| PatentuWuTang a întrebat:

In biblie scrie ca cei care se intorc impotriva lui Dumnezeu o sa fie chinuiti in iad.
Dar daca (dau un exemplu) Ionel se intoarce impotriva lui Dumnezeu si ii face voia lui Satana de ce "Necuratu" l-ar pedepsi? pentru ca a facut ce a vrut el sa faca?
Doresc raspunsuri dar argumentate!

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Frumos argumnentul tau si logic.De fapt si Biblia arata clar ca iadul se refera la moarte, nu chin vesnic, Apocalipsa21:8.Apoi logic, Dumnezeu il considera pe Satan dusmanul sau, in nici un caz nu ar colabora cu el pentru ai trimite pe oamenii rai la el. Dumnezeu nici macar nu s-a gandit vreodata sa-i chinuie pe oameni in foc.Ieremia7:31.Totul despre iad sunt doar inventii omenesti.

| milan9 a răspuns:

Atunci cand SCRIPTURA este lăsată să se pronunţe cu privire la acel loc al "sheolului", al eşecului, al neîmplinirii, se arată faptul că Dumnezeu nu are nici o contribuţie la acea neîmplinire:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| milan9 a răspuns:

Te întrebi în ce măsură coabitarea cu demonii a celor ce pierd mântuirea ar putea fi "nesatisfacatoare"?

Gândeste-te că în tot ceea ce în viaţa aceasta înseamană ispită sau înşelare, demonii se folosesc de trup sau de creaţia lui Dumnezeu. ei nu au nimic bun, interesant, tentant de oferit, decât ÎNŞELAREA.

| milan9 a răspuns:

În afara înşelării, demonii sunt doar o sursă a viciilor, a răutăţii, a frustrării, a conştiinţei neîmpăcate, a răutăţii care dezbină.

Eu aş vedea coabitarea veşnică cu ei ca pe un film de groaza, ca pe un coşmar ce nu se va termina vreodată. Nu ştiu pe nimeni să-şi dorească acest "parteneriat"incontrolabil si înşelător al orgoliului, al frustrării si urii, unul ce nu poate oferi nimic bun, ci dimpotriva, TOT răul...

Ura demonilor impotriva oamenilor este perpetua pentru ca prin raul continuu facut pana acum oamenilor, si de acum inainte, ei işi revarsă in continuare razvratirea lor fata de Dumnezeu.
Era o fabula cu "parteneriatul" imposibil dintre lup si miel. Nu e posibil asa ceva, decat ca o inselare a asteptarilor "mielului".

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Bravo, după cum ai menţionat pedeapsa este distrugerea veşnică!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu a creat totul pentru veşnicie. Sufletele sunt vesnice. El nu şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.

Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

| milan9 a răspuns:

Când SCRIPTURA este lăsată să se pronunţe cu privire la viaţa "de dincolo", ea afirmă în totalitate existenţa conştientă a sufletului:

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11

| milan9 a răspuns:

II Tesaloniceni 2, 9 prezintă cu totul altceva:
"Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică DE LA FAŢA LUI DUMNEZEU şi de la slava puterii Lui, ", iar asta nu înseamnă că Dumnezeu îi va extermina sau le va ucide sufletele. Nicidecum! Fiecare suflet a fost făcut pentru a fi veşnic. zeci şi zeci de versete afirmă acest lucru!

| milan9 a răspuns:

În privinţa capitolului 3 din Geneză, acesta prezintă la un moment dat date generale referitoare doar la existenţa biologică a lui Adam, singura pe care Adam o cunoştea la momentul respectiv ("În sudoarea fetei tale îţi vei mânca pâinea ta", etc…).

Geneză 3, 19 "În sudoarea fetei tale îţi vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care eşti luat; căci pământ eşti şi în pământ te vei întoarce" se referă doar la natura fizică a trupului. De ce? Pentru că nu a spus Dumnezeu că Adam e numai pământ ci "pământ eşti" cu sensul de "eşti şi pământ"!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dar cartea Geneza nu se referă doar la trup ci şi la suflet, şi o face foarte convingător:

Dovada: Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu TĂRÂNĂ (1.) din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT în faţa lui SUFLARE DE VIATĂ (2.) şi s-a făcut omul fiinţă vie."

Şi...
"Şi ca PULBEREA (1.) pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL (2.) să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

Scriptura NU LASĂ POSIBILITATE de interpretare haotică şi confuză!

| iurii75 a răspuns:

Încearcă tu să argumentezi ce afirmi.
Biblia spune că cei ce se răzvrătesc vor fi distruşi împreună cu Satan pentru totdeauna.

| Kalla a răspuns:

Satana ne uraste. Uraste tot ce a creat Dumnezeu si se gandeste doar la el insusi. Daca faci ce spune Satana practic el o sa te chinuìe si mai mult decat un ateu care nu face nici voia lui Dumnezeu si nici a lui Satan pentru ca odata ce ai ales cu Satana, el poate face ce vrea cu tine.Ai auzit de liberul arbitru? Dumnezeu te lasa sa alegi ce vrei tu asa ca daca alegi sa stai cu satana El nu spune nimic.Dar daca vrei sa te intorci la Dumnezeu El te primeste cu mare drag si te scapa de iad. Ceea ce nu se intampla cu satana.El nu te primeste inapoi daca treci la alta religie.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu va judeca intru dreptate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista Iad.

| sempreinvolo30 a răspuns:

In 2 tesaloniceni1:9 scrie:" Aceştia vor suferi pedeapsa judecătorească a distrugerii veşnice dinaintea feţei Domnului şi a gloriei puterii sale
"Aici scrie clar ca vor fii distrusi pentru totdeauna
In geneza 3:19 se arata de fapt ca adam avea sa se intoarca in pamant de unde fusese luat si nu spune nimic ca sufletul lui s-ar fi dus in vreun loc
Apoi daca Dumnezeu i-ar arunca pe oameni in iad ar insemna ca exista o colaborare intr-e Dumnezeu si diavol
Dar BIBLIA arata ca acestia sant dusmani, asadar iadul este o inventie

| Oleg20 a răspuns:

Popţi să-mi dai capitolul şi versetul unde scrie că cei ce se vor răzvrăti vor fi chinuiţi în iad?