| Exilee a întrebat:

Http://petretutea.blogspot.ro/ Ce parere aveti?

Asta ar fi prima intrebare. A doua ar mai fi: Ce vrea sa sublinieze Goethe prin afirmatia: " Dar voi, voi fii de zei, adevaratii, /Voi bucurati-va!"

De ce unii sustin ca Goethe utilizeaza termenul "Domnul" pentru a sugera adresarea catre ingerii sai inr-un fel de "pagan"? ( extras din Faust)

4 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Vad ca nu-ti raspunde nimeni. Vrei un banc?hee hee

| Exilee explică (pentru мιнαɛℓα36):

Astept...

Daca vreau banc? Desigur.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Goethe se plimba intr-o zi pe o alee ingusta a Raiului. La un moment dat, din directia opusa se apropie Petre Tutea. Ajung fata in fata, se opresc si incep sa se uite chioras unul la celalalt. Tutea rupe tacerea:
-N-am sa ma dau la o parte pentru un prost!
-Eu am sa o fac! raspunde Goethe.

Răspuns utilizator avertizat