Spune-mi se mie constitutia ateismului si a religiei laughing.
Asculta, am vazut ca tu confunzi ateismul cu stiinta. Pot sa fiu ateu fara sa stiu nimic despre stiinta. Daca tu crezi in Dumnezeul lacunelor, atunci da, Dumnezeul tau devine din ce in ce mai mic, direct proportinal cu descoperirile stiintifice.
Pot sa nu accept nici o teorie stiintifica si sa fiu ateu. Daca imi lipseste o informatie, cum ar fi un fenomen natural (exemplu: cum se produce fulgerul, cutremurul, eruptiile vulcanice etc.) voi trage concluzia ca imi lipsesc mie niste informatii in legatura cu acele fenomene si nu il voi pune pe Dumnezeu la inaintare ca sa imi acopar ignoranta in legatura cu fenomenele respective.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Eh dap, dar structura aceasta actuala are la baza T. Evolutie, ca urmare aveti o anumita legatura fata de aceasta un atasament asfel spun in acest caz o religie a necredintei.

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoria evolutiei nu are nici o legatura cu ateismul. Au fost atei pe lumea asta cu mult inainte de teoria evolutiei chiar daca numele de ateu nu exista la acea perioada. Au fost oameni care au considerat ca nu sunt dovezi suficiente pentru existenta vreunui zeu.
Si in plus, teoria evolutiei poate fi studiata, iar daca tu in urma studiului consideri ca poti demonstra falsul aceste teorii in fata comunitatii stiintifice, care poate sa iti prezinte tone de dovezi si argumente in favoarea ei, esti liber sa o faci.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Ateu=persoana care neaga existenta zeilor
Ok de aici am ajuns la un punct,dar ateismul a facut urmatorul pas,si-a impus punctul de vedere al originii lumii. Aici deja s-a creat un crez,bun acum dovezi sunt dar cat de concludente? Cat de mult atei au ajuns pe propia baza la acea credinta,si nu s-au luat doar dupa faptul ca au declarat acesti oamenii de "stiinta" cum a aparut Universul. Care e posibilitatea din milioane de teorii ca cea a ateilor sa fie adevarata? Ok,are suport realistic,dar lipsurile? Poti spune ca nu esti legata subiectiv de acea teorie si daca se va dovedi contrariul vei recunoaste ca ai gresit? Fiecare om se va lega la un moment dat de o filozofie subiectiv. Problema este cum va afecta modul de viata acelui om filosofia sa?
Daca nu sunte-ti asa legatii de teoria evolutie,bing-bang si altele de ce incercatii sa le doveditii?
Acum e adevarat ca nu tot ce inseamna ateismul e religie atata timp cat nu esti legat de aceasta "doctrina" si doar cauti raspunsuri,dar cand consideri ca ateismul e si raspunsul se va forma o anumit dogma a credintei ateiste.
A-test adica non-teist,daca nu e teism nu inseamna ca nu e o doctrina. Adica uita-te doar la satanismul modern astia cred doar simbolic in satan dar tot is cult. Ateismul de multi ani incoace si-a format propriul cult fara sa bage de seama. Ok? Intelegi tu acum? La asta m-am referit. Acum tipurile de ateism difera, dar si persoana difera. Eticheta proprie iti da o imagine sti? Deci ca ateist se presupune ca crezi totusi ceva. Adica nu poti fi ateu si totusi sa cauti raspunsuri asupra aparitiei lumi. Cum asa? Adevarat ca ateismul nu iti impune ceva, dar trebuie sa fii conformat cu doctrina. Adica daca eu imi spun crestin si neg existenta lui Dumnezeu mai sunt eu oare crestin?
Tot asa daca tu iti spui ateu si negi modul in care ateismul iti spune ca aparut lumea tu insati numai esti atee. Daca gandirea ta se indreapta asupra faptului ca tu numai acceptii T. Bing-bang care e acceptat de comunitatea atee, si cautii alt raspuns considerand ca asta e fals numai esti atee, corect? In acest caz aceasta lipsa a credintei in zei, dar are o anume versiune de origine a lumi e in ea insasi o religie.

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

"dar ateismul a facut urmatorul pas, si-a impus punctul de vedere al originii lumii."
Nu si-a impus nimic ateismul, ateismul este simplu lipsa credintei intr-o divinitate, ce este asa greu de priceput? Oamenii de stiinta sunt si atei si teisti si deisti.

"Aici deja s-a creat un crez, bun acum dovezi sunt dar cat de concludente? "

Daca ai avea bunavointa ai da un search pe google sa te informezi, iar daca vrei sa aprofundezi gasesti carti cat sa iti ajunga sa citesti o viata despre acest subiect.

Sunt oameni de stiinta crestini(cauta William Lane Craig, care este astronom si apologist crestin) care sustin teoria big bang, doar dovezile sunt incontestabile. Totul a plecat de la un punct singular. Cauta si tu ceva despre radiatia de fond a universului, despre exapnsiunea continua a universului, despre vechimea stelelor. Adica aceste teorii sunt bazate pe observatii si nu pe credinte oarbe. Cauta sa mai vezi ce inseamna o teorie stiintifica. A, ca inca nu este sigur ce anume a creat punctul zero cand s-a produs explozia este altceva, desi sunt destul de multe teorii dovedite matematic cum ar fi fluctuatile cuantice, dar pe mine ma depaseste acest subiect, o sa imi fac intr-o zi timp sa il studiez.

"Cat de mult atei au ajuns pe propia baza la acea credinta, si nu s-au luat doar dupa faptul ca au declarat acesti oamenii de "stiinta" cum a aparut Universul."

Nu este o credinta, este o teorie stiintifica, iar primul care a emis teoria big bang a fost un catolic, care la acea perioada dorea sa demonstreze ca universul a avut un inceput, deoarece se credea ca universul este etern, dar pana la urma s-a dovedit ca are un inceput, deci dupa cum vezi stiinta cauta adevarul si nu informatii neadevarate dar comode.

"Daca nu sunte-ti asa legatii de teoria evolutie, bing-bang si altele de ce incercatii sa le doveditii?"

Nu, nu suntem. Am intalnit atei care credeau in reincarnare dar nu credeau in Dumnezeu si nici nu s-au obosit sa studieze stiinta elementara. Poti sa fi ateu si sa crezi ca universul este infinit, chiar daca s-a demonstrat contrariul, stiinta ta personala nu are nici o legatura cu lipsa ta de credinta in ceea ce priveste o divinitate.

"Problema este cum va afecta modul de viata acelui om filosofia sa?"
Nu e filosofie este stiinta, iar stiinta influenteaza foarte mult viata oamenilor, dovada esti tu care vorbesti chiar acum cu mine desi probabil suntem la mii de km departare unu fata de celalalt.

"Daca nu sunte-ti asa legatii de teoria evolutie, bing-bang si altele de ce incercatii sa le doveditii? "

Pai nu incercam sa le dovedim, ele sunt dovedite, problema este ca sunt oameni care lupta in potriva adevarului stiintific, desi nu au nici o notiune despre teoriile pe care le combat si noi trebuie sa le dovedim eroarea in care se afla.

"Poti spune ca nu esti legata subiectiv de acea teorie si daca se va dovedi contrariul vei recunoaste ca ai gresit?"

Bine inteles ca voi recunoaste ca am gresit. Nu este nici o rusine sa gresesti, iar daca ti se arata ca ai gresit, ar trebui sa te bucuri deoarece acum nu mai esti intr-o eroare. Nu este nici o rusine sa gresesti, dar este o rusine sa persisti in acea greseala cand ti se arata ca gresesti.

"A-test adica non-teist, daca nu e teism nu inseamna ca nu e o doctrina. Adica uita-te doar la satanismul modern astia cred doar simbolic in satan dar tot is cult."

Ateismul nu este o doctrina. O doctrina iti impune anumite standarde si o anumita gandire, iar ateismul este simplu necredinta fata de existenta vreunei zeitati. Satanismul este o doctrina deoarece are filosofia ei propie si iti impune anumite standarde.

"Deci ca ateist se presupune ca crezi totusi ceva."
Nu este obligatoriu, sunt atei care nici macar nu cred ca ei ca persoane exista cu adevarat laughing.

"Adevarat ca ateismul nu iti impune ceva, dar trebuie sa fii conformat cu doctrina."

Nu exista doctrina, sper ca ai inteles si nu vei mai repeta aceste greseli, important este sa intelegi.

"Adica daca eu imi spun crestin si neg existenta lui Dumnezeu mai sunt eu oare crestin?"

Nu vad care este comparatia. Cand esti crestin esti obligat sa respecti anumite norme morale pe cand ca si ateu iti creezi sau iti alegi singur ce norme morale doresti. Nu suntem trasi la indigo ca oamenii religiosi.

"Tot asa daca tu iti spui ateu si negi modul in care ateismul iti spune ca aparut lumea tu insati numai esti atee."

Sper ca te-am lamurit si mai sus, ca poti sa fi ateu si sa spui ca lumea a aparut pentru ca un caine a eliminat niste gaze. Daca esti ateu, nu esti obligat sa accepti nimic.

"Daca gandirea ta se indreapta asupra faptului ca tu numai acceptii T. Bing-bang care e acceptat de comunitatea atee, si cautii alt raspuns considerand ca asta e fals numai esti atee, corect?"

Nu este corect, acum ~60 de ani, majoritatea ateilor credeau ca universul este etern, dar uite ca stiinta le-a dovedit ca se inseala, dar bine inteles inca mai sunt atei care cred ca universul este etern, dar este doar credinta care nu este demonstrata si nici nu are sustinere stiintifica, dar asta nu il face pe respectivul mai putin ateu decat mine.

Sper ca am lamurit toate neintelegerile tale legate de ateism happy.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Multumes. Chiar m-ai lamurihappy acum scuze daca v-am creat probleme trebuia sa fac de la bun inceput dinferenta dintre ateism si ateism religios/fanatic (exista si asfel de persoane)