| M25M a întrebat:

"In 1787, intr-un han de langa Moulins, murea un batran, prieten cu Diderot, educat de filosofii iluministi. Preotii din imprejurimi erau la capatul puterilor: incercasera totul dar in zadar; omul refuza ultima impartasanie, era panteist. Domnul de Rollebon, aflat in trecere si neavand nimic sfant, a pariat cu parohul din Moulins ca in mai putin de doua ore il va readuce pe muribund la sentimente crestinesti. Preotul a tinut ramasagul si a pierdut: luat in primire de domnul de Rollebon la ora trei dimineata, bolnavul s-a spovedit la cinci si a murit la sapte. "

Superb sau ce?

P.S. Framentul face parte din "Greata" de J.P. Sartre
Superb sau ce?

P.S. Framentul face parte din "Greata" de J.P. Sartre

11 răspunsuri:
| M25M explică:

Continuarea si esentialul:

" -Sunteti atat de tare in arta polemicii? intreaba preotul; ne intreceti pe noi, prelatii! - N-am polemizat, raspunse domnul Rollebon, l-am infricosat cu iadul."

Nu stiu de ce dar nu ma lasa sa postez tot...

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

Asa, ca nu intelesesem care e faza. Totusi, daca nenea panteist avea cunostinte solide, nu multe, ajunge si 1, dar sigura, despre crestinism, nu putea fi convins nici cu toate iadurile din multivers, stiu ca ideea era alta, si sunt de acord, oamenii nu cred in dumnezeu din iubire fata de el, ci din teama de iad, asa a fost si asa o sa fie intotdeauna.

| M25M explică (pentru Mădă0611):

Ma repet, nu stiu ce naiba are de nu ma lasa sa postez totul, m-a adus in pragul atacului cerebral si am lasat asa pana la urma laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Fa madalin-o? cand vei intalege ca nu iadul ne inspaimanta pe noi? fiindca mantuitorul nu a murit degeaba? o jertfa atat de mare si personala, nu a fost facuta ca oamenii sa ajunga in iad.io de iadul pe care-l negati voi ma ingrijorez fiindca singura tactica a celui pierzator este sa convinga oamenii ca el nu exista si nici iad nu e, iar ei au timp sa se mantuiasca nu e musai azi e timp si maine.asa trece azi,maine, azi maine, si cum ziua judecatii vine pe neasteptate, inchipuieti cum este prins omul? pacat ca cititi degeaba si nu rationati deloc.nu mai cititi. poate prostia va fi un atu pentru cei care vor spune; n-am stiut.cine stie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa, madalin-o, poti sa citesti 30 din 24 de ore, daca sunt lucruri care nu solicita mintea ci doar ochii, citesti degeaba. De unde stii ca iadul altor religii nu e cel adevarat si cel pierzator te-a convins ca nu exista?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu se poate sti sigur ca nu exista iad. Si-n iad ajung cine? Protestantii confom catolicilor? Catolicii conform protestantilor? Hindusii conform musulmanilor? Musulmanii conform crestinilor? Toti crestinii (asta daca evreii au dreptate)? Practic nu mai stie omul de care iad sa se fereasca. Ce-ar trebui sa te faci sa nu nimeresti acolo? Musulman-zen-hindus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu m-a convins ca nu exista.dar este lumea lui.iar noi nu trebuie sa ne temem cat timp credem si il acceptam pe Iisus Hristos ca mantuitor, si salvator.nu de frica.ci din respect.din dragoste si iubire catre adevar, si fiindca nu a fost dat oamenilor alt nume prin care sa fie mantuiti.problema e alta; ar trebui un om ganditor,intelept si inteligent, sa caute sa priceapa, cum a inchis bunul Dumnezeu in cuvantul biblic, ochii si urechile inteleptilor, dar le-a lasat deschise pruncilor? de ce este scris? lasati copii sa vina la mine.caci imparatia cerurilor este a unora ca ei? deci nu a lor.ci a unora ca ei.si deasemeni; multe referiri la a fi precum pruncii cand vom intra in imparatia Domnului? fiindca iarasi este scris; intelepciunea omeneasca, este nebunie inaintea lui Dumnezeu, iar gandirea si simtirea Duhovniceasca este mult diferita de intelepciunea omeneasca, de aia oamenii credinciosi sant mult diferiti de noi pacatosii.toti am vrea sa fim ca ei,dar ne tine firea pamanteasca in loc, cu picioarele si mintea pe terra, pe cand ei sant, buni, fericiti si LIBERI.nu citesti degeaba.fiindca Duhul lucreaza, in mintea si inima omului ca pe un ogor intelenit, daca omul se roaga pentru aceasta.paste ferisit.o vinit iepurasu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu.sa fii precum marii nostri duhovnici,care au trait ingereste in trup,si care s-au invrednicit de frumoase daruri duhovnicesti,pe care le-au folosit in ajutorul celorlalti asa cum au fost invatati; fara plata a-ti primit,fara plata sa dati,si care erau cautati de oameni din toata lumea ca izvoarele cele bune, de unde izvoraste APA, datatoare de viata, asa cum Domnul a spus; veniti cei insetati, caci va voi da apa vietii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba te-a convins, din moment ce crezi in iadul crestinesc, cat despre porunci, se pare ca au fost furate din religia egipteana, deci nu sunt de la Yhwh. N-a venit, vine maine, ca merge la cumparaturi. laughing
Paşte ferişit!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se poate sti cine are dreptate: ortodocsii, catolicii, hindusii, musulmanii, budistii, taoistii, etc. Faptul ca te-ai nascut in Romania nu demonstreaza ca ortodoxia ar fi miezul din Fanta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Relaţia cu Creatorul trebuie să aibă la bază iubirea deoarece "în iubire nu există teamă, ci iubirea perfectă alungă teama, pentru că teama este o piedică. Într-adevăr, cine se teme n-a fost făcut perfect în iubire." - 1 Ioan 4:18

O zi bună!