| bleakk a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=AKC2LnFjbjA
Ce ritm si ce versuri interesante. Ce parere aveti ca melodie?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cântă bine, dar gândeşte prost.
Religia i-a sucit minţile.

| bleakk explică (pentru NOname):

In ce fel crezi ca greseste? Ce crezi ca a patit de a ales "drumul" asta?

| NOname a răspuns (pentru bleakk):

A fost slab şi s-a lăsat tras în maşina spălării de creiere. Nu a avut destulă inteligenţă şi tărie de caracter, cât să reziste, folosindu-şi propria minte.

Acum e doar o marionetă, un bigot-fanatic, care repetă clişee mistice, naţionaliste, tembele, cu aere de mare înţelept şi filosof.

| bleakk explică (pentru NOname):

E probabil ceea ce spui tu.Dar eu tot nu pricepe nici acum influenta in sens negativ a religiei.De ce asta? Pentru ca vad oameni (aparent) credinciosi cu inimi smerita si caractere deosebite care iti lasa impresia ca ce fac e bine si corect,dar pe de alta parte exista o "gasca" destul de mare care abuzeaza (in esenta pe ascunt) de religie si o folosesc in scopuri personale. Ei de ce fac asta, daca pur si simplu cred intr-un Dumnezeu care le interzice sarlataniile si vicleniile astea? Sau, nu cred? Eu daca am ajuns sa nu cred, pur si simplu, bunul simt si constiinta ma trage in-afara.Nu pot ramane sa ma dau vreun sfant (in sensul religiei crestine) si pe furis sa fac lucruri abominabile.Sincer...care e perceptia ta? Eu la inceput,cand credeam cu tarie intr-un Dumnezeu, gandeam ca ateii au motivatia asta a lor de a denigra religia din cauza ca, deh, s-au dat "diavolului", insa multi au ca scop indepartarea acestor sarlatanii, insa sunt si eu care fac asta din propria placere de a-si bate joc de altii, ei crezandu-se superiori si aici mi se pare gresit.

| bleakk explică (pentru NOname):

Vezi ca am niste greseli de tastare si exprimare, sper ca intelegi.Nu mai corectez

| NOname a răspuns (pentru bleakk):

Ar fi multe de discutat şi cred că s-au discutat deja numai aici, pe tepeu, de mii de ori.
Sfatul meu este - cât eşti tânăr mai ales şi încă opiniile-ţi sunt în formare - să fii pe fază, să înregistrezi tot, să treci totul prin filtrul gândirii critice, iar când vei fi pregătit, să tragi concluziile (nu e nicio grabă).
Oricum, eu zic că eşti pe drumul cel bun, căci observ că de la primele tale postări pe site ai evoluat, raţionamentele tale în marea sa parte devenind mai corecte, mai logice.

| Doub a răspuns:

Una din melodiile mele preferate.