| ƤrÏncessØfƬheShadøws a întrebat:

In Biblie ni se spune ca Adam si Eva au avut doi fii:Cain si Abel.
Cain l-a ucis pe Abel,apoi Dumnezeu l-a condamnat sa fie fugar.S-a dus Cain si a locuit in tinutul Nod, la rasarit de Eden.Geneza 4:17 spune:'După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh."Care este provenienta femeii respective? De unde a aparut? A cui fiica e? E sora lui Cain, sau fiica lui?

17 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In vechime, toti copiii dintr-o casa erau considerati fii stapanului acelei case. Deci, cand zice ca unul din fii lui Adam a luat de nevasta pe una din fiicele lui Adam, este posibil ca de fapt sa fi luat nevasta pe fiica vre-unui slujitor al lui.

| danay72 a răspuns:

Adam a mai avut fii si fiice. Se poate sa fie o sora de a lui sau o nepoata.

| anonimg a răspuns:

Daca te referi la faptul ca au facut incest, sa stii ca nu au facut. Pacatul este atunci cand Dumnezeu spune "nu", iar omul face contrariul. La inceput Dumnezeu nu a interzis casatoriile intre frati si surori, deoarece pacatul nu afectase atat de mult natura umana; adn-ul nu era afectat. Chiar Avraam a luat de nevasta pe sora lui vitrega (Geneza, cap.12 si cap.20). Mai tarziu Dumnezeu a interzis relatiile de felul acesta.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonimg):

Al naibii adn, cand erau doar ceva sute de oameni sa zicem nascuti din adam si eva, adn-ul era ok, apoi cand erau sute de mii al dracu de adn s-a imputit si n-a mai fost bun pentru cuplarile "in familie" Soto.

| milan9 a răspuns:

- După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au avut aproximativ vreo sută de copii (recordul aparţine unei rusoaice care a avut ~80 de copii) pe parcursul a sute de ani (alt subiect de discuţie... ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi).

Astfel, a fost oarecum cu totul relativă noţiunea de „fraţi" şi "surori" dacă ei poate că abia se cunoşteau între ei.

A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi. Ar fi trebuit altfel să existe două "familii" umane identice genetic, create separat de Dumnezeu, sau două rase diferite!?!

Adam şi Eva au avut un statut unic pe linia unei "identificări" speciale ("coasta" luată din Adam a fost începutul creării Evei) şi la fel de bine, cei aproape o sută de copii ai lor au putut avea, în mod excepţional, un cu totul alt statut decât cel de simpli "fraţi" şi "surori"...

Trebuie precizat că nu exista atunci nici o cutumă, nici o lege, nici scrisă nici nescrisă, care să fi reglementat căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, cel puţin pentru prima generaţie, d.p.d.v al informaţiilor pe care le avem la dispoziţie. Astfel, nu avem de-a face cu nici un fel de contradicţie.

| sublime89 a răspuns:

Cei care au scris biblia n-au stiut cum s-o scoata la capat dupa povestea cu adam si eva, asa ca s-au facut ca uita ce adam, eva si cain erau singurii oameni de pe lume si au inventat tinutul Nod unde a plecat Cain si basmul a continuat.

| Kalla a răspuns:

Ai devenit detectiv?

| ƤrÏncessØfƬheShadøws explică (pentru Kalla):

Da big grin...M-am gandit sa nu iau de bun orice interpretare fac ateii/crestini asupra anumitor fragmente din Biblie si sa o citesc singura sa vad ce gasesc prin ea...Si din primele capitole aberatii.Lumina creata inainte de luminatori, Pamantul e prezentat a fi creat inainte de stele(desi Pamantul are aproximativ 4, 6 miliarde de ani, iar cele mai batrane stele au 12-15 miliarde de ani), femei minune si un Dumnezeu care nu are nimic impotriva impreunarii cu doua femei(care nu stiu de unde au aprut).
Si acum Imi zice de Noe care pe o arca de dimensiuni reduse au incaput cate o pereche din fiecare specie de animal,plus provizii.
Si aici nu inteleg logica,Dumnezeu creeaza oameni, acestia devin pacatosi, ii distruge, lasa cativa, acestia devin din nou pacatosi. Putea sa ii distruga pe toti sa nu isi mai bata capul.Ca tot pacatosi ajungem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o fiică de-a lui Adam și de-a Evei.

Adam și Eva au avut pe Cain, Abel, Set și apoi „fii și fiice"...

„După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice." (Geneza 5:4)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era hernafrodit ma.ca rama.s-a inmultit pur si simplu.Doamne cata prostie omeneasca ce se vrea a trece drept desteptaciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt foarte multe intrebari fara raspuns in biblie. si bine faci ca-ti pui intrebari. cauta ceva documentare pe net despre asta, sunt studii intregi si cu siguranta vei intelege mai bine de-acolo decat din niste pareri subiective de-aici.

| ADN30 a răspuns:

În cartea Geneza, capitolele 3 şi 4, găsim următoarele informaţii: 1) Eva a fost „mama tuturor celor vii". 2) Între data naşterii lui Cain şi momentul când el a oferit jertfa care a fost respinsă de Dumnezeu s-a scurs un anumit timp. 3) Când a fost alungat ca să fie „pribeag şi fugar", Cain s-a temut că, ‘dacă îl întâlnea cineva’, ar fi putut încerca să-l omoare. 4) Dumnezeu a stabilit un semn pentru a-l ocroti pe Cain, arătând astfel că fie fraţii acestuia, fie alte rude ale sale ar fi putut încerca să-l omoare. 5) „După aceea", Cain a avut relaţii intime cu soţia lui în „ţara Fugii" (Geneza 3:20; 4:3, 12, 14–17).
Din aceste informaţii putem trage pe bună dreptate concluzia că soţia lui Cain era o descendentă a Evei, născută la o dată pe care n-o cunoaştem. În Geneza 5:4 se consemnează că, în cei 930 de ani de viaţă, lui Adam „i s-au născut fii şi fiice".
După părerea lui Adam Clarke, biblist din secolul al XIX-lea, faptul că Dumnezeu a stabilit un semn pentru Cain, când acesta s-a temut să nu fie omorât, arată că existau deja câteva generaţii de descendenţi ai lui Adam, suficiente ca să fi „întemeiat câteva sate".

| ƤrÏncessØfƬheShadøws explică:

De fapt nu e nici fiica, nici sora, deoarece in Biblie nu ni se mai prezinta nici o zamilsire de prunci dupa Cain si Abel pana la Enoh.

Deci femeia aia mistica, cine e? Si de unde a aparut?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

Femeia shaolin

| 8imal a răspuns (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

Biblia tii prezinta pe Adam primul barbat si pe Eva prima femeie. Restul nu sunt specificati. Deci cand Adam si Eva aveau copii ei nu erau singuri pe pamant! Daca s-ar fi specificat fiecare nume cate pagini avea acum biblia si cate istorii. Sodoma si Gomora istoric Turnul Babel istoric s.a/m.d.

| ƤrÏncessØfƬheShadøws explică:

Cred ca(,) Cain s-a intalnit cu femeia inainte ca Adam si Eva sa nasca pe Set si fii si fiice.Sau cel putin asa e ordinea:
Deci Adam si Eva ii aveau pe Cain si Abel.Cain omoara pe Abel, si "Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu ştiu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"(Geneza 4:9, este folosit termenul "atunci" deci in momentul imediat urmator dupa crima, Dumnezeu apare si tot atunci il face fugar). Si intai ne este prezentata nasterea lui Enoh si apoi a lui Set, deci pana la fii si fiice mai e cale lunga.Si intai s-a nascut Enoh(din Cain si femeia minune de care spuneam),lui Enoh i s-a nascut Irad(cu cine,Dumnezeu o stii),lui Irad i s-a născut Maleleil(cu cine,Dumnezeu o stii); lui Maleleil i s-a născut Matusal(cu cine, Dumnezeu o stii), iar lui Matusal i s-a născut Lameh(Pe asta cine l-a mai facut, Dumnezeu stie).
Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.(deci noi avem o singura femeie existenta, Eva, si asta isi ia doua)
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noem.

25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.

deci abia acum se naste Set. Abia dupa se nasc fii si fiice desi astia au utilizat 7 femei fantoma

Răspuns utilizator avertizat