| AlphaWolf16 a întrebat:

In Biblie se spune ca toate evenimentele si faptele sunt scrise in Cartea Vietii.Deci Dumnezeu,fiind atotstiutor, stie deja cine va merge in Imparatie si cine nu.Atunci intrebarea mea este de ce avem un liber arbitru,ca oricum ce este scris este scris,deci daca in Carte scrie ca voi merge in Imparatie, este clar ca pe Pamant voi fi un om bun si deci nu voi face rau...

34 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Te-aştepţi la logică în religie sau ce?

| danut a răspuns:

Faptul ca Dumnezeu stie dinainte ce vei face tu nu inseamna ca El iti va influenta alegerea ci doar ca El STIE. Deci Liberul Albitru ramane, totul este foarte logic, mai greu cu intelegerea pentru unii.

| Gizăz a răspuns (pentru danut):

Păi dacă EL ŞTIE atunci înseamnă că totul e predeterminat. Iar asta oricum se bate cap în cap cu ideea de liber arbitru. Şi trecând peste asta, de unde ştii tu ce ştie sau nu un anume zeu? Ai vorbit cu el sau ce? Sau ai citit ceva în nişte cărţi scrise de alţi oameni şi ti-ai format o idee despre ce crezi tu că e acel zeu? Proşti oameni bă, proşti rău!

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Greu, nu, grea "intelegerea" atunci cand nu ai acumulat ceva cunostinte, totul se reducela minusculul tau "univers" microscopic. Pai tu asemeni intelegerea lui Dumnezeu cu "nivelul" tau intelecttual? Fara suparare dar esti mai ceva ca o gluma a naturii, tu incerci sa te asemeni cu Cel care dirijaza universul? Este greu sa intelegi CEVA atata timp cat nu intelegei diferenta dintre predestinare si cunoastere anticipata, cum iti pot cere sa vezi ceva cand tu te-ai nascut fara ochi?

| Alphawolf a răspuns (pentru danut):

"Este greu sa intelegi CEVA atata timp cat nu intelegei diferenta dintre predestinare si cunoastere anticipata"

Eu cred ca tu esti departe de-a intelege. Ochii tai vad doar cum iti convine.
Cunoasterea anticipata implica predestinarea. "Atotcunoasterea" nu poate crea fara a predestina, ar intra in contradictie.

| Gizăz a răspuns (pentru Alphawolf):

Lasă-l că aproape a reuşit să mă convertească. Ateul de mine a început să-şi facă cruci când a văzut anumite monumente de prostie de pe site-ul ăsta. Eu înţeleg la ce se referă el, dar nu vede nişte legături mai fine. Asta pentru că nu-l duce capul. laughing)

| Gizăz a răspuns (pentru danut):

Aşa e, Nu e de nivelul meu. Dar e de-al tău. Că tu-l înţelegi. Animale mai proaste ca voi... rar. Bă, da' rar! Când vine vorba de ipocrizie şi de penibil sunteţi campioni!

| danut a răspuns (pentru Alphawolf):

"Cunoasterea anticipata implica predestinarea. "Atotcunoasterea" nu poate crea fara a predestina, ar intra in contradictie. "
Pentru tine sau mine care suntem influentati, depindem, luam in calcul, etc. de scurgerea timpului. Pentru Dumnezeu nu exista timpul (vezi in Biblie), EL este atemporal, in afara timpului, El este CREATORUL timpului, probabil de aici si aprecirerea ta: "Eu cred ca tu esti departe de-a intelege. Ochii tai vad doar cum iti convine. ", Nu, eu vad ceea ce tu nu ai bagat in seama sau nu ai inteles cele scrise in Biblie: Pentru Dumnezeu un an este ca o mie si o mie ca un an.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

" Ateul de mine a început să-şi facă cruci când a văzut anumite monumente de prostie de pe site-ul ăsta."
Sigur nu rezolvi nimic doar privind in oglinda, din cand in cand trebuie sa-ti mai aplici si cate o "cruce" pe cocoasa drept flagerare pentru o mai buna "insusire" a ideilor pe care le debitezi si pentru a-ti "descatusa" finetea ideilor care te bantuie. Succes. P.S. Sigur nu ai inteles nimic din ce am spus si asta ma intristeaza, dar speram in continuare la o ameliorare a situatiei.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Multumesc pentru "apreciere" dar te rog ca atunci cand ajungi la asemenea concluzi sa te privesti bine in oglinda.

| Gizăz a răspuns (pentru danut):

Prietene, atâta timp cât vei pretinde că ştii ceva despre un anumit zeu, oricare, pentru că ai citit o carte, în ochii mei vei rămâne un cretin sinistru, pricepi?! Eşti atât de imbecil în propria-ţi aroganţă încât tu nu mai judeci pentru tine. Judeci ca şi cum ai înţelege o anumită forţă care e peste tine. Mai mult, de care ai aflat şi în care crezi din cauza unei cărţi care-şi are începuturile când nici nu ieşisem bine din epoca bronzului.

Eşti doar un animal mic, prost şi încrezut.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Cine a scris cartea vietii daca ea exista dinainte sa ma nasc?

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Vezi ca doar "atata" poti, iar tu nu si nu, vrei sâ ne convingi ca aprecierile noastre au fost cu mult prea generoase, nu avem ce sa-i facem si-ti dam dreptate intr-un final.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

UNUL singur are aceasta posibilitate, acela care poate sa si o DESCHIDA (vezi cartea Revelatiei din Biblie).

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Greu era sa raspunzi, stiu ca te crezi semi zeu, nu e nevoie sa faci pe inteligentul si cu mine. Dumnezeu. Ooooky, deci a scris-o inainte sa ma nasc, alegerile le-a facut in locul meu, asa ca ciuciu liber arbitru, ciuciu bunatate/iubire, ciuciu dreptate. De ce sunteti asa ipocriti si nu recunoasteti ca din orice unghi ati privi, povestea asta e lipsita de logica? si nu la "logica ateista" ma refer, ci la cea de bun simt. Nu poti spune ca iubesti pe cineva daca ii pui rau in fata, si daca il creezi doar ca sa-l trimiti in iad, asa cum nu poti spune ca dumnezeu e omniscient, stie ce urmeaza sa faci, dar nu intervine in viata cuiva, desi necazurile sunt pedepse, adica intervine. oh go on

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Abia acum realizez (dupa foarte multi ani) cât de adevarate sunt cuvintele din Biblie care spun ca pentru cei ca voi (cu opini ca ale voastre) nu exista intelegere (totul pare o nebunie). Imi pare rau dar este evident ca nu poti sari un "prag" al intelegeri. Sa incerc ceva mai simplu, daca Dumnezeu spune sa apara un scaun, acesta apare instantaneu PENTRU ca Dumnezeu exista, nu pentru ca sunt niste nanoroboti care fac scaunul. Poate asa e mai simplu de inteles, nu exista predeterminare ci doar cunoastere dar uite ca sunt "praguri" ale intelegeri peste care nu puteti trece, imi pare rau.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

laughing) foarte logica intelegerea asta a ta, sau a voastra, totusi, n-are treaba logica. S-o luam simplu. Creezi ceva, ii creezi traseul/sarcinile pe care le are de facut, ai facut alegerile in locul lui.

| Alphawolf a răspuns (pentru danut):

Si faptul ca "Dumnezeu" presupune a fi in afara timpului, ca "Pentru Dumnezeu un an este ca o mie si o mie ca un an." cu ce schimba situatia? Acest aspect anuleaza logica, contradictia? Nu prietene, atotcunoasterea e atotcunoastere(in timp sau independent de el), ea nu poate crea fara a predestina.

| danut a răspuns (pentru Alphawolf):

Prietene, logica umana nu corespunde cu cea a lui Dumnezeu, ceea ce la om este cu neputinta, la Dumnezeu este posibil. Sunt multe lucruri care sunt de neanteles pentru noi, chiar lucruri mai. obisnuite dar noi trebuie sa fim constienti de limitele intelegeri noastre, de faptul ca nu suntem chiar "buricul pamantului" ci doar niste firmituri, acolo.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai marcat "traseul" doar partial: Creez ceva, il las sa faca ce vrea dar eu care nu ma supun timpului vad si finalul alegerii facute de creatura. Una e sa te influentez in alegerile tale si alta e sa stiu dinainte ce alegeri vei face, prima e predeterminare, a doua liberul albitru. Ciudata lipsa de imaginatie la niste intrenauti.

| Alphawolf a răspuns (pentru danut):

Ce raspuns e ala? Nu te-ai saturat sa te ascunzi dupa o imaginatie, sa te aperi si scuzi speculativ si ireal? Asa argumenteza o fiinta rationala?

| Gizăz a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu te-ai prins, mă? E nebun! Crede că înţelege o logică nelogică. A inventat un nou mod de gândire, unul absurd, şi îl atribuie unui zeu. laughing Zeu care de fapt e reflexia lui excesiv de egocentrică. Doar că e... nebun. Nu realizează asta. Eu făceam mişto mai sus cu Obregia, dar se pare că nu trebuia. laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru Gizăz):

Poate nu e nebun, ci doar prea virusat(cu prejudecati), incredibil de subiectiv. Se pare ca habar nu are pe ce lume traieste.

| danut a răspuns (pentru Alphawolf):

Este evident ca avem alte percepti asupra lumi, eu nu ma ascund ci scot in evidenta o realitate pe care tu nu o poti distinge (nu spun "intelege" deoarece tu nu-i percepi existenta). Eu gandesc teist iar tu uman, in privinta lui Giză, la el e mai complicata chestia cu...

| Gizăz a răspuns (pentru danut):

Dar nu e vorba băi omule de percepţii diferite. O percepţie e din start subiectivă. Există un adevăr demonstrat prin cauză-efect, informaţie, silogisme gen un măr şi cu două fac trei etc, etc. Tu vii cu o ficţiune sprijinită pe o carte despre o fiinţă supranaturală. Ce percepţii? E vorba de un adevăr şi-o glumă proastă!

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

"E vorba de un adevăr şi-o glumă proastă! "
In sfarsit ai recunoscut si tu ceva, ca te ti de glume.

| Gizăz a răspuns (pentru danut):

Mi-a plăcut ultimul răspuns al lui Alphawolf la întrebarea sa referitoare la conştiinţă. Mai mult să adaug şi eu nu pot. Erau ultimele chestii pe care le puteam zice. M-am lămurit! Îmi răcesc mintea cu un papagal redus mintal cu căcat în loc de creier!

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Multumesc pentru "apreciere".

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

laughing) traseul e traseu, in cartea vietii e inceputul si sfarsitul tau, deci intreg traseul. Nu mai abera.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

DACA as sti ce scrie acolo (in Cartea Vietii) sigur as fi influentat de cele scrise DAR dupa cum scrie in Biblie DOAR o singura fiinta din Univers poate sa o deschda si sa citeasca cele scrise acolo si inca ceva si mai tare, aceasta CARTE va fi citita la Judecata Finala, pana atunci, nici o sansa, asa ca nimic din ea nu ma face sa iau in viatta mea alte decizii decat pe cele pe care le DORESC EU si numai eu. Cumva te-ai simtit constrans in actiunile tale sa faci altceva decat ce ai vrut (nu se pune cazul unei detentii sau ceva asemanator).

| ania a răspuns:

Nu cred că putem înțelege exact cum vede lucrurile Cineva care e in afara timpului.Nu cred că El a decis în locul nostru ce alegeri vom face ci cum a scris NoMickeyMouse cumva El are în fa
ță trecutul prezentul și viitorul.

| fllu07 a răspuns:

Eh, si Adam si Eva, si Diavolul au fost buni, si au avut liberul arbitru.
alegerile lor sau dovedit a fi egoiste, si prin urmare, nu au meritat viata vesnica.
si azi Dumnezeu poate vedea in viitor, dar prin liberul arbitru tu dovedesti de partea cui esti.
intre timp, nu uita: "Nu vă lăsaţi induşi în eroare: Dumnezeu nu se lasă batjocorit! Fiindcă ce seamănă omul, aceea va şi secera! 8 Pentru că cine seamănă pentru carne va secera din carnea sa putrezirea, dar cine seamănă pentru spirit va secera din spirit viaţă veşnică.- Galateni 6:7, 8"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visez uneori chestii care mi se intampla a doua zi, si nu pot sa schimb nimic.
Totul decurge conform visului.
Avem un fel de liber arbitru, dar nu este atat de liber precum ne place sa credem.
Trebuie facut un efort supraomenesc ca sa putem schimba ceva.
Poti sa te scarpini cu mana stanga in loc de dreapta, dar de scarpinat tot te vei scarpina.
Apoi timpul este doar o pacaleala mentala.
Totul se petrece simultan, trecut prezent si viitor, daca ar fi sa-l credem pe Einstein.
Destul de complicat, nu crezi?

| Encefal a răspuns:

Pentru ce mai avem nevoie de un arbitru daca totusi se fac greseli de arbitraj?