| bleakk a întrebat:

Am si eu o intrebare si vreau sa imi raspunda doar CRESTINI,va rog.
Dumnezeu doreste ca toti oamenii sa se intoarca la El dupa cum si scrie in Biblie,insa Satan este cel care se impotriveste, dar eu nu inteleg un lucru.Inteleg faptul ca Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru, noi alegem ce vrem sa facem in viata aceasta.Insa eu nu inteleg un lucru. Dumnezeu fiind Atotstiutor,el nu stie deja care sunt oamenii care vor fii mantuiti si anume,cand Dumnezeu vrea sa ne intoarcem la El,prin diferite metode, El stiind practic daca Il alegem pe el sau nu.Mai exact,ca probabil nu m-am facut inteles,rezum si dau un exemplu:Intr-o incercare sa zicem,El doreste sa iesim cu bine si sa invatam ca el a fost cel care ne-a scos,si noi totusi nu ne intoarcem,El deja nu stie asta,de ce nu alege calea cea mai optima? Sau cum e, ca nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Se rezuma la intrebarea: "Poate coexista predeterminarea cu liberul arbitru, fara sa apara contradictii?" Raspunsul este da, insa daca vrei sa o iei intelectual, argumentarile si justificarile se intind in romane intregi.

21 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Dumnezeu încearcă să ne încerce ca să vadă de ce suntem capabili.Trebuie să câștigăm un loc în rai prin faptele noastre.

| bleakk explică (pentru OnuOnulică):

Dar El nu stie deja de ce suntem capabili fiind Atotstiitor? Adica sa zicem ca ne incearca cu ceva, dar El stie daca noi voi fim in stare sa trecem sau nu acea incercare.Cum explici?

| doctorandus a răspuns (pentru bleakk):

De la Calvin citire: unii oameni sunt predestinati pentru rai iar ceilalti pentru iad. Orice fapte ar face omul de-a lungul vietii sale, nu-si poate schimba cu nimic destinatia finala.

| CommonSense a răspuns (pentru OnuOnulică):

"El stiind practic daca Il alegem pe el sau nu."

Astea fiind spuse, daca el stie ca eu o sa fiu un pacatos, eu nu am cum sa nu fiu un pacatos. Daca eu nu as fii un pacatos, insa el ar stii ca sunt un pacatos, ar insemna ca ar gresi. Odata ce poti vedea in viitor, viitorul este batut in cuie. Asta inlatura in totalitate orice idee de libertate.

| Daavidd a răspuns (pentru bleakk):

De fapt, atunci cand Dumnezeu te incearcă, El ştie deja cât poţi numai că tu îţi dai seama cât poţi big grin Te incearcă tot pentru tine ca sa vezi unde eşti si ce trebuie sa mai schimbi la tine happy

| bleakk explică (pentru Daavidd):

Si daca totusi incearca pe cineva care nu poate sa depaseasca incercarea, El viind Atotstiitor stie ca el nu va putea, dar totusi de ce il incearca?

| Daavidd a răspuns (pentru bleakk):

El ştie că intr-o zi va putea, poate atunci cand omul îşi dă seama că are nevoie şi că El este dependent de El!

| Daavidd a răspuns (pentru bleakk):

1 Corinteni 10:12-13
"Astfel dar, cine crede că stă în picioare, să ia seama să nu cadă. Nu v-a ajuns nici o ispită, care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Şi Dumnezeu, care este credincios, nu va îngăduisă fiţi ispitiţipeste puterile voastre; ci împreună cu ispita, a pregătit şi mijlocul să ieşiţi din ea, ca s-o puteţi răbda."

| bleakk explică (pentru Daavidd):

Da,am inteles asta cu ispita ca nu este peste puterea noastra, insa vad deseori oameni care cedeaza ispitelor/incercarilor, si raman la fel, Dumnezeu stiind asta, de ce ii mai incearca in acest mod ineficient?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foate, foarte greu de explicat si de inteles.Cred ca o sa ne explice El mai bine la final.
Acum, ca sa raspund la intrebare, uite cum gandesc eu.Ne nastem si Dumnezeu ar putea de atunci sa zica Rai sau Iad pentru fiecare, dar problema e ca El e atemporal.Numai noi simtim si resimtim timpul si grijile si bucuriile din fiecare zi,simtim cum trece timpul, cadem si invatam, ne cladim o viata, incepem sa intelegem viata, ne lasa sa ne traim viata ca sa facem noi alegerile.El este oriunde si oricand si in prezent si in trecut si in viitor.Noi suntem deja morti si judecati acum pentru El pentru ca el nu traieste in timp.Doar noi simtim viata.El ne ofera ajutorul, noi il acceptam sau nu, dar el stie rezultatul.El nu asteapta ca sa se termine viata sa vada ce se intampla.Pentru el deja s-a terminat si a inceput. Dumnezeu e prea complicat sa Il cuprindem cu mintea.

| Delmoniko a răspuns:

Poate ajungem si pe Marte candva. Ambivalenta asta proasteasca rai-iad, alb-negru e doar o alta forma de abureala. Nu ajungi in niciun iad. Ruleaza un cui si vezi-ti de treaba. Lasa nebunii sa-si faca griji din astea.

| bleakk explică (pentru Delmoniko):

Din pacate am cerut ceva, insa nu am putut primii, sper sa intelegi ce am vrut sa zic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru bleakk):

Nici n-o sa primesti, crestinii sunt incapabili sa dea un raspuns bun sau de bun simt, laughing intreaba-i cat de naspa sunt ateii pe o scara de la 1 la 10, 10 fiind naspa de naspa, atunci o sa primesti raspunsuri multe.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Shhhh ma. El vrea doar raspunsuri irationale venite de la crestini:!

| bleakk explică (pentru Sl1pKnoT):

DA,SUNT BUNE ALEA din pacate pentru tine

| Sl1pKnoT a răspuns:

Nu ma consider ghinionist.

| bleakk explică (pentru Sl1pKnoT):

Daca nu puneai punct la sfarsit nu te credeam

| Sl1pKnoT a răspuns:

Dar totusi in dumnezeu crezi. devil

| eternitate15 a răspuns:

Aurul este curatit prin foc ..tot asa si noi suntem trecuti prin diferite incercari tocmai pentru ca Dumnezeu sa ne incerce ..sa vada daca suntem statornici in credinta... daca nu ne clintim.

| Delmoniko a răspuns (pentru eternitate15):

Ia treci prin foc, te rog. Sau prin "diferite incercari". Hai cateva boli, poate pierzi pe cineva drag, ramai somer, iti ia Fiscul casa, te paraseste sotia, copiii tai se drogheaza. Vrei? Hai sa-ti faca cineva viata un iad ca sa treci si tu prin "diferite incercari". Vrei? Ca sa te incerce Dzeu. Ca pe Iov? Vrei? A zis un user pe aici si cred ca e cea mai buna concluzie de anul asta. Daca Dzeu tot stie care din voi e pacatos sau nu, daca stie care cedeaza sau care nu, la ce dracu te mai supune tentatiei? La ce dracu te mai lasa sa te amagesti singur cu liberal arbitru? E chiar atat de sadic?

| zekor a răspuns:

O raza calda mereu te incalzeste.Asta vrea sa vedem(el fiind raza)